كوه تفتان آتشفشان نیمه فعال ایران ☀ جاذبه ها

فوران این آتشفشان در سال ۲۰۰۰ باعث شد تا دهها هزار نفر، این منطقه را تخلیه کنند. دریای پنجشیر از سلسله کوه های هندوکش یعنی از نشیب های کوتل انجمن و چمار و کوتل خاواک سرچشمه گرفته و از ارتفاع بیش از سه هزار متر به تندی سرازیر می گردد و با 19 معاون دیگر خود که از نواحی دره های حد به حد از پریان تا دالان سنگ جریان آن از شرق به جنوب غرب بوده و در حصه دالان سنگ جریان خود را مستقیما به طرف جنوب تبدیل کرده از زیر پل نیلاب در گلبهار برمی آید و سرعت جریان آن کم شده و دراینجا دریای شتل، نجراب، غوربند و باریک آب را نیز در کوهدامن زمین با خود گرفته و بعد به وادی نغلو رسیده و به دریای کابل ملحق می شود و با وصل شدن دریای علیشنگ و علینگار کنر اسم دریای کابل را گرفته است که طول آن از سرچشمه 320 کیلومتر می رسد.

۳- دریای اندراب :از کوتل خاواک سر چشمه گرفته از شرق به غرب جریان دارد وقراء ده صلاح اندراب ، سنگ پیران، بنودشت ، امرد ، باجکگاه ، خنجان ، گازان را سیرآب میکند. قرآن یک بار از تعبیر “طور سینا” استفاده کرده و در آن به درختی که درآنجا رشد میکند و روغن میدهد، اشاره کرده است. شهیدی مازندرانی شرح بیشتر داده گوید: « در خور نگرش آنکه، به کوه شمالی رَی و دماوند البرز نمیگفتهاند. مثل کوه وسوویز (Vesuvius) در ایتالیا و یا ساکاراجیما (Sakurajima) در ژاپن. قلعه تمام سنگ زاغه نیز در بخش رومشگان واقعشده و سبک و نوع طاق آن با سایر آثار موجود استان تفاوت دارد بهطوریکه سنگهای به کار گرفتهشده در این بنای کهن به شکل حجاریشده و قلوهسنگ است.

در آیات دیگر نیز تعبیر به «الطور» وجود دارد مفسران منظور از آن را همان، طور سیناء دانستهاند. یاد کرده است. برخی مفسران مقصود از «الطور» را همان طور سیناء دانستهاند که «طوی» وادی در پایین این کوه بوده است. کوه بابا در فصل زمستان پوشیده از برف میباشد که مناسبترین مکان برای ورزش و مسابقات اسکی میباشد. برای فتح ندارد ! آن کوهی است نزدیک ایلة و نزدیک آن شهرکی است که به روزگار پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و به سال نهم از هجرت فتح شد. نازیان: ولسوالى نازیان در ٥٠ کیلومترى جنوب شرق شهر جلال آباد موقعیت دارد که از جمله ولسوالیهای کوهستانی ولایت نَنگَرهار است و بیشتر اهالی آن مشغول مالدارى هستند.

موسی (ع) از انبیاء اولوالعزم الهی است که در قرآن کریم بسیار از او سخن گفته شده است. و به جهت وقایعی، خداوند کوه (یا بخشی از آنرا) بالای سر آنها قرار داد، آنها تسلیم شده و عذاب الهی بر آنان نازل نشد. در آنجا وحی بر او نازل شد و این آغاز بعثت حضرت موسی(ع) بود. در این کوه، یهوه (یَهُوَه : نام اختصاصی خدا در زبان عبری) نخستین بار بر موسی وحی کرد و در درخت زیتون به وسیلهٔ آتش بر وی تجلی نمود و از خداوند به وی وحی شد که در سرزمین مقدس نعلین از پا بکند.

لذا قریش به اهداف خود نرسید و مسلمانان تجربه اندوختند که باید تابع رسول خدا باشند و نافرمانی نکنند تا عنایت الهی مشمول حال آنها بشود. این کوه از مشاهیر جبال جهان است و ذکرش در قرآن بسیار آمده و موسی پیغمبر علیه السلام در آنجا نور الهی را بر سر درخت دید و شرف تکلیم یافت و به پیغمبری رسالت یافت. بنابر برخی روایات مرگ حضرت موسی در طور سیناء بوده است.

و ما با موسی سی شب وعده گذاشتیم سپس آن را با ده شب دیگر تکمیل نمودیم، به این ترتیب، میعاد پروردگارش (با او)، چهل شب تمام شد. و ما با موسی، سی شب وعده گذاشتیم؛ سپس آن را با ده شب (دیگر) تکمیل نمودیم؛ به این ترتیب، میعاد پروردگارش (با او)، چهل شب تمام شد. خداوند کناره راست آن کوه را به بنی اسرائیل وعده داده بود که بدانجا مسکنشان دهد. در نهایت موسی (ع) از بین آنان هفتاد نفر را انتخاب کرد تا با خود به کوه طور ببرد.

موسی علیه السلام و آن هفتاد نفر به کوه طور رفته و سی روز در آن جا به عبادت و روزه پرداختند، پس از آن خداوند امر کرد که برای کامل کردن عبادت ده روز دیگر نیز روزه گرفته و عبادت کنند. پس از آن تمام هفتاد نفر به اذن و اراده پروردگار زنده گشته و همراه با موسی علیه السلام که در این چهل روز توانسته بود الواح تورات را از خداوند دریافت کند به سوی قوم بنی اسرائیل برگشتند.

در ادامه آنها را به شما معرفی خواهیم کرد. »، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. نام حضرت موسی صد و سی و شش بار در قرآن آمده است و به بخش های مختلفی از زندگی ایشان نظیر تولد، پیامبری، دعوت فرعون به یکتا پرستی و … در ترکیب این نوع گازها H2/NH3BO3H3/SH3/CO2 و بویژه بخار آب وجود دارد (غالبا بخار آب بیش از 90 درصد حجم کل گازها را تشکیل میدهد).

جدیدترین گدازهها در دامنه غربی مخروط قرار گرفتهاند و روی همین دامنه است که به طور محلی مخروط هایی از خاکستر وجود دارد. در این میان جمعی از قوم بنی اسرائیل می گفتند که اگر که خدا را نبینیم هیچ گاه ایمان نخواهیم آورد و به موسی (ع) اصرار می کردند و می خواستند خدا را رویت کنند. خدا بر کوه تجلی کرد و کوه کاملا متلاشی و هم سطح زمین شد. بوده که در شهر بیستون از توابع شهرستان هرسین در سی کیلومتری شهر کرمانشاه بر دامنه کوه بیستون واقع است.

در محوطه تاریخی بیستون، میتوانید شاهد ۲ دژ و قلعه قدیمی باشید که هزاران سال قدمت دارند. به یاد داشته باشید دانستن عبارات و اصطلاحات رایج و پرکاربرد به شما کمک میکند تا به راحتی شبیه به یک بومی انگلیسی زبان صحبت کنید. ابن منظور، طور سینا را به عنوان کوهی در شام معرفی میکند. همچنین در دهانهی این آتشفشان که 300 متر قطر دارد، دریاچهای پوشیده از یخ موجود است. با این وجود کوه یا تپهی قلعهحسنعلی علیرغم اینکه ارتفاع زیادی ندارد اما بزرگترین دهانهی آتشفشانی ایران را به خود اختصاص داده است. در یک مورد نیز تعبیر “طُورِ سینینَ” وجود دارد که به آن قسم خورده و مفسران مقصود از آنرا همان طور سینا دانستهاند.

پا کشان راه رفته را برمیگردیم و سربازانی که در بالادست دور هم نشستهاند تیری هوایی میزنند تا شاید یادمان نرود کجا هستیم. بخش سوم کتاب هم شامل کلمات واصطلاحاتی می شود که اکنون یا منسوخ شده اند یا کاربرد آنها بسیار کم است. پیکره اصلی آن دو کوه است که به وسیله بخش زین مانند و باریکی به هم متصل شدهاند. این کوه باشکوه دو قله اصلی داشته که به نام آرارات بزرگ و آرارات کوچک شناخته می شوند.

سوغات این روستا عمدتا محصولات کشاورزی مانند؛ مرکبات ، کیوی ، خرمالو و بعضا گردو و انجیر است.روستای سنگرمال دارای مسجدی به نام مسجد حضرت قائم آل محمد (عج) می باشد که از نظر فعالیت های فرهنگی بسیار فعال است.مدرسه سعدی سنگرمال در سال ۱۳۲۳ در این روستا به بهره برداری رسید که در آن زمان داری ۶ کلاس بود و دامنه پذیرش آن از خود روستا آغاز و تا روستاهای قلعه گردن و آغوزکله و مزرک و شیرج محله کوچک گسترده بود و دانش آموز می پذیرفت. حتی در میان این اجساد، جنازه افرادی که به عنوان راهنمای گروه بودهاند نیز مشاهده میشود.

و موسی به برادرش هارون گفت: «جانشین من در میان قومم باش. در آن ناحیه، کوههای متعددی وجود دارد که کوه سینا در میان آنها است. معادن نمک کوهدشت، تونلهای عظیمی تودرتویی هستند که داخل کوههای مریخی حفاری شدهاند و نمک آنها استخراج میشود. غار نمکی بخشی از معادن نمک است که برکه کوچکی وسطش جا خوش کرده. اگر به این غار یا نقاط دیگر هرمز یا بهطور کلی هرمزگان رفتید، به طبیعت آسیب نزنید و در حفظش کوشش کنید.

کوه های آتشفشان در حقیقت «زخم ها» و «تاول» های پوسته سیاره زمین هستند و در هر کجا که پوسته ی زمین سست و نازک باشد یا رخنه ای در آن ایجاد گردد، آن زخم یا تاول می ترکد. جعبه ای به اندازه ی متوسط تهیه کنید و جایی را که برای برش در نظر گرفته شده است را علامت بزنید . این دوره با نام «با چهارده روایت» در دسترس علاقهمندان قرار دارد. برخی دیگر تصور میکنند که این محل فقط یک کارگاه حجاری و معدن سنگ بوده است. وی در این شهرها گاهی یک ماه توقف میکرد و سراغ علما و حوزههای علمیه را میگرفت تا این که به مشهد رسید، پس از زیارت حرم مطهر حضرت امام رضا علیه آلاف التحیهوالثناء، دیگر بار به کربلا مراجعت کرد و در جلسه درس استادش سیدعلی صاحب ریاض حاضر شد.مدتی بعد، خود بر کرسی تدریس تکیه زد و به تعلیم و تربیت طلاب و تشنگان فقه و معارف اهل بیت علیهم السلام همت گمارد.

گنبد نمکي دشتي ميزبان کانيها و بلورهاي زيباي فراواني است که در پهنه گنبد گستردهاند. پس از آنکه چهل روز کامل شد و موسی (ع) به مقام و منزلتی رسید که به واسطه آن مقام، بر آدم ها تفضل پیدا کرد، درخواست بنی اسرائیل را اینگونه بیان نمود: «رَبِّ أَرِنِی أَنْظُرْ إِلَیکَ» به این معنا که پروردگارا خودت را به من نشان بده تا تو را رویت کنم. این جزیره ها از نظر استخراج نفت، بازرگانی تجارت و نظامی اهمیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید