دانستنیها و مطالب جالب و عجیب درباره زحل (کیوان) – عمادعلم

در فاز Pre-Alpha همهی داراییها نظیر شیپها به ایستگاه فضایی Homestead منتقل شدهاند و امکان آغاز پروازفضایی حالا وجود دارد. پژوهشگران تناسب ایزوتوپی هیدروژن عادی با هیدروژن سنگین یا دوتریوم (آب سنگین) را هم در این ۵ شهابسنگ، هم در شهابسنگهای بزرگ اولیه (Chondrites) که متعلق به فاز اولیه پیدایش کهکشان بودهاند و هم در آب معمولی بر روی کره زمین بررسی کردند. پژوهشگران با بررسی ترکیب ایزوتوپهای هیدروژن موجود در ۵ شهاب سنگ سیارهای باستانی به نام «وستا» به این نتیجه رسیده بودند. این بدان معناست آبی که بعدها آب سیاره ما را تشکیل داد، حتی پیش از تشکیل زمین در همان اطراف وجود داشت و در همان فرآیند تشکیل سیاره بدان راه یافت؛ بنابراین آبی که از طریق شهاب سنگها یا دنباله دارها به زمین رسیده است نباید چندان قابل اعتنا باشد و به نظر میرسد که زمین از همان ابتدای تشکیل خود، آب را نیز به همراه داشته است.

اکنون محققانی از مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه CNRS، دانشگاه پاریس-ساکلی، کمیسیون انرژیهای جایگزین و انرژی اتمی فرانسه (CEA) و دانشگاه پاو UPPA، با حمایت موزه ملی تاریخ طبیعی فرانسه (MNHN)، دنباله ترکیب ایزوتوپی آب را تا ابتدای منظومه شمسی، در نواحی داخلی که زمین و سایر سیارات زمینی در آن شکل گرفته اند، دنبال کرده اند. یودیت پولگار شطرنجباز مجارستانی در ۱۹۹۱ درحالیکه تنها ۱۵ سال داشت، جوانترین استادبزرگ شطرنج تاریخ لقب گرفت. پیش از آن که یودیت قلهها را فتح کند، خواهر بزرگش سوزان پولگار برای راهیابی زنان به مسابقات جهانی شطرنج در ۱۹۸۶ جنگید. ۱۳. درحالیکه داستان سریال «گامبی وزیر» بیشتر در دهه ۱۹۶۰ اتفاق میافتد، اما عملاً زنان تا دهه ۱۹۸۰ اجازه شرکت در مسابقات جهانی شطرنج را نداشتند.

۸. آنیا تیلور-جوی بهقدری از بازی در نقش بث هیجانزده بود که عملاً تمام راه را دوید تا خود را به خالق سریال برساند و درباره نقش صحبت کند. هرچند مشاوران شطرنج به بازیگران آموزش دادند و تمام تلاش خود را کردند که همه چیز واقعی به نظر برسد، این وظیفه تسورو بود که داستان بث را از طریق بازیها روایت کند. کاوشگر مداری ونوساکسپرس، یازدهم آوریل سال ۲۰۰۶ میلادی وارد مدار سیاره ناهید گشت و تنها پس از یک روز موفق شد اولین تصویر را از قطب جنوب این سیارهبرداشت و به زمین مخابره کند.

کارلسن، ۳۰ ساله که نروژی است، در ۱۳ سالگی استادبزرگ شد و تا پیش از ۱۶ سالگی با تعدادی از بهترین بازیکنان جهان مسابقه داد و اولین بار در ۲۲ سالگی قهرمان جهان شد. شهربازی پارک ارم بهعنوان یکی از قدیمیترین شهربازیهای پایتخت، شهربازی ژوپیتر، شهربازی سرزمین عجایب، شهربازی ایران مال، سرزمین شگفتانگیز دریاچه چیتگر و شهربازی روبوکیدز از جمله بهترین شهربازیها و تفریحات تهران محسوب میشوند. او حاضر به رقابت در مسابقات زنان نشد، در عوض با تعدادی از بهترین شطرنجبازان مرد دوران خود بازی کرد و آنها را شکست داد.

او سال گذشته در مصاحبه با انپیآر گفت در حالت عادی اهل دویدن نیست، اما وقتی کتاب «گامبی وزیر» را در یک ساعت خواند خود را دواندوان به اسکات فرانک رساند. بر طبق گفتهی دانشمندان در گذشته آبهای روان در سیاره مریخ جریان داشته که در صورت صحت این مطلب احتمال وجود حیات ابتدائی و میکروسکوپی در این سیاره سرخ رنگ بسیار بالا میرود. داده ها حاکی از آن است که آب مایع در گذشته در سراسر کره زمین جریان داشته است. به نظر میرسد که کره زمین و همچنین شهابسنگها آب خود را از شهابسنگهای قدیمی گرفتهاند. ماگنوس کارلسن قهرمان فعلی شطرنج جهان به چِس۲۴ گفت این که شطرنجبازان حرفهای برای به یاد سپردن حرکتها نگاه خود را از روی صفحه به جایی دیگر متمرکز کنند «کاملاً طبیعی» است.

