پنجمین پادشاه ساسانی است

او سایه ظهر اواسط تابستان را،در چاههای عمیق سین که (امروزه اسوان نامیده می شود ودر کنار رود نیل در مصر قرار دارد) و اسکندریه را مقایسه کرد. سرانجام در سال 1961 يك فضانورد روسي به نام گاگارين توانست افسانهها را به واقعيت مبدل كند، او سفری به دور مدار زمین داشت. او در سال ۱۶۱۰ به این موضوع پی برد و در آغاز بر این باور بود که این حلقه از جنس جامد میباشد. این احتمال وجود دارد که ظاهر حلقهی B ناشی از قمرهای کوچکی در حلقه باشد که هنوز کشف نشدهاند.

حلقه تار عنکبوت که در این تصویر ساختگی به رنگ آبی کمرنگ دیده می شود ، از حلقه اصلی که مشتری را احاطه می کند بیرون زده است . بنابراین مفهوم اصلی در تبیین متافیزیکی پلنتینگا از جهانهای ممکن، وضعیتهای امور است. در اینجا جک در کنار لیلیث و رولاند، چهار شکارچی جدید را برای جلوگیری از این کار استخدام میکند. دانشمندان همچنین روز را در دیگر سیارات هم اندازه گیری کرده اند و این استاندارد برای سیستم خورشیدی وجود دارد تا از گیج شدن افراد جلوگیری کند و یک مقیاس و واحد مشخص داشته باشد. • پس از یک میلیارد سال ، زمین به اندازه کافی سرد شده بود تا بخار آب موجود در جو متراکم شده و قطرات آب را بوجود آورد.

پخ بودن زمین در قطبها : احتمالا معلول این چرخش در زمانی بوده است که سطح زمین هنوز حالتی مایع یا شکل پذیر داشته باشد. حرکت زمین به شکل یک پوسته سنگی متشکل از 12 صفحه مجزاست. پس از گذشت چند میلیارد سال ، زمین سرد شد، سطح زمین جامد گشت ، جو زمین شکل گرفت و اقیانوس بوجود آمدند. سطح کره زمین در خط استوا به مقدار 40000 کیلومتر در شبانه روز حرکت می کند .

خروج از مرکز مدار کره زمین برابر با 017/0 است . در این خصوص ما حرکت واقعی را نمیبینیم بلکه حرکت ظاهری خورشید را میبینیم که به نظر میرسد در یک سال یک بار به دور زمین میگردد. با این حال، از آنجا که سیارهٔ زمین و سیارهٔ کوتولهٔ پلوتون هر دو نهایتاً همیشه بر گرد مرکز مشترکی که خورشید است میگردند، دوری آنها از یک دگر، تابع ۲ محدودیت تکرار شونده یعنی یک «حداقل» و یک «حداکثر» فاصله است. بَهرام یا مِرّیخ چهارمین سیاره و آخرین سیاره سنگی است که بر گرد خورشید می چرخد. پل نیسن از دانشگاه آرهاوس دانمارک 33 ستاره خورشیدمانند را که اخترشناسان از وجود سیارات در مدار آنها اطمینان دارند مورد موشکافی دقیق قرار داده است.

جو زمین متشکل از لایه نازکی از گازها است که کره زمین را احاطه کرده است. کره زمین دارای چگالی متوسط 5520 کیلوگرم بر مترمکعب است (آب دارای چگالی 1027 کیلوگرم بر مترمکعب است). جو زمین به واسطه گاززدایی سیاره ای به وجود امد، فرایندی که در آن گازهایی مانند دی اکسیدکربن، بخارآب، دی اکسیدگوگرد و نیتروژن از درون زمین از طریق اتشفشانها ودیگر جریانات آزاد شدند. سیارهها در درون کهکشان راه شیری قرار دارند و خورشید، عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و سیاره کوچک پلوتون و دهها قمر و میلیونها سیارک، شهاب و ستاره در آن واقع شدهاند.

