آشنایی با سیاره مریخ: خدای جنگ – اعوجاج

3-جنس کدام جرم آسمانی با بقیه متفاوت است؟ لیلی هاتون یک ماجراجوی باسابقه است که نقشههای متعلق به پدر افسانهای خود را جمعآوری میکند و در حدود سال ۱۹۱۶، به آمازون سفر میکند تا بتواند اشک ماه افسانهای را پیدا کند. در حالت کلی، طراحی شبکه در حوزه مهندسی عمران و برنامهریزی شهری، طراحی وسایل نقلیه در حوزه مهندسی مکانیک و گرایشهای تخصصی آن، مانند مهندسی دریا و مهندسی هوا-فضا، و بهرهبرداریها نیز معمولاً ویژهگرانه (تخصصی) شدهاند؛ هرچند که ممکن است متعلق به پژوهش بهرهبرداری یا مهندسی سامانهها باشند. باند مانند نورما دزموند، یک بار دیگر برای کلوزآپ خود آماده شده است و دنیل کریگ، یک بار دیگر قرار است که چهره زیبا و کاریزماتیک خودش را در نقش مامور ۰۰۷ به ما نشان دهد.

او برای ادای احترام به تعطیلات ایان فلمینگ رفته است و کاراکتر M هم نقش ۰۰۷ را به یک مامور جدید به ایم نومی واگذار کرده است که لاشانا لینچ آن را ایفا میکند. نظامی با انتخاب هفت زن از هفت اقلیم که هر یک با یکی از روزهای هفته و یکی از رب های آسمانی و عناصر متناظر زمینی آنها مانند فلزات و رنگها پیوند دارد، انسان و ارتباط او را نه فقط در سطح زمینی و انسانی آن، بلکه در گسترة هستی ممثّل کرده است. ارتش مردگان متحرک قرار است که با چند انسان زنده روبرو شوند و هیچ شوخی هم ندارند.

رصد خانه پارکس به خاطر فرستادن اولین فرود انسان روی ماه به بقیه دنیا معروف است. کارگردان این فیلم مثل همیشه بیشتر روی کاراکترهای خود سوار بوده است تا بتواند مخاطبین بیشتری را به سینما بکشاند و در این امر هم موفق بوده است. توربر تلاش کرده است که با غافلگیری در صحنههای پایانی فیلم، اعتبار بیشتری به فیلم خود بدهد، اما قضیه اصلا به این مورد ارتباطی ندارد و کلیت داستان از نظر منتقدین زیر سوال قرار دارد. درخت ایوا را می توان در درخت زندگی جاودان یافت که بودا در زیر آن نشسته و ارتباط حیاتی آن را با دیگر موجودات را می توان در نیلوفر آبی آیین هندو یافت که از ناف ویشنو سبز شده و برهما، خدای آفریننده، بر آن نشسته است.

البته کامرون پاداش نقد خود از تاریخ نژاد بشری و تهاجم و خونریزی نظامیان آمریکایی گرفت و در حالی که فیلم او برای دریافت 9 جایزه اسکار نامزد شده بود، در کمال تعجب تنها توانست 3 جایزه بهترین فیلمبرداری، بهترین کارگردانی هنری و بهترین جلوههای ویژه را از آن خود کند. او از آسمان آمده بود، برروی زمین تجلّی آفرینش شکوهمند بود و در پایان به اعماق زمین رفت. به این ترتیب حرکت فوبوس به دور مریخ سریعتر از حرکت وضعی خود مریخ است بنابراین فوبوس از مریخ جلو می افتد و اگر روی مریخ ایستاده باشید می بینید که فوبوس از غرب طلوع می کند، با عجله آسمان را می پیماید و در شرق غروب می کند.

زمان یک بار به دور خود حدود ۲۴۳ روز است. این سیاره كه در هفتمین و آخرین مدار از مدارات هفتگانه آسمانی سیر میكرد به همین لحاظ دورترین سیاره نسبت به زمین (طبق نجوم قدیم) محسوب و این خود از نام زحل كه معنی دور میدهد آشكار است. این فیلم بالاخره بعد از کش و قوسهای فراوان اکران شد و طرفداران توانستند که آخرین هنرنمایی دنیل کریگ در نقش جیمز باند را تماشا کنند.

فیلم یکی از پرمخاطبترین آثار سال بود که در پنجمین ماه از سال ۲۰۲۱ میلادی اکران شده و توانست که نظر مخاطبین آمریکایی، بریتانیایی و استرالیایی را جذب کند. اما نکته اینجاست که فیلم زمان خوبی را برای اکران انتخاب کرده است. نکته مثبت فیلم، سرگرم کننده بودن آن است و تلاش میکند که از یک روند داستانی متوسط در نهایت به یک پایان بندی صحیح دست پیدا کند. سکانسهای اکشن و انفجاری همراه با پس زمینه موسیقی هانس زیمر بهخوبی پرداخته شده است، اما لحظات کلیدی آن کم است و بیشتر ما را بیاد لحظات غم انگیز نقاشی ژاک لوئیس بهنام مرگ مارات میاندازد که در قرن هجدهم کشیده شده بود.

یکی از بدنامترین جنایتکاران بهنام نولان بوث با بازی رایان رینولدز را هم میبینیم که در سکانس آغاز نسبتا موثر فیلم، هارتلی بوث وی را در تلاش برای سرقت یکی از تخم مرغها گرفتار میکند. آنها با مقامات پلیس درافتادهاند و جان هارتلی در طی این اتفاقات قصد دارد که اعتبار خودش را بازگرداند و نولان بوث هم بهدنبال مطرح کردن خود بهعنوان بهترین و بزرگترین دزد تاریخ است. فراموش نکنید که در این ایام کرونایی، بهترین کار ممکن در خانه ماندن است. حدود ۶۵ درصد از سیاره را دشتهای صاف و مسطح پوشانده است.

بیشتر سطح عطارد را دشتهایی کهن و پر از دهانه پوشانده است؛ اما مناطقی نیز وجود دارد که تراکم دهانهها کمتر است و قطر دهانهها به کمتر از 15Km میرسد. در این سیاره فشارهای سیاره ای زیادی بر آن وجود دارد که همین انتظار وجود الماس در سطح و داخل آن را تقویت می کند. ستاره ها اشیاء نجومی هستند، که نور خود را ساطع می کنند ، که به دلیل همجوشی گرمای هسته ای تولید می شوند که در هسته آن اتفاق می افتند. آن زمان که ملیخای ظاهربین پس از اظهار فضل با بشر به شستوشو در خم پرداخت.

کارگردان این فیلم اما آنها را با قدرت فوقالعاده در کنار هم قرار داده است و جیمز باندی را به ما نمایش میدهد که از نشان دادن احساسات خود نمیترسد و مثل یک نرمافزار قدیمی، همچنان به حیات خود ادامه میدهد. حال همین صحنهها را در نقطه تلاقی پلی میبینیم که جیمز باند خودش را از آن پرتاب کرده و شیرین کاری جذابی را به مخاطبین خود نشان میدهد. شهریار کوچولو با خودش گفت: “دیدنِ این تفریحش خیلى بیشتر از دیدنِ پادشاهاست”. روباه گفت: چرا، واسه خاطرِ رنگ گندم.

ظاهر سرخ فام – نارنجی رنگ مریخ در اثر وجود آهن (III) اکسید که بیشتر به هماتیت یا زنگ آهن مشهور است ، به وجود آمده است . اما در مورد پلوتو احتمالا تحت دگرگونیهای شیمیایی و تشعشعات خورشیدی، متان سطح کمی به رنگ قرمز گرویده است. فیلم مهاجمین کشتی گمشده بهطور واضحی بهعنوان منبع الهام این فیلم بوده است، اما کاملا مشخص است که این فیلم فاقد هویت فیلمهای اکشن و ماجراجویی بزرگ بوده است.

این جهان بیشتر از فیلم سیاره میمونها الهام گرفته است و کاملا المانهای آن در فیلم مشهود است. المانهای عجیب و غریبی با قدرت CGI در این فیلم وجود دارد و حداقل از نظر تئوری، میتواند برای دوستداران این سری قابل قبول باشد. اما هنوز هم جذابیت خاصی در نحوه ارائه این داستان وجود ندارد و مک کویید با مهربانی تمام، برداشتها و کاتهای فیلم را شکل داده است و چندان به بیان مطالب ناخواسته تن نمیدهد. در ابتدای فیلم، پیش درآمدی را میبینیم که دلخراش و در عین حال رویایی بوده و قرار است که یک ترومای شکل نده وخشت را به ذهن مخاطبین بیندازد.

دیدگاهتان را بنویسید