مریخ یا سیاره سرخ که نام دیگر آن بهرام میباشد چهارمین سیاره نزدیک به خورشید در منظومه شمسی میباشد. همچنین میزان جاذبهی مریخ، ۳۷ درصد جاذبه زمینه و شما میتونید تو مریخ حدود ۳ برابر چیزی که تو زمین میپرید، از زمین فاصله بگیرید. جوّ زمین شامل ۷۷ درصد نیتروژن و ۲۱ درصد اکسیژن است. کشف اریس، جسمی ۲۷ درصد عظیم تر از پلوتون چیزهایی در ذهن آورد. مقدار نوری که مریخ از خورشید دریافت میکند نصف نوری است که به زمین میرسد،اما یک روز مریخی حدود ۴۰ دقیقه از روز زمینی طولانی تر است و همین شرایط مریخ را از نظر نوری شبیه زمستان های زمین کرده است و به همین دلیل رشد گیاهان گلخانهای در مریخ امکان پذیر است.

ذوب شدن یخ های قطبی، بالا آمدن آب دریا، به زیر آب رفتن نواحی ساحلی وجزیره ها یا وقوع خشکسالی در نواحی گرم و خشک و مواردی از این قبیل. برهمکنشهای قوی فضایی زندگینامه ادموند هالی ذات الکرسی و قیفاووس اکتشاف برون زیست شناختی زندگینامه هنری نوریس راسل شهاب سنگ تانگاسکا شیوه های رصد آماده سازی کیهان نوردان بیوزنی فضایی استرلاب سیاره عطارد آرایش شبکه اى از ماده سیاه، با ستارگان اندازه گیری فاصله سیارات اندازه شهاب سنگها ستاره دنبالهدار ابر اوپیک – اورت ستاره دنبالهدار هالی روش اثبات نظریه نسبیت عام دب اکبر «صورت فلکی» شهاب ستارگان کم جرم و پرجرم ستاره شناسی مایکروویو درون ناهید آذرخش در ناهید دوره چرخش ناهید سفر به ناهید انحنا نور ستاره قطبی سیارات منظومه شمسی سدنا خورشید بشقاب پرنده سیاره خسوف زمین ایستگاه فضایی تشکیل سیاهچالهها تلسکوپهای بازتابی دنیای سیاهچالهها خوشههای کهکشانی سحابی ستاره باد خورشیدی سیاره اورانوس شناسایی سیاهچالهها تابش حفره سیاه اقیانوسهای سیارهای آلودگی فضا زندگی ستاره حیات در کرات دیگر تکامل ستارهای ستاره نوترونی سطح مریخ تاج خورشید مطالعه شهاب سنگها سیاره ایکس تاریخچه نجوم حرکت ظاهری ستارگان سحابی خرچنگ سیارک آب و هوای زمین اتمسفر ترکیب شیمیایی متغیر سیاره ها جعبه ابزار دانشنامه خورشید گرفتگی تفاوت جو سیارات منظومه شمسی انبساط جهان ستاره چرخان ستاره شناسی باستانی انفجارات فضایی ستاره شناسی در عمل تخریب لایه اوزون دب اصغر «صورت فلکی» رصدخانه فضایی ماده آلی در شهابسنگها تاریخچه رادیو اخترشناسی ابر نواخترهای دور دست رموز زندگی ستارگان تاریخچه عکاسی نجومی اخترنما تصادف کهکشانها شناسایی ماه بلازار تاریخچه ناهید اندازه گیری جرم خورشید روش مشاهده صورتهای فلکی جهانهای دور دست اثر گلخانهای و گرم شدن زمین اختروش تاریخچه اکتشافات مریخ حاکمان کمربند کوییپر آسمان پر ستاره ستارگان غیر دور قطبی آینده جهان ابزارهای اختر شناسی اجرام آسمانی اثرات خورشید بر شرایط اقلیمی زمین انفجار تونگوسکا انطباق عجیب انواع ستاره اگر شب نباشد!

این تصاویر چشم اندازی از فعالیت های روی سطح این سیاره فراهم کرد. بله می دانم ، آنها می چرخند به دور خورشید در مدار های مختلف ، درسته آنها سایز ها و رنگ های متفاوتی دارند. که روی مدار خودشون دور خورشید می چرخند. ۱۴. صحنههایی که بث برای تجسم تصویری حرکت مهرهها روی صفحه به سقف نگاه میکند، خیلی هم غیرواقعی نیست. بازیکنانی چون واسیل آیوانچوک و هیکارو ناکنامورا نیز هنگام بازی به سقف خیره میشدند. ۱۱. هری ملینگ که در «گامبی وزیر» نقش هری بلتیک قهرمان شطرنج را بازی میکند، در یک اقتباس سینمایی معروف دیگر نیز بازی کرده است.

نام دیگر سیاره زهره “ونوس” است و یکی از سیاره هایی است که به آسانی می توان آن را در آسمان پیدا کرد. فصلها تو مریخ به خاطر مدار بیضی شکل مریخ در چرخیدن به دور خورشید، خیلی طولانی و شدید هستند. در زبان لاتین به مریخ ، مارس میگویند. به نظر میرسد آیمکسها با این موفقیتهای اقتصادی خیرهکننده قرار است رویای شکست خورده سالنهای سینهراما را در ابعادی گستردهتر احیا کنند. با این حال ، به نظر می رسد گروه دوم مشکلی ندارند. طبق این تعریف، منظومه شمسی هشت سیاره دارد، اجسامی که شرط اول و دوم را دارا هستند اما در شرط سوم صدق نمیکنند (مانند سرس، پلوتون و اریس) به عنوان سیارههای کوتوله طبقهبندی میشوند، البته با این شرط که خود قمر سیاره دیگری نباشند.

مشخصات فیزکی طول هر شبانه روز پلوتون (زمانی که سیاره ، یک بار گرد محور خود میچرخد) معادل 153 ساعت زمینی است. مشتری از هر سیاره دیگری در سامانه خورشیدی سنگینتر است. در حقیقت، چنان نیست که معتزله هر امر دور از دسترس عقل را انکار کنند و به منابع نقلی بی­اعتنا باشند (برای مطالعۀ بیشتر در این باره، ر.ک: یوسفیان و شریفی، 1380، ص42). با استفاده از این شهاب سنگ، دانشمندان توانستند دادههای آن را برای اولین بار به طور مستقیم اندازه گیری کنند.

این فرضیه برای مدتی محتملترین پاسخ برای منشأ آب کره زمین بود تا اینکه دانشمندان فرانسوی طی یک تحقیق منحصر بفرد به نتایج دیگری رسیدند. ذرات درون دیسک، به تدریج تودهای بزرگ و بزرگتر را شکل دادند که سرانجام به «خرده سیارات» و بعدا به سیاراتی مانند کره زمین بدل شدند. سرانجام در این ناحیه متراکم ، گرمای لازم برای وقوع واکنشهای هستهای فراهم گشت و بدین ترتیب ، ستاره خورشید بوجود آمد. در ۲۲ اکتبر ۱۹۷۵ وسیلهای از سفینه بدون سرنشینونرا ۹ متعلق به اتحاد جماهیر شوروی سابق، بر زهره فرود آمد و علی رغم شرایط فوقالعاده سخت دما و فشار توانست به مدت ۲ ساعت عکسهایی از چشم انداز این سیاره بگیرد و اطلاعات گستردهای از سطح زهره بفرستد.

سیاره ناهید بدون ماه است و از بسیاری دیدگاهها چون اندازه، جرم، گرانش و ترکیبات ساختاری به زمین همانندی دارد و به همین شَوَند به آن برنام خواهرِ زمین را دادهاند. سیاره مریخ، چهارمین سیارهی نزدیک به خورشید و بعد از عطارد، کوچکترین سیاره منظومه شمسیه. خورشید در مریخ، نصف زمین دیده میشه و در نزدیکترین نقطه نسبت به خورشید، نیمکره جنوبی مریخ، تابستانی کوتاه و گرم رو داره. پاسخ به این سوال ساده هست به دلیل جو سیاره زهره (ونوس) نسبت به عطارد است .

سیاراتی که دارای جو هستند مثل گلخانه و یا خانهای که گرما را در خود ذخیره میکند چند برابر عطارد گرما را در خود ذخیره میکند. زهره بهزحمت به دور محور خود میچرخد و دما در کل سطح آن تقریبا یکسان است. اینها مقدار زیادی انرژی را جذب می کنند – تقریبا نیمی از کل انرژی خورشیدی سیاره را جذب می کند. او که یک شطرنجباز ماهر بود میخواست خودش در فیلم بازی کند و نقش بث را برای الیوت پیج (با نام قبلی الن پیج) در نظر گرفته بود. دانشمندان معتقدند این یک مدار بسیار طولانی را دنبال می کند و بین 10,000 تا 20,000 هزار سال طول می کشد تا تنها یک سفر به دور خورشید انجام دهد.

به عبارت دیگر، در طی این فرآیند تعداد بی شماری از اجرام آسمانی به سیاره در حال تشکیل زمین برخورد کردند که به بارور برخی دانشمندان حامل آب نیز بودند. ۹. تیلور-جوی در چند فیلم و سریال معروف دیگر نیز بازی کرده است. Sudden Strike ۴ نیز در ارائه محتوا بسیار عالی عمل کرده بود و بیش از ۱۰۰ یگان مختلف در بازی وجود داشت. او اکتبر پیش در مصاحبه با وولچر گفت در مسابقات مختلف دائم به چیزهای مختلف مانند ساعتهایی که تیکتیک میکند یا دستهای بازیکنان سوئیچ میکرد تا با قوس داستان بث تناسب داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید