تعداد سیارات منظومه شمسی در هالهای از ابهام – مجله تخصصی آراد مگ

Gerard Kuiper کمربندی از باقیمانده مواد تشکیل دهنده منظومه شمسی در اطراف پلوتن را نظریه پردازی کرد، اما جسم دوم کمربند کوییپر (به جز قمر پلوتن شارون) تا سال 1992 یافت نشد. مرحوم دهخدا ذیل مدخل عطارد آوردهاند: «ستارهایست معروف كه بر فلك دوم تابد و آن را دبیر فلك گویند. XCom ۲ با بهبودهایی که در نسخه دوم ایجاد شده بود، درخشید و توانست به یکی از بهترینهای سال ۲۰۱۶ تبدیل شود.

یکی از اساسی­ ترین عوامل در ساختار سیاره زمین اقلیم است و بدون شک طبیعت، انسان و کلیه مظاهر حیات در سطح گسترده­ ای متأثر از شرایط اقلیمی می­ باشد. مقالات شکار این صاحبه مشکوک به کوتوله قرمز و یا کوتوله قهوه ای را آغاز کردند. پس از آن بررسی مادون قرمز این را تایید کرد. بررسی مادون قرمز از سال 1997 تا 2001 باید هر کدام از این انواع ستاره ای را کشف می کرد اما اطلاعات با ارزشی حاصل نشد.

Percival Lowell با یافتن سیاره X، شکار خود را در سال 1906 آغاز کرد. شکار تا دهه 1980 ادامه یافت: زمانی که فضاپیمایVoyager 2 با دقت بیشتری نپتون را کمی با جرم کمتری از آنچه تصور می شد تعیین کرد، که حل و فصل اختلاف بدون نیاز به نیروی بیرونی مقابله با آن دنباله پایان یافت. ستاره شناسان رصدخانه Lowell به شکار ادامه دادند تا زمانی که در سال 1930 Clyde Tombaugh فکر کردند که چیزی که متناسب با این لایحه است را کشف کرده اند، یک دنیا با اندازه مشتری در خارج از منظومه شمسی.

در عوض، فیتون، به جای باقی مانده از یک سیاره به خودی خود چیزی بیش از باقی مانده ای از تشکیل سیارات نیست. اما گاهی اوقات سیاره ای را به دلیل عدم وجود و یا چیزی با نام تجاری جدید بعدها اضافه می کنیم. افلاطون علت نمونه ای را این گونه تعریف می کند: صانع کل آفرینش برای ساختن عالم به زندةجاوید مینگریست. با تخریب پوشش گیاهی در یک منطقه غذا کم می شود و شرایط محیطی نامناسب گونه های جانوری را نیز از بین می برد .

علت این نام گذاری نیز این است که مواد تشکیل دهنده ی این سیارات، غالبا گاز است. این ستاره در پیکر آسمانی دیگپایه (شلیاق) قرار گرفته است و به همراه دو ستاره دیگر تشکیل مثلث تابستانی را میدهند. البته در کنار خورشید، همه اجرام آسمانی کوچک به نظر می رسند، بنابراین تصور تمام سیارات در مقیاس کامل آنها دشوار است. فیزیکدان JJ تامسون، از طریق کار خود را بر روی اشعه کاتد در سال 1897، کشف الکترون، و به این نتیجه رسید که آنها بخشی از هر اتم بود.

اما در مارس سال ۲۰۱۹ با استفاده از تلسکوپهای قدرتمند مستقر در شیلی مقدار زیادی فسفین در جو سیاره زهره شناسایی شد. بنابراین، در تعیین قرارهای ملاقا ت، زمان باز و بسته شدن اداره ها و مغازه ها و برنامهٔ حرکت قطارها و هواپیماها مشکلات زیادی به وجود می آید. زیر پوسته یک گوشته سنگی نیمه جامد قرار گرفته که می تواند به آرامی حرکت کند. شعاع زیاد مدار اریس سبب شده است که برای گشتن به دور خورشید به ۵۵۷ سال زمینی زمان نیاز داشته باشد.در دورترین نقطه مدارش، اریس و قمر آن، دسمونیا (Dysmonia)، درآنسوی کمربند کوئیپر (بیش از ۶۰ واحد نجومی دورتر از خورشید) حرکت میکنند.

۲ سیاره عطارد و زهره در مدارهایی به دور خورشید در حال چرخش هستند که نسبت به مدار زمین به خورشید نزدیکترند، اما صفحه مداری که این سیارات به دور خورشید در حال چرخشاند با صفحه مداری که زمین به دور خورشید در حال چرخش است، دارای اختلاف زاویه اندکی است. حتی در موردی دیگر گمان برده میشود که عامل شیب نامانوس محور چرخش اورانوس، نسبت به سایر سیارات، برخورد با یک پلوتوئید بوده باشد.همانند این دسته از سیارات کوتوله، هنوز هم ممکن است صدها جرم پلوتوئیدی دیگر نیز در منظومه شمسی وجود داشته باشد که هنوز به طور رسمی رصد نشده و این عنوان به آنها داده نشده است.

این سیاره با تلسکوپ های کوچک نیز قابل مشاهده است. تصویر زیر از تلسکوپ فضایی هابل در بین سال های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ به دست آمده است. زمین: این سیاره بزرگترین سیاره به اصطلاح صخره ای است و 4600 میلیارد سال پیش شکل گرفته است. به گزارش کلیک، آخرین اخبار از شواهد وجود یک سیاره جدید در خارج از منظومه شمسی هیجان انگیز به نظر می رسد، اما این اولین باری نیست که یک سیاره از نظر ریاضی پیش بینی می شود. در سال ۲۰۱۴، رصدخانه فضایی هرشل (Herschel) متعلق به سازمان فضایی اروپا (ESA) خروج بخار آب با فشار زیاد را در سطح برخی مناطق سرس گزارش کرد.کاوشگر رباتیک دان (Dawn)، که در سال ۲۰۱۵ به سرس رسید ویژگیهای برجسته زیادی از جمله نقاط درخشان متنوع در ارتفاع ۶.۵ کیلومتری، را در سطح آن نمایان کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، این فیلم سه بعدی درباره مبارزه هیولاهای آبی رنگ سه متری است که در قمری شبه زمینی به نام پاندورا سکونت دارند. در سال 1781، William Herschel کاری کرد که هیچ کس قبل از او انجام نداده بود: او یک سیاره جدید در آسمان یافت؛ یک لکه کم رنگ مایل به آبی که طی قرن ها با یک ستاره اشتباه گرفته می شد. جسم عجیب و غریب کوچکی در روز سال نو در سال 1801 پیدا شد، و بدون وجود عبارت بهتری یک سیاره نامیده شد. اما دومین جسم کشف شده در کمربند کوییپر بود، به این معنی که احتمال دارد اجسام بزرگتر باشند.

پس از کشف آن در سال 1807، پس از پالاس (1802) و جونو (1804) چهارمین جسم شناخته شده ای بود که ما اکنون به عنوان سیارک می شناسیم. جنبش عزت نفس یا حرمت نفس و مسابقه افزایش عزت نفس در طی 50 سال گذشته در فرهنگ غرب تجلی درخشانی یافته و نور آن در دو دهه گذشته چشمان مردم جهان را به دنیای درون رهنمون کرده است. انجمن بینالمللی اخترشناسی، اکتشاف دهمین سیاره گردنده به دور خورشید که در مرز منظومه شمسی قرار دارد را تایید کرده است. ۵. پلوتو: یکی از سردترین سیاره های منظومه شمسی پلوتو نام گرفته و این سیاره در کمربند کوپیتر قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید