آرارات، همسایه نزدیک! – باشگاه کوهنوردی چکاد

بنابراین به ازای هر تن پتاس به دست آمده چندین تن سدیم کلرید تولید میشود. جریان آب و چشمههای فراوان به ویژه چشمة مینبلاغ که ماهی قزلآلای آن معروف است، هوای پاک، سرسبزی مراتع اطراف، هر بینندهای را به شوق و تأمل وا میدارد. کوههای اژدها و غار نمک بخشی از معادن نمک کوهدشت کهن گرمسار است که امروزه به یکی از جاهای پر طرفدار و جذاب گردشگری تبدیل شده است. در ابتدا با شهرستان تنکابن آشنا خواهیم شد .شهرستان تنکابن یکی از شهرستانهای استان مازندران در شمال ایران است.

پریان: این ولسوالی در ۷۸ کیلومتری شمال شرق مرکز پنجشیر قرار دارد. این چشمه یکی از چشمههای آب معدنی روستای وکیلآباد است که در 28 کیلومتری شمال غرب شهرستان اردبیل قرار دارد. پس به عزت و جلالم قسم می خورم که به راستی خلق کردم این دو کوه عقیق را تا نشانه ای باشد میان موجودات و آفریده هایم و مومنان با این علامت شناخته می شوند. این روستا یک روستای تاریخی و باستانی می باشد و همچنین غارهای تاریخی آن جلوه ای ویژه دارد. عشایر منطقه، هنگامی که در دامنههای کوه سبلان و اطراف روستا با اوبه ها و دام های خود به ویژه در بهار و تابستان پراکنده میشوند، زیبایی شگفتآوری را به فضای روستایی آلوارس میبخشند.

شرح شاطبیه (در علم قرائات و معرفت قاریان) از کتابهای درسی بود که در مراکز علمی خوانده می شد و استاد علامه شعرانی (قدس سره) آنرا پیش پدرش خوانده بود.از کتب ریاضی و نجوم،رساله فارسی ملاعلی قوشچی در علم هیئت شرح قاضی زاده رومی بر «الملخّص الهیه» از مؤلفات محمّد بن محمود خوارزمی چغمینی معروف به «شرح چغمینی». بنابراين سپاه اسلام در پشت سر، احد راداشتند که پناه بسيار مناسبي بود. درههایی که تهی از نمک شارها هستند در آنها درختچههایی مانند کُنار، بادام کوهی و اشک رشد کردهاند.

این روستا در دهستان دوهزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۹ نفر بودهاست. اولین تلاشها برای رسیدن به قله آن در قرون وسطی انجام گرفته است و اولین صعود آن در سال ۱۸۲۹ توسط فردریش پاروت، خاچاتور ابوویان، و چهار نفر دیگر صورت پذیرفت. این روستا در دهستان میرشمسالدین قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۶۳ نفر بودهاست. گویا تصمیم بر آن بود تا این آرامگاه به امامزاده تبدیل شود. راستش من آرامگاه رو دقیق نشدم در موردش از بس جو جالبی بود کوه و از اول هم توی برنامه ام کوهنوردی بود.

او پیرو نظریه مشهور بقراط و جالینوس و رازی که «طبیب باید فلسفه بداند، طبیب فاضل باید فیلسوف هم باشد» بودهاست. کار معدنی در این منطقه در سال ۱۹۰۳ با افتتاح شرکت معدنی وینترشال (Wintershall) که کارش استخراج پتاس است، آغاز و با گذشت زمان، این معدن تبدیل به بزرگترین معدن استخراج پتاس در جهان شد؛ به طوری که بخش عملیاتی آن در حال حاضر به بزرگی شهر مونیخ است.ماده استخراج شده ترکیبی از پتاس و سدیم کلرید است که ۲۰ تا ۳۵ درصد آن را پتاس تشکیل میدهد. مسجد نخست که دون الحره از آن یاد شده، باید یکی از دو مسجدی باشد که در طریق احد است، مسجد الدرع یا مسجد المستراح.

مناطقی كه خانه های سنگی در آن قرار گرفته اند قوردی قیه، تپه چله خانه، قره قیه و مسجدیری نامیده می شود.این روستا دهكده ای سنگی با مجموعه ای از خانه های سنگی منفرد به صورت یك پدیده معماری تاریخی و باستانی استثنایی وجود دارد كه شكل كنده شدن این منازل در زیر تپه های سنگی و رسوبی و نوع كنده شدن آنها كه نهایتاً منجر به آفرینش چنین آثاری شده است، در نوع خود كم نظیر می باشد. پس از بررسی های بیشتر با شباهت جمع آوری شده به جهانیان اثبات شد که کشتی باستانی نوح وجود دارد.

برای رسیدن به قله دماوند، مسیرهای مختلفی وجود دارند که شناخته شدهترین آنها این جبههها هستند: جبهه شمالی؛ مسیر صعود این جبهه از میان دو یخچال سیوله (سمت راست) و دوبی سل (سمت چپ) صورت میگیرد. امنه این قله محل بسیار مناسبی برای کمپینگ است و از این لحاظ در میان سایر قلل بی رقیب می باشد. پیست اسکی مجهز و مناسبی در 12 کیلومتری روستا احداث شده و مورد استفاده مردم شهرهای اردبیل، سرعین و گردشگران قرار میگیرد. در سمت غرب سرعین تپه ای طبیعی وجود دارد که در زیر این تپه، غاری با ورودی های متعدد قرار گرفته است.

