معرفی ۲۳۷ تن از مشاهیر و مفاخر و رجال آمل – هراز نیوز

احمدیه تحصیلات متوسط خود را در آنجا به پایان برد و برای ادامه تحصیل به مدرسه طب دارالفنون رفت. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهر آمل گذراند و سال آخر دبیرستان را در دارالفنون تهران به پایان رساند و در همان سال در دانشگاه تهران به تحصیل در رشته فیزیک پرداخت . مرحوم آیت الله حاج شیخ عزیز الله طبرسی از علمای بنام شهرستان آمل در دوران اخیر بود. 1-3- البرز مرکزی کوههای حدفاصل دره هراز در شرق و دره رودخانه کرج – چالوس در غرب که از شمال در حدفاصل آمل و چالوس و دریای مازندران و در جنوب به شهرهای کرج، تهران و دماوند ختم می شود بخش البرز مرکزی را تشکیل می دهند.

رشته کوه البرز و قلهٔ دماوند و به خصوص قارن کوه (قاف) در ناحیهٔ شمال سمنان نقش برجستهای در متون تاریخی طبرستان و افسانههای ایرانی دارند. به نوشته صفحه گروه واژهگزینی فرهنگستان و زبان ادب فارسی به گمان قدما قاف سراسر زمین را دربر گرفته، کنارههای آسمان بر آن نهاده شده و منشاء پیدایش کوههای دیگر است. وی می­افزاید: کوه قاف به تعبیر عطار نیشابوری، مرکز دل است، جایی که پرندگان خام به پختگی می­رسند و درمی­یابند که هر کاری را حکمتی است و سیمرغ حقیقی، اصل وجود خودشان است. شکل دیگر”سار”که به معنی جای و مکان باشد و معنی اصلی “زار مرغ” محل و مکان “مرغ” که مراد از سیمرغ باشد، می باشد.

واژه های برز، زار، زر، ورز، ازریفیه و زار مرغ، همه دال بر این است که کوه”البرز”و قله بلند آن یعنی زار مرغ همه به نحوی با سیمرغ شاهنامه که زال را در”البرز”پرورش داده، رابطه می یابند. در دوره ایلخانان روی بقایای این کاروانسرا، یک کاروانسرای دیگر ساخته می شود که امروزه بقایای آن موجود است. آنجایی که دریاهای عمیق و وسیع واقع است. غربی ترین کوههای افغانستان به حساب می آیند که مابین فیروز کوه و زاویه که بواسطه سرحد سرزمین ترکمنستان و ایران به شمال غرب افغانستان تشکیل شده ، واقع گردیده ارتفاع قله این کوه از 2500 متر تجاوز نمی کند.

اشترانکوه با ارتفاع ۴۲۵۰ متر در جنوب شهرستانهای الیگودرز و ازنا بلندترین قله زاگرس میانی است که دارای هشت قله بلند و به هم پیوسته است که در تمام طول سال پوشیده از برف است. نسخه بابلی که قطعاتی از سنگنگاره را نیز به همراه دارد؛ بر روی سنگ، و نسخه مصری که از جزیره اِلِـفانتین در میانه رود نیل بدست آمده است، بر روی پاپیروس نگاشته شدهاند. ایسنا/ «به گمان قدما «قاف» سراسر زمین را دربر گرفته، کنارههای آسمان بر آن نهاده شده و منشاء پیدایش کوههای دیگر است.

هم چنین در ادبیات پارسی ( برزکوه) هم به معنای البرز آمده است و ترجمه ی تحت اللفظی آن می باشد. البرز که تغییر یافته هَرا بُرز است به معنی هَرای با شکوه است. دریای آمو در خاک افغانستان تقریبا متوازی باهندوکش است که در بین دو فاصله هندوکش و آمو ، سرزمین های موقعیت یافته که موسوم به بدخشان ، قطغن و با کنرهای قدیم می باشد که از شمال شرق به طرف غرب امتداد می یابد .

کوه بابا در بین هندوکش و فیروز کوه واقع بوده و به طرف غرب به مسافت 200 کیلومتر امتداد دارد . دریای پنجشیر: از کوتل خاواک سرچشمه گرفته تا گلبهار و کوهدامن امتداد می یابد. این کوه از گوشه غربی کوه بابا شروع شده تا جنوب غرب هرات ادامه می یابد و دریاهای خاشرود و خورد رود از همین کوه سرچشمه می گیرند . 7- کوههای کردستان این رشته به صورت متصل یا نیمه متصل در شمال زاگرس جای دارد که دامنه آن تا نواحی کوهستانی لرستان پیش می رود. این کوه در نواحی جنوب شرقی غزنی از بند سرده شروع می شود و ارتفاع آن از 3000 تا 3500 متر است ، این کوه در بین شلگر و کتواز به شرق آب ایستاده غزنی پیش رفته به سلسله کوه سلیمان ختم می گردد.

جنوب مدینه همان قباست; جایی که رسول خدا ـ ص ـ در وقت هجرت از مکه به مدینه از آن ناحیه وارد مدینه شدند. پیش از تشکیل حکومت ماد، حکومتهایی همچون اورارتو و کلخا در قفقاز شکل گرفته بود که قدمت برخی از آنها به بیش از ۴۰۰۰ سال نیز میرسد، اما درنتیجه جنگهای فرسایشی بین این دولتها از قدرت آنها کاسته شد و بعدها دولت هخامنشی آن را تصرف نمود و به خاک خود ضمیمه نمود، البته طبق اطلاعات موجود برخی از کشورهای این منطقه همچون کلخا (گرجستان امروزی) به اختیار خود وارد امپراتوری هخامنشی شدند، قفقاز تا چندین سال جزو حکومت ایران بود تا زمانی که پادشاهان ظالم بر سر کار آمدند که مردم قفقاز تاب بر نیاوردند و از ایران جدا شدند، حتی حاکمان اسلامی از کشورهای گرجستان و ارمنستان هم اخراج شدند و این مناطق به صورت مستقل عمل میکردند تا زمان صفویه که مجدداً به ایران ضمیمه شدند.

این سلسله کوههای از کوهستانهای جنوب فرانسه آغاز و پس از عبور از رشته کوه آلپ، از طریق شبه جزیره بالکان وارد ترکیه می شود. پس از جنگ و شکست مسلمانان زمزمههایی بلند شد که ای کاش همنظر با رسول خدا بودیم تا این شکست تلخ و کشته شدن عزیزان خود را نمیدیدیم؛ ولی آنگاه بسیار دیر بود! بعد از این، طالب مرتبه های ترقی را به سرعت طی کرد تا اینکه در سال ۱۰۲۸ هجری قمری به منصب ملک الشعرایی رسید و بعد از آن در کمال نعمت و عزت تا هفت، هشت سال زندگی کرد و آنگاه بعد از مدت زمانی بیماری و گرفتاری به یک نوع اختلال حواس، سرانجام در سال ۱۰۳۵ یا ۱۰۳۶ درگذشت و پسرخاله اش، حکیم رکنای مسیح کاشی که او نیز در هند و برخی سفرهای طالب با او همراه و از نظر سن از او بزرگتر بود، رباعی ای در ماده تاریخ مرگ طالب سرود.اما درباره ی اختلال حواس طالب در اواخر عمر، برخی تذکره نویسان نوشته اند که او دچار عارضه ی اختلال حواس شد و مرگش نیز در پی همین بیماری رخ داد؛ اما تصور می شود (اگر این گفته حقیقت داشته باشد) این اختلال حواس طالب در اثر افراط در استفاده ی او از معجون افیون دار باشد.

کسانى که هرزه شنو مىشوند، هرزه گو مىگردند.وقتى واردات انسان هرزه شد، صادرات او هم هرزه و پلید و کثیف مىشود. که پهلوانی است، نگهبان آتشکده ها می تواند باشد. در فارسی دری کاربرد های فراوان دارد، مانند هیرمند، پنجهیر بعد ها پنجشیر هیری یا هری و. ما به سرچشمه های آب و به گذرهای آب درود می فرستیم و به شعبات و تقاطع راه درود می فرستیم. دریای کرم: از قسمت جنوبی سفید کوه سرچشمه گرفته وادی کرم را شاداب می کند و این دریا پس از طی فاصله 352 کیلو متر به نزدیکی عیسی خیل به دریای سند می ریزد.

این شکاف حدود سه متر ارتفاع، یک متر عرض و به اندازه قامت یک انسان دراز کشیده طول دارد. که به معنی قد و قامت و بالا و بلندا باشد. لازم به ذکر است علامه طباطبایى، قدس سره، پس از تحقیقات ارزندهاى به این نتیجه رسیده اند که نشانه هاى یادشده در قرآن کریم از غار اصحاب کهف بر غار «افسوس» در ترکیه منطبق تر است. فرزندانی که خدا به پدر استاد عطا میکرده است، معمولاً بر اثر ضعف امکانات بهداشتی پزشکی یا به علل و عوامل دیگر زنده نمیماندند.

آیاتی که ذکر شد نشاندهندۀ ضعف ایمان و سستی مسلمانان در اجرای فرمان پیامبر اکرم (ص) است. در آبان یشت بند 37 آمده است که گرشاسپ در کنار دریای پیشین، فدیه نیاز اناهید نموده است و بنا بر مینوی خرد (61 بند 20- 26 بند 40) تن سام در دشت پیشانسه نزدیک کوه دماوند است. رقیه بهزادی، بندهش هندی، ص 281) دشت پیشانسه در ناور غزنی و کوه دماوند در شمال کابل است. 2- رشته کوههای غرب و جنوب فلات ایران (کمربند کوه زایی زاگرس) کوههای زاگرس، سراسر غرب، جنوب غرب و قسمتی از جنوب کشور، از آذربایجان تا شمال تنگه هرمز را می پوشاند.

فرهاد تراش که نام خود را از فرهاد کوهکن و عاشق دلباخته شیرین سریانی گرفته، دیواره بزرگی به طول ۲۰۰ و بلندای ۳۶ متر است که در دامنه کوه بیستون و در غرب کتیبه داریوش تراشیده شده است. کوه بیستون در آن دوره نه تنها دارای اهمیت مذهبی بوده بلکه بر کناره ی شاهراه مرکز و غرب ایران به بین النهرین قرار داشته و در معرض دید همگان بوده است.

از قلل كوهنوردي آن دماوند، پالان گردن، دوبرار، توچال، پلنگ چال، عجب شير، دوشاخ و چين كلاغ مي باشند. اکثر قلل کوههای هزاره به 2300 متر میرسد، آب و هوای این مناطق عموما سرد است وحبوبات خیلی کم رشد می کند. ارتفاع این کوه به 4500 متر می رسد و دائم پوشیده از برف است. در سلسله جبال هیمالیا 14 قله وجود دارند که ارتفاع آنها بیش از هشت هزار متر است و اورست بلندترین آنها. آند به شکل زنجیرهای در راستای کرانهٔ باختری آمریکای لاتین قرار گرفته و بیش از ۷ هزار کیلومتر درازا دارد.

بدین شکل می توان مجموعه کوهستانهای ایران را به پنج گروه عمده زیر تقسیم بندی کرد. در داخل این سکوها، حفرهای دایرهای شکل به چشم میخورد که در درون سنگها تراشیده شده است. با برداشتن سنگها، اشعه آفتاب به درون غار نفوذ کرد و عامل بیدار شدن جوانان خفته در غار گردید. داراي صحن کوچک و گنبدي است، به درون آن رفته، در محرابش دو رکعت نماز خوانديم و اين مسجد بالاتر از بقعه حمزه، در شمال آن واقع است. اما مزار وی امروزه مشخص نیست.او را از برکات علم عرفانی و علم فلسفه می دانستند و این عالم پارسا و عارف جزو علما عرفانی صدر اسلام در آن زمان بود.

اما در زمان فتحعلیشاه قاجار طی جنگهای ایران و روس از ایران جدا شد و به روسیه تزاری پیوست. دامنه های شمالی آن به اقلیم ساحلی دریای خزر و دامنه جنوبی آن به اقلیم مرکزی ایران مشرف می باشد. بیستون در سال 1381 شمسی، به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. در محوطه بیستون چندین و چند غار به چشم میخورند که بازدید از آنها به مراجعهکنندگان توصیه میشود. سنگ نوشته بیستون چطور ساخته شده است؟ این سنگ نوشته شامل ترجمه پاراگراف یک تا 69 متن فارسی باستانی میشود و 112 سطر دارد. با توجه به اینکه در پایان همین بند از فرستاده شدن رونوشتهای «آریایی» به سرزمینهای دیگر یاد شده است، و نیز با توجه به پیدا شدن نمونههایی از آن در بابل و مصر به خط و زبانی که امروزه آرامی نامیده میشوند؛ این گمان نیز وجود دارد که نام اصلی و باستانی متون و کتیبههای آرامی، «آریایی» (در فارسی باستان« آرییا») بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید