سگهای گله پارس می کنند

با توجه به آنچه در منابع تاريخي آمده، بدون ترديد، اين نظريه خطا و اشتباه است. یکی از بخشهای جالب کوه صفه اصفهان که توانسته توجه بسیاری از بازدیدکنندگان را به خود جلب کند، تله کابین صفه است. دشته در واقع همان قله حد فاصل تهران و کرج است که در حین گذر از اتوبان آن را می بینیم. توبن (تنکابن)، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش نشتا که در استان مازندران واقع شده است. در فاصله 1000 متری همین چشمه، همان بخش صاف که دلیل نامگذاری کوه است دیده میشود. آب این قسمت از کوه سرازیر میشود و درون یک سنگاب میریزد.

قلعه شاهدژ: این قلعه به عنوان مهمترین جاذبه تاریخی در دل کوه صفه است که حدود نیم قرن پیش پیدا شده است. رشتهکوه آند (به زبان کچوآ: آنتی یا آنتیس) طولانیترین رشتهکوه جهان است. از روستای خانیان جاده سه هزار به سمت غرب و جنوب حرکت کرده و بعد از 45 قیقه پیاده روی به دشت تیراز و امامزاده عوض رسیده که دید مناسبی به یالهای جنگلی شمال رشته کوه البرز دارد. همین اجازه میدهد تا بتوانید بدون هیچ زحمتی خود را به ارتفاع 320 متری کوه صفه برسانید و از آنجا نمایی زیبا از شهر اصفهان را پیش روی خود داشته باشید.

نزد پدر خود خلیفه سلطان ، که از علما و دانشمندان بهنام عهد خویش بود تلمذ کرد. احداث تله کابین در این مکان اجازه داده تا افرادی که قصد رفتن به پارک صفه را دارند، بتوانند نمایی جذاب و بی نظیر از اصفهان ببینند. نامهای درویش و خاچیک به خاطر وجود افرادی است که در این چشمه بودهاند. چشمه نقط، یکی دیگر از چشمههای این کوه است. اعتماد السلطنه در کتاب خاطرات خود – این باره می نویسد هر سال در یک روز معین ناصرالدين شاه به اتفاق وزرا و رجال و شاهزادگان و دیگر نزدیکان خود به شهرستانک می آمد و مراسم مخصوص آشپزان را به راه می انداخت.

اصفهان جاهای دیدنی زیادی را در خود جای داده و از همین رو هر ساله تعداد زیادی مسافر از سراسر ایران و حتی خارج از کشور به این شهر میآیند. بسیاری تصور میکنند دیدنیهای اصفهان به جاهای دیدنی تاریخی آن خلاصه میشوند، اما نباید فراموش کرد که بخشهای طبیعی و مکانهای تفریحی ساخته شده در این شهر نیز جذابیت بسیار بالایی دارد. لرستانی ها در طول هزاران سال جزو معدود اقوامی بوده اند که در سرزمین آبا و اجدادی شان باقی مانده اند. کیفیت و طعم این غذاها بینظیر است و مزه آن تا همیشه زیر دندانتان باقی میماند.

اما آنچه قابل قبول نیست تشکیل دولت افراطگرا در افغانستان است که تهدید خطرناکی نه فقط برای افغانستان بلکه برای تمام منطقه و جهان است. از آنجایی که این کوه کوه بسیار محکم و باصلابت بودهاست، محل مناسبی برای ساخت دژ به شمار میرفتهاست. به طور کلی ساعت کار کوه صفه و تلهکابین آن هر روز از ساعت 16 الی 24 و پنجشنبهها از 10 الی 24 میباشد. باغ وحش صفه هر روز از ساعت 8:30 صبح الی یک ساعت قبل از غروب آفتاب باز میباشد. ساعت 13 به دوغوبایزید رسیدیم و بعد از خواندن نماز به رستوران رفتیم. خواندن این کتاب به پدران و مادران، معلمان و مشاوران کودک پیشنهاد میشود، زیرا با شیوهای لذتبخش و درعینحال سرگرمکننده، ارزشهایی را، چون شنیدن و احترام گزاردن به دیگران هنگام صحبتکردن، به کودکان میآموزد.

من خیلی از شیوهی بیان داستان که از نگاه یک کودک بود خوشم آمد. این تله کابین دارای دو خط جداگانه میباشد که در ادامه بیشتر در مورد آنها صحبت خواهیم کرد و اطلاعات اولیهای را در این زمینه با شما در میان می گذاریم. اما اگر به دنبال مسیرهای سختتر هستید، راه رسیدن به چشمه گل زرد را انتخاب کنید. بالا رفتن از کوه تا اواسط راه تقریبا راحت است. ق از طرف عباس اول بھ منصب مزبور منصوب شدو مستقلاً بھ تمشیت امر صدارت پرداخت و “رتبھ مصاھرت و مھرداری توقیعات مبارکھ حضرات چھارده معصوم, کھ بھ میرزا رضی تعلق داشت” بھ وی محول گشت.او در ایام تصدی منصب مزبور “در کمال دیانت و بی طمعی و حقانیت و پرھیزکاری سلوک می نمود والحق مسند صدارت را ازین صفات حسنھ زینت افزود.” او از زمره کسانی بود کھ پس از فوت عباس اول در مازندران و حمل جنازه او بھ کاشان در رأس تدفین و تکفین کنندگان وی بود.رفیع الدین سرانجام در زمان صفی از صدارت معزول شد و پس از مدتی درگذشت در مورد کیفیت رشد و نمو و تربیت خلیفھ سلطان در ایام صباوت و نوجوانی اطلاعاتی در دست نیست, امّا با توجھ بھ اسلاف گرانقدرش و نیز توصیفاتی کھ از خصوصیات وی بھ عمل آمده است می توان بھ دقت والدین او در تربیت وی پی برد.

چمدان – برای کسانی که به دنبال کشف این شگفتی های طبیعی هستند، در سرتاسر جهان آتشفشان های فعالی وجود دارند که می توان از نزدیک از آنها دیدن کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، خبرها از ادامه درگیریها میان طالبان و نیروهای مقاومت در دره پنجشیر (در شمال افغانستان) حکایت دارند. صخرههای تندوتیز این منطقه جلوه زیبایی از فرسایش را نمایش گذاشتهاند و چشمه جاری در دل این دره قدمها را به سوی رودخانه سیمره هدایت میکند.

آنان همچنین به پیکار میان نیروهای خوب و بد اعتقاد داشتند که به عنوان مثال می توان به تیرگی شب ( تاریکی ، ظلمت ) ، زمستان ، خشک سالی ، قحطی ، بیماری ها و سایر آفات را از جانب نیروهای بد و زیانکار و پیروزی نیروهای زیانکار بر نیروهای خوب و خیر می دانستند . تا مقدار آب مصرفی را که با خود میبرید، کنترل کنید. در ضمن ایستگاه خط یک تله کابین صفه اصفهان امکانات مختلف مانند سالن بولینگ را در خود جای داده است.

تألیفات دیگر او عبارتند از: “زیج جامع سعیدی” در تنقیح “زیج ایلخانی” خواجهنصیرالدین طوسی ، بهنام سلطان ابوسعید تیموری؛ و “پنجاه باب سلطانی” به اسم بابرخان بهادر در هرات است. علاوه بر آن ممکن است بعضی حیوانات دیگر مانند خرگوش، شغال، روباه، انواع پرندگان، عقرب، مار و… یکی از این چشمهها، چشمه پاچنار است. آنان که میپنداشتند ساعاتی اندک در خواب بودهاند احساس گرسنگی کردند، ازاینرو بر آن شدند که یکی از آنان بهطور مخفیانه و ناشناس به شهر بازگردد و غذایی فراهم آورد. چشمه زرد گل: این چشمه در نزدیکی چشمه درویش قرار گرفته و مسیر سختی دارد که دسترسی به آن فقط برای کوهنوردان امکانپذیر است.

یکی از معروفترین جاذبههای این کوه، قلعهای به نام شاهدژ است. یکی از کارهای مهم در زمان سفر به اصفهان، بازدید کوه صفه اصفهان در شب میباشد. به احترام دعای خیر امام رضا علیهالسلام، کشت نیشکر در آن منطقه تا به امروز یکی از منابع مهم کشاورزی و ارزآوری برای ایران اسلامی است. دیدن بنای تاریخی و زیباییهای بام اصفهان از این تلهکابین بسیار جالب است. کوه صفه اصفهان بخشی از رشته کوه زاگرس میباشد که در جنوب شهر اصفهان قرار گرفته است. بوده که در شهر بیستون از توابع شهرستان هرسین در سی کیلومتری شهر کرمانشاه بر دامنه کوه بیستون واقع است.

این چشمه در ارتفاع ۱۸۵۰ متری واقع شدهاست و سرسبزی بینظیری به این محدوده هدیه دادهاست. تاسیسات جالبی برای رساندن آب به قلعه ساخته شدهاست که هنوز هم قابل دیدن میباشد. بعد از استقلال افغانستان آثار و کتیبههای مهم تاریخی افغانستان به وسیلهٔ خطاط نامدار سدهٔ بیستم کشور، استاد سید محمد داؤد الحسینی و برادر بزرگ او سید محمد ایشان حسینی خطاطی شدهاست که از آن جمله منار علم و جهل و طاق ظفر پغمان است. او که در شش سال گذشته اش از کار در معدن خسته شده است می خواهد چه قانونی و چه غیر قانونی کشور را ترک کند تا زندگی بهتری بسازد ولی خانواده مانع او هستند.

آب این قسمت در مواقعی که سایر چشمهها آب داشتهاند، مفید بودهاست. با برخورد آب ها به سنگ های داغ داخل این آتشفشان، افزایش خروج بخار آب سبب می شود. این روستا مانند سایر مناطق اردبیل در بهار و تابستان دارای آب و هوایی معتدل و مطلوب و در زمستان نیز دارای آب و هوای خنک است. کوهنوردان در هنگام صعود ممکن است با بوران، کولاک و هوای ناپایدار مواجه شوند.

جبهه جنوبی کوه معمولترین و ایمن ترین مسیر صعود می باشد. چشمههایی که در این کوه قرار دارند، طراوت و شادابی خاصی به آن بخشیدهاند. در شمال و جنوب این گردنه ارتفاعات کوه صفه و کوه مشرف به سپاهان شهر قرار دارد و از آنجا که باد های اصفهان عموما غربی . بخشهایی از این قلعه توسط دیوارهای طبیعی کوه محاصره شدهاند و امکان نفوذ به آن وجود ندارد. پارک صفحه دارای بخشهایی مختلف است، به عنوان مثال در قسمتی از آن زیستگاهی برای حیوانات علف خوار و گوشتخوار ساخته شده که در محیطی مانند باغ وحش نگهداری میشوند. واژه های برز، زار، زر، ورز، ازریفیه و زار مرغ، همه دال بر این است که کوه”البرز”و قله بلند آن یعنی زار مرغ همه به نحوی با سیمرغ شاهنامه که زال را در”البرز”پرورش داده، رابطه می یابند.

دیدگاهتان را بنویسید