پنجشیر زیبا، پنجشیر خطرناک

۲۱۹ نفر جان خود را در حال تلاش برای صعود از دست دادهاند. این خود از مهم ترین عوامل گیرایی این منطقه برای نمایاندن قدرت پادشاهان ایران بودهاسـت. ۳۲۵ میلیون سال پیش، این منطقه در عمق یک دریای قدیمی قرار داشته است. در یازدهم ماه مه سال ۱۹۹۶، گروهی از کوهنوردان با طوفان ناگهانی برف مواجه شدند و این حادثه منجر به کشته شدن ۸ نفر در یک روز شد. در سال 1847 “کانگچنجونگا” قبل از کشف قله اورست به عنوان بلندترین کوه کشف شد.

قله اورست بلندترین ارتفاع از میانگین سطح دریا با ارتفاع 29,029 متر (8,848 فوت) است. 5 1. اورست – 8,848 متر. ، که پس از قله اورست دومین قله است. این کوهستان بسیار قدیمی در جنوب کوه آلپ و قله ایتالیا قرار گرفته است. تا اینکه در ماه مه سال ۱۹۷۸، رینولد مسنر (Reinhold Messner) از ایتالیا و پیتر هابلر (Peter Habeler) از اتریش برای اولین بار بدون اکسیژن به این قله صعود کردند و ثابت کردند که این کار امکانپذیر است.هیلاری و تنزینگ برای صعود از مسیری استفاده کردند که Southeast Ridge نام داشت چرا که آنها فقط از نپال دسترسی داشتند.

Andrew Waugh رئیس وقت گروه نقشهبرداری پیشنهاد کرد تا نام جرج اورست را روی این قله بگذارند. تا مدتها تصور میشد که صعود به اورست بدون کپسول اکسیژن امکانپذیر نیست. مطالعات نشان مي دهد كه ساكنان كوزشت در فاصله عصر مس تا آغاز كشف آهن در لرستان بزرگترين صنايع دست بشر را بوجود آورده اند. هنرمند و استاد بزرگ سینما ایران هنرمند فقیه عباس امیری مقدم سال ۱۳۲۹ در آمل به دنیا آمد.وی تا مقطع دیپلم تحصیل کرد و به رشته هنر و به خصوص تئاتر و سینما رو آورد و فعالیت سینماییاش را در سال ١٣۶٣ با بازی در فیلم آتش در زمستان، ساخته حسن هدایت آغاز کرد.امیری مقدم در آثار سینمایی و تلویزیونی بسیاری نظیر حضرت یوسف، جایی در دوردست، اثیری، قاعده بازی، اعتراف و…

هم چنین در یشت های دیگر مندرج است: «ما پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک را بزرگ می شماریم. او میگوید:به عنوان یک کوهنورد، میخواهم نتایج را ببینم، اما به عنوان حامی مردم نپال معتقدم که این پول را میتوان در راستای ایجاد شغل، تامین غذا، هوای پاک و برنامههای دیگری هزینه کرد که برای سلامت ملت اهمیت بیشتری دارند. در این باره یکی از بزرگان دره قصه میکرد که سالهای دور برخی از مردم درۀ هزاره جمع شدند و گفتند که بیایید گاو بکشیم و همقسم شویم که دیگر هزارهگی نگوییم.

محور دره این دو رودخانه به طور کلی عمود بر محور البرز است و ارتفاع آن را کمیکاهش داده اند. به فاصله کمیدر مشرق گردنه کندوان، محور کوههای البرز تقریباً به صورت غربی- شرقی در میآید و با حفظ همین روند تا دره حبله رود در شمال گرمسار ادامه مییابد. در نهایت در سال ۱۹۲۱، تبت به یک گروه اکتشافی برتانیایی اجازه داد تا ارتفاع ۷۰۰۰ متری صعود کنند. این کار باعث شده که انرژی بیشتری ذخیره کرده و مانند یک ماشین صعود کند. تا اینکه بریتانیا تصمیم گرفت تا منطقه را با نقشهبرداری مثلثاتی بررسی کند.

