معرفی مرسدس بنز ویژن AVTR، خودرویی عجیب برای دنیای آینده – مجله سویگل

اما هر سال مریخی کمابیش دو برابر سال زمینی یعنی ۶۷۸ روز به درازا میکشد. روزهای مریخ ۲۴ ساعت و ۳۷ دقیقه درازا دارند. دانشمندان انتظار دارند که در نیمکره شمالی، قسمت شمال 60 درجه عرض جغرافیایی، نیز یخ وجود داشته باشد. مدتهاست که دانشمندان میدانند در سطح سیاره زهره آتشفشانهای زیادی قرار دارند، اما نمیتوان از روی زمین تشخیص داد که آیا آنها هنوز فعال هستند یا خیر، زیرا جو غلیظ و مه آلود زهره هر آنچه را که ممکن است روی زمین اتفاق بیفتد را پنهان میکند. و “تا امروز” دانشمندان سعی دارند بفهمند که چرا حلقه E هنوز وجود دارد؟

امروز با علت نامگذاری آنها آشنا خواهیم شد. دوره آمازونین همراه با تشکیل چاله های کوچک است و تا به امروز ادامه یافته است. میدان مغناطیسی مشتری چهارده مرتبه قویتر از میدان مغناطیسی زمین است. مطرحشدن این یافتهها از سوی محققان و صاحبنظران با درکهای متفاوتی روبهرو شد. ماموریت مریخ نوردها تنها برای 90 روز زمانبندی شده بود اما از آنجا که هر دوی آنها به خوبی کار می کردند مدت ماموریتشان تمدید شد. از آنجا که محور سیارهٔ مریخ همانند زمین °۲۴ درجه کج است، در این سیاره نیز فصلهای سال وجود دارند. از آنجایی که این سیاره با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است، انسانها احتمالا از هزاران سال قبل همسایه نزدیک خود را دیدهاند و هیچ راهی برای شناسایی ناظری که مدتهاست مُرده و برای نخستین بار متوجه نور سرخی در آسمان شب شده وجود ندارد.

این بدان معنی است که اینکه یک جسم همسایههای نزدیک خود را جاروب یا پراکنده میکند یا آنها را در مدارهای پایدار نگه میدارد تفاوتی در دسته بندی سیارات به وجود نمیآورد. به علاوه مقادیر زیادی یخ آب در نزدیک قطب جنوب و احتمالا قطب شمال آن وجود دارد. در سال 2002، این سفینه مقادیر زیادی یخ آب در زیر سطح مریخ کشف نمود. در اپریل 2001، ایالات متحده سفینه ادیسه مریخ را ارسال کرد.

سفینه های روبوتیک از دهه هفتاد قرن پیش شروع به مشاهده دقیق این سیاره نمودند. پس از یک دهه مشاهده و بررسی سیاره زحل توسط کاسینی دادههای شگفتانگیزی در مورد این سیاره و قمرهای آن و همچنین تصویری تحت عنوان نقطه آبی کم رنگ، که تصویر زمین را از پشت سیاره زحل نشان میداد در سال 2013 به دست آمد. آنالیزهای آپورچونتی نشان داد که این سنگ حاوی مقادیر زیادی نمک سولفات است که دارای سولفور و اکسیژن می باشد. اکتشافات فضایی چیزهای بسیاری را بر روی مریخ به ما نشان داده­ اند، اما هیچ گونه حیاتی در آنجا کشف نشده است.

وجود این شبکه بیان گر این است که دمای مریخ در دوره نواکیان بسیار گرمتر از دمای کنونی سیاره بوده است. در ادامه خلاصهای از هشت سیاره واقعی در منظومه شمسی آورده شده است که که به ترتیب قرار گرفتن آنها نسبت به خورشید از نزدیکترین تا دورترین، این سیارات را معرفی میکنیم. بدون شک فکر کردن به این ارقام سرگیجه آور آن قدر اغواکننده است که ناسا نیز برای عقب نماندن از بخش خصوصی وارد عمل شده است.

در اساطیر با توجه به متون اوستا و بندهشن از میان چهار آخشیج تنها آب با ماه در پیوند است (فرنبغدادگی، 1369). بدینگونه قرار گرفتن چشمۀ پر آب در زیر درخت به این بنمایه اشاره کند. در كره ماه به علت نبودن اتمسفر، وزش باد و بارندگي هم وجود ندارد به همين علت جاي پاي يك فضانورد ممكن است هزاران سال باقي بماند. عناصر شیمیایی در طول تاریخ این سیاره همیشه در آن وجود داشته اند.

اما تجهیزات و روشها همیشه در حال بهبود هستند. پیمایشگر مریخ تعدادی از وسایل و تجهیزات اندازه گیری علمی را با خود حمل می کرد. البته مجموعه جنگهای ستارهای نیز با تاثیر از همان قصهها خلق شدند اما علاقه زیاد به مدرنیزه کردن آن قصهها و وارد کردن عناصر علمی در توجیه مفاهیم معنوی (مثلا اینکه «نیرو» که سلحشوران جدای از آن استفاده میکنند به حوزههای انرژی احاطه کننده سیارات مربوط میشود!) خود نوعی نقض غرض بود.

اغلب بزرگترین کانالهای موجود در سیاره مربوط به دوره هسپرین می باشند. آب مایع به شکلی واضح مسبب به وجود آمدن پدیده های سطح مریخ از جمله کانالهای بزرگ، دره های کوچک و آبگذرهای جوان آن است. اولا آنجا بسیار سرد است. یک دوربین با حساسیت بسیار بالا نیز توانست تصاویری از یک منطقه جدید ژئولوژیک تهیه نماید. این مدرک شامل مولکولهای بنیانی پیچیده، ذراتی از نوعی ماده معدنی به نام مگنتیت (magnetite) که درون برخی از انواع باکتریها تشکیل می شود و سازه های بسیار ریزی که فسیلهای میکروسکوپی هستند می باشد. جوانترین عناصر موجود در مریخ، شامل رسوبات یخ در قطبها نیز به این دوره تعلق دارند.

این منطقه شامل لایه هایی رسوبی بود که احتمالا توسط آب مایع و رسوبات آن تشکیل شده است به اضافه آبگذرهای کوچکی که آنها نیز توسط آب مایع شکل گرفته بودند. آنها همینطور نشانه ها تیره و روشنی کشف نمودند که شکل و مکان آنها در تغییر بود. نشانه های تیره و روشن متغیری که ستاره شناسان در گذشته وجود آنها را گزارش کرده بودند در واقع بادهای مریخی بودند که در گستره سطح این سیاره می وزند. بعضی از ستاره­ شناسان حتی فکر کرده­ اند که «کانال ­هایی» را می ­بینند که توسط مریخی­ ها حفر شده تا آب را از قطب­ ها به دشت­ ها انتقال دهند.

پس از انجام بررسی های اكتشافی و حفر چاه های اكتشافی و تولیدی در میدان زمین گرمایی، مسئله كاربرد انرژی زمین گرمایی مطرح می شود. اونی گفت، دیگر فرهنگهایی که به دنبال آسمان بودند، بیشتر دوست داشتند که بهجای سفر هر سیاره در آسمان، نحوهی تعامل سیارات مختلف با هم را بررسی کنند. اونی که ابتدا فرهنگ مایاها را بررسی کرده، میگوید که بیشتر آنچه که از نحوهی مشاهده مریخ توسط مایاها میدانیم، از کتابی به نام «کدکس درسدن» است. همچنین باید گفت که این سیاره بیشتر به دلیل داشتن درههایی عمیق و کوههایی بلند در منظومه شمسی معروف شده است.

سیاره مریخ به عنوان چهارمین سیاره در منظومه شمسی شناخته میشود. یا بَهرام چهارمین سیاره در منظومه شمسی است که در مداری طولانیتر و با سرعتی کمتر از زمین به دور خورشید میچرخد. البته نسبت به مشتری و زحل بسیار متفاوت است. اما اونی میگوید، برای قرنها، این عددی نبود که ناظران به مریخ نسبت میدادند، بلکه آنها، دورهها و حرکات را میشناختند که ما توجهی به آنها نمیکنیم . اما کاوشگر پارکر ناسا به نظر میرسد اولین نگاههای دقیق ما به سطح این سیاره را محقق کرده است. آنها به نظر یک فریب چشمی است که ستاره ­شناسان را در موقع نگاه کردن از تلسکوپ­ هایشان فریب داده است.

گرچه مریخ به اندازه نصف زمین است، از جنبه­ های دیگر به نظر مشابه سیاره ما می­ باشد. با در نظر گرفتن اندازه آنها را با خط تیره مشخص می کنیم. ایالات متحده هر دوی آنها را در سال 1996 ارسال نمود. تشعشعات ماوراء بنفش خورشید که به سطح مریخ می­ رسد آنقدر هست که هر گونه موجود زنده ­ای را نابود سازد. آنها هر ساله از لحاظ اندازه تغییر می­ کنند چون غبارها بر اثر وزش باد پراکنده می ­شوند. نقاط تیره که زمانی تصور می­ شد گیاهان باشند در واقع نواحی سنگ­ های تیره ­تر و غبار هستند.

همچنین نواحی دیده شد که شبیه به بسترهای خشک رودخانه بود. کارشناس نجوم از همنشینی ماه و سیاره مریخ خبر داد و گفت: امشب بعد از غروب خورشید سیاره مریخ، به صورت خیلی درخشان و قرمز رنگ دیده می شود. با این بازنویسی، علاوهبراینکه دیگر اثری از چیزی شبیه اشارهی به یک شیء دیده نمیشود، صفت «شدید» برای اسم «ترس» نیز جای خودش را به قید «به شدت» برای فعل «میترسد» دادهاست.

این خورشید است. باید حدود یک سوم ورق را اشغال کند، اگرچه در واقع ابعاد آن در مقایسه با بدنه های دیگر حتی بزرگتر است. در واقع این دل کندن را ما در تمامی متون ادبی خودمان نیز داریم و در بسیاری دیگر از متون ادبی جهان نیز ما با این قضیه روبرو هستیم و حتی در کتاب مسیحی ها ، نیز قضیه ی مهاجرت عیسی مسیح ذکر شده است و دقیقا با شرایطی مشابه هم ذکر شده است که مسیح نیز باید هر آنچه داشت می گذاشت تا به آن حقیقت اولی دست پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید