معرفی قله های معروف جهان

علي رغم اثرات منفي، اين واقعيت وجود دارد كه توریزم بخش عظيمي از عاید هر كشور را به وجود مي آورد و فعاليت هاي متكي به طبيعت با سرعت در حال رشد است و منافعي كه از حفاظت تنوع زيستي و استفاده پايدار از مؤلفه هاي آن حاصل مي شود، دلايل قابل توجهي دارد. نتایج حاصل از تحقیق نشان میدهد: درحال حاضرشرایط رو به بحران نیست، اما تهدیدها، فرصت ها و قوت های منطقه راتحت الشعاع خود قرارداده که برای بیرون رفت از این تنگنا، امکانات باالقوه را به باالفعل رسانده و با پلان مشترک وزارت های های زراعت، انرژی و آب و اطلاعات و فرهنگ ومدیریت، ایجاد انگیزه کرده تا بتوان به بهترین نحو از تخریب وضعف توریزم و استفادۀ پایدار از منابع طبیعی در جهت رفاهیت، بلند برده سطح اقتصادی و معرفی تمدن کشور مان به جهانیان اقدام نمود.

غلامحسین بنان از ابتدا در برنامههای گلهای جاویدان و گلهای رنگارنگ و برگ سبز شرکت داشته و برنامههای متعدد و گوناگون دیگری که از این خواننده بزرگ و هنرمند به یادگار مانده است.آذر ماه ۱۳۳۶ وقتی بنان با اتومبیل شخصی در جاده کرج مشغول رانندگی بود با کامیونی که فاقد چراغ ایمنی عقب بود تصادف کرد و در این سانحه چشم راست خود را از دست داد و به همین خاطر همیشه از عینک دودی استفاده می کرد،از ماندگارترین ترانههای بنان میتوان به: آهنگ آذربایجان در مایه ی دشتی، آمدی جانم به قربانت در مایه ی بوسلیک، الهه ناز در مایه ی دشتی، بهار دلنشین در آواز اصفهان، بوی جوی مولیان در آواز اصفهان، تصنیف توشه عمر در دستگاه همایون، یار رمیده، می ناب، خاموش، مراعاشقی شیدا، من از روز ازل، نوای نی و سرود همیشه جاوید ای ایران در مایه ی دشتی اشاره کرد.به تصریح همسرش، بنان بهترین اثر خود را “حالا چرا” و “کاروان” می دانست و می گفت: “کاروان را برای بعد از مرگم خوانده ام”.

اهمیت فوق العاده اقتصادی و فرهنگی صنعت توریزم باعث شد که در سال 1975، سازمان جهانی توریزم در شهر مادرید اسپانیا تأسیس شود و افغانستان نیز به عنوان کشوری دارای تمدن باستانی و برخوردار از جاذبه های ایکو توریزم، در سال 1344 شمسی عضویت این سازمان را به دست آورد و در سال 1327 افغانستان اداره گرحندوی را نیز بنیاد نهاده بود. این کشور به علت برخورداری از جاذبه های با ارزش ایکوتوریزم، در بخش های مختلف چون تنوع اقلیمی، ارزش های تاریخی، طبعیت زیبا، غنای فرهنگی و باستانی از سال های متمادی توجه سیاحان بین الملی را به خود معطوف داشته و گفته میشود که یک سال پس از عضویت افغانستان در سازمان جهانی توریزم، نخستین گروه از توریست ها که شمار آنان به 621 تن میرسید، از کشورهای مختلف بودند، به افغانستان آمدند و به نقاط دیدنی افغانستان سفر نمودند.

در قرن حاضر، توریزم را منبع عایداتی برای اقتصاد دانان می شمرند، سیاحت یاگردشگری آنچنان در انکشاف همه جانبۀ کشورها اهمیت یافته که اقتصاددانان از آن به عنوان صادرات نامریی یادمیکنند که به عنوان بخش مهمی در اقتصاد جهانی خودنمایی میکند. دانستنی های محیط زیستی عبدالباقی احمد زی 1387) این منابع از جمله ثروت های ملی بوده، موجودیت و ابقای تمامی ایکوسیستم های دیگر مانند آّب، خاک و تنوع حیات، سلامتی محیط زیست، معیشت جوامع محلی و رشد عواید ملی وابسته به حفظ و تنظیم این منابع میباشد که طی سال های متمادی به دلیل جنگ های داخلی، استفاده بی رویه و بیش از حد صدمه دیده و ضرورت مبرم برای تنظیم و حفاظت آن میباشد؛ زیرا تنظیم جنگلات،آّبریزه ها،علفچرها، نباتات طبی وحشی، و ساحات با ارزش ایکالوژیکی با استفاده از شیوه های مناسب جهت حفاظت پوشش نباتی، آب و خاک، جلوگیری ازتوسعه صحرا، حفظ بیلانس و خدمات ایکالوژیکی، انکشاف اقتصاد سبز وکاهش خطرات تغیراقلیم که منتج به انکشاف سکتور زراعت و مالداری، ایجاد زمینه کاریابی، افزایش عاید مردم دهاتی و کوچی، کاهش فقر و تأمین مصونیت غذایی می گردد.

در حال حاضر بسیاری از سیاحین و توریست ها علاقهمند دیدار از چند ولایت کشور، از جمله کابل، بدخشان، بامیان، هرات، قندهار، تخار، کاپیسا، بغلان، غور، سنمگان، غزنی،لوگر، نورستان، کنر، و بلخ اند؛ در جاهایی که بیش از ۲۰۰ مکان تاریخی و بازماندۀ باستانی وجود دارند. توریست های خارجی میتوانند از۱۲ ولایت کشور که بیش از ۲۰۰ بازماندۀ باستانی دارند، دیدن کنند. آبشارهای این بند مملو از یخهای بلند و کوتاه، فضا را بیش از پیش دیدنیتر میسازد؛ ماهی گیری، اسکی و برخی بازی های دیگر زمستانی در این محل رایج یافته و در ک مردم بامیان آمادگی کلی برای مهمان نوازی در ایام تفریح و میله سیاحین دارند.

روندرو به رشد تقاضا و پذیرش طبیعت گردان وگردشگران درایکوسیستم های شکننده وآسیب پذیرکوهستانی افغانستان به خصوص مناطق مرکزی و شرقی آن طی سال های اخیر و عدم داشتن پروگرام مدون برای توریزم اینگونه مناطق لزوم توجه خاص به ایکو توریزم را تشدید می نماید. با توجه به گستره فعالیت­ های صنعت توریزم در سایر حوزه­ های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی، این صنعت می ­تواند به عنوان یکی از مؤثرترین بخش­ ها در رشد و توسعه اقتصادی ایفای نقش کند؛ زیرا صنعت توریزم، فرصت تولید، ظرفیت کاریابی، کاهش فقر و منبع عایداتی را برای کشورها به همراه دارد که این امر به طور مستقیم، غیر مستقیم و القایی در شاخص ­های اقتصادی ملی تأثیر می­ گذارد، اگر از ظرفیت ­ها و فرصت ­های بی­شماری که در این صنعت وجود دارد به خوبی استفاده شود، حجم بالایی از درآمدهای کشور را می ­توان از این صنعت تأمین کرد.

تا زمانی که عیسی در جلیل -که از مرکز قدرت دینی و سیاسی فاصله داشت- زندگی می کرد، برای نیروهای حکومت و عمال دینی تهدید جدی به شمار نمی­رفت. • کمبود بودجه و تخصیص لازم وزارت خانه ها و ادارات سکتوری به تناسب دوری و فاصله راه ها، وضعیت نامناسب اقلیمی، به ادارات و نمایندگی های شان در مرکز ولایت و ولسوالی های بدخشان. گاهی هم در کنار دریا ها و رود خانه ها توریست ها با مصرف بالاي آب وتوليد زباله منحیث یک معضله محیط زیستی باقی می ماند و در نتيجه، با از دست دادن برخي انواع ماهی ها، نباتات و پرندگان کنار رود خانه ها و دریا و یا فاضلاب هوتل ها و سایر منابع جذب توریست باعث الودگی آب ها و منابع طبیعی کنار دریا ها می گردد.

ضايعاتي كه اين گونه توريست ها بر منابع طبيعي وارد كردند بسيار متنوع و بيش از اندازه می باشد؛ فرسايش و آلودگي ناشي از ساخت و سازهاي مسيرهاي پياده رو، پل هاي ساخته شده بر فراز كوه هاي بلند، کمپ های توريستي، خانه هاي موقت و هوتل ها، نمونه هاي بارز اين ضايعات هستند. اصطلاح ایکوتوریزم در قاموس میراث های طبیعی، فرهنگی کشور به مفهوم طبیعت گردی است. دانستنی های فرهنگی به ما می آموزاند که چگونه تا در محیط ماحول خود قادر به زندگی با هدف باشیم؛ به طور مثال: نسل های ما قبل به جمع آوری نباتات و شکار حیوانات توانسته اند به حیات خود و حفظ منابع طبیعی ادامه دهند و امروز نسل های جدید هم باید به فکر آینده گان باشند تا آنها هم از منابع طبیعی و ارزش های تمدن های گذشته گان خویش بهره برده و در رفاهیت اجتماعی زیست نمایند.

واخان منحیث دومین پارک ملی افغانستان از اهیمت خاص ایکو توریزم برخوردار است؛ ساحات جذاب طبیعی واخان، مناطق پامیر های کوچک و بزرگ، کوه نه شاخ، بلند ترین قلۀ افغانستان با ارتفاع ۷۸۹۲ متر و یخچال های طبیعی را که سرچشمۀ رود آمو است، در خود جا داده است که نیاز به سرمایه گذاری به منظور حفاظت و پایداری منابع طبیعی و بلندبردن معیشت مردم محل، دارد تا تحول در اقتصاد مردم محل به میان آید حیات وحش واخان مانند مارکوپولو، پلنگ برفی، بز اوریال وغیره که نسل برخی از این جانوران در حال انقراض است، از خصوصیات دیگری است که به واخان از رهگذر محیط زیست ارزش بیشتر می دهد.

در اینجا لازم می افتد تا مدیریت ایکو توریزم را تقویت کرد و هر روز بر عوامل پایداری و جلوگیری از تخریب جاذبه های توریستی پلان و مدیریت کاری جدید را خلق کرد تا از یک سو باعث تقویت پایداری منابع طبیعی گردد و از جانبی صنعت و عاید توریستی ازدیاد یابد و جز پلان های انکشافی دولت به شمار می رود. بهطرف شرق «شهر شاهی» در فاصلهی ۵۷۹ متری در یک معبد، مجسمهی بودای خوابیده درحالیکه به قبر؛ یعنی بهشت داخل میشود، تراشیده شده بود و با الوان و جواهرات مزین بود. کوههای جغتای در شمال سبزوار، چهل تن در شمال کاشمر و تربت حیدریه، رشته ارتفاعات بین طبس و کرمان شامل کوههای نیزار، کوه مرغوب و کوه پلوار، رشید کوه در جنوب دشت کویر، کوه دربید در شمال شرق یزد و کوه یخ آب در جنوب دریاچه نمک از مهمترین رشته کوهها و ارتفاعات پراکنده ایران مرکزی محسوب می شوند.

در مسیر راه، دریاچهها و جویبارهای کوچکی وجود داشت که در بستر آن، آب شفاف با ریتم و آهنگ ملایم و دلنواز جاری بود. وجود علفزارهای سرسبز و آبشارهای زیبا در ارتفاعات این ولایت چشم هر انسانی را به خود جلب میکند و صحنههای زیبا و دلنشینی را برای هر بینندهای رقم میزند. فرهاد کاوه آهنگران گفت: لازم است که یک کوهنورد در کارگاههای تخصصی کوهنوردی شرکت کرده باشد و از تجهیزات ایمنی کافی برای کوهنوردی، اعم از پوشش مناسب، کلاه ایمنی، ظناب استاندارد، گیرههای مخصوص و تجهیزات دیگر برخوردار باشند.

دیدگاهتان را بنویسید