برخی تلاش کردند تا با مسیرهای دشوارتری به قله ها برسند ، در حالی که برخی دیگر با کمترین میزان ابزار یا بدون استفاده از اکسیژن کمکی به بالاترین ارتفاعات صعود کردند. اورست یا ساگارماتا، قطب سوم جهان به ارتفاع ۸۸۴۹ متر در این رشته کوه واقع شده است. تعبیر خواب کوه برفى, خواب ساختن خانه در قله کوه, سنگ کوهی نور, جوش نیامدن آب در کوه, لوازم خانه قاف در تبریز, در جهان پرتاب کوه, درکوه صفا, میری روی نروم, همراه هر سختی آسانی هست, اگر در کوه گم شد خواب کوه یکی از خواب های معمول است.اگر شما هم کوه در خواب دیده اید و دنبال تعبیر خواب کوه می گردید می توانید در این مطلب براحتی تعبیرخواب کوه را مطالعه نمایید و متوجه شوید کوه چه تعبیری دارد کوه یا کار بزرگ است یا شخصیت بزرگ و غیر قابل دسترس.

گروه بریتانیایی مقاومت کردند تا اینکه در سال ۱۸۵۲، Radhanath Sikdar، ریاضیدان و نقشهبردار هندی پروژه، از اطلاعات جمعآوری شده در سالهای گذشته استفاده کرد تا ثابت کند که این قلهی جدید، بلندترین قلهی دنیا است.اعلام این خبر تا ماه مارس ۱۸۵۶ به تاخیر افتاد و نتیجهی تحقیقات، بارها بررسی شد. K2 ، در مرز چین و پاکستان در محدوده Karakorum ، یکی از مرگبارترین رکوردها را دارد: به گفته کارار حیدری ، دبیر باشگاه آلپاین پاکستان ، 87 کوهنورد از سال 1954 تلاش کردند تا دامنه های خائنانه آن را فتح کنند.

این روستا در دهستان بلده شرقی قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۶۴ نفر بودهاست. هیلاری و تنزینگ زمانی که در سال ۱۹۵۳ به قله صعود کردند، از کپسولهای اکسیژن استفاده کرده بودند. محاسبه کردند، اختلافات شدیدی به وجود آمد.آنگ تچرینگ شرپا، رئیس سابق انجمن کوهنوردی نپال، گفت چین بر نپال و مجموعهی بینالمللی کوهنوردان صعودکننده فشار آورد تا ارتفاع ۸۸۴۴ متری قلهی بدون برف را به عنوان ارتفاع جدید کوه به رسمیت بشناسند. جواب: در دامنه های شمال غربی برف و باران فراوانی می بارد اما هر چه به سمت جنوب زاگرس پیش می رویم از میزان برف و باران کاسته می شود.

وجود آبگرمهای طبیعی دامنه کوه، پیست اسکی آلوارس و طبیعت زیبای تابستانی گردشگران و مسافران زیادی را به این کوه می کشاند. در مغرب دامنه كوه صفه، عمارت قلعه مانند دیگری وجود داشته كه با خشتهای بزرگ به اضلاع نیم متر ساخته شده و به نام تخت رستم معروف بوده است. من که بزرگ شده اونجام نشنیدم چه برسه به بقیه . 3 3. کانچندزونگا (ویکی پدیا آن را کانچنجونگا می نامد ، اما تمام اطلس هایی که من دیده ام آن را به این شکل صدا می زنند) – 8,586 متر. وقتي اين جمله را گفتم نرم شد و به اشکال من توجه کرد و آن را تصديق کرد و گفت: آخوند، درست مي گويد.آن گاه من به شوخي به وي گفتم: حال معلوم شد که اشکال کننده بر شما از مادر متولد شده است.

هند انتقام مرگ پدرش در جنگ بدر را از حمزه با خوردن جگر او، گرفت و بههمین دلیل به هند جگرخوار معروف شد. به دلیل ارتفاع زیاد، فشار هوا در اورست یک سوم فشار هوا در سطح دریا است. اما به دلیل شکمدادگی کرهی زمین در منطقهی استوایی، اندازهگیری قلهها نسبت به مرکز زمین داستان دیگری دارد؛ بنابراین قلهی چیمبورازو دورترین نقطه سطح از مرکز زمین است: تقریبا ۶۳۸۴٫۴ کیلومتر. قله کوه چیمبورازو دورترین نقطه زمین از مرکز زمین است. آموزشهای لازم نیز به تیمی از شرپاها داده خواهد شد تا یک گیرندهی GPS را به قله ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید