کوههای البرز مرکزی

ایالات متحده آمریکا. ایالات متحده یک کشور بزرگ است و هر ایالت به داشتن قله های زیبا افتخار نمی کند. این رشته، که مرز شمالی شبه قاره هند را تشکیل میدهد و تقریبا یک مانع صعب العبور بین آن و سرزمین های شمالی می باد، بخشی از یک کمربند کوهستانی وسیع است که در از شمال افریقا تا سواحل اقیانوس آرام در جنوب شرقی آسیا امتداد دارد. همهی ما یادگرفتهایم که کوه اورست با ۸,۸۴۸ متر ارتفاع از سطح دریا، بلندترین کوه دنیا است؛ اما درواقع بلندترین قلهی دنیا در وسط اقیانوس آرام قرار دارد. اورست حتی دورترین نقطه از مرکز زمین نیز نیست و این افتخار به کوه چیمبورازو در اکوادور با ارتفاع ۶,۲۶۷ متر از سطح دریا تعلق دارد، چراکه زمین در منطقهی استوا کمی ضخیمتر است و قلهی چیمبورازو در مقایسه با اورست، بیش از ۲,۰۷۲ متر از مرکز زمین دورتر است.

از سال ۱۹۲۲ تاکنون بیش از ۲۰۰ نفر جان خود را در اورست از دست دادهاند. آخرین بار در سال ۲۰۱۵ بود که حداقل ۱۱ نفر یا بیشتر جان خود را در اورست از دست دادند؛ اما طبق برخی برآوردها، ماشین اورست از کنترل خارج شده است. برخی از این نمونه ها، کاتلا (Katla) در ایسلند و قله لاسن (Lassen) در ایالات متحده است. پس از تشییع باشکوه، پیکر مطهر آن مرحوم به آرامگاه ابدی انتقال یافته و در حرم مطهر حضرت معصومه علیهاالسلام مسجد بالاسر، کنار مرقد مرحوم شهید مطهری رحمه الله و علامه طباطبایی رحمه الله به خاک سپرده شد.

این روستا در دهستان سههزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۵۳ نفر بودهاست. در اين مسير، در سمت راستِ لشکرِ اسلام; يعني شرق مدينه، حرّه شرقي قرار داشت و در سمت غرب، کوه سلع. او برای رسیدن به این بخش باید ساعتها در صفی طولانی و پشت سرهم، روی لبهی صخرهای و یخیِ کوه و در اتفاع چندهزارمتری میایستاد و حتی مجبور شد از کنار جسد کوهنورد زنی که بهتازگی جان خود را از دست داده بود، عبور کند. فاطیما دريان، کوهنورد باتجربهی لبنانی، اخیراً هنگام صعود به اورست، شاهد غشکردن کوهنوردان کمتجربه در مقابل خود بود.

هنگام پایینآمدن، دو جسد دیگر در چادرهایشان را دیدم. و به روشنی مشخص است که موقعیت (نور) خورشید به هنگام عبور از کنار غار، در آن مقطع خاص(به علت تغییر گرانش در محیط غار، و یا هر عامل دیگر) دارای شرایط خاصی بوده است. ایشان به من گفت: پس از تخریب بنای عظیم مشهد حمزه و صحابه در احد، زمین اطراف مقابر حصاری نداشت و مکرر دیده شد سگهای ولگرد آن وادی، از روی قبور رفت و آمد میکردند.

ارتفاع کلی کتیبه ۷ متر و ۸۰ سانتیمتر و طول آن ۲۲ متر میباشد و در مرکز آن ۵ ستون به خط میخی فارسی باستان دیده میشود. در سال ۴۴۲ او درگذشت و همان جا به خاک سپرده شد.عکس از سایت شیرازه (عکاس سجاد شریفزاده) مغازهای که شیخ در آن بود، بهقول نویسنده فارسنامه بعدها تبدیل به آرامگاه بابا کوهی شد. می شود. کوه صفه از لحاظ ساختار شناسی کوهی سر سخت و صعب العبور است، به همین علت از آن برای ساختار دفاعی استفاده کرده اند. در قارهی آسیا و در نزدیکی اولانباتور، پایتخت مغولستان کوهی وجود دارد که مغولها آن را “بوگدوال” نام گذاردهاند:”کوه خدا”.یا کوه آلتای برای مردمان ترک زبان.

باوجودی که نرخ موفقیت فتح اورست برای کوهنوردان فقط ۲۹ درصد است؛ اما صدها نفر هر سال مجوز صعود به آن را میگیرند که حدود ۱۱ هزار دلار برایشان هزینه برمیدارد. جالب است بدانید، از سال ۱۹۲۲ تا ۲۰۰۶ حدود ۱۱ هزار تلاش برای صعود انجام شده و بازه سنی کوهنوردان وسیعتر از حد تصور بوده است، بهطوری که مسنترین صعودکننده به اورست، پیرمردی ۸۰ ساله از ژاپن در سال ۲۰۱۳ و جوانترین، نوجوان ۱۳ سالهی آمریکایی بود که همراه با پدرش در سال ۲۰۱۰ موفق به این صعود شد. در اصفهان با هر سنی که باشید، مکانی تفریحی را پیدا خواهید کرد.

ازطرفی، دولت نپال بهدنبال کسب درآمد مضاعف، مجوزهای بیشتری صادر کرده که همین موضوع، مدیریت امنیت اورست را دچار مشکل کرده است. کوهنوردان میگفتند که کپسولهایشان نشتی داشت، منفجر میشد یا در بازار سیاه بهدرستی پر نشده بود؛ اما باوجود شکایتها از مشکلات امنیتی، دولت نپال بهعنوان بخشی از فشار بیشتر برای تجاریسازی اورست، در سال جاری ۳۸۱ مجوز صادر کرد. کوه زرد وقتی علی و محمد را دید که به خانه های یکدیگر می روند به آنها حسودیش شد و خیلی نارا حت شد و شروع به گریه کرد. او به مسیر خود ادامه داد و پس از روزها کوهنوردی سرد و طولانی، به مسیری دشوار رسید و با جمعیتی برخورد کرد که برای عکسگرفتن از خودشان بهشدت به یکدیگر تنه میزدند.

در بخش مسطح قله که حدوداً بهاندازهی دو میز پینگپنگ وسعت دارد، ۱۵ تا ۲۰ کوهنورد ایستاده بودند و برای گرفتن سلفی در قلهی اورست یکدیگر را هل میدادند. اصولاً بخش مهمی از حیات طیبه شهید جوانمرد را فعالیت های او در زمینه تنویر افکار عمومی و به ویژه روشن کردن اذهان جوانان از طریق سخنرانی و نگارش کتاب های متعدد تشکیل می داد. همچنین باید این نقطه را جایی برای بزرگترین چالشهای دنیای کوهنوردی و کوهنوردان جهان دانست. حدود ۱۵ دقیقه در مسیری پیاده روی داشتیم و باید وزن سنگین کوله ها را تحمل میکردیم تا به ماشین ونی که قرار بود ما را به هتل ببرد، برسیم.

در نهایت این دو کشور پس از سال ها اختلاف نظر بر سر ارتفاع دقیق اورست، در سال 2010 میلادی روی عدد 8848 توافق کردند. اما دولت نپال گزارشات ارائه شده توسط کشور های دیگر را تایید نکرده و حتی با چین نیز که در داشتن اورست با او شریک است، مخالفت بسیاری کرد. این منطقه تاریخی با وسعت یک هکتاریاش دارای حصاری از تختگاه، شاهنشین و منازل مسکونی بوده به طوریکه قسمت شاهنشین بر دیگر قسمتهای حصار مسلط بوده است.

مخروط دماوند روی یک پایه رسوبی ایجاد شده است. وحشت کرده بودم و برای اینکه تعادلم را از دست ندهم، خود را روی برف انداختم و درحالیکه نوشتهی کوچکی با مضمون «سلام مامان دوستت دارم» را در دست داشتم، از راهنمایم خواستم از من عکس بگیرد. این کوه نام خود را از نماد استفاده شده توسط مرکز مثلثاتی بزرگ هند بریتانیا گرفته است. هند، دانمارک، ایتالیا و حتی آمریکا نیز تیم های تحقیقاتی برای اندازه گیری ارتفاع قله اورست به مکان این کوه اعزام کرده و به نتایج متفاوتی دست یابند. بهزاد بزرگزاد در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری فارس با اشاره به سقوط دو نفر از ارتفاعات کوه صفه اصفهان اظهار کرد: ساعت 19:30 شب گذشته تماسی با سامانه 125 آتشنشانی مبنی بر سقوط دو فرد در مسیر تخت مرعشی کوه صفه گرفته شد که 2 اکیپ کوهنوردی از ایستگاههای نزدیک به حادثه به محل اعزام شدند.

دیدگاهتان را بنویسید