ورگهسران روستایی است که در استان اردبیل، شهرستان سرعین، بخش مرکزی، دهستان آبگرم قرار دارد. از آنیونهای موجود در آن میتوان به بیكربنات ، كلرور ، سولفات و از كاتیونهای آن به كلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم اشاره كرد. از جمله آنها می توان به کویر سیاه کوه ، کویر روح مرغوم ، کویر زرین و باتلاق گاوخونی اشاره کرد. از همین رو انگیزه جبهه مقاومت ملی برای درهم شکستن توان طالب ها بسیار بالا است. خاک منطقه عملاً بیثمر شده است و فقط گیاهان خاص آب شور توان رشد در آنجا را دارند.

همچنین رودخانه ورا (Werra) برای زندگی جانداران آب شیرین نامساعد شده است. مجتمع آبدرمانی سبلان به عنوان بزرگترین آبدرمانی خاورمیانه با امكانات و استخرهای متعدد سرپوشیده و حوضچههای آبگرم تحت فشار (جكوزی)، سونای خشك و بخار، دوشها و وانهای انفرادی متعدد، خدمات پزشكی و درمانی مجزا برای مردان و زنان، پاركینگ اختصاصی و سایر امكانات مورد نیاز منطبق بر آخرین استانداردهای جهانی آبدرمانیهای دنیا درداخل شهر سرعین واقع شده است.

این مجتمع آبدرمانی با استخر سرپوشیده بزرگ، سونای خشك و بخار، آبگرم تحت فشار(جكوزی) دوشهای انفرادی، خدمات پزشكی و درمانی و پاركینگ در داخل شهر سرعین واقع شده و به لحاظ گنجایش دومین آبگرم شهر سرعین محسوب میشود و به صورت دایمی، نشتی و جوشان در جریان است وبا ظاهری كدر، كمی ترش مزه و كمی بودار است. این آبگرم در داخل حیاط قهوه خانه ممتاز واقع شده است. ماگمای آتشفشانی در این بخش از داخل زمین قرار دارد اما قبل از فوران در مخزنی به نام انباشت گاه ماگما جمع می شود. ۳- آشور نصیربان دوم، پادشاه آشور (۸۵۹ – ۸۸۳ قبل از میلاد) مدعی بود که کشتی نوح در محلی به نام نیسیر پهلو گرفته است.

این بدان معناست که ارتفاع گردنه های اطراف هر قله با حداکثر ۲۰ متر خطا-یعنی ۴۰٪ پنجاه متر برجستگی قله-تعیین میگردند. در حدود العالم آمدهاست: بنجهیر و جاریابه دو شهر است و اندر وی معدن سیمست و رودی میان این هر دو شهر بگذرد و اندر حدود هندوستان افتد. بر اساس مطالعات تاریخی، احتمال دارد این غار، یک پناهگاه زیرزمینی نظامی و یا محل مسکونی در ادوار پیشین بوده باشد. ارتفاع این کوه 3940 متر است که در ارتفاع حدود 4110 از سطح دریا قرار دارد.

زیرا آذوقه کلیه کسانی که در اموری غیر از کشاورزی فعالیت می کردند توسط کشاورزان باید تامین می گردید و این موضوع هنگامی میسر می شد که علاوه بر مساعد بودن ویژگیهای جغرافیایی فن کشاورزی و آبیاری پیشرفت ابزارهای تولید و دانش و تجربیات کسب شده در حدی می بود که عده ای بتوانند بیش از نیاز خود تولید کنند. محیطش واقعا باصفا بود با هوای پاک. هوای کوه آرارات از ارتفاع ۳۰۰۰ متر به بالا کوهستانی و بسیار سرد است تا جاییکه قله آرارات در تمام طول سال پوشیده از برف و یخ است.

بخش ایردموسی در فاصله 14 كیلومتری غرب اردبیل در پهنه دشت اردبیل واقع گردیده است آب و هوای این روستا كوهستانی و معتدل میباشد . این روستا در بخش مرکزی شهرستان سرعین در فاصله 3 کیلومتری شرق شهرستان سرعین و در ارتفاع 1550 متری از سطح دریا واقع گردیده است. ۵۰۰ متر قبل از خروجی آزادراه قم و گرمسار یک خروجی در سمت راست قرار دارد که برای رفتن به معدن بینظیر کوهدشت کهن میبایست وارد آن شد.

شهر سرعین به دلیل مجاورت با کوه سبلان و برخورداری از مواهب و موهبت های آن دارای مناطق طبیعی و کوهستانی و دامنه های بکر و دیدینی می باشد که متناسب کمپینک و کوهنوردی و صخره نوردی می باشد و همچنین چشم انداز کوهستانی و زیبایی را به مسافران عرضه می کند. کوه های آتشفشانی به مرور زمان از انباشت مواد مذاب سرد شده تشکیل می شوند. معدن درتعریف یعنی محل یا مکانی که انواع یا یک نوع خاص از فلزات یا سنگ و مواد طبیعی در آن انباشته شده باشد البته تعریف اصولی تر آن یعنی موادی که ارزش اقتصادی داشته باشند.

به کل معدن یعنی محل تجمع و دپوی یک چیز .اما در صنعت معدن و معدن کاری و مخصوصا منظور ما دراین مقاله که درخصوص نمک میباشد و مسلما از معدن نمک حرف خواهیم زد همان محل تجمع و تشکیل ودپوی مواد فلزی یا غیر فلزی یا خاک و سنگ و … شما زمانی که از ایوانکی عبور می کنید تعدادی از این تپهها و مناظر آن ها را رویت خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید