حقایقی جالب درباره سیاره ناهید(زهره)

اگر بهتر می خواهید این مسافت را تصور کنید تقریباً عرض کشور استرالیا را در نظر بگیرید! در مریخ بلند ترین کوه آتشفشانی منظومه شمسی به نام المپ مانس و بزرگترین دره منظومه شمسی با عمق ۷ کیلومتر و عرض ۶۰۰ کیلومتر و با نام والس مارینزیس، وجود دارد. این در حالی است که دره مارینر به عمق 6 مایل (10 کیلومتر) و به عرض 2500 مایل (4000 کیلومتر) از شرق به غرب کشیده شده است. آنچه در استورههای ایرانی مورد اشارهی این شاعران قرار گرفته، در درجهی اول سعد و نحسبودن هر یک از سیارهها و تقارن آنان با صورتهای فلکی دیگر بوده است که رابطهای نزدیک با نجوم قدیم، یعنی با علم پیشگویی حوادث آینده، داشته و همچنین گرفتن سمبلهایی چون جنگآوری (مریخ) خنیاگری و زیبایی (زهره) و اهل فکر و قلم بودن (عطارد).

و زهره هم از خداوند خواست تا جزایش موکول به جهان دیگر شود، که مورد پذیرش خداوند قرار گرفت. در ژانويه 2006 ميلادی سفينه ای با نام افق های نو به سوی اين سياره پرتاب شد تا پس از نه سال به محدوده اين سياره برسد و تحقيق در مورد آخرين و ناشناخته ترین سياره منظومه شمسی و کمربند کوئيپر را آغاز کند. در منظومه شمسی زمین (Earth) دارای بهترین بافت حیاتی است؛ در واقع فاصله مناسب زمین با خورشید (چیزی در حدود ۱۵۰ میلیون کلیومتر)، مدار چرخشی مناسب، دمای متعادل و طول مناسب شب و روز دنیایی مناسب را برای حیات پدید آورده است، بطوری که این حیات میلیاردها سال است ادامه دارد.

با این حال نحوه قرار گرفتن کنونی آنان در فضا به نحوی است که تا ۱۴۶۴ سال دیگر نخواهند توانست زمین را مشاهده کنند. زمین که یک نمونه سیاره سنگی است مبنای اصلی مقایسه است. دراین مطلب به بررسی خصوصیات و ویژگی های مریخ می پردازیم و سعی می کنیم آن را با زمین نیز مقایسه کنیم. سیارات زمین مانند همه در یک ویژگی بسیار مهم مشترک اند و آن این که در مدارهایی نزدیک به خورشید به دور آن می گردند.

مدارش بین زمین و عطارد، و بعد از خورشید نزدیکترین جرم آسمانی به زمین است. زمان حرکت، اولین روز هفته، شنبه، و بانوی مقیم این سرا هندی است. و آن در فلک دوم است، پس از فلک قمر، آن را ذوجسدین نیز نامند و بلاد روم بدان منسوب است و در علم احکام نجوم ربّ روز چهارشنبه است. آیا مفاهیم آسترولوژی در همه جا یکی است؟ کتاب شازده کوچولو به بیش از 250 زبان و گویش های گوناگون جهان ترجه شده و با پیش از دویست میلیون نسخه فروش یکی از پرفروش ترین کتاب های تاریخ به حساب می آید کتاب شازده کوچولو به عنوان بهترین کتاب قرن بیست در فرانسه «ترجمه ترین» و خوانده شده ترین » کتاب فرانسوی در سراسر جهان می باشد.

بازی Odd Planet که به تازگی نسخه جدید آن ارایه شده است قرار است طی چند فصل مختلف عرضه گردد و هر سری محیط های جذاب تر و مراحل بیشتری به ان اضافه گردد. اندازه دقیق این ماهها هنوز مشخص نیست، زیرا ابعاد آنها به قدری کوچک است که به سختی با تلسکوپ قابل رصد هستند. در ۱۷ مارس نگاشت “به دنبال سحابی یا دنبالهدار به این نتیجه رسیدم که دنبالهدار است زیرا جایش را تغییر میدهد”.و حتی هنگامی که این جرم را به عنوان کشف به انجمن سلطنتی گزارش میداد باز براین باور بود که دنبالهدار است و این عقیده را داشت تا زمانی که به طور مطلق اثبات شد که اورانوس یک سیاره است.

همچنین تصور میشود که این برخورد سنگ و یخ را به مدار اورانوس کوبیده است. از اجسامی که به دور خورشید به طور غیرمستقیم گردش می کنند – قمرها( مثل ماه) – که دو برابر بزرگتر از کوچکترین سیاره یعنی عطارد است. در منظومههای ستارگان دوتایی نزدیک به هم، یکی از ستارگان ممکن است جرم خود را به ستاره بزرگتر بدهد و از جرم آن کاسته شود تا به حد اجسام سیارهجرم برسد. این ماه گانی مید نامگذاری شده است و ۵، ۲۶۲ کیلومتر قطر دارد. این سیاره از نظر ساختار مشابه زمین می باشد و دارای هسته آهنی می باشد که شعاع آن تقریبا ۳۲۰۰ کیلومتر می باشد و در بالای این هسته گوشته ای وجود دارد که از سنگ های داغ ساخته شده و به خاطر گرمای داخلی سیاره به آرامی در حال ارتعاش می باشد و سطح آن دارای پوسته نازکی از سنگ می باشد.

امکان وجود آب در شکاف ها و منافذ سنگ های زیرزمینی هنوز هم هست. زمانی در گذشته های خیلی دور، ناهید احتمالاً اقیانوس های آب داشته است اما از بین رفته اند. عشرتطلبی بیحد، بههمراه زیبایی و نیز چنانکه اشاره شد، سحر و جادو و البته چاه بابل که محل زندان هاروت و ماروت است در بیشتر جاها در شعر فارسی همراه این سیاره سرخرنگ درخشان است. شما نیز نظر خود را درباره مفهوم و معنی شعر به نام خداوند جان و خرد در بخش «ارسال نظر» در پایین همین صفحه با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید. برآوردهای کلی نشان می دهد این سیارک دارای مقادیر قابل توجهی از پلاتین به ارزش تقریبی هشت تریلیون دلار است و این درحالی است که بنابرادعای جان لوئیس از استادان شناخته شده علم نجوم در دانشگاه آریزونا، اگر ارزش ذخایر کبالت این سیارک را هم در نظر بگیریم، آن گاه باید 3554 آمون را جرم فضایی سرگردانی به ارزش حدود 20 تریلیون دلار در نظر بگیریم و دقیقا به همین دلیل بود که پیتر دایامندیس از بنیانگذاران شرکت Planetary Resources در جریان برگزاری کنفرانسی درباره توسعه برنامه های فضایی گفته بود: 20 تریلیون دلار در فضا سرگردان است، دقیقا مثل چکی که باید فقط آن را نقد کرد!

سیاره های دیگر پس از زمین به ترتیب عبارتند از: مریخ، مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و پلوتون، نهمین و دورترین سیاره از خورشید است. این سیاره که در هفتمین و آخرین مدار از مدارات هفتگانه آسمانی سیر میکرد به همین لحاظ دورترین سیاره نسبت به زمین (طبق نجوم قدیم) محسوب و این خود از نام زحل که معنی دور میدهد آشکار است. که نام دیگرش برجیس و از بزرگترین سیارههای منظومهی شمسی است. کلمهی زحل از فعل زحل یزحل گرفته شده که به معنی گریختن و گریزی است و علت این نامگذاری طبعن چنین بوده که پیش از بازشناسی سیارههای جدید منظومهی شمسی، یعنی اورانوس، نپتون و پلوتون، زحل دورترین و بلندترین سیاره از سیارههای هفتگانه شمرده میشده.

عکسهای آنها از ماهواره های فضایی گرفته شده است می توانید در صفحات انواع منابع اطلاعاتی اختصاص داده شده به این موضوع پیدا کنید. در ابتدا، از داده های آلودگی هوا سازمان کنترل کیفیت هوا برای شهر تهران با توجه به این نکته که ایستگاه ها در مناطق گوناگون قرار گرفته اند و از این جهت که نماینده ی مناسبی برای آلودگی هوا باشند، برای دوره آماری 2008 الی 2012 انتخاب گردیدند. با این اوصاف و چنانکه گذشت، تعجبی ندارد اگر در شعرهای فارسی علاوه بر نحوست دوری و بلندمرتبگی، نگهبانی آسمانها، پیر فلک و صفات دیگر از این قبیل که در بالا گذشت به این سیاره داده باشند.

ناهید نزدیک ترین سیاره به زمین است. رنگ قرمز مریخ که شبیه زنگ زدگی است به دلیل وجود مواد معدنی غنی از آهن در سطح و پوسته سنگی آن است. که به دلیل زیبایی رنگ سرخی که داشته است برازندهی او مینموده. مریخ با شعاع 2210 مایل (3396 کیلومتر)، هفتمین سیاره بزرگ منظومه شمسی است. ارتفاع کوه المپوس 17 مایل (27 کیلومتر) است. ناهید نیز یک سیاره سنگی است که فعالیت های آتشفشانی آن را ویران کرده اند و با یک جو سنگین خفقان آور که بیشتر از دی اکسید کربن تشکیل شده پوشیده شده. بنابراین حتی می توان گفت زمین یک سیاره آبی با هفت قاره است که این قاره ها گستره وسیع اقیانوس ها را از هم جدا و تفکیک کرده اند.

در لغتنامهی دهخدا در توصیف همین سیاره آمده است: «زهره که ادبا آن را مطربه فلک و اعراب آن را ناهید مینامند، ستاره ایست در فلک سوم که به علت سپیدی رنگش نزد شاعران فارسی به عنوان سعد اصغر شناخته شده است. در بازی شاهد مواردی که از لحاظ فنی به گیمپلی بازی صدمه بزنند نبودیم و مواردی از قبیل باگ، لگ، پارگی تصویر و مواردی از این دست به هیچ عنوان مشاهده نمیشد. البته هیچ اقیانوس و یا جریان آبی روی این سیاره وجود ندارد اگر چه شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد در گذشته گرم تر بوده و آب داشته است.

جو ندارد و هیچ آبی هم ندارد. به هر صورت سیارات سنگی نزدیک به خورشید توانستند گرمای خورشید را تاب بیاورند و تا به امروز هم نزدیک به نفوذ و تأثیر آن باقی مانده اند. در میان همه سیارات زمین مانند، مریخ بیشترین شباهت را به زمین دارد. این میزان هزاران برابر از مقدار «فسفین» موجود در جو کره زمین میباشد. در گردش ماه به دور زمین همیشه تمام قسمت های ماه از خورشید نور نمی گیرد و مقدار نوری که ماه به زمین می تاباند مطابق با طرز قرار گرفتن ماه نسبت به زمین است.

جنگ در تمام دنیا فرم یکسانی ندارد. هوش مصنوعی جک، Ryhs و فیونا را به دفتر قدیمی خود در هیلیوس راهنمایی میکند تا آنجا با انتقال به سیستم بتواند دوباره کنترل تمام هایپریون را به دست گیرد. نکته جالب در طراحی شخصیت های بازی اغراق به ظاهر طنزگونه است که به بهترین شکل یک دنیای فانتزی را به بازیکن نشان می دهد. خورشید ما تنها یکی از حدود 100 میلیارد ستاره درون راه شیری است.

گروه دوم در فاصله حدود 200000 کیلومتری (125000 مایل). خبرگزاری ایسنا: اول ژانویه ۲۰۱۹، فضاپیمای رباتیک “نیوهورایزنز” (New Horizons) ناسا، از فاصله ۱۰ هزار کیلومتری ابتدای منظومه شمسی عبور خواهد کرد. و نهایتا اینکه، پاکسازی مداری هم نیاز به محاسباتی ریاضیاتی دارد که وابسته به فاصله و اجرام بزرگتری در پاکسازی همسایگی است. در فرهنگ یونان قدیم از «پدران آسمانی» (هفت سیارهی معروف) و «مادر زمین» سخن رفته است که نتیجهی ازدواج آن دو فرزندان سهگانه یعنی جماد، نبات و حیوان بوده است. این بزرگی، درخشندگی و مرئیبودن از زمین (که بنابر علم نجوم قدیم مرکز منظومهی شمسی در نظر گرفته میشد) از علل گزینش عنوان سعد اکبر برای آن بوده است.

برای بررسی اینکه کدام سامانه ستارهای نزدیک برای مشاهده زمین مناسب است دکتر جکی فاهرتی، اخترفیزیکدان در موزه تاریخ طبیعی آمریکا، و همکارانش به فهرست موقعیتها و حرکات ستارهای که توسط تلسکوپ فضای گایا متعلق به آژانس فضایی اروپا تهیه شده است متوسل شدند. زُهره، ناهید یا ونوس به ترتیب نزدیکی به خورشید، دومین سیاره زمینسان منظومهٔ شمسی است که مدار آن در میان مدارهای زمین و عطارد قرار گرفتهاست. به این دلیل سیارات سنگی هم نامیده می شوند این است که به طور عمده از سنگ ساخته شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید