فیلم کوهدشت لرستان :: کلیپ، گیف، GIF

موسسه دانشگستر کوه نور در سال ۱۳۸۶ با مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را بهعنوان نخستین موسسه اعزام دانشجو به کشورهای اسپانیا و پرتغال، با محوریت تحصیل در اسپانیا آغاز کرد و بعد از گذشت چند سال، دامنه فعالیت خود را از تحصیل در پرتغال و اسپانیا به کشورهای آلمان، فنلاند، ایتالیا و اتریش گسترش داد. پس از گرفتن چند عکس از آثار این جنایت از کنار آنها گذشتیم و رفتیم. در حالي که اگر دايک ها به سمت درون زمين به صورت همگرا يا متقارب باشند و يک نوع شکل مخروطي مانند ايجاد نمايند که راس آنها به طرف درون زمين باشد به آنها صفحات مخروطي گفته مي شود.

نامگذاري اين کوه به عَيْنَين ; دو چشمه ، از آن روست که در کنار آن، وادي قنات و عين الشهد قرار داشته است. این روستا در دهستان تمشکل قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۰۲ نفر بودهاست. محمودی، محمدرضا، مناسک حج مطابق فتاوای امام خمینی و مراجع معظم تقلید، مرکز تحقیقات حج بعثه مقام معظم رهبری، نشر مشعر، چاپ چهارم، ۱۳۸۷ش. ↑ محمودی، مناسک حج، ۱۳۷۸ش، مسئله ۸۵۱.

↑ نجفی، جواهر الکلام، ۱۳۶۲ش، ج۱۹، ص۴۲۳-۴۲۸. نجفی، سید محمد حسن، جواهر الکلام فی شرح شرایع الاسلام، تحقیق ابراهیم سلطانی نسب، بیروت، دار احیاء التراث العربی، ۱۳۶۲ش. میگویند که در آن هنگام ((ابلیس|شیطان)) از فراز این کوه بانگ برآورد که محمد کشته شد. ولی اگر تقدیم از روی فراموشی یا ندانستن مسئله باشد در باطل شدن سعی و وجوب اعاده آن پس از طواف اختلاف فتوا وجود دارد. فاصله انداختن بین سعی و طواف تا شب به قول مشهور جایز است. سَعْی صَفا و مَرْوِه از اعمال واجب حج و عمره به معنای هفت بار پیمودن بین دو کوه صفا و مروه.

در روایات آمده است زمانی که هاجر در جستجوی آب برای اسماعیل بود، هفت بار میان کوه صفا و مروه رفت و برگشت. یکی دیگر از آتشفشان های فعال جهان که در میان یخچال های طبیعی قرار گرفته است آتشفشان پوپوکاتپتل می باشد. دلیل آن که همه این آثار در یک جای قرار داشته این بوده است که این محل بدون تردید از مکان های مقدس ایرانی شناخته می شده زیرا آب مظهر پاکی و روشنانی فراوان از دل کوه بیستون به بیرون روان است و داریوش بزرگ هم به دلیل اهمیت موقعیت کرمانشاه و کوه های صخره ای آن و آثار بزرگ نیاکان آریایی اش این مکان را برای کتیبه ارزشمند بیستون انتخاب نموده است.

در کنار طبیعت بکر و مناظر دیدنی، آثار تاریخی و باستانی و همچنین دیوارههای صخرهای یافته کوه، وجود غارها و پناهگاههای باستانی این کوه، حکایت از حیات دهها هزار ساله بشر در این مناطق دارد که بسیار ارزشمند است. کمتر کوهنوردی در لرستان و حتی ایران است که با نام یافته کوه، این کوه با عظمت و پر صلابت خرم آباد لرستان آشنایی نداشته باشد، چرا که این کوه با دیوارههای بلند و دهلیزهای مخوف که وصف آن تنها بعد از دیدار شما مقدور است، چشم هر بینندهای را خیره خود میکند.

حال که شما با جزییات کوه یافته کوه چگنی آشنا شدید، پیشنهاد میکنیم برای بازدید از دیدنی های خرم آباد با تور بروجرد لرستان علاءالدین تراول همراه ما باشید تا در کنار راهنمایان حرفهای ما و همچنین اقامت در بهترین هتل های این شهر همچون هتل آزادی خرم آباد و هتل رنگین کمان زیباترین لحظات را برای خود و همراهانتان خلق سازید. س: در سال 1361-1982 میلادی شوروی ها در ملسپه صبح زودتر نیرو پیاده کردند و شما در سرک بازارک بودید، چگونه نجات پیدا کردید؟ ارتفاع قله کوه یافته کوه 2762 متر از سطح دریاست که نام قله اصلی آن سر سرخ ها (سرسرها) نامیده میشود.

یافته کوه از نظر دیوارههای بلند دارای جایگاه خاصی در بین کوههای لرستان بوده و جمال و زیبایی خاصی را در چشم کوهنوردان و مسافرینی که از دامنه آن عبور می کنند بوجود میآورد و کوهنواردی که برفراز این قله صعود میکنند در مقابل چشمانشان کوههای کبیر کوه در جنوب و گرین در شمال و دیگر کوههای اطراف را مشاهده میکنند که جذابیت خاصی دارد، به شکلی که کوهنوردان اگر بخواهند تازه واردی را به کوه علاقمند کنند، اولین بار او را به یافته کوه میآورند. 1-توف هاي شيشه اي دره هزار، توف تراكيتي جنوب قله دماوند، توف شيشه اي شمال دماوند و توف شيشه اي پوميسي رينه.

به فاصله کمیدر مشرق گردنه کندوان، محور کوههای البرز تقریباً به صورت غربی- شرقی در میآید و با حفظ همین روند تا دره حبله رود در شمال گرمسار ادامه مییابد. چشمه غار قاژه در سمت شرق، چشمه غار مغار در سمت جنوب و در ارتفاع بالا (نزدیک قله)، چشمه آب ترک در سمت شمال در زیر دیواره شمالی در اول تنگه باریکه و چشمه آب غار طاق ارسلان در غرب کوه یافته و در دورن غار قرار دارد و آب این چشمه تا اوایل تابستان جهت شرب کافی است.

تعداد صفحه : 9کوه بیستون بیسُتون، بیسِتون، بیسْتون، بهیسْتون، نام امروزی یک صخره برافراشته در شمال یک راه باستانیِ پر رفت و آمد که محل عبور کاروانها و نظامیان از بابل و بغداد به سوی کوههای زاگرس و همدان (اکباتان) بوده، می باشد. این سنت ابراهیمی حتی در جاهلیت نیز جزو مراسم حج به شمار میآمد و در آن زمان بتی در این سو و بتی در سوی دیگر قرار داشت و وقتی سعی کنندگان به بتها میرسیدند، آنها را لمس میکردند. وجود شکافی به طول ۴۰۰ متر آن هم در جوار منطقهای که روزانه ۳۰ هزار تردد خودرویی در آن انجام میشود, باعث نگرانی بسیاری از مسافران شده و در مقابل ایمنی این جاده یک علامت سؤال بزرگ قرار داده است.

افسانه بز نر و زنهایی که سنگ شدهاند! تصور مردمان جاهلیت بر این بود که این دو بت با نامهای اُساف و نائِلِه، زن و مرد زناکاری بودهاند که تبدیل به سنگ شدهاند. برداشتن سنگ از صفا و مروه جایز نیست و اگر کسی بردارد واجب است آن را به جایش برگرداند. نام دارند. پوشش گیاهی و جانوری یافته کوه چگنی کاملا جنگلی است و انواع درختان بلوط، زالزالک ،گلابی وحشی (مرو)، پسته وحشی (کلن)، بادام کوهی، آلوی وحشی، ککم، شن، ارژنگ و غیره در آن به وفور یافت میشود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید کوه یافته از قدیم الایام مکانی برای زندگی حیوانات کمیاب ایرانی همچون پلنگ و خرس، گراز وحشی، سنجاب،کل و بز کوهی، گرگ و روباه، خرگوش و غیره بوده است. پس حدود ۹ ساعت فرود نهایتا ساعت ۳۰۱۷ به کمپ اصلی جایی که یک ون جهت برگشت ما به شهر دوئوبایزیت منتظرمان بود رسیدیم .پس رسیدن به هتل و مختصری استراحت، همگی برای صرف شام به بیرون رفته و سرحال و شاداب از صعودی لذت بخش و زیبا و خاطره انگیز، و صحبتهایی پیرامون آن، یک شب بیاد ماندنی را در دفتر زندگی خود ثبت کردیم.

از اصفهان تا عروسان بیش از ۳ ساعت راه است. ج: کامران از طرف داکتر نجیب رییس خاد رژیم کمونیستی مأموریت داشت تا مرا از بین ببرد. شاید با به تخت نشستن داکتر عبدالله توقع مردم پنجشیر این باشد که لااقل وی کسی را به عنوان والی انتخاب کند که در راستای حل مشکلات اولیه ی مردم اقدامات مفیدی انجام دهد. اگر کسی از روی علم و عمد بیش از هفت دور سعی کند، سعیش باطل است.

آنچه در زیر می بینید نتیجه مشاهدات و اندازه گیریهای شخصی من و مرور بیش از هزار عکس که شخصا از منطقه گرفته ام میباشد. صفا و مروه در گذشته بزرگتر و بلندتر بودند و به مرور زمان و در پی توسعه مسجدالحرام از حجم و ارتفاع آنها کاسته شده است. صفا و مروه نام دو کوه کوچک، متصل به مسجدالحرام است. هم اکنون ارتفاع صفا حدود هشت متر است، از مروه نیز قسمت کمی باقیمانده بود که در سال ۱۳۷۴ش با هدف گسترش محدوده دور زدن سعیکنندگان، آن را هم برداشته و در انتهای آن دری به بیرون گشودند؛ امروزه از مروه تنها نشانهای باقی مانده است.

انسانها وقتی درشرایط سخت قرار دارند خیلی واقعیتر هستند و اگر در آن شرایط سخت به دیگران کمک کنند معلوم میشود که انسان خوبی هستند و اگر هم خودخواه باشند که خود واقعی را به نمایش میگذارند. کوه یافته چگنی از جمله رشته کوه های منفرد سفید کوه از سلسله زاگرس است که آغاز ضلع شرقی آن از 10 کیلومتری شهر خرم آباد شروع میشود و امتداد شرق به غرب آن از محلی به نام دره باباعباس تا قریهای به نام روستای میرزاوند کی (که چشمه و سراب کی در این منطقه معروف است ) نزدیک به 10 کیلومتر عرض دارد.

دیدگاهتان را بنویسید