رشته کوه آرارات (+ عکس و نقشه)- تورکده

در اینجا شما به پارکینگ عمومی تنگه واشی رسیدهاید و میتوانید پیاده روی هیجان انگیزتان را شروع کنید. برای دسترسی به بیستون با وسیله نقلیه شخصی، میتوانید از مسیر مبدأ کرمانشاه یا مبدأ تهران استفاده کنید. چشمه نقط: در غرب کوه صفّه چشمه ای به شکل سنگاب وجود دارد که از بالای کوه آب قطره قطره در آن می ریزد و حیوانات و کوهنوردان از آب خنک آن استفاده می کنند.

کوه صفه در شب بام اصفهان میشود. دو برج دیده بانی هنوز آثاری از خود به جای گذاشته اند که یکی از آنها کنار چشمه پاچنار قرار داشته و دیگری در کمرگاه و زیر دیوار گل زرد واقع شده است. با تله کابین کوه صفه می توانید به آسانی بام صفه را زیر پای خود حس کنید. این تندیس در دامنه کوه قرار دارد و سر آن، یک بار مورد سرقت قرار گرفت.

زمانی که خالد با سپاهش بر سر مسلمانان تاخت، مسلمانان آمادگی دفاع نداشتند. کوه صفه با ارتفاع ۲۲۵۷ متر، از کوههای سلسله جبال زاگرس محسوب میشود و در منتهیالیه جنوب جغرافیایی اصفهان قرار دارد. در عنوان ذیل دیدنی های کوه صفه را شرح خواهیم داد. و حتی اگر در کوه با یکی از این جانوران روبرو شدید مدتی بیحرکت باشید تا از شما دور شوند. سرپرست تیم کوهنوردان ایرانی گفت: تیم ۲۷ نفره کوهنورداران ایرانی توانست به قله ۵۱۳۷ متری کوه آرارات ترکیه، صعود کنند. جعفریان در ادامه با اشاره به اینکه خودش نیز از صبح روز دوشنبه با دریافت مکرر خبرهای نگران کننده از رسانههای مجازی نسبت به موفقیت مقاومت نیروهای احمد مسعود دچار تردید شده بوده است گفت: آرام آرام و با فراهم شدن امکان برقراری ارتباط با منابع خبری موثق، اخبار خوب و نوید بخشی از پنجشیر و نیروهای مقاومت دریافت کردهام.

زیپ لاین کوه یکی از امکانات این مجموعه تفریحی و گردشگری اصفهان است که آدرنالین بسیاری در خون شما ترشح می کند. در شرق شهر کوهدشت در دهستان خوشناموند محوطهای باستانی وجود داردکه به واسطه قرمز بودن خاک دامنه کوه به سرخ دم معروف است. نوشته اند که در جاهليت نام اين کوه عنقد بوده است. دوستداران این تفریح میتوانند در زیپ لاین کوه صفه اصفهان تجربه ای فراموش نشدنی داشته باشند. آثار دارای گرانسنگ بسیاری چاپ نشده است، با این هم یک رشته آثار دارای بار اطلاعاتی و یا پرابلماتیک- تیماتیک (در باره مسایل یا موضوعات مشخص) به نشر رسیده است.

زیپ لاین تفریح بسیار مهیج و پر طرفداری است که جوانان بسیاری را جلب خود کرده. چشمه پاچنار: مردمان در گذشته به دلیل سرسبزی و زیبایی که این چشمه به وجود آورده، نام پاچنار را برای آن انتخاب کرده اند که به معنای مکانی با درختان سبز است. ابعاد این فضا حدود 50 متر در 200 متر است که از طرف شمال و شرق به پرتگاه راه دارد. چشمه گل زرد: پس از گذر یک راه سخت و دشوار و پس از گذشت 200 متر از چشمه درویش، چشمه ای با زیبایی های خاص خود وجود دارد و هرکسی توانایی دیدن آن را به دلیل گذشت از راه دشواری که تنها از دست کوهنوردان برمی آید ندارد.

اگر بتوانید رنج کوه نوردی را به جان بخرید، بالا تر از گل زرد بعد پشت سر گذاشتن چند پیچ و تاب به قله ای خواهید رسید که سمت چپ آن تپه های کوچک و بزرگی وجود دارد که به نام هزار درّه شناخته می شوند. قلعه شاه دژ کوه صفه اصفهان با استفاده از دیواره های کوه و تراشیدن پرتگاه هایی برای دفاع ساخته شده بود. در غرب قلعه خشت هایی بزرگ به اضلاع نیم متر وجود دارد که این سازه را تخت رستم می نامند. فاصله تهران تا اصفهان با هواپیما تقریبا یک ساعت است و پروازتان در فرودگاه بینالمللی اصفهان، ۳۰ کیلومتری مرکز شهر به زمین مینشیند.

این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۵۳ نفر بودهاست. از شلوغی های مرکز شهر نصف جهان که جدا شوید و به سمت بلوار شهدای صفه، حرکت کنید به یک تفرجگاه عالی می رسید که بین مردم شهر به عنوان کوه صفه شناخته می شود. با این حال عمده فعالیتهای آتشفشانی کوه دماوند به حدود ۶۰۰ تا ۲۸۰ هزار سال قبل برمیگردد. چشمه خاچیک در کنار چشمه پاچنار با تقریباً حدود 100 متر فاصله از شرق واقع می باشد. آن فقیه برجسته‚ تولیت مدرسه مروی را عهده دار شد و به تدریس فقه و اصول و دیگر رشته های مختلف علوم اسلا می پرداخت و شاگردان بزرگی را پرورش و تربیت نمود.مرحوم ملا علی کنی از قدرت و نفوذ عجیبی برخوردار و محبت قلبی مردم به آن پیشوای بزرگ دینی فوق العاده بود; تا جایی که ساموئل گرین بنجامین‚ نخستین سفیر آمریکا در ایران‚ در خاطراتش می نویسد: …

اشاره داشت. تامین آب در این منطقه به علت شرایط نسبتاً خشکی که دارد یکی از مشکلات بزرگ ساکنان آن بوده است. برخی براین باورند که اسکندر مقدونی، در محل پیوستگی رودهای پنجشیر و غوربند، شهری بهنام اسکندریه ساخت تا پایگاهی برای حملهٔ سپاهیانش به کوهستانیها باشد(دوپری، ۲۷۸).گویا سپاهیان وی در گذر از پنجشیرو کوههای هندوکش، دچارسرماوکمبود آذوقه شدهاند، ولی سرانجام ازآنجا گذشته، و شهربزرگ بلخ را گشودهاند. صبح پس از سرو صبحانه در رستوران ساحلی هتل مریت، برخی از همنوردان به دریاچه رفتند و برخی دیگر گردش در شهر را ترجیح دادند.

خواجه عماد الدین عبدالله معروف به خواجه آملی عالمی پرهیزکار و در علم فقه و اصول به درجه کمال بود . برای اینکه به خصوصیات و خلقیات او بیشتر واقف شویم دو نظر درباره او را عیناً نقل میکنیم: «میرزا احمد منشی باشی مشیرالسلطنه که چندین بار در این کتاب به مناسباتی ذکر افعال و اخلاق و ابتدای کارش آمده ابتدا منشی مخصوص ولیعهد مظفرالدین میرزا بود بر اثر بیکفایتی و تعدی فراوان او و عمالش به مردم و غائله شیخ عبیدالله و تصرف میاندوآب و قتل مردم آن سامان از پیشکاری ولیعهد معزول شد و به تهران آمد ولی از آنجا که امنای دولت ناصری هم هیچ یک از مشیرالسلطنه (لقبی است که مظفرالدین میرزا ولیعهد به او داده) با کفایتتر نبودند، وی بزودی توانست دوباره در سلک معاریف رجال ایران قرار گیرد تا اینکه در زمان مظفرالدین شاه به سمت وزیر داخله انتخاب شد.

بر اساس باورهای دینی یهود در زمان حضرت نوح به دلیل زیاد شدن بار گناهان مردم، خداوند طوفان عظیمی ایجاد نمود و به همین دلیل به آن حضرت فرمان داد تا یک کشتی بسازد و یک جفت از تمام گونههای موجودات را در آن جای دهد. از قدیم، خیلی قبل تر از اینکه کوه صفه مکانی تفریحی شود و طبیعتی بکر بود، مردم کوه صفه را بام اصفهان مینامیدند و از جمله تفریحاتشان این بود که در شب پس از یک روز کاری خسته کننده به دامنه کوه بیایند و شهرشان را که پس از هیاهوی روز آرام گرفته بود تماشا کنند.

بامیان، غور، دایکندی و نهایتا هرات در منطقه پل بندشوی مسیر کوه بیرون از شاهراه عمومی گردن دیوار به سمت شمال این شاهراه جدا گردیده و گذشته از قریه یخک به بوم یخک وارد می گردد که بعد از طی مسیر صعب العبور بوم مذکور به منطقه دو آبی کوه بیرون میرسیم. این منطقه زراعی که اکنون بنای آتشنشانی و در پشت آن نخلستانها قرار دارد و در یک سمت آن احد، سمت دیگر آن کوه سلع و مزارع اطراف مسجد قبلتین و سمت سوم آن راه سیدالشهدا واقع شده، منطقهای است که یک نامش «جُرف» و نام دیگرش «عرض» است.

همچنین وجود مقبره شهدای گمنام در کوه صفّه باعث شده تا افراد زیادی را به خود جذب کند. کوه صفه اصفهان چندین چشمه درخود جا داده است یکی از این چشمه ها که در فاصله کمی از چشمه پاچنار قرار دارد، چشمه خاچیک است که در ارتفاع 1900 متری واقع شده و در سفرنامه تارونه از آن نام برده شده است. در جبه غربی کوه صفه غاری وجود دارد که بیستون نام گرفته است. غار دست کند الله که توسط پهلوان صادق ایجاد شده بود متاسفانه امروزه تخریب شده و جدید ترین غاری که در این ناحیه کشف شده سیمرغ نام دارد.

غار سیمرغ حدود 2000 متر با مقیاص سطح دریا ارتفاع دارد که به دست تیم غارشناسی اصفهان در سال 91 کشف شد. تقی آباد، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. میان رود، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. جنگهای بین سومریان و پادشاهان اورارتو در هزارهٔ سوم پیش از میلاد.

نقطه قرار گیری این چشمه و موقعیّت مکانی بسیار مناسب آن (بین کوه صفه و قلّه کوه) موجب شده تا استراحت گاهی بسیار دلنشین برای افراد فراهم کند. کاش یکم متولیان این امامزاده به فکر مرمت بنای زیبا و دیدنی بودند کاشی های گنبد امامزاده یکی پس از دیگری از بین می رودو کسی نیست که مدیریت کند. پارک صفه اصفهان یکی از تفریحگاه های محبوب شهر اصفهان است که می توان آن را به عنوان بام اصفهان یا کوه پارک یاد کرد.

این روزها امکان استفاده از تله کابین در شب فرصت ویژه ای ایجاد کرده تا بتوان شهر را بهتر و زیباتر از فراز کوه در شب دید. قله اصلی با ارتفاع ۷۷۰۸ متر بلندترین کوه رشته هندوکش می باشد و اولین بار توسط کوهنوردان نروژی در ۱۹۵۰ صعود شد که توسط آرنه نائس Arne Naess فیلسوف مشهور نروژی سرپرستی میشدند. بهترین هتل اصفهان از نظر مردم بر اساس معیارهای مختلفی دسته بندی می گردد که یکی از اون ها نزدیکی به مناطق خوش آب و هوایی مانند کوه صفه است.

دیدگاهتان را بنویسید