نام دیگر تفتان مکان گرما است

این مسجد در دل یکی از محلههای تاریخی شهر با نام دودانگه واقع شده و به لحاظ معماری و قدمت، از بناهای منحصر به فرد استان لرستان و شهر بروجرد است. راهآهن استان لرستان به دلیل کوهستانی بودن مسیر یکی از مناطق پراهمیت شبکه ریلی ایران است. طایفههایی از لر بختیاری در شرق لرستان، در مناطق الیگودرز و ازنا ساکن هستند یا هر ساله به این منطقه کوچ میکنند. ساکنان مناطق شهری، پیشهور، بازرگان یا صنعتگر بودهاند. امروزه درصد قابل توجهی از ساکنان شهرها را کارمندان ادارات دولتی، آموزشی و نظامی تشکیل میدهند. بر اساس همین سرشماری، جمعیت شهرنشین استان لرستان در سال ۱۳۹۰ برابر با ۱٬۰۷۵٬۹۵۱ نفر بودهاست که نسبت به سال ۱۳۸۵ از رشدی برابر با ۵٫۵ درصد برخوردار بودهاست.

بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت استان لرستان دوره در سال ۱۳۹۰ برابر با ۱٬۷۵۴٬۲۴۳ نفر بودهاست که ۲٫۳ درصد از جمعیت ایران را تشکیل میدهد. تعداد خانوارهای استان لرستان در سال ۱۳۹۰ برابر با ۴۶۲٬۵۲۸ نفر بودهاست. دره پنجشیر از نقطه نظر تعداد دهکده ها و تمرکز جمعیت یکی از بهترین جاهای حکومت کلان شمالی است. کیو در گویش لری مردمان خرمآباد به معنی کبود رنگ و آبی است و دلیل استفاده آن آب زلال و عمیق این دریاچه است که به رنگ آبی و نیلی دیده میشود. مردم لرستان به گویش لری بالاگِریوِهای، لری خرمآبادی، لری بختیاری، لری ثلاثی، زبان لکی و فارسی تکلم میکنند.

از جمله شهرهایی که مردمانشان به زبان لکی تکلم میکنند میتوان الشتر (سلسله)، نورآباد (دلفان)، فیروزآباد، کوهدشت، بیرانشهر (چغلوندی) و شهرستان چگنی (بخش شاهیوند، دهستان تشکن و منطقه برآفتاب) را نام برد. برخی از مردم لرستان به زبان لکی تکلم میکنند. طی این مجاورت و همنشینی ممیزات و اختصاصات تمدنی آنان را فرا گرفتند و با خود به ماد و پارس بردند و در آنجاها با اقتباساتی که از آنها کردند، تمدن جدید را ـکه ذوق و سلیقه و نفوذ تمدن های دیگر چون بابل و آشور و مصر را در آن دخالت داشت ـ پی افکندند.

امّا آنها تمام توصیهها و موعظههای پیامبر را نادیده گرفتند و وقتی احساس کردند مسلمانان پیروز شدند به طمع جمع غنیمت آن دره را رها کردند. در سال ۱۸۴۷، گروه تصمیم گرفتند ارتفاع قله ای را بسنجند که گمان میکردند از کنچنجونگا (Kangchenjunga) بلندتر است. صعود به این قله بسیار دشوار است. مسلما دماوند به عنوان نماد ملی و البته بلندترین کوه کشورمان در راس قله های مهم البرز قرار دارد. با چندین قله ۴۰۰۰ متری که بلندترین آنها دو قله کنار هم به نام دوبرار است که در منطقه بین جاده هراز و فیروزکوه واقع است.

بلندترین قله شمال آفریقا کوه توبکال Toubkal 4165 متر می باشد که درست در 75 کیلومتری جنوب شهر مراکش قرار دارد. از جاذبههای تاریخی شهر دورود میتوان به پل تاریخی چالانچولان اشاره کرد. این پل در ۲۰ کیلومتری شهر دورود واقع شدهاست. این کوه در شرق افغانستان تقریبا به مسافت 31/5 کیلو متر از شهر پیشاور پاکستان شروع شده و به سمت جنوب پیشروی نموده وادی جلال آباد را از وادی کرم جدا می سازد .

به عبارت دقیق تر این خانواده یک گروه جدا اما مرتبط از چند زیرگروه پیوسته از ایلات و طوایف است، شناخته شدهترین این گروهها عبارتند از فیلی یا لر کوچک و بختیاری، بویراحمد، کهگیلویه، لک و ممسنی (چهار گروه اخیر لر بزرگ را تشکیل میدهند). اداره کل راه و ترابری استان لرستان بهطور مستقل در سال ۱۳۵۴ تشکیل و حوزه راه استان لرستان و خوزستان رسماً از یکدیگر جدا شدند. در پی تأسیس وزارت طرق و شوارع در سال ۱۳۰۸ اداره طرق و شوارع خوزستان و لرستان در سال ۱۳۱۲ شروع به فعالیت کرد.

مدیریت ضعیف وعدم ارزیابی صحیح اثرات زیست محیطی در فعالیت های اقتصادی وراهسازی وناهماهنگ با توسعه پایدار در محیط های طبیعی ، لطمات جبران ناپذیری بر ثروتهای ملی وارد میسازد . در ابتدای فعالیت این وزارت حدود ۳۱۰ کیلومتر راه شوسه در محدوده استان لرستان قابل استفاده بود که این مقدار با تبدیل وزارت طرق و شوارع به وزارت راه به ۵۹۰ کیلومتر ارتقاء یافت. آزادراه خرمزال که با نام آزادراه خرمآباد – پل زال نیز شناخته میشود و عملیات ساخت آن از سال ۱۳۸۴ آغاز شده بود در حد فاصل دو شهر خرمآباد و اندیمشک به طول ۱۰۴ کیلومتر قرار گرفتهاست.

مسیر ریلی استان لرستان هماکنون ۲۱۵ کیلومتر است که در طول این مسیر ۱۵ ایستگاه ایجاد شدهاست. این دریاچه که به «نگین اشترانکوه» معروف است یکی از زیباترین دریاچههای طبیعی ایران بهشمار میرود و با ارتفاع ۲۳۶۰ متر از سطح دریا واقع شدهاست. اما این کشور به دلیل همین زمینهای سبز که برای چرای حیوانات شیرده مناسب است و گلهای خوبی برای تولید عسل دارد، معروف شده است. بیایید برای این زوج آرزوی خوشبختی کنیم و برایشان به خاطر همه چیز از جمله شجاعتشان انرژی مثبت بفرستیم. از جمله مهمترین مساجد استان لرستان میتوان به مسجد جامع بروجرد که به مسجد جمعه نیز شناخته میشود اشاره کرد که یکی از نخستین مسجدهای ساخته شده در ایران است که در قرن دوم تا سوم هجری در شهر بروجرد بنا نهاده شدهاست.

به این ترتیب ضریب شهرنشینی در استان لرستان ۶۱٫۳ درصد است. به این ترتیب طی یک دوره پنج ساله تعداد خانوارهای لرستانی بیش از ۲۰ درصد رشد کردهاست. و این نرخ تا سال ۱۳۹۹ ادامه داشت تا جایی که با ثبت نرخ بیکاری ۲۱ درصد لرستان به عنوان دارنده بالاترین نرخ بیکاری معرفی شد. از جمله اهداف ساخت این آزادراه کاهش تصادفات، کاهش زمان سفر و همچنین صرفه جویی سالانه ۴۰۰ میلیارد ریال در مصرف سوخت، کاهش ۶۰ کیلومتری طول آزاد راه نسبت به مسیر قدیمی خرمآباد – پلدختر – اندیمشک، کاهش بار ترافیکی و افزایش سرعت مطمئن در این محور عنوان شدهاست.

پس از پیروزی جهاد مردم افغانستان در برابر شوروی، احمد شاه مسعود در دولت مجاهدین به عنوان وزیر دفاع این کشور تعیین شد. کشتار آزادی خواهان ارمنی به دست ارتش سرخ، در اتحاد شوروی، در دههٔ ۱۹۳۰ میلادی. معلوم نیست که چه مدت پارسیان تحت تسلط اورارتوها باقی ماندند، اما قبایل پارسی وقتی نواحی شمالی ایران را ـ که اول در مجاورت دولت اورارتو ساکن آن بودند ـ ترک کردند، معرفت کافی از این تمدن به دست آورده بودند و توانستند بخشی از خصایص آن را با خود به جنوب ایران به ارمغان ببرند. ما با استفاده از انواع نقشه های مختلف یک اطلس می توانیم اطلاعات بیشتر و دقیق تری دربارهٔ کشورها یا نواحی مختلف جهان به دست بیاوریم.

در لرستان بالغ بر ۵۰ آبشار وجود دارد که هر ساله در فصلهای مختلف علاقهمندان بسیاری را به خود جذب میکنند. این دریاچه در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی الیگودرز قرار دارد که شامل امکانات تفریحی همچون قایق تفریحی، جت اسکی و اسکان شبانه میباشد. زیپ لاین کوه یکی از امکانات این مجموعه تفریحی و گردشگری اصفهان است که آدرنالین بسیاری در خون شما ترشح می کند. کوه نمک استان بوشهر یکی از شگفت انگیزترین پدیدههای زمین شناسی است و مواد اصلی تشکیل دهنده گنبدهای نمکی رسوبات تبخیری مانند انواع نمک طعام نمک صنعتی و گچ است که عملکرد فرسایش آبی بر این رسوبات جلوه خاصی به ارتفاعات بخشیده است .

آوردهاند که این رشته سر بر کوه کنارههای آسمان میساید و چون ستونی میان آسمان و زمین، مانع از فروریختن آسمان و لرزشهای متعدد زمین میشود. اولین هواپیما در سال ۱۳۰۴ در این فرودگاه به زمین نشست. جزو اولین نفرات بودم که به بیس کمپ رسیدم. تصویر بالا متعلق به اردیبهشت ماه سال 90 است که استاندار ایلام، استاندار لرستان، رئیس سد سیمره و رئیس توسعه منابع آب و انرژی ایران در آن از طریق ویدو کنفرانس با رئیس جمهور آبگیری سد را آغاز کردند.

دیدگاهتان را بنویسید