سوالات درس چهارم وپنجم جغرافیای پایه دهم

در اطراف مقبره یک گورستان کهنه و قدیمی است که بر سنگ یکی از قبرهای آن تاریخ 1118 هجری با تصاویری مبهم کنده کاری شده است. در قسمت جنوبی اتاق ها آثار یک مخزن بزرگ آب دیده میشود که دیوار آن ساروج کشی شده است. ساختمان دو طبقه دژ با سنگ قلوه و گچ ساخته شده است.سمت خاوری و جنوبی دژ به رود سیمره منتهی میشود که عبور از آن با توجه به ارتفاع تیغه کوه و دیواره دژ ناممکن است بیش تر دیوارهای شمالی دژ باقی مانده اند ولی نیمی از دیوار خاوری آن فروریخته است.در دیوار جنوبی و برج مانند دژ دریچه ای به اندازه 245×120 سانتی متر ساخته شده است که از آن رفت و آمد میکرده اند.

بلکه یکی از علتهای اساسی پیدایش و کارکرد مهم آن رسیدگی به بخشی از کارهای عام المنفعه و عمومی بوده است که تنها از عهده افراد و گروههای کوچک بر نمی آمده است. این قلعه در گذشته از دو قسمت تشکیل می شده است که هر قسمت آن چند اتاق بزرگ و کوچک داشته که در حال حاضر تنها دیواره های شمالی آن باقی مانده است. گورهایی که در آن اسکلت انسان با اشیای سفالی و مفرغی و مجسمه هایی از حیوانات و گاه سلاح های جنگی مانند خنجر، گرز و تبر به دست آمده است و گورهایی که در کنار آنها اسکلت اسب یا ابزارهای برنزی از قبیل دهنه، رکاب و …

از قسمت های کاوش شده این تپه کوزه، دیگ، خمرههایی با نقش پرنده و شکارهای کوهی و نقش های ساده و ظروف بدون نقش بیرون آورده شده است. ظروف تپه کفتارلو، هم عصر با ظروفی هستند که از تپه گیان نهاوند به دست آمده اند. ولی مطمئناً باید روزی به آنجا بازگردیم و سعی کنیم به چکاد این کوه بلند که صعود آن نباید کار سادهای باشد، دست یابیم و با دقت و صرف زمان بیشتری با این پدیده استثنایی کشور عزیزمان ایران از نزدیک آشنا شویم. غار هومیان که با نقوش صخرهای شهرت یافته است گاه با عنوان غار هومیون از آن یاد میشود.

غار هومیان به دوران پارینه سنگی برمیگردد که از اولین سکونتگاههای بشر به شمار میآید. غار میرملاس در ۳۰ کیلومتری غرب شهرستان کوهدشت در کوه سرسرخین قرار دارد. به موازات کوه احد، از شرق به غرب قناتی وجود دارد که اکنون از جنوب مقبره حمزه و پایین کوه رمات عبور میکند. پنجشیر از طرف شمال متصل است به خوست فرنگ و ولایت تخار و اندراب در ولایت بغلان واز طرف جنوب به نجراب سنجن و در نامه و ریزه کوهستان واز جانب مشرق و شمالشرق به نورستان و بدخشان واز طرف غرب به شتل احاطهاست. در دامنه های شمال غربی برف و باران فراوانی می بارد اما هر چه به سمت جنوب زاگرس پیش می رویم از میزان برف و باران کاسته می شود.

در شمال خاوری کوهدشت و بر دامنه یک کوه، مقبرهای قرار دارد که به «داوود رش» مشهور است. اولین صعود زمستانی به این قله در ۱۹۷۳ توسط یک گروه لهستانی به رهبری آندره زاوارا (Andrej Zawada) و از طریق دیواره ی شمالی صورت گرفت که اولین صعود زمستانی به ارتفاع بالای ۷۰۰۰ متر بود. اولی قلعهای نسبتا بزرگ است که قسمتی از دیواره شمالی ان بر تیغه کوه باقی مانده و آثار دیوارهای دیگر آن نیز پیداست.

آیت الله ایازی در جوابشان فرمودند:«خداوند تا به امروز رزق و روزیم را از طریق خاصی می داد و شاید این وقفه ای که پیدا شده به منظور امتحان باشد اگر صبرم را از دست بدهم، شاید خداوند برای همیشه آن راه را مسدود کند لذا هرگز راضی نیستم که شما چنین کاری را برایم انجام بدهید. اگر قصد سفر با هواپیما دارید به فرودگاه خرم آباد رفته و سپس از آنجا به کوهدشت بروید. توجه: اگر وبلاگ به هر علت و اتفاق، مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد، در جستجوها بنویسید: وبلاگ انوش راوید، یا، فهرست مقالات انوش راوید، سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبلاگ و عکسها و مطالب را بیابید.

10-مهم ترین کمربندهای خشک و بیابانی کره زمین در اثرچه عاملی به وجود آمده است؟ مراغي در قرن هشتم مي نويسد: از قبور شهدا، تنها محل قبر حمزه و عبدالله بن جَحْش (و بنا به نوشته برخي قبر مصعب بن عمير شناخته شده است. درب ورودی قلعه که تنها راه ورودی آن است در دیوار جنوبی قلعه ساخته شده است. تمامی دره سیمره و گستره های باختری آن تا حدود «بدره» و قسمت های خاوری دره شهر و دست رومشکان و همچنین دره سرطرهان، در چشم انداز جنوبی این قلعه دیده میشوند. این روستا در دهستان میاندامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۰۹ نفر بودهاست.

زمین شناسان با بررسی نشانههای اطراف این کوهها از قبیل فعالیت چشمههای آبگرم، گازهای گوگردی اطراف کوهها و تغییر در قطر دهانه آتشفشانها، احتمال فعال شدن این کوهها را میسنجند. دلیل این انتخاب هم بیشترین میزان صعود، گستردگی منطقه توچال، وجود گوناگونی های مختلف منطقه برای انواع فعالیت ها از سنگنوردی در بند یخچال، خط الراسهایی مانند دارآباد توچال و چین کلاغ توچال… زبان اصلی شهرستان کوهدشت لکی میباشد یکی از دلایل اثبات این حرف هم هم جواری با استان های باشهر های لک زبان مانند ایلام،کرمانشاه،بخشی از همدان میباشد. على اکبر بن مرحوم ثقه الاسلام آشیخ محمد باقر فیرزوکوهى متوفى ۱۳۲۸ شمسى و ۱۳۶۹ قمرى از فضلاء معاصر است در حومه آمل- وى در سال ۱۳۴۰ قمرى در قریه آسور فیروزکوه متولد شده و پس از رشد اصول عقاید و قرآن و کتب فارسى و غیره را نزد والدش و مکتبدار محل فراگرفته و در سال ۱۳۱۱ شمسى داخل دبستان دانش آمل شده و با استعداد زیادى که داشتند دروس فارسى جدید را در مدت کوتاهى به پایان رسانیده و در سال ۱۳۱۴ شمسى مشغول به تحصیل مقدمات گردیده و در سال ۱۳۱۵ شمسى به قم مهاجرت نموده و در ایام تحصیلى در آنجا و ایام تعطیل هم در قصبه آسور به خواندن پرداخته و در قم ادبیات مانند مطول و غیره را از مرحوم حجهالاسلام حاج میرزا محمدعلى ادیب تهرانى فراگرفته و شرح لمعه را خدمت آیتاللَّه العظمى آقاى مرعشى نجفى خوانده و چندى هم در آمل توقف و بقیه شرح لمعه را نزد آیتاللَّه آقاى آقا محمد غروى تکمیل نموده و باز به قم آمده و رسائل را از محضر آیتاللَّه العظمى گلپایگانى و مرحو آیتاللَّه حاج شیخ ابوالقاسم اصفهانى و مکاسب را خدمت مرحوم آیتاللَّه حاج شیخ مهدى مازندرانى استفاده نموده و بعد مشرف به عراق و در کربلاى معلى از درس مرحوم آیتاللَّه العظمى حاج آقا حسین قمى بهرهمند گردیده ولى بواسطه موانعى از ادامه و اقامت در آنجا محروم و بوطن برگشته و باز به قم آمده و کفایه را از مرحوم آیتاللَّه حاج سید محمد داماد و آیتاللَّه العظمى حاج سید احمد خوانسارى و مقدارى مرحوم آیتاللَّه حاج آقا روحاللَّه کمالوند خرمآبادى استفاده نموده و بعد به درس خارج حضرت آیتاللَّه العظمى بروجردى و مرحوم آیتاللَّه حاج شیخ مهدى مازندرانى و خارج اصول مرحوم آیتاللَّه آقاى داماد و آیتاللَّه العظمى امام خمینى حاضر شده و از محاضر و خرمن علوم آنان خوشهها چیده و هم درس تفسیر قرآن را از مرحوم شیخ مهدى ذکور و آیتاللَّه علامه طباطبائى آموخته و نیز درس معقول منظومه را از استاد منتظرى و اسفار را از علامه طباطبائى مستفیض شده و بعد از فوت مرحوم آیتاللَّه العظمى بروجردى بنابر اصرار عدهاى از مردم آمل و اهالى محترم محمودآباد که سابقه ممتدى در آنجا داشتند منتقل به محمود آباد شده و از سال ۱۳۴۹ تا حال تحریر در مسجد جامع آنجا به اقامه جماعت و تبلیغ احکام و ترویج دین اشتغال دارند ادام اللَّه توفیقات.

سکه هایی که از این قلعه به دست آمده اند به دوره اشکانی تعلق دارند. تاق اتاق ها به یکدیگر پیوستهاند و به همدیگر راه دارند. شکاف مذکور در حال حاضر حد شمال شرقی کمربند زاگرس را تعیین می کند و به گسل قدیمی زاگرس شهرت دارد. همیشه گفتهایم و هنوز هم میگوییم که انجمن کار شایستهی خود را به بهترین و شاخصترین صورت ممکن انجام داد، برای انجمن، شناساندن دیوارهی باعظمت بیستون، معرفی کرمانشاه و دیوارهنوردی در آن دیار بیشترین اهمیت را داشت که خوشبختانه تا حد زیادی تحقق یافت. نقشه کوهدشت را با دقت مورد بررسی قرار دادهایم و در مورد آن تحقیق کردهایم.

۲- دریای سرخ : از غرب به شمال شرق جریان دارد و سر انجام با معاون خود دریای سیغان به دریای باماین میریزد . منطقه بلوران، در ۳۰ کیلومتری غرب کوهدشت است. ساعت قرار و حرکت همنوردان ۱۸:۳۰ در ترمینال غرب (آزادی) می باشد. در سال سوم هجرت، قریش به عزم جنگ با پیامبر با سه هزار سوار و دوهزار پیاده، با تجهیزات کافى از مکّه خارج شدند و، براى اینکه در میدان جنگ بیش تر استقامت کنند، بتهاى بزرگ و زنان خویش را نیز با خود حرکت دادند. دستور مؤکد پیامبر به تیراندازان که از جاى خود هرگز حرکت نکنند، حاکى از اطلاع کامل آن حضرت از اصول نظامى بود.

این قلعه در قله «سیله» از کوه «هیزم آباد» کوهدشت واقع شده است و آثار آن نشان می دهد که مصالح ساخت این قلعه بزرگ از سنگ تراش خورده و ملاط بوده است. اولین فوران کوه بزمان در حدود ۴,۶ میلیون سال قبل اتفاق افتاده است. من همچنین در تابستان سال 1398 با رکورد 16 ساعت و 50 دقیقه از 4 جبهه به دماوند رسیده بودم. به گزارش خبرگزاری تسنیم از کوهدشت،با گذشت 24 سال از افتتاح بیمارستان 120 تختی امام خمینی(ره)، همچنان حفرههای درمانی سلامت شهرستان کوهدشت را آزار میدهد، بهطوری که برخی از بیماران مجبور هستند برای درمان با رنج فرسنگها راه به شهرهای دیگر بروند.

من و برخی از شاگردان با او همراه شدیم . همانا خداوند با پیامبرش، موسی علیه السلام بر روی کوه عقیق سخن گفت و موسی بر این کوه به مقام کلیم الهی رسید. او اهداف شوروی را که توسط جریان هایی در نیروهای مسلح فعال بود و باید در افغانستان بر آورده می شد، – یعنی توسط اعضای حزب خلق و پرچم- با اهداف سیاسی این دو حزب، تحلیل و تفسیر می کرد که مرا به اندیشه وامی داشت. همۀ کتیبه های اورارتو غیر از سالنامۀ آرگیشتی اول و چندتایی دیگر دربارۀ تاریخ بنا و حفر قنات ها و چیز هایی دیگر از این قبیل امور عمرانی است و این امر دلالت بر آن دارد که آن قوم به آبادانی و آسایش زندگی اهمیت فراوان می داده اند.

اندازه سنگ هایی که در پایه ها به کار رفته اند 60×60×100 سانتی متر و طول پل 16 متر است و بعضی از سنگ های آن نیز بزرگ ترند. مقبره مربع شکل است و اضلاعی به طول هفت متر دارد. طول باروی قلعه متجاوز از 100 متر است که در قسمت شمال آن آثار چند اتاق دیده میشود. این قلعه روی قلهای به نام «گم ور» در کوهدشت بنا شده و مشخصات آن تقریبا مشابه قلعه های «دوشه» است. بر بالایقله های این کوه آثار چند قلعه باقی مانده که از همه مهمتر، قلعه چنگری است که روی قله ای مشرف به دشت کوهدشت ساخته شده است.

مشهورترین وجه این کوه هم رخ غربی آن است که به شکل یک شیب یک تکه گرانیتی تا قله آن بالا میرود. هوای کوهدشت، معتدل کوهستانی است و مردمان شریف آن به زبان لری و گروهی دیگر به زبان لکی تکلم میکنند. بر فراز قله های «دوشه» (دو شاه) در کوهدشت دو قلعه به همین نام ساخته شده است. بر تیغه کوهی در دره باریکه سرطرهان کوهدشت که رود سیمره در ان جریان دارد آثار یک دژ باقی مانده که به دژ زلال انگیز معروف است.

دیدگاهتان را بنویسید