جدیدترین خبرهای «جبهه مقاومت پنجشیر

هنری کربن از برجسته ترین پژوهشگران دین و فرهنگ ایرانی ، در ارض ملکوت به نقل از یاقوت جغرافی دان آورده که یاقوت صریحاً گواهی می دهد که کوه قاف، سابقاً البرز خوانده می شده است. رسول خدا ﷺ پس از مشورت با اصحاب تصمیم گرفت از شهر خارج شود، لذا روز جمعه پس از اقامه نماز جمعه، با لشکرى بالغ بر یک هزار نفر از مدینه به سمت احد حرکت کرد و کوتاه ترین راه را انتخاب نمود و خود نیز زره پوشید.

این شهر از طریق جاده پر پیچ و خم خرمآباد ـ کوهدشت، به خرم آباد متصل میشود. این پل در باختر سرطرهان به روی رود سیمره در جاده خرم آباد- اندیمشک، ساخته شده است. قدمت این آثار تاریخی به دوهزار سال قبل یعنی پادشاهی باختر برمی گردد که گوای مهد زستگاه قو چقار پامیر( مارکوپول ) بحیث مراث جهان جستجو کرد که از اصالت زیست چند ین هزار ساله این حیوان نادر در اطراف کوهای فلات پامیر خاوک آرزوی که کوتل بازرک بپش از 5000 متر ارتفاع دار د و سرچشمه آب دره آرزو هم جای گشت و گزار هوای قوچقار افغانستان است در لست آثار جهانی یونسکو بحیث پارک ملی در ه آرزو ثبت گددد.

این قلعه که در شهرستان کوهدشت و در بخش رومشگان واقعشده منسوب به آیین مهرپرستی و مربوط به دوره اشکانی است و به شماره 3760 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. همچنین بیش از ۹۰ درصد باغات انار استان لرستان در شهرستان کوه دشت وجود دارد که عمدتاً در بخش طرهان و بخش کوهنانی به ویژه منطقهٔ زیرتنگ سیاب، چقاپیت سفلی چقاپیت علیا، گراب و رودبار قرار دارند. شهرستان کوهدشت با آب و هوایی معتدل کوهستانی در غرب استان لرستان واقعشده و دارای جاذبههای گردشگری و تاریخی منحصربه فردی است.

این روستا در دهستان سههزار قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۷۲ نفر بودهاست.مردم این روستا به گویش تنکابنی با لهجه سههزاری سخن میگویند. این روستا در دهستان کترا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۷۲ نفر بودهاست. مرکز شهرستان کوهدشت، شهر کوهدشت بوده و ساکنان کوهدشت اکثرا به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند. این روستا در دهستان سههزار قرار دارد و جمعیت آن براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ کمتر از سه خانوار بوده است. عسل محله ، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش کوهستان که در استان مازندران واقع شده است.

خشکرود روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. البته تمام راه را نمیتوان با این وسایل طی کرد و بخش کوچکی پیادهروی هم در مسیر وجود دارد. خانم ها گرد هم حلقه زده و با شروع شدن یک نوع ریتم خاص موسیقی ، جفت زنان و طور چهارنعل گاهی ایستاده و گاهی نشسته و با گفتن پشپوک پشپوک پشپوک پشپوک ، رقص کنان دور می زدند که در واقع مبین فرهنگ اصیل روستایی به شمار می رفت. پل سی پله در گذشته، در مسیر اصلی اتصال بینالنهرین به ایران قرار داشته و از جمله پلهای مهم زمان خود به شمار میرفته است.

تنگ شیرز یکی از چشماندازهای بسیار زیبای شمال غرب کوهدشت است که با گذر از این شهرستان نباید آن را فراموش کرد چراکه دره آن با طبیعت زیبا و چشمه روح بخشش یکی از بکرترین مقاصد گردشگری ایران به شمار میآید. معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان با تاکید بر اینکه حمایت واشنگتن از جبهه مقاومت پنجشیر نقض توافقنامه قطر است، گفت که آمریکا نباید تهدیدی علیه افغانستان باشد. این کوه با وجود اینکه از سایر کوهها جدا است؛ ولی به صورت سلسله جبال طویلی با حدود نه هزار کیلومتر طول و دو هزار کیلومتر عرض بوده و به عبارتی طولانیترین کوه در شبه جزیره محسوب میشود.

از قدیم گفتن کوه ب کوه نمیرسد ولی ادم ب ادم میرسد پس چرا ندیده ایم مجنون ب لیلی برسد؟ آثار و اشیای تاریخی بسیاری، از جمله اشیای مفرغی، در کوهدشت کشف شده که بعضی از آنها به موزه لوور منتقل شدهاند. مجسمههای کوچک از مرد و زن، پیکرهها و پلاکهای مفرغی، مهرههای استوانهای و آیینهها از جمله آثار کشفشده در این محوطه هستند که بهصورت نذر به معبد اهدا شده و در دیوارههای آن کار گذاشته شده بودند. تنوع گیاهی منطقه، زیستگاه مناسبی را برای انواع گونههای جانوری از قبیل کل و بز، خرس، پلنگ، گربه جنگلی و دیگر پستانداران کوچک فراهم کرده است.

آنان اندکی به درون شعب رفته و آنگاه بر بالای کوه احد (سمت راست شعب) روان گشتند و در سایه غاری کوچک نشستند. نبرد احزاب پشت خندق و در جنوب کوه احد و سمت شمال مدینه روی داد. این نکته را هم باید یادآوری کرد که در کنار کوه «سَلْع»، واقع در حد فاصل غرب و شمال شهر مدینه، دو تپه یا کوهک بوده که محل وداع مردم مدینه با مسافران بوده، چنانکه محل بدرقه نیز بوده است. تو بگو من به تو مشتاقترم یا تو به من؟ آش پرشکه، کوفته نخودچی، آش ترخینه، آبگوشت دوگولهدودار، خورشت قلیهترش، گوله ریزه یا خوراک گوشت قلقلی و غذای بسیار لذیذ خورشت سیب درختی از جمله این غذاهای خوشطعم است.

بیش از دو هزار نفر اهالی دهکده و چهارپایان را حقه کرد. درخت رز که از نباتات بومی اورارتو بود در آن کشور، مقدس شمرده می شد و معمولاً شراب را برای خدایان هدیه آورده، تقدیم می کردند. امامزاده محمد (ع) یکی از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) است که مردم برای زیارت به ویژه در ایام عید نوروز به این مکان مقدس مشرف میشوند. پس از ختم تحصیلات مقدماتی به نجف اشرف و سامره رفته و از محضر استاد اجل حاجی میرزا حسن شیرازی کسب علم نمود به سال ۱۳۲۲ قمری در موطن اصل خود دارفانی را وداع گفت و حسب الوصیه آنمرحوم پس از ده سال نعش او را به ارض مقدس قم حمل و در آنجا دفن نمودند.

شیخ ابوعبدالله بن عبیدالله شیرازی مشهور به بابا کوهی است که لقب بابا را بهدلیل سالک بودنش گرفته است. همانا این سه کوه، خدا را تسبیح و تقدیس و تمجید می گویند و برای دوستان و محبان آل محمد صلی الله علیه و آله استغفار می کنند. مقبره سید محمد ابوالوفا فرزند زید و زید نیز فرزند زینالعابدین در 25 کیلومتری شمال کوهدشت واقعشده است. اگنس کالامارد، یکی از اعضای ارشد عفو بین الملل نیز در ارتباط با نبرد میان جبهه ملی و طالب ها می گوید، بسیاری از اعضای جبهه ملی مقاومت اقلیت هایی هستند که سال ها توسط پشتون هایی که خود را قومی مسلط می دانستند، تحقیر شدند، به خصوص هزاره های شیعی که هیچگاه از دست طالب ها در امان نبودند.

۵۹۰ ساعت ۴۰۱۷ دقیقه کشور ترکیه را به قصد میهن عزیزمان ترک و پس از رسیدن به تبریز و جابجایی وسایل در خودرو یی که در ابتدای سفربه توصیه آقای پرتویی آن را در تبریز گذاشته بودیم ، با دوستان خوب و میهماننواز شرکت کوهنوردی اطهر تبریز خداحافظی و در نهایت در سال ۲ صبح به تهران رسیدیم. از سمت غرب هم با جاده کوهدشت ـ سهراه زانوگه، به جاده شماره 19 که کرمانشاه را به خوزستان میرساند وصل میشود.

دیدگاهتان را بنویسید