چرا زهره یک سیاره است؟

دمای سطحی مريخ در نواحی استوايی اش و در گرم ترين ساعات شبانه روز به 26 درجه سانتيگراد و در سردترين زمان (پيش از طلوع خورشيد) تا 111ـ درجه سانتیگراد کاهش می يابد. این لکه از محیط اطراف خود بلندتر و سردتر است و هر 12 روز زمینی، یک دور در جهت عکس عقربههای ساعت به دور خودش میچرخد. علاوه بر خورشید، زمین و ماه زمین، بسیاری از اشیای موجود در منظومه شمسی بدون تلسکوپ قابل مشاهده هستند. علاوه بر این تصاویر گرفته شده پهنه های قارهای موجود در این سیاره را به همراه دشتها و آب و هوای نامساعد و آتشفانی آن به تصویر میکشد.

قسمت اعظم مشتری ، کاملا برخلاف درون زمین و سایر سیارات خاکی ، از هیدروژن تشکیل شده است و بیشتر آن به صورت مایع میباشد. هیچکدام از سیارات دیگر آب مایع و جو پر اکسیژن نداشته و حیات در آنها وجود ندارد. فشار ناشی از جو ضخیمی که آنها را احاطه کرده، سطح زیر جوشان را به مایع تبدیل کرده هر چند که ممکن است هسته شان از سنگ باشد.

قدما خشکی های روی زمین را که ربع مسکون نامیده اند، به هفت قسمت کرده، و هر قسمتی را اقلیم می نامیدند و همه ی آن ها را اقالیم سبع یا هفت کشور یا هفت اقلیم یا هفت دکان نیز می گفتند. مدت گردش انتقالی آن 7/224 شبانه روز زمینی به طول می انجامد و گردش وضعی اش را در مدت 243 شبانه روز زمینی انجام می دهد. سیاره مریخ: سرعت چرخش 24/077 کیلومتر در ثانیه (53,853 مایل در ساعت) یا یک دوره تناوب آن در حدود 686/93 روز است.

یافته های دانشمندان دانشگاه بریستول انگلیس نشان می دهد 500 میلیون سال پس از آن که زمین شکل و شمایل خود را پیدا کرد، بارش های سنگین شهابسنگی، زمین و ماه و دیگر اجرام فضایی در مسیر خود را با انبوهی از مواد بمباران کردند که خوشبختانه طلا، تنگستن و دیگر عناصر ارزشمند و کمیاب، بخش مهمی از این مواد را تشکیل می دادند. پس از انفجار، امواجی در فضا ساخته شد که ابر گازی و گرد و غباری را تحت فشار قرار داد و موجب فروریزش ابر شد. خورشید بزرگ ترین چیزی است که در منظومه شمسی ما پیدا شده.

دید ما به این رمان علاوه بر دید تحلیلی یک دید تطبیقی نیز می باشد. برای فهم بهتر این نکته و نیز دریافتن رابطهی آن با پیشفرض زبانشناسانهای که در بالا به آن اشاره کردیم، چینش مهرهها را برروی صفحهی شطرنج تصور کنید. رنگ واقعی طوفان به رنگ سفید کرمی است، به همین دلیل به آن نقطه ی سفید زحل می گویند. آیا یک غول واقعی در میان سیارات منظومه شمسی است.

آیا شناخت ما نسبت به آن سیاره ناقص بوده و در سال 2006 به شناخت کامل تری رسیده ایم؟ دمای هوا در قطبهای آن میتواند تا ۱۳۰ درجه زیر صفر پایین برود. زهره دمای بسیار بالایی حدود ۴۶۲ درجه سانتیگراد دارد. با وجود شرایطی که در زهره وجود دارد و می توان آن را جهنمی توصیف کرد ، به نظر می رسد نام باستانی زهره (لوسیفر) باشد. این تفاوت بیشتر از ۵۰ درصد به این معنا است که سطح آن در نقطه حضیض دو برابر انرژی خورشید بیشتری نسبت به اوج دریافت میکند. سیارات درونی، سیاراتی هستند که در منظومهٔ شمسی درونی و مداری نزدیک به خورشید قرار دارند.

این اقمار که بعدها هایدارو نیکس نامیده شدند، قطری حدود 160 کیلومتر دارند و در خارج از مدار کارون قرار گرفته اند. یکی دیگر از اجسام عجیب بر روی سیاره مریخ که به دونات ژلهای معروف است، در یک تصویر وجود داشته و در تصویر بعدی وجود ندارد! این که ما در مورد نزدیکترین سیاره به زمین خود اطلاعات بسیار کمی داریم، بسیار عجیب و حیرت انگیز است! همانطور که می بینید ، ترتیب تغییر زیادی نکرده است: سیارات داخلی در خطوط اول قرار دارند ، و مکان اول توسط عطارد قرار دارد ، و در موقعیت های دیگر – سیارات بیرونی.

سیاره های خارجی تعداد زیادی هم ماه دارند. این سیارات تعداد کمی ماه دارند یا اصلاً ماه ندارند. ۵ تا از سیارههای منظومه کپلر-۱۱، مدارهایی کوتاهتر از تیر دارند. حلقه های زحل بزرگترین و درخشانترین حلقهها در بین تمام سیارات منظومه شمسی هستند و گسترهای در حدود 282000 کیلومتر دارند. شما ممکن است فکر کنید که زمین بسیار بزرگ است اما زمین حتی بزرگترین سیاره در منظومه شمسی نیست. آلن ویرکاندنت، زندگینامهنویس اگزوپری، در گفتوگویی با خبرگزاری فرانسه اعلام کرده است که همسرِ این نویسنده از افسردگی رنج میبرده و همین مسئله سبب بروز مشکلاتی در رابطهی بین آنها بوده است.

حتی رصد اجسام دور از خورشید نیز چندان آسان نیست. فضاپیماهای رباتیک نیز برای رسیدن به فضا خارجی منظومه شمسی به سالها زمان احتیاج داشتهاند. چرا که ساترن خدای کشاورزی و همچنین زمان است. مدت زمان هر روز در سیاره عطارد 58/6 روز زمینی است. ماه هم به دور خود چرخیده و هم تقریبا هر ۲۷ روز یکبار به دور زمین می چرخد. • در منظومه شمسی ۸ سیاره وجود دارد که به دور خورشید می چرخد. ابر فرضی اورت، مجموعهی عظیم دیگری از آوار است که میتواند قلمرو گرانشی خورشید را چندین تریلیون کیلومتر افزایش دهد.

مراقب باش. وقتی از خیابان عبور می کنی دو طرف را نگاه کن. پاسخ: همه ما دیریا زود می میریم. ولی اشیای خیلی بیشتری در منظومه شمسی ما هستند که آنها را باید با تلسکوپ مشاهده کرد. از آن جهت که ارجاع به آثار برخی فیلسوفان – بهدلیل نحوهی نگارش خودِ آثار یا نحوهی ارجاع در ترجمههای مشهور آنها- غالباً با ارجاع به صفحه صورت نمیگیرد، ما نیز از همین رویه تبعیت کردهایم.

از آنجا که فقط میتوانیم جو غلیظ مشتری را ببینیم، دوره تناوب چرخش سیاره بوسیله دوره تناوب چرخش اشکال جوی آن ، نظیر لکه قرمز بزرگ با اندازه گیری انتقال دو پلری نور از لبههای نزدیک و دور شونده و با مطالعه چرخش ساختار میدان مغناطیسی تعیین میشود. ما می توانیم سیارات نزدیک تر به خودمان را بدون تلسکوپ ببینیم. هشت سیاره ای که به دور خورشید می گردند عبارتند از: زمین، تیر یا عطارد، زهره یا ناهید، مریخ، مشتری (بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی ما)، کیوان یا زحل (با حلقه های بزرگی که دور آن است)، اورانوس و نپتون.

تصاویر خیره کنندهای از سیاره زهره توسط کاوشگر خورشیدی پارکر (Parker Solar Probe) ثبت شده که اولین چشم انداز واضح و نورانی را از سطح این سیاره قرمز و سرخ به ما نشان میدهد. به خاطر چگالی کم آن ستاره شناسان فکر می کنند که بیشتر پلوتون از یخ است. با وجود اندازه کوچکتر از y ، سنگین تر از آن است و از جرم زمین فراتر است. پلوتون مداری غیرعادی دارد به طوری که در مدتی مدارش از نپتون به خورشید نزدیکتر میشود. این گردش به دور خود و زمین باعث میشود همیشه تنها یه طرف ماه دیده شود و آن سمتی که از دید شخص از روی زمین پنهان است “سمت دور ماه” نامیده میشود.

تا مدت ها ستاره شناسان پلوتون را هم در زمره سیارات به حساب می آوردند ولی به تازگی آن را سیاره کوتوله در نظر می گیرند. خورشید یک ستاره است – یک توپ عظیم از گاز داغ که نور و گرما می دهد. مشتری از خود گسیلهای رادیویی نشان میدهد که به میدان مغناطیسی مشتری گون در حدود 1×10-4T در سطح سیاره ربط داده شده است. • زحل به علت داشتن حلقه هایی از تکه های یخ و غبار اطرافش، مشهور شده است. با انفجار ماه تکه های آن در اطراف زحل پخش می شوند، این تکه ها که بیشتر از یخ و صخره تشکیل شده بودند یک حلقه پیراشکی مانند دور سیاره ایجاد می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید