نقد فصل پنجم ریک و مورتی (Rick And Morty)

مدل سازی ریاضی میتواند به کشف جزئیات مهم کمک کند؛ برای مثال به کمک مدل سازی میتوانیم بفهمیم که بخشهای داخلی و گوشته این دو سیاره احتمالا دمای 6727 درجه سانتی گراد و فشار تقریبی 6 میلیون برابر جو زمین دارند. این ویژگی را برای اولین بار کاوشگر فضایی ویجر ۲ در سال ۱۹۸۶ کشف کرد. روی زمین با پرتاب لیزرهای قدرتمند به اهداف در بازههای کوتاه مدت، میتوان دما و فشار داخلی غولهای یخی را شبیه سازی کرد. آنها همچنین نمیدانند که آیا هرگونه «زیستی» در این سیاره میتوان یافت یا نه، چون بیشترِ دانستههای ما درباره این سیاره پس از پروازِ ماهوارهِ کاوشگرِ «وُاِیجِر ۲» (Voyager ۲) از کنارِ آن به دست آمده است و هنوز هیچ کاوشگری بر روی این سیاره فرود نیامده است.

برای تنبلها مریخ گزینه خوبی برای زندگی است، زیرا نسبت به زمین جاذبه خیلی کمتری دارد و میتوان در آن به جای راهرفتن، جهید! تنها سیاره ای که درآن حیات( موجودات زنده) وجود دارد. تاکنون حداقل ۸۲ قمر در مدار زحل کشف شدهاند که ۵۳ عدد از آنها به صورت رسمی نامگذاری شدهاند. این سیاره را ویلیام هرشل در سال 1781 به صورت تصادفی کشف کرد. اورانوس از هسته ای به ضخامت 7100 کیلومتر متشکل از آهن ، یخ و مواد سیلیکاتی تشکیل شده است ، اطراف هسته را لایه ای از یخ آمونیاک ، آب و متان که پاره ای از آن ها به صورت یونیزه هستند فرا گرفته است ، ضخامت این لایه میانی در حدود 10600 کیلومتر است ، در بالای این لایه انبوهی از هیدروژن و هلیوم مولکولی با ضخامت تقریبی 7300 کیلومترقرار دارد که همان جو سیاره است .

فضاپیمای New Horizons، بیشتر از سه میلیارد مایل از زمین فاصله دارد که هم اکنون بیش از ۱۰۰ میلیون مایل دورتر از پلوتون است و زمانی که این فاصله با تکنولوژی محدود فضاپیما همراه شود، بدین معنا است که امکان انتقال اطلاعات، تنها با سرعت ۱ تا ۴ کیلوبیت بر ثانیه وجود دارد. سرعت اورانوس در این مدار 8/6 کیلومتر در ساعت است که کمتر از یک چهارم سیاره ی زمین است علت آن هم دوری اورانوس از خورشید است که برای باقی ماندن ان در مدار به نیروی گریز از مرکز خیلی زیاد نیازی نیست دمای سطح این سیاره کمتر از 200 درجه زیر -0- است.

ابرهای متان به وفور در جو سیاره یافت می شوند و فشار جو بیش از 100 اتمسفر است ، بادهایی با سرعت 360 تا 720 کیلومتر بر ساعت در جو آن می وزند . جو سیاره با جذب نور قرمز توسط متان در بالای سطح سیاره موجب رنگ آبی سیاره است ، این جو از : 83 % هیدروژن – 15 % هلیوم و 2 % متان تشکیل شده است . خورشید در بالای استوای سیاره قرار دارد، به دلیل میل 98 درجه ای محور سیاره با استوا فصول 42 ساله تابستان و زمستان را در آن شاهد هستیم .

وَجَعَلْنَا فِی الْأَرْضِ رَوَاسِیَ أَنْ تَمِیدَ بِهِمْ وَجَعَلْنَا فِیهَا فِجَاجًا سُبُلًا لَعَلَّهُمْ یَهْتَدُونَ ؛ و در روی زمین کوههای استوار قرار دادیم تا خلق را از اضطراب زمین حفظ کند، و نیز راهها در کوه و جادههای پهناور در زمین برای هدایت و راهیابی مردم مقرر فرمودیم. بعد از آن کربن زنجیرههای طولانیتری تشکیل میدهد و سپس زنجیرههای بلند به هم فشرده میشوند تا الگوهای کریستالی مانند الماس را تشکیل دهند.

بنا براین، برخلاف مورد وجود، افزودن محمول به موضوع در چنین گزارههایی مستلزم این نخواهد بود که مصداقِ حقیقی مفاهیم ما وجود نداشته باشند؛ چرا که چنین افزایشی در خود واقعیت هم روی میدهد. در تمام مباحث جغرافیای پزشکی سه رکن بیماری، سلامت و محیط در ارتباط با هم مورد توجه اند. سیستم “GW ORI” یک سیستم سه ستارهای است که این سه ستاره با گرانش به یکدیگر متصل شدهاند. برخی از دانشمندان تصور میکردند که مشتری هنوز در مرحله شکل گیری است، چرا که تغییرات زیادی روی آن صورت میگرفت و به همین خاطر آن را مشتری نامیدند. بهترین روش برای اینکه باران الماس را اثبات کنیم، ارسال فضاپیمایی به اورانوس و نپتون است.

دلیل دیگر سردتر بودن اورانوس نسبت به نپتون این است که با اینکه هر دو سیاره یعنی اورانوس و نپتون میزبان جوهای تقریباً یکسان هستند و هر دو سیاره در جو خود مقادیر قابل توجهی متان دارند که یکی از قویترین گازهای گلخانه ای است و گرما را به دام می اندازد، با این حال، نپتون کمی بیشتر از اورانوس، متان را در خود نگه می دارد. دیموس دومین قمر مریخ که نام خود را از کلمه یونانی به معنای وحشت گرفته از فوبوس کوچکتر است و قطری برابر ۱۲.۶ کیلومتر و ظاهری کمتر نامنظم دارد. این سیاره قطب هایی دارد که در زاویه ی 98 درجه با صفحه ی مدار سیاره قرار گرفته اند به این ترتیب در اورانوس 42 سال زمینی شب و 42 سال روز است!

یک ویژگی منحصر بفرد دیگر اورانوس این است که در طول نیم سال اورانوسی که معادل ۴۲ سال زمینی است، قطب شمال اورانوس به سمت خورشید و در طول نیم سال بعدی قطب جنوب آن به سمت خورشید قرار می گیرد (هر دور چرخش اورانوس به دورخورشید ۸۴ سال زمینی طول می کشد). سیاره اورانوس ۳۰۶۶۸ روزِ زمینی، یکبار به گِردِ خورشید میچرخد که برابر با ۸۴/۰۲۵ سالِ زمینی است.

دما در این لایهها میتواند به ۱۷۲۷ درجهی سانتیگراد برسد و فشار در این نواحی ۲۰۰ هزار برابر فشار جو زمین است. سردترین دما در نپتون در حدود ۳۵۰- درجه فارنهایت اندازه گیری شده است ، در حالی که سردترین درجه حرارت در اورانوس ۳۵۶- درجه فارنهایت یا ۲۱۵- درجه ساتیگراد اندازه گرفته است. رضا طاهری نیز خاطرات زیادی با شازده کوچولو دارد، مثل شال گردن دوران دبستانش که حسی شبیه شال شازده کوچولو به او میداده است.

شازده کوچولو گفت: گناه از خود توست. حجم اورانوس حدود 70 برابر سیاره ی زمین است.اورانوس مانند زهره و پلوتو حرکت وضعی خود را در جهت عقربه های ساعت انجام می دهد ولی زاویه ی انحراف مداری ان یک نمونه ای در منظومه ی شمسی است. هر روز در اورانوس برابر با ۱۷ ساعت و ۱۴ و ۲۴ ثانیه میباشد، از این رو، یک سال در سیاره اورانوس ۴۲۷۱۸ روزِ اورانوسی است! این انحرافِ زاویه در بیشتر سیارههای سامانهِ خورشیدی بیشتر از ۳۰ درجه نیست، برای نمونه، درباره زمین ۲۳.۵ درجه میباشد، اما در اورانوس این زاویهِ انحراف برابر با ۹۸ درجه است.

محورِ فرضیِ چرخشِ این سیاره به اندازهای انحراف دارد که کموبیش به صفحهِ چرخشِ سیارهها پیرامونِ خورشید چسبیده است. میدان مغناطیسی اورانوس بر اثر حرکت مواد در اعماق نسبتا کم ژرفای سیاره به دور هسته مرکزی شکل گرفته و دارای انحراف نسبتا زیادی با محور چرخشی سیاره در حدود 60 درجه است ، اما از شدت قابل قبول 1/0 گاوس برخوردار است . با این حال، اخترشناسان تصور می کنند که دمای داخلی بالاتر نپتون (و تبادل گرما بین لایه های هسته و لایه های بیرونی) ممکن است دلیل این باشد که چرا نپتون از اورانوس سردتر نیست. کیوان یک غول گازی است زیرا سطح آن به صورت کلی از گاز تشکیل شدهاست با اینکه ممکن است دارای یک هسته جامد باشد.

دیدگاهتان را بنویسید