سیاره زحل – هر آنچه باید بدانید

روشهای مختلفی برای کشف سیارات فراخورشیدی وجود دارد که مهمترین آنها استفاده از سرعت شعاعی است. برای مثال سیاره ۵۱ Pegasi از طریق اندازهگیری سرعت شعاعی کشف شده است. یکی از مهمترین مواردی که کشف شده و در سال گذشته به کاشفان آن جایزه نوبل دادند سیاره ۵۱ Pegasi بوده است. در ابتدا وجود ۵ و بعد ۹ حلقه ثابت شده ولی با عبور ویجر ۲ در سال ۱۹۸۶ از این سیاره تعداد حلقه های کشف شده به یازده عدد رسید. این دودهها ابتدا به شکل تکههای گرافیت ایجاد میشوند و سپس تبدیل به الماس میشوند. طرز شکل گیری حلقه های این سیاره با شکسته شدن یک یا چند تا از قمرهای آن صورت گرفته است.

اگر فرض کنیم وجود آب برای شکل گیری حیات الزامی است پس در چنین دمایی آب هم به صورت مایع وجود دارد. در اوایل سال ۱۹۶۰ راداری را بهسوی ناهید نشانهروی کردند که سیگنالهای آن از ابرهای این سیاره عبور کرده و پس از برخورد با سطح جامد سیاره، منعکس گردید. در اورانوس با تمام شدن زمستان طولانی و سرد، خورشید به محض ورود به این مناطق سرد، جو را گرم کرده و طوفان های بهاری به بزرگی آمریکای شمالی ایجاد می کند. این چندان نزدیک به خورشید نیست که درجه حرارت بسیار گرم باشد ، اما آنقدرها دور نیست که همه چیز نیز منجمد شود.

بخش هسته ای آن جامد و کوچک با دمای ۷۰۰۰ درجه سانتی گراد و متشکل از سیلیکات و نیکل می باشد. فاصله ای که این سیاره از خورشید دارد ۳ میلیارد کیلومتر است و محور چرخشی ۹۸ درجه دارد و مایل می چرخد. 165 سال زمینی طول می کشد تا این سیاره،تا یکبار به دور خورشید گردش کند.نپتون تقریباً در هر16 ساعت یک بار به دور محور خود می چرخد. در نوامبر سال ۲۰۱۳ اخترشناسان به براساس اطلاعات فضاپیمای کپلر گزارش دادند که میتوان سیاراتی شبیه به زمین در ستارههای کوتوله کهکشان راه شیری پیدا کرد که یازده میلیارد سال نوری از خورشید ما دورتر هستند.

مدت زیادی طول نکشید که از دور تصویری مشابه آنچه که سعید از کره زمین در ذهنش داشت در مقابل چشمانش قرار گرفت , آب، خشکی و درختان و فضای سبز روی زمین بوضوح دیده می شدند اما اطراف سیاره را هاله ای از نوری سبز رنگ فرا گرفته بود . آواتار واژه ای سانسکریت و مربوط به آیین هندو است. در داخل این منظومهها بیش از یک سیاره به دور ستاره مرکزی میچرخد و اجرام متفاوتی دارد. این سیارات اندازههای متفاوتی دارند و فاصله آنها نسبت به ستاره مرکزی نیز متفاوت است. ابرهایی که در فاصله دورتری از سطح سیاره قرار دارند عمدتاً متان یخ زده می باشند.

پلوتو در فاصله ۵.۹ میلیارد کیلومتری (۳.۷ میلیارد مایل یا ۳۹.۵ واحد نجومی) از خورشید قرار دارد و نور خورشید برای رسیدن به آن ۵ ساعت زمان لازم دارد. جواب-به دلیل نور زیاد خورشید در روز . همچنین از آنجا که این روز، روز تقسیم نان بوده، به روز نان نیز مشهور است. از آنجا که جو ناهید بیشتر دی اکسید کربن، اکسیژن و نیتروژن (هوای تنفس معمولی) است؛ شما فقط باید نوعی لباس مخصوص بپوشید که اکسیژن شما را برای تنفس فراهم کرده و از هوای شیمیایی محافظت کند.

جو مریخ تحت غلظت دی اکسید کربن (CO96) با غلظت XNUMX درصد است. از دیگر مطالب جالب درباره زحل این است که قطر قطبی سیاره زحل یعنی قطر زحل از قطب جنوب تا قطب شمال آن، ۹۰ درصد قطب استوایی آن است. زحل تنها یک هشتم تراکم زمین را دارد، اما حجم آن، بیش از ۹۵ برابر بیشتر است. نمادشناسی از موضوعاتی است که در علوم گوناگون چون دینشناسـی، روانکاوی، اسطورهشناسی، هنر و مانند آن، تحولات گستردهای بـه وجـود آورده و رازهای نهفتۀ بسیاری را گشوده است.

این سیاره نیز مانند سیارات مشتری و زحل یک سیاره گازی است. ستاره شناسان از تلسکوپ فضایی هابل ناسا، فضاپیمای جونو که به دور مشتری می چرخد و رصدخانه جمینی روی زمین برای جمع آوری برخی از واضح ترین تصاویر فروسرخ سیاره استفاده کردند. سیاره اورانوس از لحاظ جرم چهارمین سیاره و از لحاظ اندازه سومین سیاره منظومه شمسی می باشد و بزرگی آن چهار برابر زمین می باشد. در صورتی که ما این سیستم دوتایی را در پایه یک الاکلنگ قرار دهیم جرم این دو تعادل پیدا خواهد کرد.

اورانوس در منظومه شمسی بعد از زحل در ردیف هفتم قرار دارد. تا به امروز بیش از ۴ هزار سیاره فراخورشیدی کشف شده داریم که تعداد بسیار زیادی از آنها داخل منظومههای شمسی دیگر قرار دارند. در فاصله هاي دورتر كه اينك سياره هاي خارجي تر قرار دارند، گازها منجمد شده به يخ تبديل شدند و توپ هاي بسيار بزرگي از گاز منجمد شده را درست کردند كه سياره هاي شبه مشتري يا سيارات خارجي تر نام دارند. خورشيد ستاره اي بزگ ونوراني كه در مركز منظومه شمسي قرار دارد وسيارات به دور آن در گردشند. این قمر توسط گرانشی از طرف سیارات دیگر در زمانی که منظومه شمسی جوان بود کشیده می شد، همین کشش و نیروی گرانش سیاره مذکور را مایل کرده است.

سیاره اورانوس ۶۳ بار از زمین بزرگتر و سنگینی آن نیز ۱۳ برابر زمین است و سطحی معادل ۱۶ برابر سطح زمین دارد و نیروی تابشی این سیاره ۴ برابر بزرگتر است. سپس اتمهای کربن به هم پیوسته و الماس را می سازد که این الماسها باید تحت تاثیر نیروی جاذبه سیاره به صورت بارانی از کریستال فرود آید. خورشید به تمام سیارات نور و گرما می دهد. از این فاصله 80 دقیقه طول میکشد تا از ستاره خورشید نور به سیاره زحل برسد. بنابراین تنها کاری که برای شناسایی این سیارات میتوان انجام داد نگاه کردن به آنها به وسیله ابزارهای در دسترس است.

تنها سیاره ای که از حیات پشتیبانی می کند چیست؟ نپتون با لایه ای ضخیم از ابرهایی که به سرعت در حال حرکتند پوشیده شده است. فاصلهٔ زاویه ای آن مکان با نصف النهار مبدأ برحسب درجه. اورانوس با داشتن دمای جوی ۲۲۴- درجه سانتی گراد، سردترین دما را در منظومه شمسی دارد که حتی از نپتون هم سردتر است. همان گونه که آسمان خانة سبز خود را از آفتاب سفید میگرداند، شاه نیز با زیور سفید به سوی برج پنجم که به زهره تعلّق دارد و قرینة ایران است، قدم می نهد. دانشمندان فکر میکنند که فشار شدید، هیدروژن و کربن را در این سیارات به الماس تبدیل میکند.

زیرا متان می تواند تحت فشار درونی شدید و حرارت زیاد به حالت پخته در آید. طبق مدلسازیهای انجام شده این سیاره عمدتا از کربن تشکیل شده است و با توجه به فشار بالایی که در آن وجود دارد احتمالا این کربن تبدیل به الماس شده است. بهعنوان مثال، فرض کنید متخصصان علومِ شناختی نشان دهند که تحت برخی شرایط محیطی زمین، ما دچار نوعی خطای بینایی شدهایم بهطوریکه آنچه اساساً زرد نیست به چشم ما زرد میآید؛ یا فرض کنید که یک شیمیدان جسور، با ابداع روش یا ابزاری دقیقتر از آنچه فعلاً در دست داریم، قادر به کشف این واقعیت شود که جرم اتمی طلا، به جای آنکه ۹۶۶۵/۱۹۶باشد، ۹۸۳۴/۱۹۶ است.

دانشمندان با استفاده از این حرکات ظریف میتوانند جرم سیارات را محاسبه کنند. روزهایش کمی از روزهای زمین بلند تر و الگوی فصلهایش شبیه به الگوی فصلهای زمین است با این تفاوت که طول فصلهایش دو برابر طول فصلهای زمین است. ترکیب هستهی زحل مشابه زمین است، اما تراکم آن بیشتر است. وی افزود: تا به امروز موارد متعددی رصد شدهاند که تناسب بالایی با این تعاریف ندارند اما به عنوان سیاره شناخته شدهاند. در واقع بزرگترین سیارک شناخته شده در کمربند سیارکی و اولین موردی است که در سال ۱۸۰۱ کشف شد. این وصله ها به عنوان شناخته می شوند ماریا – یک کلمه لاتین به معنای “دریا”.

دیدگاهتان را بنویسید