کاپیسا؛ ولایتی سرسبز در دامنه کوههای هندوکش

همه ساله در ماه جولای مسابقات دوچرخه سواری “تور فرانسه” به مدت سه هفته در اینجا برگزار می شود. اکثر شهرهای آلپ جاده های مناسبی دارند و می توانید با ماشین در آنها تردد کنید اما جاده های نواحی مرتفع حتی در تابستان صعب العبور می باشند. گفته می شود نام انگلیسی آلپ از کلمه ی لاتینی آلپس گرفته شده که با کلمه ی لاتین آلبوس به معنای “سفید” مترادف می باشد. هوا مانند دیروز صاف و آفتابی نبود و مه غلیظی داشت که به سختی می توانستیم پنج متر جلوتر را ببینیم.

شایانترین یادمانهای کهن منطقه بیستون، سنگنگاره و سنگنبشته داریوش یکم هخامنشی (۵۲۱- ۴۸۶ پیش از میلاد) میباشد که در حدود سالهای ۵۲۰ پیش از میلاد، در کنار راه و بر سینه پرتگاهی دور از دسترس با دهها متر بلندی از سطح جاده و در برابر چشمه بیـستون تراشیده شده است. همچنین می دانیم که در طی جنگ دوم پونیک در 218 سال قبل از میلاد، ژنرال هانیبال به همراه لشگری 92 هزار نفری از میان این کوهستان عبور نموده و این برترین دستاوردی است که در جنگ های باستانی ثبت شده است. این دره سر سبز که در حد فاصل میان کابل و بدخشان قرار دارد و رودخانهای پر از آب از میان آن میگذرد که هم از نظر اقتصادی و هم از نظر جغرافیایی با اهمیت است.

به طول 230 کیلومتر از رودخانه آستارا شروع و به دره سپیدرود گیلان ختم می شود و بلندترین نقطه آن قله« آق داغ(سفید کوه)» 3303 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای ذیدخل در مذاکرات صلح با طالبان باید، این واقعیت را بپذیرند که، به استثناء عده خاصی، اکثریت جامعه سیاسی و مدنی افغانستان، اولا نسبت به محتوای مبهم و نامعلوم مذاکرات با دیده تردید می نگرند، و ثانیا، از حضور طالبان در بدنه قدرت و استیلای تفکر طالبانی بر فضای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور بیمناکاند. بر کنار باغ، عمارت عالیقدر از قصور علو و حمام و قوشخانه و کورنش خانه و سایر کارخانه جات.

در زمان حکومت شاه عباس دوم یک درویش در کنار این چشمه سکونت داشتهاست. شهروندان عادی افغانستان، با اینکه تشنه صلح هستند و هر اقدامی برای صلح را امیدوارانه و گاهی مایوسانه به نظاره مینشینند، از عملکرد طالبان، چه در زمان حکومت این گروه و چه در زمان مبارزات آن در برابر دولت، خاطره خوشی ندارند. در این طیف نیز تنوع معنا داری را می توان یافت؛ اما وجه اشتراک شان، مخالفت بنیادی با تفکر طالبانی و حکومت ایدیولوژیک است.

آمونیوم دی کرمات به هنگام حرارت دادن تجزیه می شود یعنی همان واکنشی که در آزمایش کوه اتشفشان روی می دهد. اما اخیرا دانشمندان با آزمایش DNA میتوکوندریال به این نتیجه رسیده اند که قبیله ی هاپلوگروپ حدود 12000 تا 15000 سال پیش در جنوب آلپ زندگی می کرده اند. کوهستان آلپ تقریبا 5 آب و هوای مختلف دارد و به همین ترتیب از پوشش گیاهی و جانوری متفاوتی هم تشکیل شده است.

آلپ شرقی معمولا بدلیل داشتن ترکیبات سنگی متفاوت، از بخش آلپ شمالی و جنوبی تفکیک می شود. کلیه داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری گروه های مختلف آموزشی نیز می توانند از این مطالب استفاده نمایند. لازم به ذکر است که امکاناتی هم برای ورزش بانجی جامپینگ در نظر گرفته شده و می توانید از مناظر زیبای این کوهستان معروف نهایت لذت و استفاده را ببرید. این رشته کوهها از جنوب غربی خزر آغاز و با گذر از جنوب دریا تا شمال خراسان امتداد می یابد.

صعود مسیر جنوب غربی اورست که با عنوان اورست مسیر دشوار به فارسی منتشر شده توسط داگ اسکات و دوگال هستون به سرپرستی کریس بانینگتون صورت گرفت. آتشفشان بزرگ سهند در 40 کیلومتری جنوب تبریز واقع است و با آتشفشانهای کوچک تر شمال غرب دریاچه ارومیه و مرکز آتشفشانی ارمنستان و آرارات که در نزدیکی مرز ایران واقع است ارتباط دارد. در افغانستان، کم تر به ارزشها و منافع کلان ملی توجه میشود. اکثریت احزاب قدیمی تر و رهبران سنتی، به استثناء برخی اشخاص و احزاب مشخص، با این طیف همراهی و همدلی دارند. دسته دیگری از احزاب و جریانها در کنار حضور فعال در دولت، با طالبان نیز همواره بده و بستانهایی داشته و در طول هفده سال روابط شان با این گروه را ادامه دادهاند.

برای این جریانها هیچ کابوسی بالاتر از بازگشت طالبان به قدرت وجود ندارد؛ گروهی که ولایت به ولایت، دره به دره و کوه به کوه با این جریانها جنگیده و طرفین دهها هزار کشته و محروج متحمل شدهاند. در این شرایط خطیر، متاسفانه به این حقیقت کمتر توجه میشود که دولت مرکزی، قانون اساسی، اردوی ملی، نظام اداری و آزادیهای مدنی در عرصههای گوناگون، دستاوردهای افراد مشخص نه که نتیجه مقاومتها فعالیتها و تلاشههای همه جریانها و مردم افغانستان است. مضاف براین، هنوز هیچ توضیح قناعت بخشی از محتوای مذاکرات با طالبان برای مردم و طیفهای سیاسی فعال در کشور ارائه نشده است.

به تکرار یاد آور شدیم که ابهام موجود در روند و محتوای مذاکرات، تردیدها را میافزاید و شایعهها را بر مسند واقعیتها مینشاند. البته نباید فراموش کرد تیم های تهران الف و تهران ب در آن دوره شرایط چندان خوبی نداشتند و بدون در اختیار داشتن بسیاری از ستاره های خود پای به میدان گذاشتند. برای صعود به قله دشته باید مسیری در حدود ۲.۵ کیلومتر و با شیب بیشتری را طی کرد. فوران آتشفشان در کنگو و سیسیل ایتالیا ساکنان این مناطق را وحشت زده کرد. در اینجا تماس آب با گدازه ، فوران انفجاری بسیار شدیدی تولید نمود و تا 17 روز ادامه داشت.

در هنگام فوران متناوبا گازهای آتشفشانی و مواد گداخته به خارج میفرستد. افراد و شخصیتهایی که پس از سالها مهاجرت، از شرق و غرب جهان، به وطن برگشتهاند، با روی کار آمدن نظام جدید با جذب نیروهای تحصیل کرده و جوان و اندیشههای جدید، جریانهای نو ایجاد کردهاند. برای این طیف از منتقدان حکومت، تفکیک نظام از اشخاص معنا ندارد. فرودگاه های متعددی نیز برای راحتی حال مسافران در اینجا تدارک دیده شده است.

در میان اشعارش شعر بینقطه دیده میشود که این نوع شعر گفتن چون دارای محدودیتهای زیادی است، عرصه را بر شاعر بسیار تنگ میکند. در این غزوه بود که عده نسبتاً زیادی از اصحاب رسول خدا صلی الله علیه و آله به دلیل بی توجهی جمعی از مسلمانان به اوامر آن حضرت، به شهادت رسیدند. مشرکان نیز با عبور از همین منطقه، از پشت به مسلمانان حمله کردند و آنان را شکست دادند. این طرز معماری بسیار ممتاز و چیزی نو در فلات ایران به شمار می رود که عیلامیان و آشوریان از آن اطلاع نداشته اند و فقط این سبکِ بنا خاص کشور اورارتو بوده که پارسیان از آنان تقلید کرده اند.

آقای خلیلزاد، در این صحبتها طوری وانمود می سازد که گویا طالبان آماده مذاکره است و در مقابل دولت افغانستان، مانع رسیدن به توافق نهایی با طالبان است. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در مذاکره با طالبان، در تازه ترین اظهارات خود پس از مذاکرات شش روزهاش با گروه طالبان از موانع صلح با این گروه یاد کرده است. اولویت بخشیدن به «صلح به هر طریق ممکن»، ممکن است راه برون رفتی برای بن بست فراروی طولانی ترین جنگ ایالات متحده آمریکا جستجو شود؛ اما هیچ افق روشنی برای ساختن یک افغانستانی که بتواند یک شریک با عزت برای جامعه جهانی باشد، وجود نخواهد داشت.

جالب است بدانید که این قصر با وجود دور افتادگی، سالانه حدود 1.3 میلیون بازدید کننده دارد و از توریستی ترین جاذبه های اروپا به شمار می آید. این قلعه بیشتر به قصرهایی شبیه است که در قصه های پریان می بینیم و در حقیقت همین قصر، الهام دهنده ی قصر داستان زیبای خفته ی والت دیزنی بوده است. اگر طالبان بر قطعات نظامی دولت هجوم برده است، فرزندان مردم افغانستان به خاک و خون افتادهاند، در انفجارها، حمله بر شهرها و راهگیریهای طالبان، مردم عادی افغانستان، بیشتر از دولتیهای و خارجیها صدمه دیدهاند. برای نیل به اجماع سیاسی در تعامل با طالبان، لازم است، همه جزئیات مذاکرات با مردم و طیفهای گوناگون سیاسی مطرح و تبیین شوند.

هرچند همه جریانهای سیاسی، تا حدی، متعلق به شهروندان افغانستان هستند و نمی توان آنها را منفرد از مردم برشمرد؛ اما از آنجایی که بخش بزرگی از شهروندان، علیرغم هواداری از جریانها، عضویت هیچ یک آنها را ندارند، لازم است به عنوان طیف مستقل مورد نظر قرار گیرند. مولانا حسن بن محمود کاشانی آملی مشهور به حسن کاشی از شاعران نامدار سده هشتم قمری است که همه اشعارش درباره ستایش از امامان شیعه، به ویژه علی است.بنا به گفته دولتشاه سمرقندی، حسن کاشی همعصر سلطان محمد خدابنده الجایتو (پادشاهی ۶۹۵-۶۸۲ شمسی/ ۷۱۶-۷۰۳ قمری) بوده است و بنابراین بخشی از عمر او باید در اواخر سده هشتم قمری بوده باشد.

با درنظر گرفتن این موضوع، تنگه واشی معمولا از اواسط بهار تا اواخر تابستان بازدید میشود که اوج آن در تابستان است. اما اوج شکوه آن، قبل از این که مرکزیت میتراییها از این شهر به بلخ انتقال یابد، بوده است. شهر دور افتاده اما درخشان. زمین شناسان به گردشگران توصیه اکید میکنند تا از این کوه دور شوند. این پیشنهاد برای مردم پایین کوه سخت بود و قبول نکردند. گام اول، فهم این واقعیت است که مردم و جریانهای سیاسی افغانستان، نسبت به روند و محتوای مذاکرات، مشکوک و از استیلای تفکر و قدرت طالبان بیمناکاند. نتیجه اینکه جامعه تشنه به صلح افغانستان را میتوان با فهم دغدغههای شان، روشن اندازی در مورد محتوای مذاکرات و اولویت دهی به ارزشهای مدنی و انسانی، در تعامل مثبت با گروه متخاصم طالبان متحد همصدا ساخت.

دیدگاهتان را بنویسید