سوالات درس 17 مطالعات هشتم با جواب

این روستا در دهستان گلیجان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۶۹ نفر بودهاست. بنابراین وقتی ساکنین جزیرهٔ دایومیدی کوچک به آن طرف تنگه و به جزیرهٔ دایومیدی بزرگ نگاه میکنند، علاوه بر اینکه یک کشور دیگر را میبینند، به «فردا» نگاه میکنند. جزیرهٔ دایومیدی کوچک درواقع شهر آمریکایی دایومیدی است که ۱۴۶ نفر جمعیت دارد. با راهنمایی های کوچک و کمی توجه می توان تفاوت بین توده ها و لایه های پایینی را دریافت و متوجه شد که کدام راهرو برای کدام بستر حفاری شده است.

پوشش خودرو این منطقه بیشتر گیاهان فصلی است که از میان آنها می توان به انجیر وحشی و بادام وحشی اشاره کرد. آخرین فوران آن در سال ۵۵۰ میلادی اتفاق افتاده است. قسمت عمده آن را باتلاقهای وسیع فرا گرفته اند و پوشش گیاهی آن عمدتا در حاشیه باتلاقها و از نوع گیاهان شور پسند (هالوفیت) می باشند. همچنین در غرب کوه صفه، کوههای تخت رستم و دره خان وجود دارند و این کوه از قسمت غربی به مجتمعهای مسکونی محدود میگردد.

کوه وینسون قلهای به ارتفاع ۴٬۸۹۲ متر واقع در رشتهکوه سنتینل در کوهستان السورث در غرب جنوبگان و بلندترین نقطه قاره جنوبگان است. پونچاک جایا با ۴۸۸۴ متر ارتفاع بلندترین قله کوه کارستنس در استان پاپوآ در اندونزی است. نانگا پاربات نهمین کوه بلند جهان است که در غرب هیمالیا قرار دارد و در پاکستان واقع شده و یک قله دیدنی باشکوه دارد. غالب تذکره نویسان و مورخین مشروطه در حالی که از استبداد و خودسری مشیرالسلطنه مطالبی نوشتهاند ولی هیچکدام نتوانستهاند منکر سادگی و نجابت و انساندوستی وی شوند. ارادت سیمرغ به زال پایدار می ماند و چنان که آمد،زال با کمک وی ،بسیاری از ناهمواری ها را هموار ساخت.

از جمله وسایل مهم در هنگام صعود جعبه کمک های اولیه و لوازم بهداشتی مانند شامپو، صابون، حوله و دستمال است. و به یاد او چندین مدرسه و تیم ورزشی مهم و موزه در سراسر جهان بنا نهادهاند.اکثرعلما می گویند او از علمای و مفسران بزرگ است که در مورد او گفتهاند: «کسی مانند محمد بن جریر در علم، دانش و تفسیر برنخاستهاست». اینجا تنها محل بر روی زمین است که زمینهای دو کشور اینچنین در دل یکدیگر قرار دارند.

این محله تحت حکومت هندوستان است ولی در دور تا دور آن را زمینهای بنگلادشی محصور کردهاند. مائونا کیا آتشفشانی در جزیره هاوایی است که ۴۲۰۷ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و قله آن بلندترین نقطه ایالت آمریکایی هاوایی است. کوه رینیر یک کوه آتشفشانی عظیم واقع در ۸۷ کیلومتری جنوب شرقی سیاتل در ایالت واشنگتن در ایالات متحده است و ارتفاع آن به ۴۳۹۲ متر میرسد. حالا آن را تکان دهید.

در اشعار چامه شمیم معطر و دلپذیر گلشن توحیدی و حریم ولایت امیر مومنان علی ( ع ) مشام جان را می نوازد. سربازهایی که در سفارت ممالک متحده آمریکا‚ قراول می کشیدند‚ به من گفتند: اگر چه ما برای حفظ وجود شما این جا فرستاده شده ایم‚ اما اگر حاجی ملا علی امر کند همه شما را می کشیم! نکنهٔ جالب توجه دیگر این است که این محل تنها یک مرز را مشخص نمیکند بلکه یک «خط حد فاصل نظامی» بین دو کره ایجاد میکند. ساحل عاج در بخشی از قاره افریقا قرار گرفته که محل زندگی فیلهای زیادی است، طی سالها شکار بیرویه فیلها برای دستیابی به عاج آنها باعث از بین رفتن تعداد زیادی از این حیوانات آرام شده است.

8 – آیا عدم امکان رویت امام مختص زمانی است که دشمنان آن حضرت و فرعونهای بنی العباس فراوان بودند و هم اکنون برخی از افراد جزیره امام را میبینند ؟ اما اگر ارتفاع کوهها را از پایه آنها و از روی زمین محاسبه کنیم، با اینکه قله کوه کلیمانجارو به اندازه هیچ یک از قلههای هیمالیا از سطح دریا ارتفاع ندارد، اما ارتفاع قله آن تا زمین بسیار زیاد خواهد بود. کوه مک کینلی یا دنالی در آلاسکا، بلندترین کوه ایالات متحده و آمریکای شمالی است که ۶۱۹۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. کریستوبال کولون بلندترین کوه کلمبیا است و حدود ۵۷۰۰ متر ارتفاع دارد.

رشته کوههای البرز مرز میان دو اقلیم کاملن متفاوت است . از آنجایی که مرز دقیقاً از وسط این ساختمان میگذرد، دو آدرس پستی برای اینجا وجود دارد یکی برای آمریکا و دیگری برای کانادا. این رودخانه در شمال شرق آسیا قرار دارد جایی نزدیک ساحل دریا که مرز بین روسیه و کرهٔ شمالی است، درست در جنوب دریاچهٔ خاسان. در ابتدای زمانی که این مرز مشخص شد سنگهای بسیار بزرگی را به فاصلهٔ یک مایل از هم دور این محله قرار دادند تا مرز آن مشخص شود. این کوه در پارک ملی کوهستانی سمین واقع شده و ارتفاع آن به ۴۵۵۰ متر میرسد.

آرارات دارای دو قلهٔ آتشفشانی آرارات بزرگ (۵٬۱۳۷ متر) و آرارات کوچک (۳٬۸۹۶ متر) است.مخروط کوچکتر این کوهستان، معروف به آرارات کوچک یا ماسیس ۳٬۸۹۶ متر بلندا دارد و در جنوب شرقی قله اصلی واقع شدهاست. البته بلندترین کوههای سیاره زمین در مقایسه با کوههای موجود در منظومه شمسی بسیار کوچک هستند. بسیاری از مردم در پاسخ به این پرسش که بلندترین کوه کره زمین کدام است، میگویند قله اورست در نپال با این حال مائونا کیا یا مائونا لوآ در هاوایی نیز از بلندترین کوههای زمین به شمار میروند.

منطقهٔ غیر نظامی کره یک زمین نواری شکل به طول ۲۵۸ کیلومتر و عرض ۴ کیلومتر است که کشورهای کرهٔ شمالی و جنوبی را از هم جدا میکند. چیمبورازو با ۶۲۶۸ متر ارتفاع بلندترین کوه اکوادور است. کوه سپید بلندترین کوه در رشته کوه آلپ، غرب اروپاست و ۴۸۱۰.۴۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. با تبخیر آب در مسیر رواناب در سطح زمین، این چالهها به وجود آمدهاند و درخششی الماس مانند دارند. سرزمین های مجاور دریاها از دریای سرخ تا جزیره تایوان در شرق چین، آب و هوای گرم دارند.

برای بازدید از بیستون باید: به شهر بيستون در شرق شهر کرمانشاه بروید و وارد محوطه تاریخی بیستون شوید. پس از شکست سختي که بر قريش وارد گرديد، صحنه جنگ دگرگون شد؛ زيرا گروهي از مسلمانان که هزيمت دشمن را ديدند، به درون درّه اي که مقرّ آنها بود حمله بردند و به جمع آوري غنيمت پرداختند. فوران آتشفشانی همیشه بخار آب زیاد وارد اتمسفر مینماید که با فوران خاکستر هم همراه است. و دلیل اینکه این همه آثار باستانی در یک مکان جای گرفته همین مقدس بودن کوه است به دلیل وجود آب که مظهر پاکی و روشنایی است و از دل کوه بیستون بیرون می آید.

به دلیل دشوار بودن صعود، به K۲ کوه وحشی نیز میگویند. چیمبورازو یک آتشفشان غیرفعال در رشته کوه آند است. همچنین بلندترین کوه جهان از پایه تا قله است. کوه لوگان بلندترین کوه کانادا و دومین قله بلند آمریکای شمالی است. شیخ گفت: این دریای سفید است و آن جزیرهی خضراء . مرز این منطقه به خاطر اندازه، محل قرار گرفتن و شکل آن تا حدی غیر معمول است. کوه اورست، بلندترین کوه جهان است که ۸۸۴۸ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. آتشفشان تاخومولکو در سان مارکوس در غرب گواتمالا قرار دارد و بلندترین کوه آمریکای مرکزی است که ۴۲۲۰ متر ارتفاع دارد.

کوه البروس یک آتشفشان خاموش در غرب رشته کوه قفقاز در نزدیکی مرز گرجستان است و قله آن، بلندترین نقطه قفقاز، در روسیه است. این قله در رشته کوه البرز و تقریبا بلندترین آتشفشان آسیاست. طبق تعریف سنتی هیمالیا از رودخانه اینداس تا براهماپوترا کشیده شده، بنابراین نامچا باروا در شرقی رشته کوه هیمالیا قرار دارد و بلندترین قله در نوع خودش است که بیش از ۷۶۰۰ متر ارتفاع دارد.

نامچا باروا کوهی در هیمالیای تبتی است. نام نهمین کوه بلند منظومه شمسی «قله اوبرون» است که با ارتفاع ۱۱ کیلومتری در اوبرون، قمر اورانوس، قرار دارد. خداوند اصحاب کهف را برای مدت طولانی به خواب برد و بعد بیدار کرد تا به منکرین معاد برساند که مردن و زنده شدن مانند اصحاب کهف و سپس تنبه و بیداری آنهاست . غار اصحاب کهف در کوه «قاسیون» نزدیک دمشق سوریه واقع است. زیپ لاین کوه صفه اصفهان یکی از بهترین زیپ لاین ها در اصفهان است.

ممکن است به اشتباه تصور کنید، دیدنی های هرمز تنها به کوه الهه نمک و غار نمکی ختم می شود، اما سخت در اشتباه هستید. برترینها – الهام مظفری : میتوانید تصور کنید روی یکی از این ۲۵ کوه بلند جهان ایستاده اید؟ هیچکس تا به حال در زمستان به این کوه صعود نکرده است. صحنهٔ نمایش اپرا در کشور کانادا واقع شده ولی ورودی سالن و بیشتر جایگاه نشستن در کشور آمریکا است. شهر دربی لاین مرز کشورهای کانادا و آمریکا را در بر گرفته است. خط تاریخ بین المللی از بین این دو جزیره میگذرد که البته مرز بین کشورهای روسیه و آمریکا نیز هست.

دیدگاهتان را بنویسید