از رشته کوههای هندوکش چه می دانیم؟

در فرهنگها آمده است: «قاف» نام کوهیست که گرداگرد عالم است و گفته اند که از زمرد است و پانصد فرسنگ بالا دارد و بیشتر آن در میان آبست و هر صباح چون آفتاب بر آن افتد شعاع آن سبز نماید و چون منعکس گردد کبود شود (آنندراج)- کوهیست از زبرجد که برگرد زمین است و پانصد فرسنگ بالای اوست گرد برگرد آب دارد و چون آفتاب بر وی تابد شعاع سبز آن بر آب آید و منعکس شود و آسمان از آن لاجوردی نماید و اگر نه آسمان بغایت سپید است (کشف).

این کوه در منطقه تخت سلیمان در میان ده ها قله بالای چهار هزار متری ایران قرار دارد. رشته کوههای طولانی البرز توسط یک سری عوامل طبیعی از قبیل دره و رودخانه در کشور ایران به سه بخش غربی ، مرکزی و شرقی تقسیم شده و سپس در شرق کشور از طریق کوههای خراسان وارد کشور افغانستان و به کوههای موسوم به هندو کش که در مجاورت فلات بسیار مرتفع و بزرگ تبت قرار دارد، متصل می گردند . اصطخری نوشتهاست که نقرههای پنجشیر به شهر اندرابه(اندرآب)برده میشد و در آنجا از آن سکه میزدند. آدمي از ديدن چنين صحنه هايي متاثر مي شود زيرا نقوش اينجا همگون غارهاي کرکس و لاسکو در فرانسه است، ولي به طور قطع مهجوريت اين ميراث فرهنگي و تاريخي به مانند سنگ نگاره هاي غارهاي کرکس و لاسکو فرانسه نخواهد بود.

در این وبلاگ سعی بر آن است تا با مروری بر وقایع سالهای اخیر و حتی سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی برگشتی به قبل تر از اينهاي شهرمان داشته باشیم .گذشته را بنگريم،گذشته ای که با کوله باری از خاطرات تلخ و تجارب تلخ تر پيش رويمان بد رقصي ميكند و وقیحانه ما را می نگرد، انگار نه انگار که این عقب ماندگی ها و این سير نزولي در امورات فرهنگي واجتماعي همه از دولتي سر اين گذشته نه چندان دور است. چندی نگذشت که از ارتش خارج شد و به مسافرت ها و ماموریت های اداری روی آورد.

با نصب پلاستيکهاي ضخيم يا تورهاي ريز مي توان از دسترسي افراد ناآگاه به اين آثار جلوگيري کرد و آنها را نجات داد، هزينه زيادي هم ندارد، در غير اينصورت تا چند سال آينده ديگرهيچ اثري از آن آثار بي نظير يافت نخواهد شد. اين کوه ها رمز و رازهاي فراوان در خود دارند و شاهد غم ها و شادي هاي مردمان چند ده هزار ساله اين ديار هستند. آنها نیاز به مراقبت ویژه دارند. جنس سنگ های این رشته کوه از نوع آهکی سفید رنگ و شاید از نوع متاسوماتیسم Metasomatism باشد که نیاز به مطالعه ی دقیق تری دارد .

کی میرسن خدا می داند ٬ احتمالا ْ نیاز به یه معجزه داره . امین الدوله این اقدام مشیرالسلطنه را با دیده انتقاد نگریسته و از اینکه مظفرالدین شاه مبالغی از وام دیافتی از روسیه را برای واریز بدهیهای پدر خود اختصاص داده است انتقاد نموده و آن را نوعی سوءاستفاده تلقی مینمود در حالیکه مشیرالسلطنه به علت داشتن احساسات شدید مذهبی و ملی هرگز اهل سوءاستفاده و دغلکاری نبود.

این موزه تا سال 1992 نزدیک به صد هزار اثر باستانی افغانستان را در خود جای داده بود. زندگی ما سیردرغفلت شده ، غفلت از خود ، غفلت از فرهنگ ، غفلت از دیدن و لذت بردن پدیده هایی که غربیان حاضرند هزاران کیلومتر طی طریق کنند تا فرصت دیدن آنها را بیابند اما ما حتی این زحمت را به خود نداده ایم که از آنها دیدن کنیم و سر پناهی هرچند باقیمتی ناچیز برای این آثاربی بدیل تهیه کنیم. 4- هر حرکتی که در آن بیهودگی و گناه نباشد،جایز است. وی در گفتوگو با خبرنگار فارس در اصفهان ادامه داد: عده دیگری از مورخان نوشتهاند که این قلعه به دوران قبل از پادشاهی ملکشاه بر میگردد و در بعضی دیگر از کتب تاریخی نیز آمده که از زمان ملکشاه سلجوقی به دستور تعدادی از رجال، بنایی به نام قلعه شاهدژ برای حفاظت از اموال شاهی احداث کردند که در بعضی از اتاقهای آن تعدادی از بستگان شاه زندگی میکردند که احمدبن عبدالملک عطاش، یکی از نزدیکان نظامی شاه به کودکان آموزش نظامی میداد.

نقاشيهای صخرهای هوميان 1 و 2 مربوط به 40000 سال پيش و نقوش صخره ای ميرملاس و دوشه متعلق به دوران ما قبل تاريخ دليل براين ادعا است. نقاشیهای صخرهای هومیان 1 و 2 مربوط به 40000 سال پیش و نقوش صخره ای میرملاس و دوشه متعلق به دوران ما قبل تاریخ دلیل براین ادعا است. لازم به ذکر است که قدمت آثار بهدستآمده از این غار، به دوران پارینهسنگی تا ساسانیان باز میگردد. از حیث طایفه و تیرههای موجود در این شهرستان تنوع فراوانی وجود دارد که با گویش های مختلف لری و لکی تکلم می کنند. همچنين وجود سايتهای باستانشناسی مهم چون سرخ دم لری و لکی در اين منطقه كه به واسطه اشيا مفرغی و مطالعات باستانشناسي دارای اهميت ويژه نزد باستانشناسان داخلی و خارجی است مزيد بر اين اهميت ميباشد.

همچنین وجود سایتهای باستانشناسی مهم چون سرخ دم لری و لکی در این منطقه که به واسطه اشیا مفرغی و مطالعات باستانشناسی دارای اهمیت ویژه نزد باستانشناسان داخلی و خارجی است مزید بر این اهمیت میباشد. بخش بعدی نعمت های بهشتی و مواهب الهی که برای متقین در روز قیامت آماده شده را مشروحا بیان نموده و قسمت بعد از نبوت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم سخن گفته است و اتهاماتی که دشمنان برای او ذکر می کردند را برشمرده و بطور مختصر به آنها پاسخ می گوید.

با این حال، استقرار ایستگاههای پایه ۵G در کوه معروف هیمالیا با ارتفاع ۸ هزار و ۸۴۸ متر، دسترسی به فناوری نسل بعدی موبایل را برای اینترنت اشیاء، شهرهای هوشمند و سایر برنامههای آیندهنگرانه فراهم میکند. قابلذکر است که نهتنها ما دانگ-سیوک به خاطر این فیلم، پیشنهادِ حضور در جان ویک ۳ را رد کرد که امیدواریم دار و دستهی چاد استهالسکی به درخواست کردنهایشان از او برای فیلمهای بعدی مجموعه ادامه بدهند (و حتی اگر لازم شد کیانو ریوز را برای آوردن او به دنیای جان ویک بیرون بیاندازند)، بلکه سیلوستر استالونه هم حقوقِ این فیلم را خریده است و میخواهد نسخهی آمریکاییاش را بسازد.

اکثر کسانی که به این جزیره سفر میکنند با نیت تفریح و سرگرمی تور کیش را رزرو میکنند. این در حالی است که نام آرارات برگرفته از واژه اورارتو با ریشه عبری است، این واژه بر پادشاهی در ترکیه شرقی اطلاق میشده که هم کوه آرارات و هم جبل جودی را شامل میشده است. در اين سرزمين مردماني زندگي مي کرده اند که آثار سرپنجه هاي هنرمندانه آنها بر سنگ هاي سخت بعد از گذشت دوازده هزار سال هنوز جلوه گر و بيان کننده انديشه هاي آنها درهزاران سال پيش است. این کوه هنوز سرد، مرتفع و ممنوعه میباشد. زئوس خدای خدایان یونانی و فرمانروای آسمانها برفراز کوه از مادر زاده شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی و نهضت مطالعه مفید شهرستان کوهدشت در سال جاری به ریاست محمدرضا آزادبخت فرماندار کوهدشت و با حضور سایر اعضای انجمن این شهرستان در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد. سفر در ميان اين طبيعت زيبا و پررمز و راز هر بيننده اي را به وجد مي آورد ولي آنچه که قلب هر ايراني و لرستاني را به درد مي آورد آن است که هرکس هرآنچه بر دست داشته از زغال، اشياء تيز، افشانه و رنگ هاي اسپري برروي اين نگاره هاي بي بديل چندين هزارساله کشيده و نوشته است و تنها چيزي که نمي شود ديد فقط آن نگاره هاي بي نظيري است که قيمتي براي آنها متصور نمي توان شد.

حال با مشاهده وضعيت اسفبار سنگ نگاره هاي ميرملاس با قدمتي بيش از 12 هزار سال اين سوال مطرح مي شود که چرا حفاظت از اين ميراث گرانبها به دست فراموشي سپرده شده تا امروز جز سايباني از اين غار بي همتا چيزي باقي نماند. آیا تا به حال ضرب المثل کوه به کوه نمی رسد آدم به آدم می رسد را شنیده اید؟ آنها بر این باور هستند که داریوش قصد داشته تا متن وصیتنامه خود را در این محل حکاکی کنند. نگاره هاي ميرملاس از کم نظيرترين نقوشي است که در ايران با رنگ خلق شده اند و نياز به مراقبت ويژه دارند.

در واقع دو سوم آتشفشانهای فعال کره زمین در آنجا قرار دارند . کوهدشت در فاصله ‪ ۸۵‬کیلومتری جنوب غرب خرمآباد واقع شده است. این شهرستان با ‪ ۲۱۱٬۸۸۶نفر جمعیت سومین شهرستان استان لرستان، پس از خرم آباد و بروجرد است. این تنگه بکر و دست نخورده در ‪ ۴۰کیلومتری شمال غربی کوهدشت و در کنار رودخانه سیمره واقع است. اين منطقه در شمال شهرستان کوهدشت و در محيطي کوهستاني و مرتفع شامل کوه هاي سربه فلک کشيده و دره هاي عميق واقع شده است.

بلندترین قله البرز خاوری، شاهوار نام دارد که در 25 کیلومتری شمال باختری شاهرود واقع شده و دارای 3945 ارتفاع است. اهميت نقوش مذکور از اين جهت است که آنها نخستين تجليات ذوق هنري مردمان غارنشين منطقه کوهدشت لرستان به شمار مي رود. تمامي نقوش صخره هاي کوهدشت بر روي بلندي هاي متراکم و در چند کيلومتري جنوب غربي کوهدشت در يک رديف دايره شکل قرار گرفته است. اين دموکراسی برعکس دموکراسی نخبه گرا می باشد که هر چند سال بعد نخبگان با وعده های فريبنده شان آرای مردم را می خرند.ما هویت یا فرهنگ ملی را عبارت از تصوری می دانیم که انسان های یک کشور تعلق شان را نسبت به آن کشور و ملت به نمایش می گذارند.

آنها هویت و شناسنامه ی این ملت اند و برای ماندگاری آنها بیشتر از این باید ارزش قائل شویم. در صده های متاخر بیشتر به طرهان و قوتل معروف بوده است. یک تعداد از مجاهدین به رخصتی رفته بودند، تعداد شصت هفتاد نفر مسلح بیشتر نداشتیم. اين منطقه سرسبز و رويايي همه ساله به ويژه در فصل بهار و تعطيلات سال نو، پذيرايي خيل عظيم گردشگران و مشتاقان طبيعت است. انباشت مواد گداخته هسته زمین که شامل گاز، مایع و جامد هستند در یک منطقه سبب ایجاد کوه آتشفشانی میشود.

دیدگاهتان را بنویسید