آتشفشان های فعال ایران

به همین سبب در غزوه احزاب نیز پیامبر(ص) فرمان داد در بخش شمالی شهر، حد فاصل کوه احد و شهر مدینه، خندق حفر کنند. اساساً فرض این که سپاه قریش طول 6 کیلومتری احد را که رفت و برگشت آن 12 کیلومتر میشود دور زده باشد، با وجود این قبیل اخبار، فرض نادرستی است. طول جاده جنگلی از روستای چالکش تا بالابند حدود ۷ کیلومتر است. با حجاری اشکال این اسرا بر روی سنگ نوشته بیستون، داریوش قصد داشته تا اقتدار خود را به تمام دنیا نشان دهد و تأکید کند که غاصبان تاج و تخت او، کار به جایی نمیبرند.

یکی از جذابیتهای مهم این استان عبور جاده کرج – چالوس از این استان است که این جاده جزو زیباترین جاده های ایران بلکه دنیا می باشد که این ویژگی استان البرز را یکی از استانهای مطرح جهت گردشگری به شمار می آورد. کوه بیستون در کنار یک راه باستانی پر رفت و آمد قرار داشته و این راه، مسیر محل عبور کاروان ها و نظامیان از شهرهای بابل و بغداد به سوی کوه های زاگرس و اکباتان بوده که این خود از مهم ترین عوامل گیرایی این منطقه برای نشان دادن قدرت پادشاهان ایران بوده است. برای رسیدن به این روستا میتوان از طریق سلیمان آباد یا شیرود ادامه مسیر داده و پس از رسیدن به روستای چالکش از ارتفاع جلگهای خارج شده و به سمت جنگل حرکت نموده و پس از عبور از روستای آهکچال به روستای بالابند رسید.

پس از تحصیل مقدمات در زادگاه خود در هفدهسالگی به تهران آمد و در نزد میرزا حسن آشتیانی ، میرزا ابوالقاسم کلانتری و سید صادق طباطبائی به تحصیل علم فقه و اصول پرداخت. وی یکی از مبدعان نظریه امالقری در اواخر دهه شصت است.او ابتدا جهت تحصیل به حوزه علمیه رفت و سپس تحصیلات عالی را در رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف آغاز کرد،عداً او تحصیلاتش را در دانشگاه کالیفرنیا در برکلی پی گرفت. وی ابتدا وفائی تخلص میکرد و چون با شاعر دیگری به نام میراحمد وفائی تخلص یکسان داشت ، تخلص خود را به زمانی تغییر داد.

همچنین وی به تصحیح متون تاریخی قدیمی نیز اشتغال داشتهاست. محصولاتی که این روستا دارا میباشد کیوی، پرتقال، برنج و همچنین انواع سبزیجات است.این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۰۰ نفر بودهاست. همچنین ابر سفیدی در دهانه این کوه تشکیل می شود که حاصل فعالیت های درونی آتشفشان است و تا فاصله 100 کیلومتری می توان آن را مشاهده کرد. آند از دو رشتهٔ اصلی به نامهای کوردیلرای خاوری و کوردیلرای باختری تشکیل شده.

شاخه های اصلی دیگری همچون شاخه ابیدر/دیوچال شاخه میش چالک/کلوان و شاخه زرین کوه/آلانه سر بعضا بالای ۴۰۰۰ متر می باشند. جبهه جنوبی؛ پلور، رینه (۲۱۰۰ متر)، گوسفندسرا (۳۰۰۰ متر)، بارگاه سوم (۴۲۰۰ متر) و آبشار یخی در این مسیر قرار میگیرند. این روستا در دهستان بلده قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۲۷ نفر بودهاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۷۶۳ نفر بودهاست. این روستا در دهستان میاندامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۳۳ نفر بوده است.

این روستا در دهستان میاندامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۹۰ نفر بوده است. این روستا در دهستان بلده شرقی قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۱۳۶ نفر بودهاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۸۷ نفر بودهاست. این روستا در دهستان تمشکل قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۱۷ نفر بودهاست.

این روستا در دهستان بلده قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن۳۶۱ نفر بودهاست. این کوه آتشفشانی در خلیج گینه قرار دارد و نام قله آن فاکو می باشد. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۰۷ نفر بودهاست. این روستا در دهستان تمشکل قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۷۶ نفر بودهاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۶۷ نفر بودهاست.

این روستا در دهستان میرشمسالدین قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۶۳ نفر بودهاست. این روستا در دهستان بلده قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۵۶ نفر بودهاست. مستندات تاریخی و روایت آگاهان محلی نشان میدهد که «تیل» در گویش محلی به معنای گِل و «پـِرده» به معنای پُل است و از آنجایی که در قدیم و در گذشتههای دور پلی در این مکان بروی دو توده گِل قرار گرفته بود این روستا را به نام تیلپردهسر نامیدند که معنای «پل بر سر محل گِلآلود» میدهد.

گرچه پيدا کردن محل دقيق اين غار تأثير زيادى در اصل داستان، نکات تربيتى و اهميت تاريخي آن ندارد اما دانستن محل اين حادثه مى تواند کمک به فهم بيشتر خصوصيات آن کند. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۲۰ نفر بودهاست. این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۴۲ نفر بودهاست. این روستا در دهستان بلده قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۸۸ نفر بودهاست. این روستا بر سر راه مناطق ییلاقی همچون دوهزار و سههزار قرار دارد.

روستای برسه، ییلاقی بوده است که به مرور به روستا تبدیل شده و عملکرد گردشگری یافته است. شهرک صنعتی تنکابن (شهسوار)در نزدیکی این روستا واقع شده است. تلوسرمحله، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. پلهمدشت، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش خرم آباد که در استان مازندران واقع شده است. پشت جوب، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. بالا اشتوج، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است. چال دره روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است.

تنگدشت، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. روستای بالابند در جنوب غربی شهرستان تنکابن و در مرز جغرافیایی شهرستان رامسر قرار دارد.که به همراه تنکابن ورامسر به گیلکی سخن می گویند.این روستا در ارتفاعات میان بند جنگلهای زیبای شمال قرار داشته و ارتفاع ار سطح دریا از حدود ۵۰۰ متر تا ۸۰۰ متری میباشد. این روستا در دهستان بلده شرقی قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۷۵ نفر بودهاست. این روستا در دهستان بلده قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۹۰ نفر بودهاست.

این روستا در دهستان کترا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۶۲۱ نفر بودهاست.موقعیت جغرافیای روستا در عرض ۳۸ درجه و ارتفاع ۳۵ متری از سطح دریا و در ارتفاع ۸- متری از آبهای آزاد میباشد.تیلپردهسر از سوی شمال به دریای خزر، از سوی جنوب به روستای رودپشت، از شرق به روستای آلکله، و از غرب به باغنظر و ولیآباد محدود میشود. از سوی شمال نیز دارای شیب ملایم مشرف به دریا است.

پس از سقوط بالگرد شهید قاسمی به همراه کمک خلبان خود به اسارت تجزیه طلبان درآمد. پس از آن، يک بناي کوچک معروف به شيخين، متعلق به يک پيرزن و پيرمردي بود که رسول خدا صلي الله عليه وآله در آنجا هم توقف کوتاهي داشت و مسجد الدرع که اکنون موجود است، يادگار رسول خدا صلي الله عليه وآله در آن اقامت کوتاه است. حتی پس از پایان یافتن مسئله کردهای شورشی آرارات، ترکیه حاضر به تخلیه نقطه مذکور نشد! بر اساس این افسانهٔ منظوم، خسروپرویز (بیست و چهارمین پادشاه ساسانی و از نامدارترین شهریاران دودمان ساسانیان) که خود نیز شیفتهٔ شیرین بود به فرهاد دستور میدهد به کَندن کوه بیستون بپردازد و در صورت موفقیت کامل، میتواند با شیرین ازدواج کند.

به آثار باستانی دست نزنید، حتی کوچکترین تماس دست میتواند باعث آسیبرسیدن به آثار شود. تا کنون ۲۸ اثر از آثار تاریخی کوه بیستون در فهرست آثار ملی ایران و ۱۳ اثر همراه سنگ نبشته بیستون در سال ۲۰۰۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده اند. قطعات كاملاً سنگي شده از قسمتهاي چوبي كشتي كه آثار حجاري و برش خوردگي دارند. باغ نظر، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. بازارمحله (تنکابن)، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید