معرفی رشته کوه البرز برای کوهنوردان و طبیعتگردان – ایران کشور مهربانی

در گزارش منتشر شده از سازمان زمین شناسی آمریکا، ۱۶۱ آتشفشان فعال و جوان در آمریکا وجود دارد که ۱۸ مورد از آنها تهدیدی جدی به حساب میآیند. مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست کرمانشاه را میتوان مناطق حفاظت شده «بیستون»، «بوزین مرخیل»، «قلاجه»، «تالاب هشیلان»، «زلهزرد»، «بدر و پریشان»، «قوری قلعه» و پناهگاه حیات وحش «ورمنجه» نام برد که این مناطق حافظ گونههای متنوع و مختلف گیاهان و پرندگان و جانوران هستند. حتی در سال ۲۰۰۵ نیز کشور چین بعد از چندین ماه اندازه گیری و محاسبه ارتفاع قله ۸۸۴۴ متر اعلام کرد و به ادعای این سازمان دقیق ترین مقدار ثبت شده در کل دنیا همین عدد است، ولی در هنگام محاسبه ارتفاع برف این کوه نیز اندازه گیری می شود که حدودا ۳ متر است که در طی سال این توده برفی تغییر اندازه می دهد، برهمین اساس نمی توان عدد واقعی را بیان کرد، اما با همه این ها در نهایت بر عدد ۸۸۴۸ متر به توافق رسیدند.

ساختمان دو طبقه دژ با سنگ قلوه و گچ ساخته شده است.سمت خاوری و جنوبی دژ به رود سیمره منتهی میشود که عبور از آن با توجه به ارتفاع تیغه کوه و دیواره دژ ناممکن است بیش تر دیوارهای شمالی دژ باقی مانده اند ولی نیمی از دیوار خاوری آن فروریخته است.در دیوار جنوبی و برج مانند دژ دریچه ای به اندازه 245×120 سانتی متر ساخته شده است که از آن رفت و آمد میکرده اند.

این هرم غول آسا در منطقه ی قره قروم پاکستان و در راس یخچال بالتر قرار دارد و ۵۴۹ متر از بلندترین کوه های اطرافش رفیع تر است و این سبب شده از دوردست ها بتوان آن را دید و تحسین کرد. کوه اورست به عنوان بلندترین کوه با نام هایی مانند نپالی ساگارماتا و تبتی کومولانگما نیز معروف بوده است. در این جا روی سخنمان با بلندترین کوه کره زمین یعنی اورست است؛ نام اورست همراه خود سختی ها را در ذهن ترسیم می کند و برای بالا رفتن از آن باید به معنای واقعی عاشق باشید.

میتوانید نظر خود درباره این مقاله را در ادامه بیان کنید تا ما و دیگر کاربران کجارو از آنها بهره ببریم. هزینه این سفر را نمی توان به طور کامل و دقیق برآورد کرد، زیرا هر ساله تغییر می کند، اما اگر بخواهیم بدون درنظر گرفتن خرید بلیط هواپیما و لوازم شخصی برایتان هزینه را بیان کنیم، حدودا ۳۰ الی ۷۰ هزار دلار خواهد بود. به دلیل خاص بودن این کوه همواره کوهنوردان حرفه ای و باتجربه را به سوی خود جذب می کند و در مقابل با وجود مشکلات و موانع زیاد مانند ارتفاع زیاد، آب و هوای نامناسب و باد باز هم کسانی هستند که بی درنگ پیش به سوی اورست می روند، طوری که تا به امروز می توان گفت بیش از ۵ هزار نفر به اورست صعود کرده اند و خیلی از همین صعودها از سال ۲۰۰۰ به بعد انجام گرفته است.

K2 دومین قله مرتفع جهان با ارتفاع 8611 متر (28250 فوت) است و یکی از مرگبارترین قله ها در جهان است و به ازای هر چهار کوهنوردی که علیرغم صخره های شیب دار موفق به رسیدن به قله آن می شوند، یک نفر را می کشد. کوه اورست ۲۹۰۲۹ فوت یا ۸۸۴۸ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بدین جهت به عنوان مرتفع ترین کوه شناخته شده است. همانطور که قبلا گفتیم در ارتفاع 8611 متری از سطح دریا، تقریباً 250 متر از قله مشهور اورست فاصله دارد. یکی از اعضای گروه – Mingma Gyalje Sherpa – حتی بدون استفاده از اکسیژن اضافی به قله رسید (در این ارتفاع فقط یک سوم اکسیژن در دسترس کوهنوردان در سطح دریا وجود دارد) که در آن دما کمتر از -40 درجه سانتیگراد است.

هزینه های دیگر برای کوهنوردان، بخصوص غیرحرفه ای ها نیز استفاده از خدمات در طول صعود است، مانند استفاده از کمپ و امکاناتی مانند حمل و نقل، خورد و خوراک و اینکه همراهی راهنما از واجبات صعود به این کوه بی نظیر است. بارش بارانهای موسمی به صورت 24 ساعته بر نمکهای این منطقه، به هیچ وجه از میزان شوری آب نمیکاهد. با اینکه در سال های گذشته تعداد نفرات زیادی جان خود را از دست می دادند اما در قرن اخیر با افزایش تعداد صعود به اورست، میزان مرگ و میر کاهش داشته است. دمای قله در هنگام صعود 40- درجه سانتیگراد بود.

در همان روز، سرجی مینگوته، عضو تیم اسپانیایی هنگام فرود از کمپ III جان خود را از دست داد. یک کوهنورد اسپانیایی متعلق به یک تیم دیگر که همچنین قصد صعود به k2 را داشت، در حین پایین آمدن از کمپ میانی به کمپ اصلی پس از شکستگی پا جان خود را از دست داد. همان طور که می دانید بدن انسان تا حدودی تحمل دارد یا عبارتی می توان گفت دارای عملکرد مناسبی است، این عوامل می توانند ارتفاع و عمق دریا باشد، زیرا در این سطوح اکسیژن کافی به مغز و ریه نمی رسد، پس با این اوصاف برای صعود به کوه اورست باید شجاعت داشته باشید.

اگرچه قله اورست در ارتفاع بالاتری قرار دارد، اما K2 به دلیل آب و هوای نامناسب و شیب تند، صعود بسیار دشوارتر و خطرناک تری در نظر گرفته می شود. البته برای صعود به قله اورست حتی برای کوهنوردان با تجربه نیز بهتر است همراه با راهنما باشد تا در طی راه همراهیشان کرده و مسیرهای مناسب صعود را نشان دهند. بسیاری از شرکت های کوهنوردی با گسترش امکانات و سخت افزارهای صعود کوهنوردان کم تجربه یا به عبارتی توریست های زیادی را به سمت اورست کشانده است.

با ما در ادامه همراه باشید تا با صفر تا صد صعود به قله اورست آشنا شوید و هیجان را تجربه کنید. بیشتر بخوانید: با باغ رستورانهای اصفهان آشنا شوید! ولایت کاپیسا از ولایتهای ناامن افغانستان است که عناصر گروه طالبان در بیشتر مناطق این ولایت حضور و فعالیت گسترده دارند. برای دریافت این خدمات کافی است با علاءالدین تراول (02174495) تماس حاصل نمائید. پاکستانی ها(آی.اس.آی) از تشکیل این اجلاس و اهداف و استراتژی آن واهمه داشتند، با قوماندان ها تماس برقرار ساختند، رییس I.S.I (استخبارات) پاکستان هم آمد. سهند و جام دو قله به هم چسبیده این رشته کوه میباشند.

این رشته کوه از سوی باختر از تالش جمهوری آذربایجان آغاز شده و در سوی شرق تا درون ترکمنستان و افغانستان کشیده شده است. وجود این چشمه سرسبزی را برای این ناحیه به ارمغان آورده است و به همین دلیل است که گذشتگان نام آن را پا چنار به معنای مکانی با درختان سرسبز برگزیده اند. هر صبح جمعه هم در منزل ایشان مجلس ذکر مصیبت امامان بر پا بود و این سنت نیک را سالیان طولانی ادامه دادند. سربازی که کنارم قدم میزند با دست به دیوارههایی در نوک کوه اشاره میکند و به فارسی دست و پا شکستهای میگوید: «اینجا جای خطرناکی است، ما فکر نمیکردیم بتوانیم اینجا را بگیریم.

کوه اورست در کدام کشور است؟ این خاصیت جالب این کوه سبب تمایزش با کوه های دیگر در جهان شده است . البته همه این زمان بندی ها به شرایط آب و هوایی نیز بستگی دارند. تیر آرش پس از زمان درازی بر تنهی درختی در مرو فرود آمد. در حال کلی می توان گفت زمان صعود به اورست حدودا ۶ الی ۹ هفته طول می کشد، یعنی از کمپ اصلی تا خود قله حدودا ۴۰ روز زمان نیاز دارید. پس ما انسان ها در زندگی طوري زندگی کنیم که مانند ضرب المثل رو به رو نشویم،وبه همه در همه حال جز نیکی نکینم.

دیدگاهتان را بنویسید