مرکز علوم و ستاره شناسی تهران

همچنین استفاده از فضاسازی و افکتهای سه بعدی توسط محمد ابویی تدوینگر کار جذابیت شنیدن این اثر صوتی را چند برابر کرده است. کتاب «شازده کوچولو» بیشک یکی از ماندگارترین آثار ادبیات کودک و نوجوان دنیاست که آوانامه کتاب صوتی این اثر را با همکاری انتشارات ققنوس و با اجرای زیبای بهنوش فرهودی و جمعی از گویندگان برای علاقمندان به کتاب صوتی تولید و منتشر کرده است که با شنیدن آن میتوانید به دوران پر از پرسش کودکی برگردید. مفهوم دنیا برای پادشاهان خیلی ساده است: همه مردم رعیت هستند. همه مردم رفیق نداشتهاند.

کرگدن های زرهپوش غول آسا، درندگان غول پیکر ، پرندگان بسیار بزرگ و علاوه بر همه این ها بومیان بلند قد و آبی پوست ساکن پاندورا ، ازجمله موانع مهم بر سر راه تحقیق اهداف آنان بشمار می آیند . این کتاب در عین خیال انگیز بودن، قابل لمس و واقعی هم هست، مملو از تمامی زیبایی، واقعیت ها و احساس های واقعی بوده و عاری از هرگونه دورویی، پستی و دروغ است.

گرچه سیارات دیگر مانند مشتری، اورانوس و نپتون هم حلقههایی دارند اما حلقه کیوان برای مشاهده کنندگان جذابتر و قابل رویتتر است. معروفترین اثر وی «شازده کوچولو»، تحت تأثیر واقعهای که در صحرای موریتانی برای وی روی داد نوشته شدهاست. به گزارش آریا، به جز زمین، نشانه های طلا در شهاب سنگ ها و بر روی ماه که به احتمال زیاد به آن زمان شکل گیری بر می گردند، نیز وجود دارد. پستانداران تا قبل از این دوره هم روی زمین زندگی میکردند؛ اما تراکم جمعیت آنها بهدلیل حکمرانی دایناسورها اندک بود.

پیشینیان چون باور داشتند مناطق مسکون در نیم­کرة­­ شمالی قرار دارد و نیم­کرة­ جنوبی خالی از جمعیت است، نیم­کرة­ شمالی را براساس خطوط موازی با استوا به هفت اقلیم تقسیم می­کردند. مسئله این است: اینکه تاریخِ آمریکا (جای خالی را با کشور موردنظرتان پُر کنید) مورد اصلاح و دستکاری قرار گرفته است، جلا داده شده است، نقاطِ تاریکش ماستمالی شده است و حتی بخشهایی از آن به جایگاه اسطوره ارتقا پیدا کردهاند بر کسی پوشیده نیست.

روزها پشت سر هم می گذشت وسعید در تمام این مدت در فکر توضیحات و قولی بود که فرمانده در مورد پیدا کردن قسمت دیگر زمین به او داده بود، با توضیحاتی که سعید از ماجرای فرارش داده بود و با شناسایی هایی که از پایگاههای دشمن انجام شده بود ، گروه حمله مطمئن بود که دشمن در حال بازسازی تجهیزات منهدم شده است و این کار مدتی طول خواهد کشید ، تا این که یک روز در حالی که سیستم صوتی شهر مدام برای اعلام یک خبر مهم اطلاع رسانی می کرد ، سعید به مقر فرماندهی ، فراخوانده شد .

چرا نگه داشتن آسم در کنترل خوب برای افراد در معرض خطر آنافیلاکسی مواد غذایی مهم است؟ یا مثلا اگر به آنها بگویید: دلیل وجود شهریار کوچولو این بود که می خندید و بامزه بود و دوست داشت یک بره داشته باشد و خواستن یک بره، دلیل خوبی برای وجود داشتن هر کسی است. کتاب شازده کوچولو با نام انگلیسی the little prince برای اولین بار در نیویورک و در سال 1943 انتشار یافت.

آمیختهای از دنیای تخیل و واقعیت با تفکر غنی و عمیق سنت اگزوپری در مورد زندگی و فلسفه آن، با زبانی کودکانه در این کتاب به نمایش درآورده شده است. این دشوارترین کار است. روابط آنها بسیارصمیمی مانند دو برادر بود ولی آنتوان، کتاب را به کودکی او تقدیم کرده و برای خوانندگان چنین گفته است: از بچه ها معذرت می خواهم که این کتاب را به یک آدم بزرگ هدیه داده ام اما دلیلی قانع کننده برای این کار دارم و آن این است که این بزرگتر، بهترین دوست من در تمام دنیا است.

در رابطه با مرگ دوسنت اگزوپری خبرهای متفاوتی موجود است ولی گفته مشترک آن است که او در یکی از پروازهای خود، در سال 1944 دیگر بازنگشت و دیگر دیده نشد. وقتی با ایشان از دوست تازهای صحبت میکنید هیچوقت از شما راجع به آنچه اصل است نمیپرسند. اکنون شش سال است که دوست من با گوسفندش رفته است. مارک آزبرن، کارگردان پویانمایی رایانه ای سه بعدی، به زبان انگلیسی بود که کشور فرانسه آن را طبق داستان شازده کوچولو ساخت که قسمت هایی از داستان را با استفاده از روش انیمیشنی استاپ موشن، تهیه کرد. اگر زندگی دو سنت اگزوپری را مطالعه نماییم خواهیم دید که شازده کوچولو را می شود قسمت هایی از داستان زندگی او برشمرد.

در زمانهای مشخصی از سال، ونوس اولین سیاره یا ستاره ایست که در هنگام غروب در قسمت غربی آسمان مشاهده می شود. همچنین از معدود فلزاتی ست که در طبیعت به صورت خالص و به شکل دانه ای یا تکه ای پیدا می شود. شما می توانید مدار سیارات منظومه شمسی را به سادگی با قرار دادن دایره هایی در اطراف دایره خورشید یا با کشیدن آنها به شکل بیضی ترسیم کنید. درسى که با این نقاشى دادهام به زحمتش مىارزد. در همین دوران و با شروع جنگ جهانی دوم بود که اگزوپری به ارتش پیوست و پروازهای گوناگون نظامی انجام داد در این سالها که فرانسه به اشغال آلمانی ها درآمده بود او به آمریکا تبعید شد و در همین زمان که یک سال قبل از مرگ او بود کتاب های داستان دژ، شازده کوچولو و خلبان جنگی را نوشت.

در سینما و ساخت چند فیلم هم از داستان شازده کوچولو الهام گرفته شد که تازه ترین آن در سال 2015 انتشار یافت. کتاب شازده کوچولو اول بار به زبان انگلیسی و فرانسوی در آمریکا به چاپ رسید سپس بعد از فوت آنتوان، در فرانسه انتشار یافت. اما این خوش شانسی دیری نپایید و در سال 1935 ، هواپیمای او که قصد رکورد زدن در پرواز میان پاریس و سایگون را داشت در یک بیابان در آفریقا دچار مشکل فنی شد و اگزوپری مجبور شد در همان منطقه فرود بیاید که همین موضوع باعث شد چند سال بعد شازده کوچولو را بنویسد.

بعد از مدتی یک گروه خلافکار به سراغ چن می روند و از او می خواهند زنی را به قتل برساند. اگزوپری خلبان اهل ذوقی بود که از او سه عنوان اثر به یادگار مانده است. پس از آن روزی که غروب خورشید را چهل و چهار بار تماشا کردی دلت خیلی گرفته بود؟ امّا اینگونه نیست. سایتهای مختلفی وجود دارد که این موارد را آموزش میدهند و حتی دوره برگزار میکنند. منظومه شمسی دارای ۹ سیاره است که به دور خورشید گردش میکنند. زحل دارای بیشترین قمر در بین سیارات منظومه شمسی است.

1. نپتون چهارمین سیاره ی بزرگ منظومه ی شمسی می باشد. این ذرات بسیار قدرتمند میباشند به طوری که می توانند به ابزارهای فضاپیماهایی که نزدیک سیاره شده اند آسیب برساند. لحظهى جدایى که نزدیک شد روباه گفت: -آخ! گفت: -بده من، که تشنهى این آبم. وی به خاطرنوع شغلی که داشت به جای جای دنیا سفر کرد و در میان مردمان ملت های متفاوت زندگی را تجربه کرد. از مهمترین ویژگی های بازی سیاره گمشده ۲ می توان به سناریوی بسیار جذاب، گرافیک بالای بازی و جلوه های ویژه فوق العاده آن اشاره کرد که این امر موجب شده که شما در حین بازی تجربه بهتر و واقعی تری از صحنه ها و ری اکشن های بازی داشته باشید.

شازده کوچولو یک داستان نسبتا کوتاه است که وقایع خارق العاده و هیجان انگیز آن به نوعی حالتی فلسفی پیدا می کند که این فلسفه به زلالی یکرنگی یک بچه است که با زبانی روان و خیال گونه بیان می شود. از موارد قابل توجه درمورد داستان شازده کوچولو می توان مقدمه این کتاب را عنوان نمود که او در آن، کتاب را به دوست صمیمی اش، لئون ورث، که حدود 20 سال بزرگتر از او بود تقدیم نمود. زمین سیاره از آن پر بود.

آنها وقتشان را صرف یک عروسک پارچهای میکنند و آن عروسک میشود همهی دنیایشان. اگر عروسک را ازشان بگیری، گریه میکنند. این قافیه را هر کدام از ما از دوران دبستان به یاد می آوریم و می شناسیم. زهره بخشی از فرهنگ و تاریخ ما نیز هست. این مواد ابرهایی با رنگهای مختلف پدید آورند که همان سطح زحل است که ما از درون تلسکوپ مشاهده می کنیم زیرا این جو ضخیم شاید دنیای کوچک جامدی ازصخره و فلز قرار گرفته باشد. فضاپیمای کاسینی ناسا در سال ۲۰۰۵، ذرات یخ آب و گاز منتشرشده از سطح انسلادوس با سرعت تقریبی ۴۰۰ متر بر ثانیه را آشکار کرد.

ستارگان به هنگام طلوع خورشید افول و در غیاب آن، نور افشانی میکنند، همچنان که با حضور نور رنگ ها نامرئی میشوند؛ اما در غیبت آن آشکار میگردند. با هواپیمای شخصی اش، حوادثی را از سر گذراند. اگزوپری از همان سنین کودکی نوشتن را آغاز کرد و آنچه بر ذوق نویسندگی و شاعری وی افزود، پرواز و آشنایی با سرزمینها و فرهنگهای گوناگون بود. ولی شروع نوشتن این کتاب توسط اگزوپری از سال 1941 شروع شده بود و تصویرگری آن را هم خودش با مداد و آبرنگ انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید