همه چیز درباره علم کوه

لازم به ياد آوری است که دو جرگه بزرگ قومی ديگر، يکی در تابستان 1365 به نام جرگه قبايل پشتون و ديگری به نام جرگه سراسری مردم هزاره در تابستان 1366 نيزدر کابل بر گزار شد . نظامنامه اساسی تصويب شده در جرگه های 1301 و 1303 باعث واکنش های شديد در ميان مردم شد و نيرو های مخالف اصلاحات با تحريکات بيگانه در خوست شورشهايی را به راه انداختند. جرگه 452 نفر عضو داشت و ده روز به درازا کشيد و موضوع آن بررسی و تصويب قانون اساسی جديد بود که قوه های سه گانه را تفکيک نموده موضوعات ديگری مانند دموکراسی، حقوق و آزادی های احزاب سياسی، آزادی مطبو عات و غيره را در بر می گرفت.

روز کوهنورد رو به همه دوستای کوهنوردم تبریک میگم. جرگه به کدام قوم، ملت، محل و فرهنگ خاصی تعلق ندارد و به گونه هايی در ميان همه جوامع بشری ديده شده است. معمولاً يک فرد اداره آن را به عهده می گيرد وموضوع خاصی را به همه پرسی می گذارد تا شرکت کننده گان روی آن به بحث بپردازند. بهجای دوشیزه گان چشم نقرهیئ بدخشان تصاویر دختران هندی «مانور» نشان می دهند.

در افغانستان هنوز هم جرگه يک راه گشای سياسی و اجتماعی شمرده می شود و از کار آِيی خوبی برخوردار است. تو گفته بودی که کوهها را به هم می چسبانی و من نیز باور کردم و با امید اینکه کوهها را به هم می چسبانی به تماشا نشستم ، در حالی که می دانستم این کار از عهده تو بر نمی آید و الان نیز شاید اینطور شده که گفته اند کوه به کوه نمی چسبد ولی آدم به آدم می رسد! من حدود 5 سال پیش این قله را فتح کردم بسیار دیدنی بود .

این چشمه آب گرم نشان از نیمه فعال بودن آتشفشان تفتان دارد. بهترین زمان صعود به علم کوه نیمه دوم تیر است. بنابر نياز های سياسی و اجتماعی به وجود می آيد و پس از پايان کار، خود به خود منحل می گردد. اعضای جرگه را موی سفيدان، بزرگان اقوام و شخصيت های با تجربه و متنفذ می سازند. جرگه ملی يا لويه جرگه بزرگترين مجمع بزرگان و شخصيت های قومی و اجتماعی کشور است و در موارد بحرانی در افغانستان تشکيل می شود.

از یک مبدل گرمایی می توانید در هوای سرد استفاده کنید. در 14 تا 15 فوریه 2010، خاکسترهای منتشره از آتشفشان یولاوان، تا ارتفاع 3.7 کیلومتری و همچنین مسافت 95 کیلومتری نیز رسیدند. بطوری که دمای محیط درعمق ۳۰ کیلومتری به ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد میرسد د و میدانیم که در این دما اغلب سنگها بصورت مذاب هستند .وقتی سنگ می جوشد ، گازهایی از آن حاصل میشود که حجمش خیلی زیاد است ، و به فضای وسیعی نیاز دارد .

این روستا در بخش مرکزی شهرستان سرعین در فاصله 3 کیلومتری شرق شهرستان سرعین و در ارتفاع 1550 متری از سطح دریا واقع گردیده است. تنگدشت، روستایی است از روستاهای تنکابن از توابع بخش مرکزی که در استان مازندران واقع شده است. در سال 1160 هجری (1747 ميلادی) نهاد رسمی و سیاسی کشور ، بمثابة یک کشور تازه بنیاد در يک جرگه قومی پايه گذاری شد. قانون اساسی ای که در اين جرگه تصويب شد پايه تحولات دهه شصت ميلادی را که به دهه دموکراسی معروف است تشکيل می داد. هر چند هم محتویات آن به پیمانه کمتری هنگامه برپا کرد.

در پیرامون قلهی اصلی، چندین مخروط کوچک دیگر را هم میتوان مشاهده کرد که از گدازه تیره رنگ بازالتی تشکیل شده است. در مساحی های سال ۱۸۵۴ یک هیئت انگلیسی نام آنرا قله ۱۵ نهاد و دو سال بعد آنها توانستند ارتفاع قله ۱۵ را ۸۸۳۹ متر اندازه گیری کنند آنرا رفیعترین قله عالم شناختند، اما این اندازه گیری چندان پایدار نبود و پس از آن هندیها ارتفاع قله را ۸۸۴۸ ثبت نمودند. البته بحث ما بیشتر در مورد والیبال میباشد که این به علت فعالیت بنده حقیر در رشته والیبال در شهرستان کوهدشت میباشد والیبال در کوهدشت چه در سالهای قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب همیشه فعالیت خود را داشته قبل از انقلاب والیبال در کوهدشت بیشتر بصورت محله ای برگزار میشده که جوانان آن دوران با زدن تورهایی در محله خود اوقات فراغت خود را اینگونه میگذارندند که البته بیشتر بصورت تفریحی در محلات برگزار میشد از معروفترین محلات در کوهدشت که اکثر جوانها در آنجا جمع میشدند و با هم رقابت میکردند محله کونانیها بود که میتوان گفت نقطه شروع والیبال در کوهدشت در همین محله بوده است.بعدها با وجود درس ورزش در مدارس و اینکه اکثر بازیکنان دانش آموز بوده یا معلم بودند پای این بازیکنان به والیبال آموزشگاهها باز شد.میتوان بنیان گذار والیبال آموزشگاهی در کوهدشت را آقای حشمت اله شاداب فر پدر ورزشهای توپ و تور در لرستان دانست.

اين تصميم سر انجام به مثابه يک فيصله ملی، محلی و قومی عملی می گردد . جرگه های محلی معمولاً در موارد کم آبی ، خشکسالی و برای حل اختلافات محلی به وجود می آيد . محمد زمان خان ( برادر زاده امير دوست محمد خان ) به عنوان نائب رئيس و امين الله خان لوگری معاون او بر گزيده شدند. رياست اين جرگه را، که در مقر وزارت صحت عامه برگزار شد، محمد داود به عهده داشت و عزيز الله واصفی معاون رئيس آن بود.

رياست آن را محمد گل مومند به عهده داشت و 371 نفر در آن شرکت کردند. دسترسی راحت، مسیر نه چندان دشوار صعود و امکانات پیش بینی هوا از عوامل موثر در موفقیتهای صعود این کوه بوده اند. وجود این چشمه سرسبزی را برای این ناحیه به ارمغان آورده است و به همین دلیل است که گذشتگان نام آن را پا چنار به معنای مکانی با درختان سرسبز برگزیده اند.

رياست اين جرگه را خود امير به عهده داشت و تمام اراکين دولت در آن شرکت کرده بودند. پیشبینی میکند که تجاوز شوروی به افغانستان سبب وحدت ملی، تضعیف هویت قومی و در نهایت تشکیل ملت واحد با حس میهنپرستی خواهد شد. پس از 9 روز مباحثه ميان سران اقوام غلزايی، پوپلزايی، نورزايی، سدوزايی و ديگران، احمد خان ابدالی از قوم سدوزايی به عنوان پادشاه برگزيده شد. پيامد اين جرگه قانون اساسی جديد بود که در آن اسلام به عنوان دين مردم افغانستان مطرح شده برای فرقه های مذهبی آزادی قانونی داده شد.

امير شير علی خان به منظور استحکام پادشاهی، جلب حمايت مردم و تأمين امنيت، جرگه بزرگی در سال 1865 در کابل بر گزار کرد که 2000 نفر در آن اشتراک ورزيده بودند. اين جرگه بزرگ ملی در آستانه جنگ اول افغانستان و انگليس، در اول نوامبر 1841 در محله شور بازار کابل بر گزار گرديد و دوازده نفر عضو داشت. در اين جرگه که شمار اعضای آن به 1000 نفر می رسيد، شورای دولت که 150 نفر عضو داشت به شورای ملی تعويض شد، عفو مجازات از حقوق شاه شناخته شد، دوره سربازی سه سال تعيين و القاب رسمی و تشريفاتی لغو شد .

رياست جلسه را محمد ظاهر شاه و نيابت آن را دکتر محمد ظاهر، يکی از صدراعظمان بعدی، به عهده داشت. آخرين جرگه در دوره پادشاهی محمد ظاهر شاه بود که در کابل در قصر سلام خانه برگزار شد. آخرين لويه جرگه در دوران حاکميت حزب دموکراتيک خلق در بهار 1368 با فراخوان دکتر نجيب الله رئيس جمهور وقت برای سه روز بر گزار شد. اين جرگه سر نوشت و آينده کشور تازه ای به نام افغانستان را رقم زد، پس از کشته شدن نادر شاه افشار، در ماه اکتبر 1747 در مزار شير سرخ، در داخل قلعه نظامی نادر آباد بر گزار شد و 9 روز به درازا کشيد.

دانشمندان ، نخبگان ، فرهیختگان و آزادگان را به پارلمان بفرستید. با روی کار آمدن جمهوری اول افغانستان در سال 1352 (1973) محمد داود نخستين رئيس جمهور افغانستان، در زمستان 1355 جرگه ای را فرا خواند که منظور از آن کسب مشروعيت ملی بود. نخستين جرگه ای بود که پس از ترور نادر خان و پادشاهی پسرش محمد ظاهر شاه بر گزار شد. ۱۶ و شاگردان خود را با هیرودیان نزد وی فرستاده گفتند: “استادا می­دانیم که صادق هستی و طریق خدا را به راستی تعلیم مینمایی و از کسی باک نداری؛ زیرا که به ظاهر خلق نمینگری.

اين جرگه همزمان بود با جنگ جهانی دوم .جرگه با سخنرانی محمد ظاهر شاه، روز 5 نوامبر 1941 آغاز شد دو روز ادامه داشت. در جريان جنگ اول جهانی هيأتی از کشور های آلمان، اتريش و ترکيه عثمانی به افغانستان آمد و خواستار ورود افغانستان در جنگ عليه انگلستان شد. ولی رياست آن را برادر وی محمد هاشم خان به عهده داشت . اين نظامنامه حاوی الغای برد گی، وحدت ملی، آزادی های شخصی، تساوی حقوق اتباع، ماليات متناسب با در آمد و مانند آن بود . در حال حاضر و زمان نگارش این نوشته قیمت نگین لاجورد مناسب سایز انگشتری با کیفیت متوسط به بالا در بازار بین 70 تا 150 هزار تومان و قیمت نگین سایز درشت تر مناسب برای گردنبند و مدال بین 120 تا 200 هزار تومان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید