موقعیت جغرافیایی و آشنایی مقدماتی با کوهدشت

از بندر تا این کوه های مریخی چابهار چیزی حدود 40 دقیقه رانندگی باعشق را تجربه میکنید. آنها از ۱۳ تا ۷۰ سال سن داشتند. بیش از ۵ هزار کوهنورد تاکنون با موفقیت به قلهی اورست صعود کردهاند که در میان آنها کودک ۱۳ ساله، یک فرد نابینا و زنی ۷۳ ساله نیز به چشم میخورد. در سال ۲۰۱۱ دو مرد با پاراگلایدر از قلهی اورست به پایین پریدند و در عرض ۴۲ دقیقه در روستایی فرود آمدند.۱۲. صعود به قلهی اورست برای شما حدود ۶۵ هزار دلار هزینه در بر خواهد داشت.۷.

بر اساس آمار ارائه شده، تا کنون حدود 250 کوهنورد در مسیر رسیدن به اورست جان خود را از دست دادهاند و جسد شماری از این کوهنوردان نیز هرگز پیدا نشده است. 29 سال بعد از مالوری “سر ادموند هیلاری” بر فراز اورست ایستاد تا اولین انسانی باشد که قدم بر روی بام دنیا گذاشته یاشد، اما آیا او واقعا اولین کوهنوردی بود که اورست را فتح میکرد؟ وی راهنمای تیمی از کوهنوردان آمریکایی بر روی اورست بود.

لبخند شرارت باری روی لبهایش بود گویی به خود و ثروتش خیلی متکی باشد و مطمئن باشد میتوان قاضی و دادگاه را با «رشوه» خرید. کوه اورست با ارتفاعی در حدود ۸۸۴۸ متر بالاتر از سطح دریا، بلندترین کوه روی کره زمین است. اما آیا این عکس را مالوری روی قله گذاشته بوده؟ آیا K2 بلندتر از اورست است؟ پیکر یخ زده و تقریبا سالم مالوری بعد از 75 سال در اورست پیدا شد. زمانی که پیکر یخ زده مالوری پیدا شد تقریبا لباسها و مدارک وی سالم بودند اما در مدارک و جیب مالوری عکسی از همسرش یافت نشد و این یعنی عکس را از مدارکش خارج کرده بود.

احمد مسعود، پیشنهاد همکاری با دولت طالبان را رد کرده و در برابر طالبان ایستادگی میکند. تلاش مالوری و ارتفاع صعود وی با توجه به امکانات کوهنوردی در آن زمان بسیار حائز اهمیت بود و نشان دهنده توان و نبوغ بسیار بالای این کوهنورد بود. این کوهنورد و کاوشگر مشهور انگلیسی اولین انسانی بود که برای فتح اورست تلاش کرد. پس از چند روز تلاش و بر قراری کمپهای شش گانه سرانجام در روز 8 ژوئیه 1924 روز موعود برای فتح بام دنیا فرا رسید.

صعودهای زیادی در مدت تنها یک روز بر روی آن صورت گرفت و افراد بسیاری بر روی آن دچار سرمازدگی شدند. رستوران کوه صفه اصفهان خود به تنهایی تفریحی خانوادگی را موجب میشود و علاوه بر ساکنین اصفهان گردشگران ایرانی و خارجی میتوانند بعد گشت و گذار در کوه، صرف غذای خوبی را در محیطی دلچسب تجربه کنند. برای اینکه بتوانیم ساخت زمان حاده ساده را به خوبی یاد بگیریم ابتدا باید این دو متن را بخوانیم.

چند روز گذشت تا اینکه کدخدای پایین ده فکري به ذهنش رسید و به مردم گفت: بیل و کلنگ تان را بردارید تا چندین چاه حفر کنیم و قنات درست کنیم. سالها از شوهر عمه و مریم خبری نبوده ، تا اینکه بعد از بیست سال متوجه میشن که شوهر عمه در تصادف رانندگی از دنیا رفته و محل زندگی مریم هم با فوت اون برای همیشه گم شده بوده . ادامه جذابترین حقایق مربوط به این کوه را با شما به اشتراک میگذاریم:۱.

پیدا کردن جسد مالوری نیز به اندازه ناپدید شدن وی پر رمز و راز بود. اما پیدا کردن جسد مالوری ، راز صعود او به اورست را پیچیده تر کرد. در جامعه مدنی است که باید واقعیتها سرشار از معنا گردند، مردم مدارا و رواداری را فراگیرند، به برابری احترام بگذارند، پدیده ها را مورد سوال قراردهند، به بروز تغییرات در خود و دیگران باور پیدا بکنند و در نتیجه به یک قدرت تشخیص متعادل سیاسی دسترسی پیدا بکنند.

در آخرین بازدید من از این گنبد نمکی در بهمن ۱۳۹۷، تابلو و نشانه خاصی برای دسترسی به گنبد نمک جاشک دیده نشد. بیست و پنج می ۱۹۶۰ – تیمی از کوهنوردان چین و تبت از مسیر شمالی به قله اورست رسیدند بیست و دو می ۱۹۶۳ – اولین صعود یال غربی اورست توسط تیم امریکا- در واقع دسترسی به یال غربی از طریق جبهه شمالی صورت گرفت- صعود کنندگان ویلی انسولد و تام هورنباین بودند.

به گزارش ایسنا، رویای صعود به این کوه 8 هزار و 848 متری را کوهنوردان زیادی در سر پروراندهاند و شماری هم در راه رسیدن به این رویا جان خود را از دست دادهاند. او تنها در مدت ۳ روز از کمپ اصلی خود در ارتفاع ۶۵۰۰ متر بدون استفاده از اکسیژن مصنوعی قله را صعود نمود چهار می ۱۹۸۲- ۱۱ کوهنورد روس از طریق دیواره جنوب غربی – سمت چپ مسیر بانینگتون- صعود نمودند هشت اکتبر ۱۹۸۳- لو ریچارد، کیم مومب و کارلوس بوهلر قله را از طریق جبهه شرقی، معروف به کانشونگ صعود نمودند سوم اکتبر ۱۹۸۴- کوهنوردان استرالیایی تیم مکارتنی، اسنپ و گرگ مورتیمر قله را از طریق دهلیز شمالی صعود نمودند بیست می ۱۹۸۶- شارون وود به عنوان نخستین زن از آمریکای شمالی توانست از مسیر جدید شانه غربی که از یخچال کانشونگ آغاز می شد خود را به دهلیز هورنباین رسانده و قله را صعود کند.

در سال ۱۹۸۳ تعداد کسانی که قله اورست را تا آن زمان فتح کردهبودند به ۸ نفر میرسید، اما در سال ۲۰۱۲، تنها در یک روز ۲۳۴ نفر به این قله صعود کردند. آیا تا به حال کوهی بلندتر از اورست بوده است؟ با این حال تپه یا کوه قلعه حسن علی بزرگترین دهانه آتشفشانی ایران شناخته می شود که قطری نزدیک به 1200 متر و 300 متر عمق دارد.

۲۲. اگر معیار بلندترین قله دنیا ارتفاع آن از سطح زمین باشد، اورست بلندترین قله دنیا نیست و در این صورت کوه مائوناکی در هاوایی با ارتفاعی حدود ۱۰ کیلومتر بلندترین کوه جهان میشود. در حدود سال ۱۸۵۶ بر اساس بررسیهای عظیمی که از نقشه هند بعمل آمد، بلندای اورست را ۸۸۴۰ متر تخمین زدند. دگر آفرین بر فریدونِ بُرز/ خداوند تاج و خداوند گُرز . اول آنکه دختر مالوری گفته بود که پدرش عکسی از مادر وی به همراه داشته و به او قول داده بود که عکس او را بر روی بام دنیا قرار دهد.

گفته شده که شماری از شهدای احد هم در آن مدفون بودهاند.(1) از آنجا که رسول خدا ـ ص ـ فرمود: هر کسی را در هر کجا شهید شد دفن کنید، محتمل مینماید که شماری از شهدای احد در آنجا دفن شده باشند. اورست آنقدر شهرت دارد که کمتر کسی پیدا میشود که در مورد آن اطلاعات نداشته باشد. ۴. اجساد تنها چیزهایی نیستند که در کوه اورست پیدا میشوند؛ حدود ۵۰ تن زباله در این کوه وجود دارد که آن را به کثیفترین کوه جهان تبدیل کرده است. کوهنورد معروف آمریکایی یکی از افرادی بود که سالها در اورست و در ارتفاع بالا و در منطقه مرگ به جستجو برای پیدا کردن جسد مالوری پرداخت.

در اصل این کتیبه حکم توییت کردن یا انتشار در صدر اخبار در آن زمان را داشته است. این کتیبه به سه زبان عیلامی، بابلی و پارسی باستان و به خط میخی نوشته شده است و پیروزی داریوش اول هخامنشی بر شورشیان را شرح داده و به تصویر میکشد. کتیبه بیستون (کتیبه داریوش) بزرگترین کتیبه جهان، نخستین متن شناخته شده ایرانی و از آثار هخامنشیان واقع در شهرستان هرسین در سی کیلومتری شهر کرمانشاه بر دامنه کوه بیستون است.

پادشاه در حضور همگان با اصحاب کهف به گفتوگو پرداخت و خدا را بر اين رحمت عظيم سپاس گفت، درحالی که پادشاه در ورودی غار ايستاده بود، اصحاب کهف به مکان خود بازگشته و در آنجا به جوار الهی شتافتند. ما صلح را شرط هرگونه پیشرفت دیگر می دانیم و هرگونه صلح و آشتی ملی را در پیوند با تطبیق عدالت می بینیم. خزان که میشود، شور و شرر رفتن مردم به کوهها بسیار بیشتر از دیگر وقتها شده میرود. هر بار رفتن از صفا به مروه یک دور و بازگشت از مروه به صفا دور دیگر به شمار میرود.

پس از آن دیگر هیچکس این دو کوهنورد را ندید و ناپدید شدن مالوری، بزرگترین راز تاریخ کوهنوردی را رقم زد و این سوال را در اذهان مطرح کرد که آیا آنها قبل از رسیدن به قله ناپدید شدند یا بعد از آن؟ ارتفاع اورست به دلیل تغییر صفحات تکتونیکی زمین به آرامی در حال افزایش است و ممکن است پس از زلزله 7.8 ریشتری در سال 2015 کوچک شده باشد. آنها پس از رسیدن به قله از مسیر جنوب شرقی بازگشته و نخستین تراورس اورست را هم صورت دادند بیست و چهار سپتامبر ۱۹۷۵ – دوگال هستون و داگ اسکات از صعود دیواره جنوب غربی را صورت دادند، سرپرستی این تیم را کریس بانینگتون بر عهده داشت سیزده می ۱۹۷۹ – آندری استریمفیل و یرنی زاپلوتنیک قله را از مسیر اصلی غربی صعود نموده و از مسیر هورنباین بازگشتند ده می ۱۹۸۰ – تسونه شیجی هیرو تاکاشی اوزاکی از ژاپن نخستین صعود مستقیم جبهه شمالی را انجام دادند.

دیدگاهتان را بنویسید