شهرستان طالقان به مرکزیت شهر طالقان

فرهاد کاوه آهنگران افزود: با حضور به موقع امدادگران آتش نشان این جوان که بر اثر سقوط از ارتفاع چهار متری کوهف دچار شکستگی دست و پا شده بود ، به عوامل اورژانس برای انتقال به بیمارستان تحویل داده شد. تذکره نویسان میگویند که در نخستین مرحله این دوره، سید حیدر از تعلیمات دو شیخ بزرگوار، مولانا نصیر الدین کاشانی حلی و شیخ فخرالمحققین محمد بن حسن بن مطهر حلی استفاده کرد. شهرى که اصحاب کهف در آن ساکن بودند بنا بر روایتى که در بحارالانوار از حضرت على، علیهالسلام، نقل شده است «افسوس»1 نام داشت که افسوس پیش از میلاد مسیح یکى از شهرهاى معروف جهان بوده که معبد معروف «دیانا» که از عجایب هفتگانه بوده در این شهر قرار داشت.

سخنگوی سازمان آتشنشانی استان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: جدیدا بحث کوهنوردی استان، حاشیه بسیاری برای سازمان آتشنشانی ایجاد کرده است و بسیاری از کوهنوردان آشنایی با این رشته ندارند و همان ابتدای کار، مسیرهای صعبالعبور را برای فتح قله انتخاب میکنند. این کتیبه به دستور فتح علی شاه در ابعاد ۶ در ۷ متری ایجاد شده و در آن میتوان تصویر شاه، پسران و نوههایش را در زمین شکار دید. فرهاد کاوه آهنگرانی افزود: این گروه امدادی در عملیاتی دشوار، جسد کوهنورد را به پایین کوه منتقل کردند و تحویل عوامل انتظامی و قضایی دادند.

در امتداد اين مسير; يعني طريق سيد الشهدا، طايفه بنوحارثه زندگي مي کردند. طایفۀ سنگیخان از طایفۀ کوچک است که شاخهای از این قوم کوچک در درۀ ترکمن، وند و سرخوپارسای ولایت پروان نیز زندگی میکنند. در هر زمانی از روز می توانید از مسیر مشخص شده از این کوه بالا بروید و تمام شهر اصفهان را تماشا کنید. این چشمه را فقط کوه نوردان می توانند ببینند و هر کسی از پس طی کردن آن مسیر سخت بر نمی آید. فرهاد کاوه آهنگران در گفتوگو با خبرنگار مهر با اشاره به حادثه سقوط از ارتفاع در اصفهان اظهار داشت: این حادثه در ساعت ۱۶ و ۲۸ دقیقه به مرکز فرماندهی عملیات آتشنشانی اصفهان گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ سخنگوی سازمان آتش نشان وخدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: صبح امروز درپی گزارشی از سقوط مردی ۵۰ ساله به سامانه ۱۲۵ ستاد فرماندهی این سازمان، گروههای امداد و نجات کوهستان ایستگاههای شماره ۱۲ و ۳ مستقر در کوه صفه با همراهی سرپرست این گروه به محل حادثه اعزام شدند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما،مرکز اصفهان ؛ سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: دیشب در پی تماس یکی از شهروندان با سامانه 125 مبنی بر سقوط جوانی 20 ساله ازمنطقه شهدای کوه صفه ماموران ایستگاه 12 آتش نشانی اصفهان بلافاصله به محل حادثه اعزام شدند.

به گزارش ایسنا، صبح دیروز (جمعه) در ساعت 8:39 مرد جوانی که به کوه صفه صعود کرده بود، به علت عدم تجربهی کافی سقوط کرد و جان خود را از دست داد. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ سخنگوی سازمان آتش نشانی وخدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: در پی امدادخواهی از کوهپیمایاندر کوه صفه با سامانه ۱۲۵ از حادثه سقوط بانوی ۳۲ ساله با کمپ آتش نشانی مستقر در کوه صفه گروه امدادونجات سریع به محل حادثه اعزام شدند. خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: در پی گزارشی از سقوط کوهنوردی از ارتفاعات ماری کوه صفه با سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی اصفهان، گروه امداد و نجات از ارتفاع و کوهستان از ایستگاه شماره ۱۲ به محل حادثه اعزام شدند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اصفهان؛ سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: در پی گزارش یکی از شهروندان با آتش نشانی مبنی بر سقوط فردی از کوه صفه اصفهان گروه تخصصی نجات در ارتفاع ایستگاه شماره ۱۲ آتش نشانی به محل حادثه اعزام شدند. به گزارش شهرآرانیوز؛ ولایت بدخشان (ساسانی: بَدَخش؛ پهلوی: bythš؛ اشکانی: bthšy؛ پارسی میانه: pituaxou؛ یونانی: bdeašx؛ ارمنی: pəṭaḥšā؛ سریانی: مُفَتِّش؛ فرانسوی: balais؛ لاتین: balas؛ قفقازی: Bałasakan؛ چینی: Po-to-chang؛ انگلیسی: Badakhshan) یکی از ۳۴ ولایت افغانستان است که در شمال شرقی آن واقع شده است.

هندوکُش رشتهکوهی به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر در نواحی مرزی افغانستان و پاکستان است که از مرکز افغانستان تا شمال پاکستان امتداد یافته است. در سال ۱۰۳۸ متولّد، و در ۱۰۹۸ وفات یافته است. این روستا در دهستان بلده شرقی قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۲۴۲ نفر بودهاست. دو اسیر هم رو به روی آنوبنی نی در حالیکه دستهایشان از پشت، بسته شده و طنابی به گردن یکی از آنها آویخته که این احتمال وجود دارد که داریوش پیش از فرمان حجاری ها در بیستون، نگاره آنوبنی نی را دیده بوده است و یا شاید هم این شباهت فقط یک تصادف باشد.

تاریخچه کتیبه بیستون بدین صورت است که سالی که داریوش سراسر را در جنگ با شاهان دروغزن سپری کرد. این چشمه به صورت یک سنگاب است که قطره قطره آب از بالای کوه می چکد. ولایت کاپیسا از ولایتهای ناامن افغانستان است که عناصر گروه طالبان در بیشتر مناطق این ولایت حضور و فعالیت گسترده دارند. بدخشان از جنوب با ولایتهای پنجشیر، و کاپیسا و از غرب با ولایت تخار هممرز است. محمود راقی: این ولسوالی مرکز ولایت کاپیسا است و در غرب این ولایت واقع شده است.

نواحی مرتفع این کوه تقریباً همیشه پوشیده از برف است. آزمایش کوه آتشفشان کلاسیک که با آمونیوم دی کرومات انجام می شود در واقع یک واکنش تجزیه است که با نور و حرارت همراه است به همین برای دانش آموزان بسیار جذاب است و می تواند آنها را به علم شیمی علاقمند کند. کوه صفه اصفهان در شب نمای بسیار زیبایی دارد که وقتی در ضلع شمالی این کوه قرار گرفته باشید می توانید نور پردازی آن را مشاهده کنید.

در روی قله های دوبرار چند سوراخ چند متری حفر شده است که احتمالا این حفره ها یا جهت یافتن اشیا قدیمی کندوکاو شده ویا با توجه به قدمت این حفره ها جهت روشن کردن آتش و علامت دادن در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است . جنگل های این منطقه انواع درختان مازی، بلوط، ممرز، راش، سرو، انواع میوه ها ازگیل و انجیر گوجه سبز و گردو و فندق، جانوران خوشگل و منحصر بفرد، خرس، گراز، شغال، روباه، گرگ، گربه وحشی، کل ، بز کوهی، گوزن و آهو چند قلاده پلنگ، انواع خزندگان مارها بی خطر و گاه افعی و زنگی، سوسمار، پرندگان، کبک مرغ کوهی شاهین عقاب قوش قرقاول سره جغد انواع بلبل ها.

این مقبره در 25 کیلومتری غرب کوهدشت و بر دامنه کوهی به نام «بره کاظم»واقع شده است. نوشاخ با 7492 متر ارتفاع ،در شمال غرب استان بدخشان و در مرز دو کشور افغانستان و پاکستان قرار دارد. بلندترین قله این کوه تیراجمیر در منطقه چترال پاکستان موقعیت دارد که ارتفاع آن از سطح آب دریا ٧٧٥۰ متر میباشد و بلندترین قله آن در خاک افغانستان نوشاخ است که ٧۴٨٥ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. در این قسمت سمک از خاک جدا شده و دامنه کوه را تشکیل داده است این کوه در انتها به فضای سنگی صاف و صفه مانندی می رسد و همین باعث می شود تا نام صفه را بر روی این کوه بگذارند.

این به معنای آن است که در ازای هر سه نفر که به قله این کوه صعود کرده اند، یک نفر جان خود را از دست داده است. مراحل شکل گیری و تکوین نهایی کمربند زاگرس چین خورده در ارتباط با تشکیل و سپس بسته شده یک شکاف قاره ای عمیق در این ناحیه بوده است. هزارجریب شکل فلات دارد و چمن زارهای آن از مراکز ییلاقی ناحیه محسوب میشوند.

بر اساس مطالعه باستان شناسان این کوه از دیرباز منطقه ای مهم برای دیدبانی و پناهگاه محسوب می شده، برای مثال وجود قلعه ای در نزدیکی کوه صفه که بر اساس شکل و معماری آن می توان گفت این قلعه به زمان ساسانیان بر می گردد، گویای این موضوع است. و دیگر نعم دنیوی متعلقه بدین بلده بلخ است که اگر شدتی به این بلده روی آرد، اگر آن شدت از دشمن باشد، به کوه یا به دریا رودبار روی نمایند. این کوهستان دارای 20 قله بالای 7000 متر است و بلندترین نقطه آن قله «تریچ میر» 7706 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.صعود به قله های هندوکش نسبت به دیگر 7000 متری ها به دلیل هوای پایدار و قابل پیش بینی آسانتر است.

فرهاد کاوه آهنگران گفت: لازم است که یک کوهنورد در کارگاههای تخصصی کوهنوردی شرکت کرده باشد و از تجهیزات ایمنی کافی برای کوهنوردی، اعم از پوشش مناسب، کلاه ایمنی، ظناب استاندارد، گیرههای مخصوص و تجهیزات دیگر برخوردار باشند. اگر هنگام شب به کوه صفه اصفهان رفته باشید در صورتی که هوای شهر آلوده نباشد می توانید منظره زیبایی از شهر اصفهان را ببینید. برخی از پژوهشگران اعتقاد دارند در اوستا از این رشته کوه به عنوان «ابارسین» که به معنای «بالاتر از عقاب» است یاد شده است.

تگاب: این ولسوالی در جنوب ولایت کاپیسا واقع است و بیش از ۸۹ هزار نفر جمعیت دارد. نَجراب: ولسوالی نجراب یکی از ولسوالیهای شمالی و کوهستانی ولایت کاپیسا است؛ این ولسوالی بیش از ۱۲۴ هزار نفر جمعیت دارد. از این قلعه بار ها و بار ها در کتاب های افسانه ای و تاریخی نام برده شده است، اما هیچ کس اطلاع ندارد که این قلعه دقیقا در کجا واقع شده است. دره های معروف پنج شیر و بدخشان در همین رشته کوه واقع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید