البته اجاق در خانه جایگاه مشخصی داشت

احمدرضا عابدزاده یک بار در دهه 70 در مورد نسل جدید دروازه بان های آن مقطع فوتبال ایران با ادبیات نه چندان دوستانه ای صحبت کرد و مدعی شد بازیکنان امروزی خیلی راحت به لباس تیم ملی ایران می رسند. طبق تصویری که در پایین مشاهده میکنید، مرگ در این کوههای هشت هزار متری چندان هم نادر نیست. حجتالاسلام باقری، کارشناس مذهبی در یک گفت و گوی زنده تصویری با اشاره به برکات مادی و معنویِ قدمگاه امام در طول مسیر هجرتشان به طوس، گفت: اگر بخواهیم مسیر حرکت امام رضا (ع) در ایران بسوی طوس را بررسی کنیم، مشاهده میکنیم مهمترین منابع و ذخایر کشور در آن مناطق قرار دارند.

از مهمترین رودهای دامنهٔ شمالی البرز سفیدرود و دامنههای جنوبی کرج و جاجرود را میتوان نام برد. سنگردی ها به مثابه ی آیین های اند که حقایق زندگی اجتماعی بویژه شیوه های حیات مردم پنجشیر در آنها انعکاس کرده است و از خلال همین ترانه های شفاهی میتوان جامعه و مردم پنجشیر را از نظر فرهنگی وادبی درک کرد. روز گذشته ۱۰ نفر جهت طبیعت گردی به کوه ها و ارتفاعات دیزین عزیمت کردند که ۹ نفر آنها مفقود میشوند و یک نفر نیز بر اثر سقوط از ارتفاع فوت می کند.

به گزارش ایلنا از البرز، جعفری با اشاره به مفقود شدن ۹ کوهنورد در ارتفاعات دیزین جاده چالوس، اعلام کرد: جست وجوی کوهنوردان مفقودشده از شب گذشته تا پاسی از بامداد جمعه ۲٦ آذرماه ادامه داشت و پس از تلاش بی وقفه، تیمهای اعزامی به همراه کوهنوردان تازه نفس برای تجسس به ارتفاعات دیزین عزیمت کردند. ، به هر روی، اصحاب کهف افزون بر آن تأکيد کردند که کسی که به شهر میرود بايد مراقب باشد کسی از اوضاع ما آگاه نشود، زيرا در اين صورت به ما دست يافته و سنگسارمان میکنند يا اينکه ما را به آيين خود باز میگردانند و در اين صورت هرگز رستگار نخواهيم شد:«وليَتَلَطَّف ولا يُشعِرَنَّ بِكُم احَدا انَّهُم ان يَظهَروا عَلَيكُم يَرجُموكُم او يُعيدوكُم فی مِلَّتِهِم ولَن تُفلِحوا اذًا ابَدا».

واقدی نوشته است: او هم از فراریان است ولی ابن اسحاق وبلاذری او را از کسانی شمرده اند که ثابت ماندند، ولی درباره ابوبکر، همه راویانِ اهل سنّت متّفق القولند که او جزو فراریان نبوده گرچه درباره او نه جنگی نقل شده و نه کشتن یک نفر از دشمنان ولی به هر حال خود ثبات قدم جهاد است و به تنهایی کافی است؛ «وَإنْ لَم یَکُن نقلَ عنه قتل أو قتال والثبوت جهاد وفیه وحده کفایة». دوستداران و علاقمندان این رشته ورزشی کم نیستند و امروزه زنان و مردان زیادی گرایش به این ورزش پیدا کرده اند که در این میان خانم سعیدی که از بازنشستگان شهرداری تهران است سالها در حال پرداختن به این ورزش است.

به گزارش مجمع جهانی اقتصاد (WEF) قله اصلی کوه آناپرنا در رشته کوه هیمالیا خطرناکترین کوه در میان این لیست است. خرمآباد- در هفتمین روز از دهه فجر و با حضور استاندار لرستان، چند پروژه در حوزه سلامت، کشاورزی، اقتصاد و عمران در شهرستان کوهدشت به بهره برداری رسید و یا کلنگزنی شد. جعفری با اشاره به اینکه افرادی که برای طبیعت گردی به ارتفاعات دیزین عزیمت کرده بودند ۱۰ نفر بوده اند، افزود: متاسفانه یکی از کوهنوردان بر اثر سقوط از ارتفاعات فوت شد و اکنون بالگرد جمعیت هلال احمر در منطقه حضور دارد و عملیات انتقال در حال برنامه ریزی است.

وی بیان کرد:فیبرنوری خرم آباد به سمت کوهدشت توسط قرارگاه خاتم در حال انجام بوده و از پل کشکان به بعد به طول ۴۰ کیلومتر در حال اجرا است. نبی اله شمسی فر در گفتوگو با ایسنا، اظهار کرد: فیبر نوری در مسیر چگنی، کوهدشت، رومشکان و پلدختر نداریم و ما مستاجر زیرساخت هستیم در حال حاضر فیبرنوری بین کوهدشت، خرم آباد، رومشکان و پلدختر وجود دارد اما متعلق به شرکت زیرساخت است. وی تصریح کرد: مسیر سمت دهلیج نیز در حال انجام است.

مدیر مخابرات منطقه لرستان خاطرنشان کرد: دو فیبرنوری از آن شرکت اجاره کردهایم که در این راستا اشکالی به وجود میآورد یکی اینکه فیبر زیرساخت از ابتدا و انتها قابل اتصال است در وسط مسیر و امتداد مسیر امکان بهره برداری وجود ندارد. ۱۴ – یکی از نکات قابل توجه و موردعلاقه در کشور ارمنستان این است که در این جا هیچ تبعیضی بین گردشگران و افراد محلی وجود ندارد.

کوه Wycheproof که در محدوده Terrick Terrick استرالیا واقع شده است ، 486 فوت (148 متر تا سایر نقاط جهان) از سطح دریا ارتفاع دارد ، که از نظر کوههای کوچک بد نیست. قطعه سوم تا ایستگاه آسار رفته که ۸ کیلومتر از آن باقی مانده و چون مشکلات و خطراتی در مسیر وجود دارد سرعت آن کُند است. ولی در مجموع با مقایسه فرهنگ و نظام جامعه آریایی نسبت به خانواده در مقایسه با اقوام و ملل دیگر به این نتیجه دست پیدا می کنیم که مقام زن در نزد آریایی های ایرانی بیشتر ارج می نهاده اند تا در میان مردمان ملل دیگر .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز لرستان، ۸۷ اثر هنری از سه هنرمند شهرستان کوهدشت در نگارخانه میرملاس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان به نمایش درآمده است. به گزارش تجارتنیوز، قلههای مرتفع جهان سالانه جان بسیاری از کوهنوردان را میگیرند. وی افزود: در ساعت ۲:۰۰ بامداد ابتدا هفت نفر از کوهنوردان پیدا شدند و حوالی ساعت ۳:۵۵ دقیقه صبح نیز ۳ کوهنورد دیگر پیدا شدند. دیگر شگفتی شهر کوهدشت تنگه مناره سنگی آن است. شغل بیشتر مردم این شهر کشاورزی و دامداری است و به زبان لری و لکی صحبت میکنند. نام تفتان در زبان فارسی به معنای مکانی گرم است و همان طور که در ابتدای مطلب مطالعه کردید، در گروه کوههای فعال قرار دارد.

اگر به دنبال علت نامگذاری عجیب این محوطه ها هستید بد نیست بدانید سرخ دم لری در نزدیکی روستایی لرنشین با نام خوشناموند و سرخ دم لکی در نزدیکی روستایی لک زبان با نام سرخ دم قرار گرفته اند. هیمالیانورد اصفهانی تاکنون بلندترین قله های چهار قاره جهان را فتح کرده و به دنبال این است که به بلندترین قله های سه قاره دیگر صعود کند، اما با مشکلاتی مواجه است که آن را با خبرنگار ایراسین در میان گذاشته است.

من با فتح قلههای کلیمانجارو، البروس، آکونکاگوآ و اورست، به بام چهار قاره جهان با موفقیت صعود کردم و بام سه قاره دیگر مانده، که فتح آنها مستلزم حمایت مالی است. از دیگر فیلم های اکشن زیبا میتوان پنجمین قسمت از مجموعه جک رایان را نام برد. این کوه بسیار زیبا دارای ارتفاعی در حدود 3 هزار متر می باشد. با امکانات جدید امروزی، بالا رفتن از هشت هزار متر ارتفاع دیگر به اندازه اوایل قرن ۲۰ دشوار نیست. مقابله با سختی ها و صبر و بردباری را تمرین می کند، از سوی دیگر یک کوهنورد همانند ورزشکاران دیگر قصدش کسب مقام نیست و برای کسب رتبه زیر پای کسی را خالی نمی کند، بلکه به یاری کوهنورد ضعیف تر می شتابد.

سفر به شهرستان کوهدشت و آشنایی با جاذبههای طبیعی و تاریخیاش سفری جذاب با کسب تجربههایی جدید است. 11- دلسوزی و شفقت به خصوص در مورد خانواده،کلید بهشت است. در نزدیکی بالا مرغاب رود قیصار هم به آن علاوه شده و پس از عبود از علاقه پنجده وآق تپه رود کشک هم به ملحق مشود و سرانجام پس از طی مسافت 990 کیلو متر در ریگستان قراقرم ترکمنستان می ریزد.

هیمالیانورد اصفهانی تصریح کرد: دو سال پیش برای صعود به قله ماناسلو، ماشین شخصی خود را فروختم، همچنین امسال برای صعود به قله اورست تنها ایرانی حاضر در اکسپدیشن 2021 بودم و به لطف خدا با موفقیت پرچم ایران و اصفهان را بر فراز قله اورست به اهتزاز در آوردم، که در این بین هزینه های زیادی را متحمل شدم، برای بخشی از هزینه ها حامی مالی پیدا کردم، اما بیش از 60 درصد از آن را خودم هزینه کردم که منزل خود از ملک پدری را فروختم تا به این مهم دست یابم. هیمالیانورد اصفهانی گفت: هیچ کوهنورد ایرانی نتوانسته بام هفت قاره جهان را فتح کند.

دیدگاهتان را بنویسید