اولین بانوی فاتح اورست و لوتسه در ایسنا: هیچوقت حمایت نشدم – ایسنا

بزکشی آن با اسب های قوی هیکل شهرت ملی داشته موسیقی محلی آن نیز از دیگر ولایات متفاوت است مراسم سال بنو همه وقت در باول حمل تجلیل می شود بنابر نبودن راههای ترانسپورتی در نقاط دور دست مکاتب وشفاخانه ها به ندرت دیده می شود و مکومات قبلی در ناکشاف آن طوریکه لازم بود توجه نکرده است .متاسفانه بنابر عدم مصروفیت مثمر بعض از جوانان به نوشیدن تریاک عادت دارند که این نقیصه باید توسط مسئولین محل رفع گردد . قسمت هایی از این کوه که در ارتفاعات قرار دارند تقریبا همیشه از برف پوشیده هستند و دره های زیادی در دامنه این کوه به وجود آورده است که مشهورترین دره های آن، دره واخان، شغنان، منجان، جرم، درایم، کشم، ارسج، فرخار، دره اشکمش، خوست، فرنگ و…

که قسمت غربی آن نسبت به قسمت شرقی کوچک تر است و دره پنجشیر که از دره های معروف است در دامه جنوب شرقی آن قرار دارد. مرزی که در میان پامیر شرقی و غربی به صورت قراردادی وجود دارد خطی است که از تاج رشته کوه زولومرت تا رشته کوه قرابولاغ و گردنه های پِشَرت و بعد تا منتهی الیه غربی دریاچه های سریز و یاشیل کول، مسیر علیای رود پامیر کشیده شده است. اکثر دریاچه های پامیر به سمت مغرب یعنی آمودریا جاری هستند که به دریاچه آرال می ریزند و مابقی به طرف شرق یعنی رود تاریم سوق دارند.

از نظر اقتصادی فعالیت زیادی در پامیر صورت نمی گیرد، تنها پرورش دام آن هم به روش کوچ نشینی که در مراتع طبیعی آن منطقه صورت می گیرد، از منابع اقتصادی این سرزمین به شمار می رود. تنها منبع سوخت محلی این منطقه درختچه ای به نام ترسکین است. واژة پامیر از پایمیر به معنای پایمیترا (خدای خورشید)، گرفته شده است و در زبان محلی «بامِ دنیا» گفته میشود ( ) دایرةالمعارف بزرگ شوروی ( ، ج 19، ص 194؛ ) اتحاد شوروی: بررسی جغرافیایی ( ، ص 101).منطقه و رشته کوههای پامیر از جنوب فرغانه تا تاجیکستان و چین امتداد دارد و از سه قسمتِ چالة پامیر، حصار آلای و پامیر تشکیل میشود.

۵۹۰ پس از صرف صبحانه و جمع آوری وسایل در ساعت 308 دقیقه، و با پیوستن آقای بلوری بعنوان لیدر فارسی زبان و آقای آزاد از فدراسیون کوهنوردی فومن تیم ۶ نفره ما به همراهی آقای پرتویی بوسیله ۱ دستگاه ون، تبریز را به مقصد شهر مرزی دوئوبایزیت ترکیه ترک کرد. و در زبان دری پای بزرگرا ارائه می کند . در پامیر شرقی درختی رشد نمی کند و بیشتر رستنی های آن گیاهان مخصوص دشت های کوهستانی از خانواده گون ها و گیاهان خشک زی می باشند. بدخشان تاجیکستان ، منطقه ای کوهستانی است .

در سرزمین پامیر یخچال های طبیعی وجود دارد که مهمترین آنها گروم گرژیمایلو و فدچنکو هستند که قسمت عمده ای از رودهای آسیای مرکزی را تحت پوشش قرار می دهند. در قسمت جنوبی این رشته کوه، رشته کوه های موزکول، علی چور شمالی، علی چور جنوبی و وخان قرار دارد. پامیر را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم کرد؛ پامیر شرقی بسیار صعب العبور است و به سرزمین های بلند تبت و قره قوم شباهت زیادی دارد. از سمت غرب، رشته کوههای پطر کبیر ، دَرواز، ونچ و یزگُلام بهآن میپیوندند.پامیر را میتوان به دو قسمت تقسیم کرد: پامیر شرقی و پامیرغربی ( جغرافیای تاجیکستان ، ص9ـ10).

هر استان نیز به چند شهرستان تقسیم می شود. بعد از این ماجرا کریشنا هم الماس کوه نور را از دست می دهد وبه «خداوند خورشید» می رسد و او آن را به «ستراجیت» هدیه می دهد. تهدید کننده است. البته بسیاری از این غار ها نمی توان به راحتی طی نمود. این کوه با طبیعتی بسیار زیبا، سالانه مقصد گردشگران بسیاری می باشد و ۶ ماه از سال را با شکلی پوشیده شده از برف، خود را به گردشگران نشان می دهد. پامیرشرقی، ولایتی صعبالعبور است و شباهت بسیاری به سرزمینهای بلند تبت و قَرهقوم دارد.

سرش را بالا آورد و گفت: اگر قرار بود جایش معلوم باشد که به آن قاف نمی­گفتند. بر اساس این داستان شیرین نمرده بود و با شنیدن این خبر ماتم گرفت. این تندیس در دامنه کوه قرار دارد و سر آن، یک بار مورد سرقت قرار گرفت. هدفِ آنها دزدی از خزانهی یک قاچاقچی بزرگ است. در بدخشان پیداوار مهم و حیاتی وجود دارد که ستون بزرگ اقتصادی افغانستان را تشکیل میدهد و آنهم عبارت از لاجورد ،َ بدخشان است که درساحه کرانواقع کوه های خواجه محمد مورد مستخراج قرار گرفته است که در غرب کوکچه موقعیت دارد / طلا به پیمانه زیاد در حصه زرشویان ازدریای کوکچه بدست می آید / گندم ، ماش و ماهی خیلی زیاد تولید می شود حیات ماداری تربیه گوسفند ، اسب و گاو هم زیاد است نمد قاقمه و تکه های نخی در خانه ها تهیه و بافته میشود .

ناک بدخشان خیلی نازک و شیرین است که شبیه آندر هیچ جا وجود ندارد و ساحه جنگلات مجموعاً 450000 جریب زمین میرسد . در نقاط هموار چنار، کج بید ، اشجار مثمر جارمغز ،َ بادام ، بته های زیره ، سنجد و توت خیلی زیاد است . با اینکه تقریبا همه مردم از دود، گدازه ها و غرش کوه های آتشفشانی در فرار هستند اما برخی دیگر بسیار برایشان هیجانانگیز است و این کوه های را بهترین مقاصد گردشگری تصور می کنند.

هندوکش رشته کوهی است در قسمت های مرزی افغانستان و پاکستان که طول آن تقریبا ۸۰۰ کیلومتر می باشد که از مرکز کشور افغانستان تا شمال کشور پاکستان امتداد دارد. این رشته کوه ها از قسمت شرق به دشتستان ها و ریگزارهای ترکستان چین منتهی می گردد و در قسمت شمال به فرغانه وصل می شود و در جنوب آن هم رشته کوه قره قوروم قرار دارد. خواب آنها یک خواب عادی و معمولی نبود، اگر به آنها نگاه میکردی، خیال میکردی آنها بیدارند؛ در حالی که در خواب فرو رفته بودند! مجموعه دایره ی هم مرکزی را در نظر آورید که هر یک بطور کامل ، دیگری را در میان گرفته است .

فقط در یک ماه از سال آن هم در ماه ژوئیه شب های این منطقه شب نم نمی باشند و حرارتی که در طول روز بر این سرزمین حاکم است گاهی به ۷۰ درجه سانتی گراد نیز می رسد. جاها ی تاریخی آن شهر بزرگ بوده اما نقاط جالب دیگر تا حال کشف نشده است پروفیسر دوپری محقق امریکایی در بدخشان کشف بزرگ را انجام داده است موصوف در دره کور بدخشان فوسیل انسان قدیمه نباندر تال را به دست آوردن و بر اساس محاسبه کاربن جارده این انسان فوسیل شده به 40000سال قبل تعلق میگیرد که در نزدیکی بابا درویش بدخشان موقعیت دارد و از این نگاه یکی از مراکز ظهور و انکشاف انسان های قبل از تاریخ را دراین خطه آسیا آشکار می سازد در بهارک واشکاشم خرابه های تاریخی هم وجود دارد وتوپ خانه در زیباک محل تاریخی و تورستی است که در تابستان سال توجه سیاحین را به خود جلب می کند .

این رشته کوه دنباله رشته کوه های هیمالیا از منطقه پامیر داخل افغانستان است که از جنوب منطقه بدخشان عبور می کند و در دره بامیان به کوه بابا ختم می شود. جواب: شهرداری مؤسسه ای است که برای اداره بهتر شهر به وجود آمده و خدماتی به ساکنان شهر ارائه می کند. در حال آماده شدن بودیم که قطار از روی پل میگزرد و سکوت را برای چندی در هم می شکند. اگر برای صعود به دنبال آسانترین مسیر می گردید، جبهه جنوبی را انتخاب نمایید. او به مسیر خود ادامه داد و پس از روزها کوهنوردی سرد و طولانی، به مسیری دشوار رسید و با جمعیتی برخورد کرد که برای عکسگرفتن از خودشان بهشدت به یکدیگر تنه میزدند.

بدین سان، نیروی نظامی مهاجم، تنها از شمال میتواند به شهر مدینه وارد شود. در این منطقه درختچهای بهنام ترسکین رشد میکند که تنها منبع سوخت محلی است. خاک آن شور، بیشتر یخزده و در پارهایاوقات پوشیدهاز خاکهای توندرایی است.بادهایی که در این منطقه میوزند از قلههای کوهها میگذرند، ازینرو با بارش اندکی همراهاند (بین 75 تا 100 میلیمتر در سال).منطقة پامیر در برخی نقاط دریاچههای ژرف دارد، از جمله دریاچة قرهگل/ قراکول. نکته جالب توجه درباره این تندیس این است که تندیس هرکول کاملاً برهنه بوده است؛ به همین خاطر پس از انقلاب اسلامی، به این تندیس آسیب وارد شد تا ظاهری معقول داشته باشد.

ارتفاع قله این کوه در کشور افغانستان ۶۶۵۰ متر است که در آنجا به تیراج شناخته می شود. کوه دماوند به دلیل ارتفاع زیادی که دارد، با نام” بام ایران” نیز شناخته می شود. روزی حاکم دهکده در بالای کوه تصمیم به تصرف اراضی روستای پایین کوه می گیرد. البته که قله های فنی و مرتفع زیادی در البرز وجود دارد که بعضی از آنها بسیار دور از دسترس می باشند. رشته کوههای دَرواز، تقریباً همه از جوش سنگ های روشن تشکیل شدهاند و در بعضی مناطق، ذخایر طلا دارند. دشتهای پامیر در ارتفاع 000 ، 4 تا 000 ، 5متری گسترده شدهاند.

ارتفاع رشته کوهها بین 000 ، 4 تا 500 ، 7 متر است. خشکی آب و هوای منطقه پامیر باعث شده است که دریاچه های آن رو به کم شدن برود به طوری که برخی از این دریاچه ها به کلی از بین رفته اند. پامیر دارای هوایی خشک است و بارش باران و برف چیزی است که شاید به ندرت در آن دیده شود. سلامآنچه که مشهوربه غاربیدک است درمیان دشت ویا تپه ماهورهای کوچکی در مسیر پسته به سمت ارکان ودرشرق روستای بیدک واقع است .این غار را دردوره ی نوجوانی دیده ام وارزو دارم باردیگرببینم واز زیبائی های تصویر شده درذهنم ازآن دوران لذتی دوباره بیابم.اولین بارمعلم عزیزم مرحوم آل نبی مارا بدانجا بردکه یادش بخیر وروحش شادباد.

در شمال پامیر ناحیة گستردهای دیده میشود که بتدریج زهابی و با لایههای مزوسنوزوئیک از ماسه سنگهای سرخ انباشته شده است. این لایهها رانشی و برآمدهاند، به طوری که اکنون سنگهای مزوسنوزوئیک تقریباً در همهجا، در کوههای بلند یافت میشود ( ) اتحاد شوروی: بررسی جغرافیایی ( ، ص 101ـ102).رشته کوه «آکادمی علوم» (میانگین ارتفاع: بیش از 000 ، 5متر) را میتوان مرکز کوههای پامیر دانست. سنگهای قیمتی، عبارت از سنگهايی است که دارای رنگ مرغوب غیرشکننده و خاصیت خوب کم یاب باشد. همین کم کاری در حال حاضر باعث شده مسئولان دوباره سد را آماده آبگیری کنند و میزان قابل توجهی نیز از آب سد را تخلیه کنند و همین عامل باعث شده دوباره این پروژه زمان بر شود.

دیدگاهتان را بنویسید