قطر این سیاره 49244 کیلومتر است

شازده کوچولو داستان خلبانی است که هواپیمایش در صحرای دور افتاده ای خراب شده است و در حالیکه درگیر مشکلات فنی هواپیمایش است با موجود دوست داشتنی کوچک و مو طلایی ای آشنا می شود که از سیاره دیگری به زمین آمده است. اما سوالی که همیشه ذهن همه خوانندگان را درگیر خود می کند این است که آیا شازده کوچولو واقعی است؟ آنتوان دوسنت اگزوپری، نویسنده ی خلبانی است که حدود یک سال پس از نگارش پر مخاطب ترین کتاب دنیا سفرش را در زمین به پایان سپرد و نتوانست شاهد موفقیت بزرگی شود که شازده کوچولو برایش به ارمغان آورده است.

«و بزرگترین نقیصه­ای که در این کتاب موجود است، حذف شواهد است که برخلاف سایر فرهنگ­نویسان متقدّم که همه از اشعار و ابیات شعر استشهاد کرده­اند، وی برای هیچ لغت شاهد و مثال ننموده است» (برهان، 1376: 1/ نود). سطح آن از سنگ های سیلیکاتی، و بیشتر از روانه های گدازه تشکیل شده است. خوشبختانه موجودات فضایی هنوز متوجه فرار و حضور سعید در بین آدمکهای پراکنده در سطح شهر نشده بودند. در هر حال، یک کاوشگر فضایی برای بررسی دقیقتر اورانوس فرستاده خواهد شد.

همان جا منتظرم باش، شب که شد می آیم. دانشمندان حدس می زنند که آب مایع ممکن است در سطح این سیاره وجود داشته باشد. اما، ازآنجاییکه شعاع مشتری ۱۱ برابر شعاع زمین است، نیروی جاذبه آن در سطح خود تا ضریب ۱/۱۱۲ تقلیل مییابد. به استثنای جایی که سنگی بزرگ درست لحظاتی پیش از برخورد تکهتکه شده و قطعاتش با سطح برخورد کرده و زنجیرههای از دهانهةای نزدیک به هم را ایجاد کردهاند. مقدمه کتاب شازده کوچولو، تقدیمی به یک بزرگتر اگر حتی نسخه الکترونیکی کتاب شازده کوچولو را نگاهی کرده باشید حتما مقدمه جذاب این کتاب شما را شگفت زده خواهد کرد.

بسیای از مخاطبان قبل از آنکه کتاب اصلی و یا نسخه پی دی اف مسافر کوچولو را دانلود کنند، احساس می کنند با کتاب پر حجم و یا چند جلدی رو به رو خواهند بود؛ چرا که این کتاب جذاب پر از نقل قول های خواندنی و داستانک های شیرینی است که باعث می شود مخاطب را به این اشتباه دچار کند که قرار است با کتاب حجیمی رو به رو شود؛ اما این کتاب به عنوان تنها کتاب پر فروش تک جلدی، دنیا را محصور خود کرده است.

چند خط از داستان شازده کوچولو، مکالمات روباه و مسافر کوچولو دیالوگ ها و جملات زیبای درون داستان برای بسیاری از کسانی که حتی این کتاب را نخوانده اند آشنا و جذاب است چرا که این کتاب معروف بسیار فراگیر است. این کتاب حاصل نگارش ذهن خلاق نویسنده ای فرانسوی به نام آنتوان دوسنت اگزوپری است. شازده کوچولو چند صفحه است؟ شازده کوچولو کتاب کم قطری است که در کمتر از 100 صفحه نگارش شده و هر ساله میهمان کتابخانه های زیادی می شود. او رصد سیاره زهره را در 11 جمادیالثانی 423 ق (24 ماه می سال 1032 م) انجام داد و گزارش آن را در کتاب شِفا، بخش هیأت، مکتوب کرد.

مشتری چهارمین جرم درخشان آسمان بعد از خورشید، ماه و سیاره زهره محسوب می شود. سفینه مارینر ۱۰ در فوریه ۱۹۷۴ از ارتفاعی کمتر از ۶۵۰۰ کیلومتری، زهره را مورد پژوهش قرار داد و معلوم شد که این ابرها حرکت منطقهای دارند و با سرعتی بیش از ۲۴۰ کیلومتر در ساعت سیاره را دور میزنند و در مناطقی از زهره که رو به خورشید است، برهمکنشی میان جریانهای بزرگ مقیاس همرفتی با این حرکت منطقهای وجود دارد.

در سال ۲۰۱۸ با ایجاد حفره فعالیت های زمین شناسی در این سیاره توسط Mars InSight بررسی شد. این کهکشان در سال ۱۰۶۹ / ۱۷۹۰ توسط ویلیام هرشل کشف شد؛ اما با وجود درخشش خیرهکننده و کشف زودهنگام آن، ابعاد واقعی IC1101تاسیصد سال بعد از کشفش، یعنی۱۹۹۰ ۱۳۶۹ ناشناخته مانده بود. در جو سیاره زهره، گاز دی اکسید کربن وجود دارد و به علت اثر گازهای گلخانه ای، دما آن در روز و شب تا ۵۰۰ درجه سانتی گراد بالا می رود.

آن وقت من هم به پای دیوار نگاه کردم و از جا جستم! صدای تپش قلبش را، مانند تپش قلب پرندۀ تیرخورده ای که دم مرگ باشد، حس می کردم. در معنای دوم، موجودیت انتزاعی چیزی است که منطقاً قابلیت هستی مجزا از سایر موجودیتها را نداشته باشد، گرچه ممکن است در ذهن از آنها جدا باشد. آیا شازده کوچولو واقعی است! شازده کوچولو داستان سفرش را برای خلبان توضیح می دهد و درباره گل سرخ زیبایی که در سیاره خودش روییده و بهترین دوست اوست توضیح می دهد. این نویسنده درباره دلیل این کار این چنین نوشته که شازده کوچولو را به بزرگتری تقدیم می کنم که روزهای سختی را در فرانسه گذارنده و تنها دلخوشی من در این دنیاست.

اگر من گلی را بشناسم که تو همه ی دنیا تک است و جز رو اخترک خودم هیچ جای دیگر پیدا نمیشه و ممکن است یک روز صبح یک برّه کوچولو، مفت و مسلم، بی این که بفهمد چه کار دارد می کند به یک ضرب، پاک از میان ببردش چی؟ اقیانوس ها که خونه میلیون ها میلیون حیوان دریایی است. البته. خودت روی ماسه ها ردّ پای مرا خواهی دید که به کجا می¬رسد. من درست به موقع به پای دیوار رسیدم و شازده کوچولو را، رنگ پریده چون برف، در حال فرود به میان بازوانم گرفتم.

من نشستم، چون دیگر نمی توانستم خودم را سرِ پا نگه دارم. خوب، همین طور است دیگر. یه جورایی آپدیت جدید مود Galaxtycraft Planets است. کتاب شاهزاده کوچولو به 250 زبان و گویش مختلف در سراسر جهان ترجمه شده است. کتاب شازده کوچولو از تاریخ جلو زده، فضا و زمان را پشت سر گذاشته و به دست ما رسیده تا از آن لذت ببریم! به اعتقاد وی -که خود بازتابی از عقاید و باورهای کهن ایرانی است- هر یک از هفت سیاره به نوبت در خدمت جنین هستند و به آن نقشهای مادی و صوری میبخشند و سرانجام، زمانی که باید جنین جان بگیرد، آفتاب به یاری وی میشتابد و به او جان میبخشد.

فردا عصر که از کارم فارغ شدم و به آن جا برگشتم از دور شازده کوچولو را دیدم که بر سر آن دیوار نشسته و پاهایش را آویزان کرده بود. یک خبرنگار، کاملا عامدانه تصویر پیتر پارکر را به عنوان مرد عنکبوتی در صفحههای نمایشگر نمای ساختمانهای واقع در میدان تایمز (Times Square) منهتن پخش کرده و راز چهره پنهان در پشت ماسک مرد عنکبوتی را برای همه فاش میکند.

پلنتینگا همین تمایز ذکر شده برای صفات را برای موجودیتهایی که آنها را وضعیتهای امور مینامد قائل شده است. بسیاری بر این باورند که تمام شخصیت های اصلی داستان شازده کوچولو برگرفته از شخصیت های درونی آنتوان است. این خطوط تزئیناتی زیبا که در نیم کره ی جنوبی می بینید، در واقع گرداب های بزرگی را در یکی از فعال ترین مناطق زحل، با نام کوچه ی زحل نشان می دهند. اما از وقتی که انسان به فضا رفت، توانست تصاویر شگفتانگیزی از کره زمین بگیرد. خوب نکردی که آمدی. انسان فقط با دلش خوب می بیند، آنچه اهمیت دارد با چشم دیده نمی شود.

به همین سبب ، گاهی اوقات مانند سالهای 1945 و 1987، اگر از زمین به اورانوس بنگریم فقط قطب آن دیده شده ، مدار قمرهای سیاره تقریباً بصورت صفحهای کامل به نظر میرسد. فقط این را بخاطر بسپارید که شما تنها به بخش ناچیزی از آسمان شب نگاه میکنید. فریادی نزد. مانند درختی که فروافتد آرام بر زمین افتاد. مانند ژاپن، شاید گول زننده باشد که اندازه­­های هیمالیا، به­طور متوسط بیش از چند صد متر، کاهش یابد. آنتوان هم مانند دیگر نویسنده ها در مقدمه ای، کتابش را به یک شخص عزیز تقدیم می کند، اما این تقدیمی برای خالق مسافر کوچولو کمی متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید