چرا همه سیاره ها گرد هستند؟

سیارات اورانوس و نپتون نیز هر کدام به ترتیب 27 و 13 قمر شناخته شده دارند. اروپا کوچکترین قمر گالیله ای است که مثل ماه زمینی سنگی به نظر می رسد و مدت گردش آن در حدود 3 روز و 13 ساعت و 14 دقیقه طول می کشد. حرکت وضعی آن 24 ساعت و 37 دقیقه و 2216 ثانیه در جهت شرقی می باشد. این دو قمر در جهت غرب به شرق به دور مریخ گردش می کنند . بدین طریق قطب های شمال وجنوب اولیه معکوس می شودوآن گاه جهت چرخش حول محور عادی است ونه رجعی است. این نیروی گرانش شدید باعث شده است که ماه های متعددی در اطراف این سیاره گرد آیند.

جرم ماه 18/1 جرم زمین است ولی نیرویی گرانش آن 6/1 نیروی گرانش زمین می باشد. سومین سیاره از خورشید زمین است. زمین سومین سیاره منظومه خورشیدی است که در فاصلهٔ ۱۴۹٬۶۰۰٬۰۰۰ کیلومتر از ستارهٔ خورشید قرار دارد. هیولاهای بخش بیرونی منظومهی شمسی که از ۷۸۰ میلیون تا ۴٫۵ میلیارد کیلومتر امتداد دارند، به همان اندازه که مرموز هستند، آنقدر از خورشید دورند که آب در آنها فورا به یخ جامد تبدیل میشود. بر اساس تحقیقات دکتر ساگان ستاره شناس آمریکائی که معتقد است در این قمر مانند زمین ظرفیت حیاتی وجود دارد زیرا در سطح آن به اندازه کافی گرما وجود دارد و ساختمان تیتان از هیدروژن- متان، یخ و آمونیاک تشکیل شده و فرآیندهای مولد زندگی در آن قابل دوام است.

سیاره مریخ دارای دو قمر به نام های فوبوس و دیموس می باشد. مستند سیاره مریخ .هر سال مریخی دو سال زمینی است . این دو سیاره در واقع دو توپ گازی هستند که مانند مشتری دارای طوفانها و گردبادهای عظیم می باشند. اورانوس و نپتون هر دو بقدری بزرگ هستند که کره ی زمین در برابر آنها مانند یک تخم مرغ دربرابر توپ بسکتبال است: تصاویر 3 و 4 به ترتیب حجم اورانوس و نپتون را نسبت به زمین نشان می دهند. این به شما نشان می دهد که خورشید ما چقدر بزرگ است. سپس نقشه لندفرمی آنها را تهیه کرده و مواد سطحی بالقوه خطرناک و اثرات دخالت های انسانی را بر شرایط طبیعی نشان دهند.

در این فیلم ابتدا به مدتی طولانی ، با همین روش بزرگنمایی ،به جنبه های ساختمانی این بنا اشاره شده و سپس ادعا می شود که پس نمی توان چنین بنای عظیمی را با نیروی دست انسانهای عادی و بدون استفاده از ابزار آلات قدرتمند ساخت. اینجا کورونوس یکی از فرزندان بین تیتان ها یا تایتان ها اومده و اختیار را در دست گرفته و همه را سرکوب میکند و حتی به پدر خودش که اورانوس است غلبه میکند که جهان را در واقع اداره بکند اما گایا به عنوان مادر زمین مظهر مادر بودن به خاطر شاید این رستنی ها و حیاتی که با خاک زمین آمیخته است گایا و اورانوس به این نتیجه میرسند که کرونوس فرزندشان به همین درد دچار خواهد شد و بین فرزندان آن یکی از فرزندانش که بسیار معروف استبه نام زئوس میاد شکستش میدهد و او را در تارتاروس محبوس میکند.

همان گونه که قلب “جایگاه درونی” مرکز انسان است، خورشید نیز مرکز جهان است. دیموس از فوبوس خیلی کوچکتر است، 7 تا8 مایل قطر دارد و هر 30 ساعت و 18 دقیقه به دور مریخ یک بار گردش می کند. این ماه مریخ با سرعت به دور مریخ می چرخد. حتی روباتی که وظیفه دفاع از منجی را در قسمت دوم بر عهده دارد، زمانی میتواند به منفینگریهای سارا پایان دهد که برای نجات بشر قهرمانانه خود را قربانی میکند (با غرق کردن خود در ظرف مذاب). بیرسون با اشاره به سایر سیارههای کوتوله مثل ماکیماکی و هائومیا که ماهیتی مشابه دارند، اشاره میکند که احتمالا آنها هم به همین شکل به وجود آمده و اقیانوسهایی نهفته در خود جای داده باشند.

با بررسی سنگهای ماه به وجود تشابه عمده ای بین زمین و ماه رسیده اند که همین امر موجب تقویت نظریه جدا شدن ماه از زمین گردید. از بررسی سنگهای ماه نتیجه گیری شده است که عناصر کلسیم، منیزیم ، آهن، تیتانیم و کروم نسبت به سنگهای زمینی در آنها بیشتر است و از طرف دیگر وجود آهن خالص در این سنگها موید آن است که در ماه خبری آب و اکسیژن نیست. نابیئی و همکارانش با بررسی تخلخلهای الماسی بقایای شهاب سنگ، تکههای الماس بزرگ و مجزایی با قطر حداکثری 10 میکرومتر را پیدا کردند و همین اتفاق باعث شد تا فرض به وجود آمدن کریستالها در شرایط برخورد فضایی رد شود؛ دلیل این موضوع هم به مدت زمان کوتاه چنین برخوردهایی مربوط است که فشار حاصلشده از آنها به اندازهای طول نمیکشد که فرصت برای شکلگیری کریستالهایی به این بزرگی فراهم شود.

زمین در مقایسه با سیارات داخلی چگالی بیشتری دارد جرم زمین21 10×6 تن می باشد به دلیل همین جرم زیاد است که زمین می تواند قمر بزرگی را بر روی مداری به دور خود اسیر کند. به عقیده بعضی از ستاره شناسان قمر یو حالت سنگی شبیه ماه و زمین دارد و چگالی آن را 1/4 برآورد کرده اند. چگالی تیتان حدود 3/2 تخمین زده شده است براثر تجزیه و تحلیل نور بازتاب شده از تیتان گازهای اتمسفر این قمر را مشتمل بر متان – نیتروژن و آمورنیاک دانسته اند.

زحل در بین همه سیارات علی رغم حجم و شکل بزرگ کمترین چگالی را دارد. اگر به نمای نزدیکتر این لکه در تصویر 6 دقت کنیم ، به شباهت آن با چشم بزرگ مشتری پی خواهیم برد. برخلاف برخی منتقدان، این مزایای فیلم قفس رنج (Hurt Locker) نبود که جوایز اصلی اسکار را از آواتار ربود، بلکه علت را باید در نفوذ پنهانی و موثر نظامیان آمریکایی و به خصوص پنتاگون در هالیوود جست که تاب و تحمل نقد آواتار بر اعمالشان را نداشتند و اجازه ندادند تا آواتار به جوایز اصلی اسکار دست بیابد، یعنی مشابه همان کاری که سه دهه پیش با فیلم اینک آخرالزمان ساخته فرانسیس فورد کاپولا و نقد گزنده آن کرده بودند.

حرکت انتقالی مریخ به دور خورشید 687 روز است با سرعتی معادل 15 مایل در ثانیه به دور خورشید در حرکت است چون جرم مریخ و چگالی آن از زمین کمتر است نیروی گرانش آن از زمین ضعیف تر است و از این رو در صورت فرود انسان بر سطح آن 62درصد وزن خود را از دست می دهد. عکسهائی که به وسیله دوربین های مار ينراز سطح مریخ گرفته شده از وجود مناظر جالبی نظیر دره ها، تنگه های عمیق و کلاهک های قطبی – حفره های شبیه حفره های سطح ماه و کوههای آتشفشانی بزرگ بر روی پوسته آن می باشند.

حلقه های زحل همگی دارای قطرهای در حدود171000 مایل دارند. سیارات غول پیکر منظومه ی شمسی همگی دارای تعداد زیادی قمر و حلقه هستند. که تا به امروز تعداد آنها به 16عدد می رسد. ماه های یو، اروپا و گانیمد و کالیسو بزرگترین اقمار مشتری می باشند که به آنها اقمار گالیله ای گفته می شود. این توپ از اندازه های کوچک و رنگ های خاکستری-قهوه ای است. هدف شما در گیم اکشن اندروید Planet Overlord این است که به سیاره هایی که از شما دیگر پیروی نمی کنند حمله کنید و با استفاده از موشک ، لیزر و سلاح های دیگر تمام آنها را به نابودی بکشانید و از پا در بیارینشان و یا می توانید نیروهای نظامی خود را در سیاره پیاده کرده و آنجا را در تصرف خود بیاورید.

ضرورت اصلی برای تولید نقشه­های ژئومورفولوژیکی کارآمد وجود نقشه پایه دقیق با مقیاس مناسب است. چگالی آن 71/0 است. چگالی مشتری کم مي باشد. گانیمد بزرگترین قمر مشتری است که چگالی آن 4/2 برآورد شده و هر هفت روز 3 ساعت و 43 دقیقه یک بار به دور مشتری گردش می کند. زمان گردش آن 7 ساعت و 36 دقیقه طول می کشد و این پدیده در منظومه شمسی منحصر به فرد است یعنی در هر شبانه روز مریخ سه بار فوبوس قابل روئیت است. مریخ(عربی) یا بهرام (فارسی)چهارمین سیاره منظومه شمسی و آخرین سیاره سنگی است که بر گرد خورشید می چرخد.

از بین نه منظومه شمسی به جزء زمین، وجود ماه هایی برای شش سیاره دیگر(مریخ، زحل،اورانوس و نپتون و پلوتو) مسلم شده است. برخی از دانشمندان معتقدند که اقمار کوچک مشتری، سیارک هایی هستند که به وسیله جاذبه قدرتمند مشتری اسیر شده اند. اگر سیاره ای خیلی کوچک و سبک باشد شکل خاصی ندارد. تومبو در شبهای مختلف از بخش خاصی از اسمان عکسهایی گرفت. فوبوس از هر قمر شناخته شده در منظومه شمسی به سیاره مادرس نزدیکتر است، فوبوس کره کوچکی است که قطره ی بین 10 تا 12 مایل دارد. تریتیون قمر بزرگ نپتون نیز در تصویر 8 به نمایش گذاشته شده است.

معمولاً اقمار منظومه ی شمسی دنیاهایی بدون هوا هستند که سطح صخره ای و ناهموار آنها در تصاویر، جلب نظر می کند: در تصویر 7 اقمار اورانوس دیده می شوند. ولی در یک نمای معمولی از اورانوس این طوفانها قابل دیدن نیستند، ولی نپتون مانند مشتری دارای یک گردباد عظیم الجثه است که در تصویر 5 دیده می شود. ما اکیداً توصیه می کنیم که از یک راهنمای حرفه ای استفاده کنید ، او از قبل بلیط را برای شما رزرو می کند و بهترین راه را انتخاب می کند ، در صورت امکان از صف ها جلوگیری می کند.

در این دنیای سخت، تعداد بسیاری موجود وجود دارند که به دنبال از بین بردن شما هستند. رنگ روشن و یکنواخت بودن سطح سنگ گرانیت نهبندان در متراژ و تعداد بالا، یکی از مزیتهای مهم این سنگ به شمار میرود. در این میان فعلاً مشتری مقام اول را با بیشترین تعداد قمر دارد. برخی از این مقالات، پیش تر به زبان فارسی ترجمه شده اند که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید. کارشناس تیم علمی رصدخانه لارستان گفت: دوشنبه -۱۷ آبانماه- ماه ۱۴ روزه با جدایی زاویهای یک درجه و ۶ دقیقه قوسی از شمال سیاره زهره عبور میکند.

مثلاً اگر طرفدار پر و پا قرص یكی از تیمهای فوتبال باشند، در دنیایخیالات و تصورات خودشان با آنها احساس همدردی میكند و خودشان را با آنها یكی میدانند. داخلی ترین لبه آنها در حدود 7000 مایل از سطح سیاره فاصله دارد. قمر تیتان در بین اقمار زحل بزرگترین و مهمترین آنها می باشد. دورترین قمر سیاره زحل فوب نام دارد که در فاصله ای بیش از ۱۶ میلیون کیلومتری از این سیاره قرار گرفته است. ماه نزدیکترین جرم آسمانی به زمین می باشد که در فاصله 238857مایلی (380000) کیلومتری آن گردش می کند و بعلت بازتاب نور خورشید در آسمان قابل رویت است .

دیدگاهتان را بنویسید