پاسخ داریوش رجبیان به ابراهیم عثماناف: «من تاجیکم، یعنی ایرانی

دسته های مهاجر در این سرزمین اسکان یافتند برخی نام خویش را به این سرزمین ها دادند چون پارس ها و سکاها و برخی نیز نام منطقه را بر خود گرفتند چون پارت ها هر یک از این اقوام در شکل دهی به نظام اجتماعی و تمدنی ایران نقشی مهم داشتند و به همین لحاظ نیز از احترام و اعتبار خاصی برخوردارند اما در این میان سکاها و سرزمین آنها سیستان از جایگاهی رفیع در حفظ هویت ملی و دفاع از کیان ایران زمین در دوره های پهلوانی، اساطیری و تاریخی ایران برخوردار است. از میان این چهار طایفه ذکر شده، طایفه بزرگ بساک به دلیل کوچ در چندین قرن پیش کمتر ارتباطی با هسته اصلی ایل در لُرستان دارد.

بر اساس کینه توزی برخی شاهزادگان قاجار اساس و بنیان ایل بزرگ و کهن ساکی در لُرستان برای همیشه از هم پاشیده شد و افراد این ایل زندگی کوچ نشینی را رها کردند و در بیشتر شهرها و روستاهای لُرستان، خوزستان، همدان، ایلام و… همه افراد این خاندان از گذشته تا کنون در نامهای خود پیشوند میر دارند. ولی از همان ابتدا در تحولات جهان اسلام و هجوم خوارج به سیستان و رقابت های گروه های مختلف عرب در سیستان، این منطقه عملاً به کانونی از بحران و ناامنی تبدیل شده بود در چنین شرایطی حمزه آذرک اندیشه خوارج را محملی ساخت برای رهایی مردم سیستان از ظلم خلفای وقت و قیام قدرتمندانه حمزه از سال 181 تا 213 هجری توانست سیستان را از ستم خلافت حفظ کند و روح و اندیشه سیستان خواهی را در منطقه تقویت نماید.

چون آن کتاب از خانه یزدجرد که آخر ملوک عجم بود به دست لشکر اسلام افتاد و در وقتی که قسمت غنایم بر لشکریان می نمودند حصه اهل حبشه شد و حبشیان آن را جهت ملک حبشه هدیه بردند. از جمله این موارد در عصر حاضر میتوان به تفکیک دقیق کلیه املاک لُرستان و برطرف کردن عداوت و نزاعهای ملکی در بین طوایف توسط شادروان حاج علی اکبر محروم ساکی، نوشتن اولین کتاب تاریخ لُرستان و ساخت زیربنای شهر کنونی خرم آباد توسط شادروان علی محمد ساکی شهردار سابق خرم آباد (در سالهای ۴۹-۵۶)، تهیه اولین فهرست آثار باستانی و بررسی جغرافیای تاریخی لُرستان در چندین جلد کتاب، زنده کردن و رشد دادن موسیقی لُری توسط استاد حمید ایزدپناه فرزند مرحوم میرزاقاسم ساکی مدیرکل سابق فرهنگ و هنر استان لُرستان (در سالهای ۴۶-۵۷) و دهها مورد دیگر اشاره کرد.

عباس بن عبدالمطلب عمومی پیامبر (ص) که قبلا در جنگ بدر اسیر شده بود و با دادن فدیه آزاد شد، طی پیامی پیامبر(ص) را از حرکت اهالی مکه مطلع کرد. ملک حبشه فرمود تا آن را ترجمه کردند و به مطالعه و شنیدن آن انسی تمام گرفت و در اکثر بلاد حبشه متداول شد. شوشتری در کتاب مجالس المومنین می نویسد از آثار او ترجمه ی تاریخ ملوک عجم است. همان شب که کتاب را خریدیم آن را خواندیم و کتاب را پیش خود نگهداشت. جهالت، بی خردی، غفلت، سبک سری و هوسرانی های شاه موجب گشت تا عظمت و هیبت ایرانیان دچار خدشه شود و این همه یکبار دیگر تورانیان و افراسیاب کینه جو را واداشت تا با سپاهی بزرگ به سوی ایران سرازیر شود و زمین و زمان را بر ایرانیان تنگ سازد اما این بار نیز حضور دلاوران سیستانی آرام بخش دل ایرانشهریان بود.

اما بخت تورانیان در برابر دلیران سیستانی زمان زیادی بلند نماند و سرنگون شد. فرخ را که معتمدالملک بود فرمود تا آنچه دانشور و دهقان به زبان پهلوی ذکر کرده بودند، به زبان فارسی نقل کنند و از آخر زمان خسروپرویز تا ختم کار یزدجرد شهریار هر چه واقع شده بدان الحاق نمایند سپس ابومنصور عبدالرزاق کلیددار سعدبن منصور عمری را بفرمود تا آن نسخه را به اتفاق چهار کس دیگر تمام کردند و در خراسان و عراق از آن نسختها گرفتند.

این شکست تورانیان را سر جای خویش نشاند و پشنگ با خواری از شاه ایران تقاضای صلح نمود و باز برای مدتی آرامش بر روابط دو کشور حاکم شد اما دوران حکومت کیکاووس دورانی سخت رای ایرانیان بود. دلیران ایرانی در جای جای میهن به مقابله با تورانیان برخاستند و رشادت ها کردند. بابر سلیمان ، فرزند او را که کودکی خردسال بود به جای فرزند خود همایون ، به حکومت بدخشان گماشت (بدخشی ، ص هفده ). در 954، همایون ، پسر بابر، با سپاهی به بدخشان رفت .

سرزمین آلاسکا گردشگران بسیاری را با داشتن خلیج گلایسر، یخچال های طبیعی، جنگل های انبوه و متراکم، پارک ملی دنالی و زیپ لاین، سالانه جذب خود می کند و خاطراتی پر از شور و هیجان در ذهن آن ها به ثبت می رساند. از این رو، جذب توریزم به مناطق ساحلي و كوهستاني سال هاي زيادي مي گذرد. رودهای افغانستان (که به آن دریا می گویند)، از کوههای مرکزی و مناطق شرقی کشور سر چشمه گرفته، به سمت غرب و جنوب جریان می یابد.

نام شهری است مشهور از خراسان و آن از شهرهای قدیم است و همچو استخر فارس و آنرا قبّةالاسلام خوانند ولقب آن بامی است، گویند برامکه از آنجا بودهاند. سورنا سپاه کراسوس را به بیابان کشانید و چنین وانمود کرد که سپاه ایران اندک است و علاوه بر آن طبق همان شیوه جنگ پارت ها (جنگ پارتیزانی) یعنی جنگ و گریز پس از اندک درگیری عقب نشینی نمود. نسخه بابلی که قطعاتی از سنگنگاره را نیز به همراه دارد؛ بر روی سنگ، و نسخه مصری که از جزیره اِلِـفانتین در میانه رود نیل بدست آمده است، بر روی پاپیروس نگاشته شدهاند.

آزاد سرو نسخه ای از آن را در خراسان به حکیم توس رساند. ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ – ۰۹:۴۹ استانها لرستان نظرات سرهنگ عبدالوحید ملک آرا در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در خرمآباد، ضمن گرامیداشت فرارسیدن هفته دفاع مقدس اظهار داشت: هفته دفاع مقدس را باید یکی از معجزات انقلاب اسلامی و ابتکار حضرت امام خمینی(ره) دانست که بسیجی میتواند درصحنه حضوری فعال، مؤثر و انقلابی داشته باشد. فرهاد کاوه آهنگران در گفتوگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: این حادثه در ساعت ۲۱:۳۰ شب گذشته به آتش نشانی اصفهان گزارش شد. سياح و نقاش هلندي كه در سالهاي ( ۱۷۰۱ تا ۱۷۰۳ ) به ايران و اصفهان سفر كرد و سفرنامهاي مشروح و مصور از سرزمين، مردم و آثار ايران به چاپ رسانيد.

مجسمه هرکول یکی از این آثار باستانی است. دلاوران سیستانی با حضور دایم خویش سپر بلای مام میهن بوده اند این حضور از آغازین روزهای تاریخ ایران به چشم می خورد در کنار نخستین پادشاهان حضور دلیران سیستان را داریم. این جنبش اگر چه تنها جنبه محلی داشت و نهایت آرمان آن امنیت و رفاه مردم سیستان بود و از حد یک جنبش محلی فراتر نرفت اما به خوبی توانست زمینه گسترش روحیه ملی را در منطقه به وجود آورد و در دوره بعد و با قیام عیاران سیستان به رهبری یعقوب لیث صفاری به سرانجامی نیکو رسید و در واقع پس از دویست سال سلطه اعراب بر ایران نخستین حکومت مستقل ملی را در ایران تأسیس کرد.

در سال 53 ق.م کراسوس سردار معروف رومی و سرکوبگر قیام اسپارتاکوس و بردگان رومی که سمت کنسول سوریه را داشت با حرص و طمع فراوان قصد تصرف ایران را نمود. بدون تردید جنبش حمزه آذرک و قیام یعقوب لیث آغاز ارزشمندی در کسب استقلال و بروز هویت ملی ایران بود. علاوه بر شکل گیری تفکر استقلال خواهی در حکومت یعقوب لیث نخستین گام ها برای ابراز وجود و بیان هویت ملی ایرانی نیز در همین دستگاه خود را نشان داد. از این طریق نظرات خود را درباره این مقاله برای ما ارسال کنید.

اگر به صنایعدستی علاقهمندید، میتوانید لوازم و وسایلی که رویشان قلمزنی، میناکاری، خاتمکاری و فیروزهکوبی دارند را خریداری کنید. نقش سیستان در حفظ استقلال و هویت ملی ایران محدود به دوره اسطوره ای و پهلوانی تاریخ ایران و مرزهای شرق آن نیست بلکه در دوره تاریخی نیز همیشه این بخش از میهن بزرگ سهم خویش را در دفاع از کیان ایران ادا نموده است. البته نمای پارک کوهستانی از تله کابین بسیار دیدنی و جذاب است و بی شک هر بیننده ای را به وجد می آورد. واسارهیلی نیز با فیلم گرفتن از لحظات شخصی “لحظات شگفت انگیز و استرس زای سفر” را به نمایش میگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید