سیارات منظومه شمسی(عطارد،زهره،مريخ،مشتري،زحل،اورانوس،نپتون،پلوتو)

دمای تقریبی این جرم در روز و شب تفاوت محسوسی ندارد و حدود ‪۲۴۳‬ درجه سانتیگراد زیر صفر برآورد شده است و همانطور که بدیهی به نظر میرسد به سبب فاصله زیاد آن از خورشید، بسیار تاریک باشد. شاید حدس زده باشید که اصطلاح بام دنیا به کوه اورست مربوط میشود و همانطور که در این عکس شگفتانگیز میبینیم، این کوه از بالا نمایی خیرهکننده دارد؛ قله اورست ۸۸۴۸ متر از سطح دریا بلندتر است، اما متاسفانه در این عکس که توسط فضانوردان ایستگاه فضایی بینالمللی در سال ۲۰۱۱ ثبت شده، قله اصلی قابل مشاهده نیست. قطر این سیاره کوتوله دو هزار و 326 کیلومتر تخمین زده شدهاست و 27 درصد بزرگتر از پلوتو برآورد شده است.

اما در سال ۲۰۰۶، اتحادیه بینالمللی اخترشناسی تعریف جدیدی از سیاره کرد و اریس به همراه سرس، پلوتو، هائومیا و ماکیماکی در گروه سیارات کوتوله قرار گرفت و شمار سیارات منظومه خورشیدی به ۸ رسید. وی در سال ۱۹۵۴ جایزه نوبل فیزیک را از آن خود کرد. وی فیلسوف آلمانی و برنده جایزه ادبی نوبل (۱۹۰۸) بود.او ۱۵ سپتامبر ۱۹۲۶ (۸۰ سال) درگذشت. احتمالا اختلال در مدار سر انجام در سال 1930 آنها را به کشف سیاره دیگری به نام پلوتون رهبری کرد. جونو مشتری را از مدار قطبی بررسی میکند تا بفهمد که چگونه این سیاره و بقیه منظومه شمسی شکل گرفته است.

کاوشگرهايی مانند مارينر4 (سال1964)، مارینر6و7 (سال1969)، مارس2،3و9 (سال1971)، مارس5و6 (سال1973)، وايکينگ1و2 (سال1975)، فوبوس (سال1988)، مارس ابزرور (سال1992)، مارس96 (سال1996)، مارس پت فايندر و مارس گلوبال سورویر(سال1996)، نوزومی و مدارگرد آب وهوایی مریخ (1998)، دیپ اسپیس2 (سال1999)، فرودگر قطبی مریخ (سال1999)، ادیسه2001مريخ (سال2001)، مارس اکسپرس(سال2003)، رهیابهای اکتشافی سطح مریخ (سال2003)، مدار گرداکتشافی مریخ (سال2005) و درسالهای آتی سفینه های فونیکس و مارس 2007 (سال2007) با هدف شناخت هر چه بيشتر محيط مريخ به اين سياره ارسال شده و می شوند. آنها باید این سنگها را در آزمایشگاه های پیشرفته آنالیز نمایند ولی متاسفانه تا کنون هیچ سنگی از مریخ توسط سفینه ها به زمین آورده نشده است.دانشمندان طول عمر مریخ را به سه دوره زمانی تقسیم کرده اند.

این سفینه توانست از 80 درصد سطح این سیاره نقشه برداری کند. 32. هسته زمین، 85 تا 88 درصد آهن و پوسته ی آن از 47 درصد اکسیژن درست شده است. اگرچه میشد کاسینی را در مداری باثبات برای همیشه در اطراف زحل «پارک» کرد و به کنکاش در آن قلمرو ادامه داد، تصمیم به انهدام فضاپیما پیامد ناگزیر یکی از هیجانانگیرترین کشفیات کاسینی در تمام طول مأموریتش بود: اینکه قمر «انسلادوس» با میزبانی از یک اقیانوس زیرسطحی از آب شور و مکانیسم گرمایشی بسیار شبیه به دودکشهای واقع در اعماق اقیانوسهای زمین، میتواند از محتملترین نقاط منظومه ما برای میزبانی از حیات میکروسکوپی باشد.

اینترنت پرسرعت، دستگاههای الکترونیکی برای برقراری ارتباط آنلاین با زمین، حسگرهای هوشمند، دستگاههای بررسی شرایط فیزیکی بدن و … اریس یک سیاره کوتوله فرانپتونی یخی یا پلوتوئید است و ویژگیهای مداری آن،این جرم را بیشتر در گروه اجرام صفحه پراکنده یا SDO قرار میدهد، اجرامی که گفته میشود به واسطه تعاملات گرانشی با نپتون در زمان شکل گیری سامانه خورشیدی از کمربند کویپلر جدا و پراکنده شدهاند. سیاره کوتوله اریس در ژانویه سال 2005 توسط تیمی از اخترشناسان در رصدخانه پالومار به رهبری مایک براون و با استفاده از تصاویری که در 21 اکتبر سال 2003 به ثبت رسیده بودند، کشف شد و هویت آن کمی بعدتر در همان سال به اثبات رسید.

به گفته پروفسور براون پژوهشگر سیارهشناس موسسه تکنولوژی کالیفرنیا، این احتمال وجود داشت که جرم پلوتو و اریس تا اندازه زیادی نزدیک هم باشند. در نهایت افزایش حجم این اقیانوس داخلی، ایجاد شکاف در سطح سرس را به دنبال داشت. این کشف به همراه کشف دیگر اجرامی با اندازههای مشابه، اتحادیه بینالمللی نجوم را بر آن داشت تا برای اولین بار مفهوم سیاره را تعریف کند. اخبار دال بر وجود انبیاء الهی، بیتالمعمور، طوبی، کوثر و سدرةالمنتهی در آسمانها تلقی هفت آسمان به منظومه شمسی را با اشکال اساسی مواجه میسازد. کره زمین سومین سیارهی منظومه? مشاهدات جدید حاکی از آن است که نزدیکترین سیاره فراخورشیدی به منظومه شمسی ما حتی بیشتر از آنچه دانشمندان پیشتر تصور میکردند شبیه زمین است.

وی اضافه کرد، وقتی معلوم شد این سیاره ابعاد نزدیکی به پلوتو دارد انجمن جهانی نجوم درباره سیاره بودن پلوتو به شک افتاد و طی جلسهای اعلام کرد که پلوتو از سیاره بودن به یک سیاره کوتوله تنزل مقام پیدا میکند و قرار بر آن شد که پلوتو و سایر اجرام نسبتا بزرگ کمربند کوییپر از این پس وارد فهرست سیارهها نشوند. این جرم دارای قمری مشهور به نام دیسنومیا است و بدون در نظر گرفتن تعدادی از ستارههای دنبالهدار، این کوتوله و قمرش درحال حاضر با فاصلهای برابر 96.6 واحد نجومی از خورشید، دورافتادهترین اجرام طبیعی در سامانه خورشیدی به شمار میروند.

این اتفاق غیرمنتظره بود، زیرا خروج بخارآب از ویژگیهای دنبالهدارها است نه سیارکها. از این رو مناسب آن است که این حکایت با رنگ سیاه توصیف می شد نه آبی؛ زیرا سیاه رنگ تقابلی سفید، قرب، است؛ اما به هر جهت حکایت پنجم حکایت رنگ آبی است، پس بایستی از منظر این رنگ به آن نگریسته شود. این قمرها سیب زمینی شکل هستند زیرا جرم کمی برای جاذبه دارند تا به شکل کروی درآیند. اما در مورد پلوتو احتمالا تحت دگرگونیهای شیمیایی و تشعشعات خورشیدی، متان سطح کمی به رنگ قرمز گرویده و تصویری اخرایی رنگ بوجود آورده است.

تاکنون دو نظریه در مورد تولد سیارات گازی غول پیکر ارائه شده است. علاوه بر منظومهٔ شمسی، دانشمندان غولهای گازی دیگری را در سامانههای خورشیدی دیگر کشف کردهاند که مانند مشتری هستند. محققان و دانشمندان دانشگاه زوریخ و برن و موسسه فناوری فدرال زوریخ، به بررسی چگونگی شکل گیری این سیارات گازی مشابه مشتری پرداخته اند.دانشمندان با استفاده از قدرت محاسباتی مرکز ابررایانه ملی سوئیس، سناریوهای مختلفی را در خصوص نحوه ی ایجاد و تکامل سیارات گازی مشابه مشتری را شبیه سازی کرده اند. به گفته “مایک براون” کاشف اریس و همکارش “امیلی شالر” این اطلاعات حاکی از جرم ‪ ۱۶/۶‬میلیارد تریلیارد کیلوگرمی اریس است.

شالر همچنین میافزاید، بنابر عکسهای ارسالی از تلسکوپ فضایی هابل و رصدخانه کک، چگالی سطح این سیاره دو گرم بر سانتیمتر مکعب تخمین زده شده است. زحل دومین سیاره بزرگ مشتری گون منظومه شمسی است و توسط یک رشته از حلقه های بسیار زیبا که به دور آن حلقه زده اند ، احاطه شده است. این حلقه ها از میلیاردها تکه سنگریزه، قلوه سنگ و غبار تشکیل شده اند که همچون قمرهای خرد و کوچکی به دور زحل می گردند. جرم کلی این خوشه نزدیک به ۱۰۰ تریلیون خورشید است؛ اما اغلب آنرا ماده تاریک تشکیل داده است.

با این دفترچه طلسم، بازیکنان میتوانند به تمام کلیدهای حسابشان دسترسی داشته و کریستال نیروی تاریک (Dark Energy Crystal) را بهدست آورند که امکان معامله آن با ارز واقعی وجود دارد. ماه قمری اریس، ‪ ۱۶‬روز به طول میانجامد که باعث ایجاد ‪ ۱۲‬هزار و ‪ ۷۷۵‬ماه قمری در طی ی کسال گردش اریس به دور خورشید میشود. این کوتوله یک جرم فرا-نپتونی یا TNO بوده و یکی از اعضای گروهی از اجرام نامنظم به نام صفحه پراکنده است. اگرچه آب با حیات بر روی زمین در ارتباط است، کشف آب یخزده در سرس نمیتواند نشانهای از وجود حیات بر روی این سیاره کوتوله باشد.

به دلیل حرارت بسیار بالای زهره سطح آن خشک و کاملا متروک است و اثری از حیات در آن دیده نمی شود. وی افزود، آنها قبل از انتشار اطلاعات دقیق عددی پیرامون این موضوع معتقد بودند که اریس بزرگتر از پلوتو است و دلیل این امر را زمان طولانیتر گردش قمر آن موسوم به “دیسنومیا” نسبت به گردش “کارن” به دور پلوتو اعلام کردند. بر اساس این تعریف که در 24 آگوست سال 2006 به تایید رسید، اریس به همراه اجرامی مانند پلوتو، سرس، هائومی و میکمیک به عنوان سیارههای کوتوله معرفی شدند. سفر این سیاره کوتوله به دور خورشید ‪ ۵۶۰‬سال زمینی طول میکشد.

بر روی سطح این سیاره کوتوله بر اساس تصاویر فروسرخی که از آن به ثبت رسیده یخهای متانی وجود دارند و نشان میدهند ممکن است سطح آن نیز مشابه با پلوتو از بافتی همسان برخوردار باشد. آنها سپس گرانش سرس را مورد مطالعه قرار دادند تا اطلاعات بیشتری در مورد ساختار داخلی سیاره کوتوله کسب کنند و تشخیص دادند که عمق مخزن آب نمک حدود ۴۰ کیلومتر بوده و صدها مایل نیز وسعت آن است. در نتیجه از جهاتی میتوان آن را یک بازی شبیهساز هم قلمداد کرد که هرآنچه میخورید، مینوشید یا دفع میکنید را تحت نظر میگیرد. کمترین فاصله آن از خورشید ‪ ۳۸‬واحد نجومی است و این نشاندهنده آن است که گاهی نزدیکتر از پلوتو و گاهی دورتر از آن نسبت به ما قرار دارد .

سیاره های غول پیکر و جوانی وجود دارند که شبیه به سیاره ی مشتری هستند و از گاز و غبار تشکیل شده اند. 13. از دوره ها و کلاس های آموزشی که به منظور تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس تشکیل میشود استفاده کنید. سپس زنجیره های بلند به هم فشرده می شوند تا الگوهای کریستالی مانند الماس را تشکیل دهند. بسیاری از سیاره های منظومه شمسی از جنس گاز هستند و معروف ترین آن ها هم مشتری می باشد. رصدهای انجام شده در نوامبر سال 2010 قطر این سیاره کوتوله را دو هزار و 326 کیلومتر برآورد کرد و به این شکل،اریس نیز به جرمی هم اندازه پلوتو تبدیل شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی نجوم، با توجه به آخرین گزارشها، سیاره کوتوله اریس که مدتی نام ‪ Xena‬برای آن انتخاب شده بود، ‪ ۲۷‬درصد بزرگتر از پلوتو است. در ۲۳ ژوئن ۲۰۱۴ ناسا از شواهدی قوی خبر داد که نشان میدهند نیتروژن موجود در جو تایتان از مواد ابر اوورت گرفته شده است نه از مواد زحل. از آنجایی که به نظر اریس بزرگتر از پلوتو میآید امکان کشف آن به وجود آمد و ناسا در ابتدا آن را دهمین سیاره سامانه خورشیدی نامید. کاوشگر داون (Dawn) ناسا در سال ۲۰۱۵ به سرس رسید.

دیدگاهتان را بنویسید