حقایق باورنکردنی درباره شکل ، سرعت و ویژگی های کره زمین

درحالی که در مدت 5/58 روز یک دور به دور خود می چرخد ( حرکت وضعی ) . این در حالی است که آموزش و پرورش در نظام تربیتی نوین بیشتر دغدغه بازار کار و مصرف را دارد و غایت این نظام، عمله­هایی کاردان برای تولید کالاهای جذاب و مروج مصرف بیشتر است و توجهی به آثار مخرب این نحوه تربیت بر خانواده ندارد؛ به­لحاظ فرهنگی هم انسان تربیت­شده کسی است که هم­رنگی با جماعت را پیشه خویش سازد و برخلاف مسیر حاکم بر محیط حرکت نکند (پیرمرادی، 1391، ص31).

همچنین این سیارات در بسیاری از فرهنگ های کهن به عنوان موجودی خدایی یا فرستادگان خدایان تصور می شدند اما با گذر زمان و پیشرفت های دانش علمی به تدریج درک انسان از سیارات تغییر کرده و تعدادی بیشتری از اجسام دوردست را شامل شد. زمانی که پلوتو هنوز در زمره سیارات منظومه شمسی به شمار میرفت، یکی از معدود مکانهایی به شمار میرفت که هیچ وقت انسان فرصت آن را پیدا نکرده بود که نگاهی از نزدیک به آن بیندازد. پلوتو و اجرام فراسوی نپتون هنوز برای ما ناشناخته ماندهاند و این در حالی است که بسیاری از اسرار شکلگیری منظومه شمسی و تحول آن را در دل خود نگاه میدارند.

پلوتو نه تنها مداری بسیار کشیده (بیضی شکلتر) از دیگر سیارهها داشت که میتوانست در مواقعی از سال (منظور از سال، سال پلوتویی است که 248 سال زمینی به طول میانجامد) این جرم را به فاصله نزدیکتری از خورشید نسبت به نپتون برساند، در عین حال زاویه مدار آن با صفحه منظومه شمسی بسیار زیاد بود (حدود 17 درجه) و به همین دلیل هم در آسمان شب بسیاری از اوقات بسیار دور تر از دایرهالبروج رصد میشود. در سال ۲۰۱۴، دانشمندان متوجه شدند که اروپا میتواند میزبان صفحات تکتونیکی باشد.

قهرمان های اصلی این فیلم عبارت اند از لوک اسکای واکر، هان سولو، لیا اورگانا، مستر یودا و غیره، و شخصیت های منفی ( که به دلیل مرگ دائم تغییر می کنند) عبارت اند از آناکین اسکای واکر، دارت وادر، کیلو رن. این مشکل بیان میکند که همهٔ سیارات روی دائرةالبروج واقع شدهاند، با این حال، دلیل اختلاف زیاد در انحراف محوری سیارههای درونی و بیرونی مشخص نیست. کهکشانی که منظومه شمسی در آن واقع شده است راه شیری نامیده می شود. پوسته بیرونی عطارد قابل مقایسه با پوسته خارجی زمین است که گوشته و پوسته نامیده میشود و فقط حدود 400 کیلومتر (250 مایل) ضخامت دارد.

این وضعیت تهدیدهای قابل توجهی را متوجه انسانها و سایر جانداران سیاره کرده و هشدار داده شده که اگر رهبران جهانی این تهدیدها را جدی نگیرند، به زودی بقای نسل بشر به خطر خواهد افتاد. وجه تسمیه این نام نیز اطلاعاتی بود که از بررسی پلوتو میرسید، جهانی یخ زده و تاریک که با جهان مردگان دنیای اسطورهای قابل مقایسه است. سیارات درونی منظومه شمسی همگی به خورشید نزدیکترند و جنس آنها سنگی است. بدین ترتیب در منظومه شمسی و کنار سیارات، خانواده جدیدی به نام سیارات کوتوله یا سیارات پلوتومانند اضافه شد.

نام پلوتو را چه کسی انتخاب کرد؟ البته احتمال میرود با نزدیک شدن نیوهورایزنز اقمار جدیدی نیز در اطراف پلوتو کشف شود. بر همین مبنا سیاره کوتوله به جرمی گفته شد، که به دور خورشید بچرخد، شکل ظاهری آن بیشتر از آنکه تحت تأثیر نیروهای مکانیکی اطراف باشد تحت تأثیر گرانش خود جسم شکل گرفته باشد ولی محیط اطراف خود را پاک نکرده باشد. در حال حاضر، از آنجا که قمرهای تیتان و انسلادوس، شانس بیشتری برای زندگی به نسبت زحل و دیگر قمرهای آن دارند، توجه دانشمندان بیشتر به سمت آنها سوق داده شده است. این مدافع، برای آنکه نمونهی مشهودی از چنین قواعدی در زبان فارسی را نیز نشان داده باشد، ممکن است از ما بخواهد تا چیزی شبیه به زبان زرگری را تصور کنیم.

این موضوع اگرچه نقطه عطفی در داستان پر فراز و نشیب پلوتو بود، اما همه داستان نیست؛ چراکه این سیاره حتی از پیش از کشفش، توجه های زیادی را به خود اختصاص داده بود. 49. به طور تخمینی، زندگی در اقیانوس ها 3.8 بیلیون سال پیش آغاز شده است. این بخشی از کتابهای درسی و متنهای معتبر در باره منظومه شمسی تا پیش از سال 2006 / 1385 بود. در دهه 1840 / 1220 دانشمندان و به ویژه اوربین لو وقیه (Urbain Le Verrier) و بر اساس تنشهایی که در مدار اورانوس مشاهده کرده بودند، وجود سیارهای در فراسوی مدار آن را پیش بینی کردند.

در اواخر قرن نوزدهم و پس از کشف سیاره نپتون، این بررسیها ادامه یافت و محاسبات نشان میداد باید جرم دیگری نیز فراتر از مدار اورانوس وجود داشته باشد که این بی نظمیهای مداری را بر اساس معادلات مکانیک سماوی نیوتونی،توضیح دهد. این تلاشها تا سال 1916 / 1295 بدون آنکه به نتیجهای برسد ادامه داشت و این عدم موفقیت سبب شد جستجوی برای یافتن سیاره مجهول حداقل 10 سال متوقف شود. در آن زمان فضاپیمای گالیله هنوز در مسیر این سیاره بود و نمیتوانست نمایی نزدیک از این برخورد را ثبت کند.شفقهای عجیب: در سال جاری، کاوشگر جونو شفقهای جدیدی را کشف کرد که روی قطبهای مشتری نوسان میکنند.

وَهُوَ الَّذِی خَلَقَ اللَّیْلَ وَالنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ کُلٌّ فِی فَلَکٍ یَسْبَحُونَ ؛ و اوست خدایی که شب و روز و خورشید و ماه را بیافرید که هر یک در مدار معینی سیر میکنند. 2017) در مورد نوآوری در الگوی تجاری اذعان میدارند که شرکتهای جدید و موجود به دنبال راهی برای رشد در یک محیط رقابتی با الگوهای کسب و کار نوآورانه هستند، در حالی که به جامعه احترام میگذارند و از اقداماتی که به سیاره زمین آسیب می رساند، اجتناب میکنند.

این تغییر را برای سیارههای نزدیک میتوان هر شب رصد کرد، اما در سیارههای دور دست به دلیل آرام بودن این تغییرات – که به دلیل فاصله مداری بیشتر نسبت به زمین و در نتیجه سرعتی ظاهری کمتر آنهاست – باید در فواصل زمانی طولانیتر به دنبال اثر تغییر مکان آنها گشت. به همین دلیل ناسا طرحی اکتشافی برای این سیاره و خانواده اقماری آن به نام New Horizons (به معنی افقهای نو) تایید کرد. این کهکشان جزئی از بیست کهکشان می باشد که خوشه محلی نام دارد. شعاع تقریبی خوشه محلی تقریباً پنج میلیون سال نوری و شعاع ابر خوشه سنبله ده ها میلیون سال نوری است.

دانشمندان طول جهان را در حدود بیست میلیارد سال نوری می دانند. حدود ۱٫۱ میلیارد سال بعد، خورشید ۱۰ درصد درخشانتر از امروز خواهد شد و هر چهقدر بر درخشش آن افزودهشود، برای زمین زیانآور خواهد بود. با این وجود سن تخمین زده شدهی سیارهی ناهید، چیزی در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون سال است. 13 سال بعد یعنی در سال 1929 ، کلایدتومبا، یکی از دستیاران لاول در رصد خانه از پیش بینی های او استفاده کرده و با استفاده از تلسکوپ قدرتمندتری به شماهده نواحی خاص در آسمان پرداخت. نخستین بار شش سال پیش بود که اخراج این سیاره از فهرست سیارات منظومه شمسی، آن را در صدر عناوین خبری قرار داد.

گالیله این قمر را در سال ۱۶۱۰ میلادی کشف کرد. جیمز کمرون این بار خلاف دیگر کارگردانهای هالیوودی به جای تخریب و تعریض و تمسخر یک فرهنگ آمده است و با تمام قوا، خود، فرهنگ و گونه ای نو از خلقت را آفریده است که همه چیزشان تازه و برای خودشان است، ظاهری جدید، فرهنگی جدید، حیوانات، گیاهان و حتی حشراتی جدید، آیین و مقدساتی نو، و حتی زبانی تازه. عطارد به نام خدای پیام آور رومی نامگذاری شده است.

در حالی که در رصدخانه لاول بحثها بر سر نامهای پیشنهادی نظیر زئوس، پرسیوال و غیره در جریان بود، در نهایت این پیشنهاد دختر 11 سالهای از آکسفورد انگلستان به نام ونیتا برنی بود که پذیرفته شد. در آن هنگام چگالی جهان بی نهایت بوده و فاصله میان کهکشانهای صفر بوده است.پس از این انفجار اولیه ماده تشکیل دهنده جهان شروع به انبساط کرده است و این انبساط همچنان ادامه دارد. مطابق برنامه این فضاپیما پس از بررسی این سیاره مسیر خود را در قلمرو اجرام کمربند کوییپر ادامه میدهد و احتمالا یک یا دو جرم دیگر این محدوده را بررسی میکند.

دیدگاهتان را بنویسید