جو اجازه ورود مقداری پرتوی مادون قرمز را به درون فضا می دهد که کمی از انها به زمین انعکاس می یابند. این صفحات مقداری جابهجاییهای سطحی نیز دارند. عمیقترین قسمت دریاها نیز در نزدیکی جزایر فیلیپین در اقیانوس آرام قرار دارد. با حرکت زهره به دور خورشید و به سمت زمین، قسمت های روشن آن کمتر و سایز سیاره بزرگتر به نظر می رسد. بعد از مدتی دریای تتیس این خشکی عظیم را به دو قسمت لوراسیا و گندوانلند تقسیم کرد. روزهای هفته در زبان انگلیسی ، مانند اکثر زبانهای با منشا لاتین ، از تقویم رومی گرفته شده و براساس نام سیارات بنا شده است.

این کره خاکی یکی از نه سیاره منظومه شمسی است که مانند سایر سیارات در مداری به دور خورشید میگردد. محور زمین نیز مانند محور ژیروسکوپ دارای حرکت تقدیمی است. حرکت وضعی : حرکت زمین به دور محور شمالی و جنوبی آن مدت این چرخش 23ساعت و 5 می باشد. یک سال مریخ برابر با ۱٫۸۸۰۹ سال زمین یا یک سال، ۳۲۰ روز و ۱۸٫۲ ساعت است. اگر همه تاریخچه زمین را در 24 ساعت خلاصه کنیم، نخستین انسانها در 2 ثانیه مانده به نیمه شب ظهور خواهند کرد. صفحههای جامد ، روی سنگهای نیمه مذاب به حالت شناور هستند که خود این سنگهای نیمه مذاب توسط جریانهای داغی که از هسته فلزی زمین فوران میکنند، تکان خورده و باعث حرکت صفحهها در سطح زمین میشوند.

زمین در بدو پیدایش بصورت کرهای از مواد داغ و نیمه مذاب بود. جرم کره زمین برابر 98/5 ضربدر 10 به توان 24 کیلو گرم است . هنگامی که زحل راازدرون تلسکوپ مشاهده میکنیم ، در واقع کره ی جامدی نمی بینیم بلکه جوی غلیظ وضخیم رامشاهده میکنیم . درست است که زمین خانه ما است، اما شاید سیارهای که به دور آلفا-قنطورس ب، نزدیکترین منظومه ستارهای همسایه خورشید میچرخد، حتی از زمین هم برای زندگی راحتتر باشد.

تا اینکه در سال 1543 نیکلا کپرنیک ستاره شناس لهستانی ، مرکزیت را از زمین گرفته و به خورشید داد. مشاهده عبور ماه از کنار سیاره زهره با چشم غیرمسلح امکانپذیر نیست و منجمان با استفاده از تلسکوپ میتوانند این رویداد را تماشا کنند. آنها ابتدا سرعت متوسط چرخش ابرهای قابل مشاهده را اندازهگیری مینمایند. این سرعت توسط سرعت چرخش تقریبی زمین (5/0کیلو متر بر ثانیه) در نزدیکی خط استوا سنجیده می شود.

قطر زمین در استوا 12756 کیلومتر است و این در حالیست که قطر سیاره زهره، خواهر دوقلوی زمین در حدود 12104 کیلومتر است. ضربات چکشی که از فضا بر آن فرود میآمدند، تغییرات اقلیمی و آبوهوایی از سیارهای یخی تا سیارهای بسیار گرم. اما قبل از اینکه مرحله ی اول را شروع کنیم ، باید به این نکته اشاره کنیم که شازده کوچولو ، سیارک خود را ترک می کند تا به دنبال دیگر سیاره ها و به دنبال یک مفهوم ناشناخته در زندگی خود بگردد. مریخ دومین قله بلند منظومه شمسی را در خود جای داده است این قله المپوس مونز نام دارد و یک آتشفشان فعال است.

مرتفعترین نقطه بر روی خشکیهای زمین کوه اورست نام دارد که نزدیک به نه کیلومتر از سطح دریا بالاتر است. این هفته بالاخره اتفاقی که سالها انتظارش را میکشیدیم رخ داد و فیلم اونجرز: پایان بازی توانست از اوتار که نزدیک به یک دهه رکورد پرفروشترین فیلم تاریخ سینما را یدک میکشید پیشی بگیرد. از انجایی که محیط زمین در قطبین به صفر نزدیک می شود ،هنگامی که به سمت یکی از دو قطب حرکت می کنید این سرعت تقریبا به صفر کاهش پیدا می کند.

دیدگاهتان را بنویسید