آیا پنجشیر سقوط کرده؟

زمان آخرین فعالیت این آتشفشان نامعلوم میباشد ولی به احتمال زیاد به دوران هولوسین برمیگردد. آخرین فوران پوپوکاتپتل سال 2000 میلادی ثبت شده است و همین امر باعث شد ساکنان منطقه به دستور دولت به ناچار خانه های خود را رها کرده و در دشت ها و بیابان ها آواره شوند یا به شهرهای اطراف پناه بیاورند. حضرت فرمود: هر کس انگشتر دُرّ نجف در دست کند و نگاه به آن کند، خداوند برای هر نگاهی که به این نگین می اندازد، ثواب یک زیارت (اعم از حج یا غیره) در نامه عمل او می نویسد که اجر و ثواب آن برابر با اجر و ثواب عمل پیامبران و صالحان است و اگر رحمت خداوند بر شیعیان نبود، قیمت هر دانه نگین درّ نجف به قدری گران می شد که کسی توانایی خرید آن را نداشت، لکن خداوند آن را بر شیعیان ارزان قرار داده و زیاد یافت می شود تا آن که همه شیعیان بتوانند از آن بهره ببرند.

دستور ساخت کتیبه بیستون، توسط داریوش بزرگ پس از پیروزی بر گئومات مغ یا همان بردیای دروغین، صادر شد. به گزارش جام جم آنلاین، نیروهای مقاومت پنجشیر کوهی در منطقه دورازه پنجشیر را بعد از ورود صدها عنصر طالبان به دره پنجشیر منفجر کردند که منجر به محاصره آنها در آنجا شد. امام علیهالسلام به آن کوه تکیه زدند و چنین دعا کردند «اَللهُم اَنفَع به وَ بارک فیما یَجعَل فیه وَ فیما ینحت مِنه؛ خدایا؛ به این کوه نفع ببخش و به آنچه در ظروف آن میگذارند و از آن میتراشند، برکت بده.» سپس به سنگ تراشها فرمودند: چند دیگ برای آن حضرت درست کنند، آنها دیگهایی تراشیدند.

نخست اینکه اشاره به همان کوه طور معروف است که در صحراى سینا قرار دارد، و اگر مى بینیم که قرآن در اینجا درخت زیتون را به عنوان درختى که از کوه طور مى روید توصیف کرده به خاطر آن است که عربهاى حجاز هنگامى که از بیابانهاى خشک این منطقه مى گذشتند و به شمال رو مى آوردند نخستین منطقه اى که در آن به درختهاى پر بار زیتون بر خورد مى کردند، منطقه طور در جنوب صحراى سیناء بوده است، مشاهده نقشه جغرافیایى این مطلب را به خوبى روشن مى کند.

خداوند علاوه بر آنکه بسیاری از نعمات خود را با تعبیر نعماتی «مبارک» در قرآن کریم یاد کرده ، به زیبایی به اصل برکت اشاره کرده و می فرماید: وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُری آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ اْلأَرْضِ؛ و اگر مردم شهرها ایمان آورده و به تقوا گراییده بودند، قطعا برکاتی از آسمان و زمین بر ایشان می گشودیم. نکات کلیدی 30 جزء قرآن کریم دعاهای روزانه ماه مبارک رمضان 6 ویژگی ممتاز حضرت معصومه(س) برای زنان مسلمان تاثیر مهاجرت امام رضا(علیه السلام) بر تحولات تاریخی ایران به این شرط رب خانگی بپزید! عن الرضا علیهالسلام یرفعه النبی صلی الله علیه و آله قال: اجعلوا لبیوتکم نصیبا من القرآن فان البیت اذا قرء فیه القرآن تیسر علی اهله و کثر خیره و کان سکانه فی زیادة و اذا لم یقرأ فیه القرآن ضیق علی اهله و قل خیره و کان سکانه فی نقصان ؛ از امام رضا علیهالسلام روایت شده که حضرت رسول(ص) فرمود:برای خانه های خود، سهمی از تلاوت قرآن قرار دهید،چون هر کس در خانه خود قرآن تلاوت کند، کارهای اهل آن خانه آسان گردد.

چین خوردگی اساسی کوهستان سهند از گروه آلپی دوران سوم بوده و در دوران چهارم سطح قلل آن به واسطه عوامل خارجی فرسایش یافته است ، رسوبات آبرفتی این کوهستان و گدازه ها پس از عملیات آتشفشانی تا مسافت دورتری ، مناطق اطراف را پوشانیده است که به حوضه های تبریز – اسکو – مراغه – آذرشهر – عجب شیر – بستان آباد – هشترود و سهند آباد معروف هستند. ساعت 3 بامداد بود که از شهر تبریز گذشتیم.

مصباح ربانی امروز شنبه در گفتگو با خبرنگار بازار گفت: روز پنج شنبه همزمان با آیین نکو داشت چرخ برکت و میلاد امام حسن مجتبی (ع) و در آستانه روز کارگر، کارخانه تولید کفش ایمنی و کوه نوردی و نظامی که با مشارکت بنیاد برکت در تبریز راه اندازی شده، افتتاح شد. به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری «حوزه»، قمری که با فضائل خود آسمان دنیا را روشنی داد و بر مجد و عظمت بنی هاشم افزود، فرزند غایت هدایت حضرت علی مرتضی (علیه السلام) است که با جانفشانی خود برای برادرش امام حسین (ع) بر قلوب بزرگان چیره شد و الگوی آزادگان در هر زمان و مکان شد.

؛( همان) ولی حجامت در پایان روز چهارشنبه زیانی ندارد؛ حذیفة بن منصور میگوید: روز چهارشنبه بعد از عصر، امام صادق(علیه السلام) را دیدم که حجامت میکرد.( همان)قابل ذکر است بر مبنای روایاتی که درباره صدقه و آثار آن آمده است، استعداد نحس و ناخوشآیندی که درباره روز چهارشنبه ذکر شده با صدقه، دفع میشود.پنجشنبه: امام صادق(علیه السلام) فرمود: هر کس روز پنجشنبه ناخنهایش را بگیرد و یکی را برای روز جمعه وا گذارد خدا تنگدستی را از وی دور میکند.

در این بخش ، جبهه شمالی البرز سرسبز و جبهه جنوبی آن خشک است. این موضوع در بیانات امام رضا(علیه السلام) هم از جهات گوناگونی مطرح شده و آن حضرت در بیانات مختلفی این اصل مهم زندگی اجتماعی بشر را یادآور شده اند. عرض کردم: دعایی به من بیاموز تا با آن روزی بخواهم. در جنگ اُحد، دوّمین کسی که به شدّت مجروح شد و تا آخر استقامت کرد و از جان رسول خدا صلی الله علیه و آله حمایت و حراست نمود، امیر مؤمنان علی بن ابی طالب علیه السلام بود.

پس از آنکه خداوند پیامبر(ص) را از توطئه مشرکان برای قتل او آگاه کرد، قرار شد علی(ع) در بستر پیامبر(ص) بخوابد و پیامبر(ص) شبانه مکه را به سمت یثرب ترک کند. در دوره ترامپ، او با طالبان توافق میکند که آمریکا، افغانستان را ترک گوید. همگی در قلمرو افغانستان امروز قرار دارند. پس از اخبار ناامیدکننده و تأسفباری که روز دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ در مورد مقاومت پنجشیر و سقوط مرکز مقاومت مردمی افغانستان در خبرگزاریها و فضای مجازی، شب گذشته محمد حسین جعفریان خبرنگار، مستندساز و کارشناس ارشد مساُل افغانستان در لایو اینستاگرامی خود اخبار جدید تحولات منطقه را به نقل از منابع موثق گزارش کرد.

خالد بن ولید که در کمین همین فرصت بود با سواران خود از تنگه احد به مسلمانان حمله کرد و از پشت، بر قلب سپاه اسلام خنجر زد. یخ بسته شدن دهانه این کوه می تواند گواه خوبی بر این موضوع باشد. این کارشناس مذهبی دربارۀ دیگر اعجاز امام رضا علیهالسلام گفت: امام پس از اقامۀ نماز از دهسرخ به سوی مرو حرکت کردند تا به سناباد نزدیک نوغان رسیدند. برای ایشان شربتی از آب نیشکر تهیه کردند. جعفریان در گزارش خلاصهای از آنچه روز دوشنبه در پنجشیر گذشته است گفت: نیروهای مقاومت طی روزهای پیش، با برتری در میدان جنگ، طالبان را زمینگیر کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید