علت به وجود آمدن کوه های آتشفشانی – هوشمند نیوز

دوباره تلاش و فعالیت به روستا برگشت و مردم خوشحال به سر کار در باغهای خودشان بازگشتند. که فعالیت آن در طی یک مرحله به صورت محصول انفجاری یا جریان گدازه خاتمه مییابد. این جمله ، جواب سوالی بود که از مادردم پرسیده بودم . خب باید حدس زده باشید چی پرسیده ام . چند روزی گذشت تا اینکه فکری به ذهن خان پایین کوه رسید مردم را جمع کرد و به آنها گفت: ما باید قنات درست کنیم. هر زنی که شیر این بزها را میدوشید با همان بز به سنگ نمکی تبدیل میشد.

و سپس در تجسم اولیه همه ما به یاد ایجاد ستون خواهیم افتاد حال یا با چوب یا … » ، آدم با شنیدن این جمله نا خودآگاه یاد انتقام و وجود نظم در جهان هستی می افتد نه ؟ از انتقام بگذریم ! یکی از مهمترین امور مذکور مسئله ایجاد و نگهداری شبکه های آبیاری بوده که این نقش دولت تا عصر حاضر نیز تداوم یافته است.همچنین جلوگیری از تهاجمات اقوام و گروههای مهاجم بویژه چادرنشینان که حضور و تداوم آنها و تضادشان با جامعه شهری و روستائی یکی از موضوعات و خصوصیتهای تاریخ ایران است از عهده قدرتهای محلی و پراکنده بر نمی آمده است.

در جامعه آریایی فرزندان فرمانبردار به قید و شرط پدران خود بودند و البته پدر به عنوان رﺌیس خانواده مقام قاضی یا داور را در خانه داشت و اجرا کننده آداب و رسوم و آیین های دینی در خانه بود و آنرا به فرزندان خود نیز با دقت می آموخت و از وظایف پدر خانواده می توان به تامین امنّیت و معاش افراد خانواده و حفظ آتش که از عناصر سودمند و لازم در خانه بود را بر عهده داشت . سرزمین آلاسکا گردشگران بسیاری را با داشتن خلیج گلایسر، یخچال های طبیعی، جنگل های انبوه و متراکم، پارک ملی دنالی و زیپ لاین، سالانه جذب خود می کند و خاطراتی پر از شور و هیجان در ذهن آن ها به ثبت می رساند.

نتیجه گیری: چه بهتر است که دست یکدیگر را به جای پس زدن بگیریم و به جای پشت کردن به یکدیگر، همدیگر را در آغوش بگیریم زیرا دنیا آنقدر کوچک است که خیلی زود دوباره مقابل یکدیگریم چه خوب می شد که آن لحظه به جای پشیمانی، شادی وجود ما را پر کند. کوه هایی که خودشون رو خیلی بلند می دونن ، از بالا به همه چیز نگاه می کنند و دور و برشون رو نمی بینن .

پس حضرت فرمود: ای اعمش نگاه کن و ببین انگشتر این مرد چیست؟ الان که دارم از پنجره به بیرون نگاه می کنم ، دو تا کوه بلند،خوشگل سرسبز می بینم . وقتی توی نقشه این دو تا رو دیدم خیلی به هم نزدیک بودن،مثل قوری و قندون ، مثل نخود و کیشمیش ولی الان که دارم با چشمام این دوتا رو میبینم ، خیلی از همدیگه دورن ، خیلی . چه بسا انسانهایی که یک عمر کنار هم بوده و به همدیگر رسیده بودند ولی باطن و روح آن ها فرسنگ ها از یکدیگر جدا بوده و مانند دو کوه هیچ گاه به هم نرسیدند .

این پاسخ چنان تأثیری را بر روح آن استاد گذاشت که بعدها اظهار فرمودند: اگر آیت الله ایازی از شاگردان حلقه درس من بود اما در عرصه اخلاق استاد من بودند. پاسخ در یکی از قفسه های کتابخانه تان تهفته است ، آری در قرآن ، قرآنی که به مظلوم نوید آتشی سوزان برای ظالم را می دهد که گرمای آن از کرده ی خود انسان تامین می شود . بند : انسان در طول تاریخ همیشه خواستار عدالت بوده است و اگر ظلمی در حق او شود هر ثانیه بعد از آن با لحظه شماری برای دیدن عذاب ظالم خواهد گذشت ، ولی همیشه ظالم به پرتگاه نتیجه ی عمل خود نمی افتد ، که این تفکر کلیشه ای در تناقض با مثل ما است ، چرا که بعضی فکر میکنند در اینگونه موارد آدم به ادم نمی رسد ، شاید آدم به آدم رسیده است ولی قد او برای سیلی محکم کمی کوتاه است !

فکر یک صعود بی نظیر و رسیدن به یک هدف بزرگ از ذهنمان می گذشت. ما یک صنف بزرگ بودیم. ما برای بازدید کامل از گنبد نمک جاشک، از سازمان حفاظت محیط زیست مجوز گرفته بودیم توانستیم به نقاط کمتر دیده شده کوه نمک سر بزنیم. نقطه ای که برنامه را از آن شروع کرده بودیم. از طرف دیگر فوران آتشفشانها کره زمین را خنک کردهاند و در طول زمان جزایر زیادی را نیز به وجود آوردهاند. یکی از روستاها در میانهی کوه قرار داشت که به آن «بالاکوه» میگفتند و روستای دیگر پایین کوه قرار داشت که به آن «پایین کوه» میگفتند.چون آن منطقه کوهستانی و خوش آب و هوا بود.

قصد پسر خان از این کار این بود که آب به پایین رود نرسد و مردم آن روستا مجبور شوند خانههای خود را به قیمت کم بفروشند و از آن روستا بروند. آنها از صلح و مصالحه با خان بالا کوه ناامید شدند و به خانههای خود بازگشتند. در اثبات نظریه شیعه نیز که ابوبکر را از فراریان می دانند، همان جمله ای که خود ابن ابی الحدید نقل کرد و آن برگرفته از نظریه مورخان ومحقّقان اهل سنّت است، کفایت می کند؛ زیرا اگر کسی در چنان شرایط حساس و در اوج حمله دشمن، در میدان جنگ و در دسترس و در مرئی و منظر او باشد عاقلانه نیست که در معرض هیچ حمله و دفاعی قرار نگیرد، نه کسی را به قتل برساند و نه خودش به قتل برسد و نه بر کسی زخمی وارد کند و نه زخمی بر او وارد شود؟

تنها بنای مهم آجری به دست آمده از ایشان در طبراق قلعه است که آن را به تقلید بنا های بابل از آجر خشن ساخته اند. تحقیقات زمینشناسی بهاثبات رسانیده است که در افغانستان ۴۰۰ نوع منرال و سنگ معدنی شناخت گردیده است. اخیراً برخی از کارشناسان نیز بر این عقیدهاند که فرهاد تراش معدن سنگ و کارگاه حجاری جهت استخراج سنگ و تراش بلوکهای سنگی بکار رفته در دیواره بناهای ساسانی بیستون بوده است.

ّ خوندن این ایمیل برای آقای فامیل ما خیلی جالب بوده و حتی یک اپسیلون هم فکر نکرده بود که این خانم قصد بدی از این کار داشته باشه و مثلا بخواد از این آقا پولی بگیره یا … چندین روز مردم پایین کوه زن و مرد همه و همه با هم کار کردند تا توانستند چند حلقه چاهحفر کنند و با کانالهای زیرزمینی چاهها را به هم وصل کنند و قناتبزرگی درست کردند.

گر چه بعضی مفسرین ذوالقرنین را اسکندر دانسته­اند، مولانا ابوالکلام آزاد با ذکر دلایل، ذوالقرنین را کوروش دانسته. مهسا : سلا مهسا هستم خب من میخوام این مثل رو باز آفرینی کنم امید وارم درست باشه من یه ترک هستم ما ترکا تو ترکی یه چیزی شبیه به این داریم که میگه《دمیر گاپینین ایشی چوبوخ گاپیا دوشر》 که فارسیش میشه کار در آهنی هم یه روزی به در چوبی می افته که مرتبط هست با کوه به کوه نمیرسه آدم به آدم میرسه. اما فتح قله چیمبورازو در دو هفته مقدور است.در هر حال هنوز هم اگر محاسبه را از سطح دریا انجام دهیم اورست بلندترین قله محسوب می شود.

این دو کوه هرگز به یکدیگر نمیرسند اگر میخواهید مثل قبل آب به پایین کوه برسد باید قبول کنید که من ارباب شما باشم و شما مثل رعیت. چرا باید از این آب به پایین کوهیها هم بدهیم. چند روز از بستن آب به طرف پایین رود که گذشت مردم دیگر حتی آب برای خوردن هم نداشتند و از طرفی میدیدند که باغهای میوه در حال خشک شدن است و همه به سراغ خان پایین کوه رفتند و با او صحبت کردند. در ناحیه شمالی مدینه، رشته کوهی به طول شش کیلومتر از شرق به غرب کشیده شده است که به دلیل جدایی آن از دیگر رشتهکوهها «اُحد» خوانده میشود.

یکی دیگر از منابع آبی این کوه، چشمه گل زرد است. اما شماری از جوانان و برخی از بزرگان، همچون جناب حمزه، نظر دیگری داشتند. به نظر شما حالا با از بینرفتن لایه محافظ روی کتیبه بیستون ، چطور میتوان از محافظت کرد؟ همه می خوان با کمترین دلایل فقط قبول کنن.به یه دستگاه دو منظوره تبدیل شدیم که فقط داریم کپی می کنیم ، انگار چاپ کردن داره کم کم یادمون میره . شاید این دو تا بخوان با همدیگه رفیق شدن ولی چشم های من دارن هی این دو تار رو از هم دور می کنند . مردم این دو روستا سالیان سال در کنار هم به خوبی و خوشی زندگیمیکردند و به واسطهی باغداری پررونقشان وضع اقتصادی هر دو روستا هم خوب بود.

دیدگاهتان را بنویسید