راهنمای سفر به اصفهان؛ شهری که باید به آن برگشت!

سنگ لاجورد طبیعی را وقتی در دست بگیرید همیشه سرد هست ولی سنگهای مصنوعی و پلاستیکی با کمی در دست قرار گرفتن گرم می شوند. در طرف دیگر برخی خورده لاجوردها را فشرده و با پلاستیک بهم می چسبانند. در منطقه آرارات، بر روي رسوباتن كواترنر، توف هاي قرمز تحتاني و سپس گدازه هاي آندزيتي، داسيتي و ريوداسيتي ريخته شده اند و در پايان نيز روانه هاي بازالتي منطقه را مي پوشانند. وی، عنوان کرد: بر این اساس، فرآیند اجرایی این بیمارستان آغاز و پس از مواقت اصولی موضوع برای تخصیص بودجه و اعتبار لازم از سوی وزیر بهداشت به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به زودی ابلاغ میشود.

در آثار وی شرح و تصویری از بنای تخت سلیمان در زمان شاه سلیمان دیده میشود. همچنین گاهی در بازار نام های متفاوتی از این سنگ وجود دارند مثلا : Swiss Lapis (جاسپر یا کالسدونی رنگ شده)، German Lapis (جاسپر رنگ شده)، Canadian Lapis (همان سودالیت) بنابراین نباید آنها را با لاپیس لازولی اشتباه بگیرید. در سال 1954 سنگ مصنوعی شیشه ای مانند اسپینل را با اکسید کبالت رنگ کرده و با عنوان لاپیس لازولی به فروش می رساندند که البته تشخیص آن ساده است زیرا هیچ اینکلوژنی یا موادی مانند پیریت در آن وجود ندارد.

لاپیس لازولی بصورت اوپاک دیده می شود و جلای آن شیشه ای تا مومی شکل است. نمونه های لاجورد مصنوعی ساخته شده از شیشه خال های طلایی پدیدار نیستند ولی در نمونه سنتتیک گیلسون کمتر پدیدار است. نکاتی که باید در خرید لاجورد طبیعی بخاطر بسپارید! از روستای خانیان جاده سه هزار به سمت غرب و جنوب حرکت کرده و بعد از 45 قیقه پیاده روی به دشت تیراز و امامزاده عوض رسیده که دید مناسبی به یالهای جنگلی شمال رشته کوه البرز دارد. برای بازدید از کوه الهه نمک و غار نمکی هرمز می توانید با موتور سه چرخ و یا ماشین به نزدیکی آن بروید، سپس با کمی پیاده روی به این منطقه می رسید.

این روستا در دهستان سههزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بودهاست. ما این تست را روی یک لاجورد بدون بهسازی انجام دادیم و هیچ اتفاق خاصی رخ نداد و زیبایی آن باقی ماند. دانشمندان معتقدند که هرچه زمان استراحت و خاموش ماندن یک آتشفشان، بیشتر باشد، فوران عظیمتر و قویتری رخ خواهد داد. دانشمندان تاکنون معادن متعددی برای سنگ لاجورد عنوان کرده اند ولی فقط تعداد معدودی از آنها توسط آزمایشات سنگ شناسی مورد تایید قرار گرفته است. کوهنوردی، صخره نوردی یخی از جمله ورزش هایی است که در این کوهستان میتوان از آنها لذت برد.

لطفا دوست عزیز قبل از اینکه موارد و مشکلات این ادامه کار و استخراج نمک را بررسی کنیم به شکل ذیل ( شکل شماره 6 ) توجه کنید که منطقه G دقیقا بعد از انفجار اول است. در رابطه به مناسبات کشورهای صنعتی و”جهان سوم”، بکاربرد معيارهای دوگانه کشورهای صنعتی بطور خاصی جلب توجه می نمايد. لاجورد های افغان از 6500 سال پیش در زمان هخامنشیان که جزو ایران بود مورد توجه قرار گرفته اند. بلندترین ارتفاع بدخشان به نام واخان یا کوه های پامیر است که به بام دنیا شهرت یافته است، در واخان مردمان قرغزی که سالیان پیش از قرغزستان به این جا مهاجر شده اند هنوز به گونه ی بومی زندگی می کنند.

4- کوهستانهای شرق فلات ایران (ناحیه ایرانشهر و بیرجند) این کوهها از شمال بیرجند تا ایرانشهر در جنوب بلوچستان کشیده شده اند و امتداد آنها شمالی جنوبی است و میان مناطق پست کویر لوت در ایران و هیرمند در افغانستان واقع شده. ظاهرا بالاخره یک نفر در کرهجنوبی فهمیده است که فیلمهای جناییشان که دربارهی گنگسترهای دیوانه و پلیسهای کلهخر و قاتلهای سریالی وحشتناکشان است، یکی از بزرگترین گنجینههای سینمای دنیاست و با گنگستر، پلیس و شیطان تصمیم گرفته است تا تمامِ آنها را در یک فیلم دور هم گردآوری کند. براي جلوگيري از پيشروي كوير بايستي نخست عواملي كه باعث اين كار مي شوند شناسايي و در جهت رفع و يا اصلاح آنها اقدامات لازم را انجام دادكه در زير به چند نمونه اشاره مي شود.

او همچنین دزمار را قلعه گلی از نواحی آذربایجان در نزدیکی تبریز تعیین می کند. خواجه نصیر الدين و ياقوت حموی معادن آن را در بدخشان می دانند. در همین سده در کتاب عرايس الجواهر في النفایس الاطائب، برای اولین بار به چهار نوع لاجورد، بدخشانی، کرمانی، گرجی و دزماری اشاره می شود. در قرن دهم که آخرین بازه زمانی نگارش این نوشتار را شامل می شود، بیهقی و محمدبن منصور در ذکر معادن لاجورد به شیوه کاشانی به چهار معدن اشاره کرده اند. این کوهستان بسیار زیبا بوده و دریاچه هایی در دل خود جریان دارد که به رنگ های مختلفی مخصوصا آبی، فیروزه ای و سبز به چشم می آیند.

حتی هنگامی که شاه همایون امپراتور مغول در تبعید بود، الماس بابری را که گمان میرود همان کوه نور باشد، به شاه تهماسب پادشاه ایران هدیه کرد. به گفته پلینی تاریخ نگار روم باستان در دوران باستان نام “لاپیس لازولی” با نام “سافیر” یا همان یاقوت کبود شناخته شده بود. همه ما میدانیم که برزیل به خاطر قهوههایش معروف است و از همین رو عنوان این کشور نیز همان سرزمین قهوه است. این نمونه ها با فشار دادن زیر دندان نیز فرو روند. دقت کنید بعد از رنگ پس دادن جلا و زیبایی مهره یا نگین شما از بین می رود .

همانطور که در تصویر بالا میبیند اغلب مهره یا ریسه های ارزان قیمت با روش بهسازی نه چندان با ثبات رنگ می شوند که وقتی در استون غرق کنید بعد از مدت کوتاهی رنگ پس میدهند. وقتی سفیدی خیلی زیادی در سنگ بود در کلاس کلسیت ارزان قیمت طبقه بندی می شود. طبق روایات زمین آرتاوازد را در نزدیکی سرچشمه رود گینو بلعیده است. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: اُحُد کوهى است که ما را دوست دارد و ما او را دوست داریم. پدیده چند رنگی نداشته و ایدیوکروماتیک است و همچنین فلورسانس در آن اغلب خنثی است.

در تایوان این نمونه لاجوردهای بدلی بسیار یافت می شوند. در این غارها هم باستان شناسان، ابزار آلات سنگی مربوط به دوران پارینه سنگی میانی کشف کرده اند. علاوه بر این در قبرهای انسانها زینت آلات و حتی اشیاﺀ و ابزارهای زندگی و جنگی و شکار بدست آمده است که بیانگر اعتقاد آریایی ها به زندگی بعد از مرگ است . با این تفاوت که به جای معدن گرجی از معدن کرجی نام می برند. زیر چلسی فیلتر (Chelsea filter) لاپیس لازولی طبیعی نور ضعیف قرمز مایل به قهوه ای منعکس می کند درصورتی که نوع سنتتیک آن نور روشن قرمز را منعکس خواهد کرد.

امروزه لاپیس لازولی نوع afghan یا Persian دارای رنگ آبی متمایل به بنفش است و با مقدار کمی از پیریت جزو بهترین نوع لاجورد طبقه بندی می شود. حال اگر مقدار پیریت زیاد باشد لاجورد بصورت زمینه سبز یا مات دیده می شود در لاپیس لازولی های شیلی (شمال شهر سانتیاگو) و روسیه به علت وجود رگه ها و لکه های برجسته سفید کلسیت دارای ارزش پایین تری هستند. به طور کلی سنگ لاپیس لازولی هرچه داری رنگ آبی عمیق تر، یک دست و بدون ترک و رگه های طلایی پیریت باشد ارزش بالاتری دارد.

وقتی رنگ سنگ مورد نظرتان رو به آبی تیره خاکستری رنگ رفته باشد احتمالا لاپیس لازولی نیست و سودالیت است. سنگ لاجورد یا لاپیس لازولی (به انگلیسی Lapis Lazuli)، سنگی نیمه قیمتی با رنگ آبی متمایل به رنگ نیلی تا بنفش با درجه سختی 5 – 5.5 در مقیاس موس است که به طور نسبی به حرارت، فشار، محلولهای گرم، اسیدها و محلول های قلیایی بسیار حساس است. پاکستان در کوههای چاگای در محلی موسوم به بی بی دیک، ۳۵ کیلومتری شمال دال بندیان در نزدیکی مرز افغانستان، دریاچه بایکال در غرب روسیه که لاپیس لازولی در آنجا حاوی مرمر دولومیتزه است، پامیر، آمریکای جنوبی، شبه جزیره سینا و همچنین مناطقی از ایران از دیگر منابع سنگ لاپیس لازولی می باشند.

نمونه گیلسون لاپیس لازولی بسیار شبیه نوع طبیعی آن است. سیستم کریستالی لاپیس لازولی کیوبیک و دودکاهدرون در اندازه های متغیر به صورت رگه، اغلب در بستری چند سانتی متری، در میان سنگ های مرمر یا رگه های نامنظم در سنگهای آهکی یافت می شود. چند ورقهِ طلا تصاویری افرادی را در خود دارند که ظاهراً در حال تعظیم بیک معبد هستند. اگر به صنایعدستی علاقهمندید، میتوانید لوازم و وسایلی که رویشان قلمزنی، میناکاری، خاتمکاری و فیروزهکوبی دارند را خریداری کنید. وسایل بهداشتی: مسواک و خمیر دندان، صابون و شامپو و حوله از لوازم بهداشتی ضروری هستند که هر کوهنوردی باید با خود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید