کوه آرارات کجاست [ارتفاع، هوا، راهنمای صعود] • موج کوه

شهر بخدی (بلخ ) که مرکز مهم باختر در زمان قدیم بود ذریعه راه های مختلفی که باید از هندوکش میگذشت به هندطلایی وچین افسانوی وصل میشد یکی ازین راه ها که از مرو به هرات و بلخ واز انجادر کنار راست امو بدخشان را عبور واز راه تاگدومباش به منطقه تارم چین وصل میشد بود. پنجشیر از نقطه نظر مراودات یکی از مهمترین راه های کاروان رو قدیم بین حصص شمالی،شرقی و جنوبی هندوکش بوده و هست و با وجود اینکه سرک شکاری بین کابل و باختر و تخارستان (بین کابل و مزار شریف و قطغن و بدخشان) موتررو شده است معذالک دره پنجشیر از نقطه نظر رفت و آمد رمه های حیوانات و حمل و نقل نمک و میوه جات و غله جات و تردد کاروان های کوچک مقام خود را از دست نداده است و مسافرت میان دره جرم بدخشان و کابل کمافی السابق از این راه عملی میشود زیرا با وجودیکه سرک از خان آباد تا مرکز بدخشان و از آنجا تا بهارک (دهن دره واخان و جرم و زردیو) رفته بانهم تردد موتر در آن ناحیه زیاد نیست و کثرت خرابی پلهای رودخانه کوکچه عایق دیگری تولید کرده است.

می شود گفت همان دو سال پوهنتون، از بهترین دوران زندگی ام بود، تا اینکه آن کودتای نا فرجام 1354 هجری شمسی و 1975 میلادی شکل گرفت و کشمکش های سیاسی، زندگی مخفی دروان داود و پس از آن نبرد مسلحانه ی سال 1354 دره ی پنجشیر، که با شکست همراه بود، سر نوشت مرا عوض کرد. این کوه در کتابهای قدیم اریایی ها بنام ” پوی پایی ریسنا” در زند بنام” پاروپامیزاس”هیوتسانگ ذایر چینی از ان بنام”پولوسی نا”(pho.lo.sin.a)ویونان انر قفقاز نامیده اند. دریای هلمند وهریرود از همین کوه سرچشمه میگیرد ، کوه بابا که بیک سلسله ساحه های بزرگ تقسیم شده در مملکت کوهستاناتی را تشکیل میدهد که حرکات عسکری را کمتر به خود جلب میکنند را های اصلی عبور از شمال بجنوب از سلسله کوه های افغانستان نیز اکثرآ در هندوکش شرقی قرار داشته وفاتحین قدیم از همانجا استفاده کرده اند اما جای شک نیست که مانند امروز در قدیم راهی در بین این کوهستانات (هندوکش غربی) کابل را با هرات وصل می نمود چنانچه در قدیم راهی از هرات به امتداد در یای هریرود تاسر چشمه آن دوام داشته وبعد از آن نیز از میان سلسله کوه ها به کابل وصل می شد اما این مسیر هیچگاه مورد استغاده ار دوها ی بزرگ قرار نگرفته این راه امروز در گوشه شمال شرقی کوه بابا ازراه کوتل او نی ویا کوتل ایراک IRAK از کوه بابا می گزرد ، قرار است در برنامه های دولت حامد کرزی اولین ریس جمهورمنتخب افغانستان این را ه به شکل اساسی تعمیر گردد.

دریای کابل با معاونین خوددر حالیکه یک حوزه وسیع بین کوه های هندوکش وسپین غر را تشکیل میدهد از زمانه های قدیم دارای اهمیت فوق العاده بوده وتا هنوز ازین اهمیت کاسته نشده است. سلسه کوهای هندوکش اهمیت بزرگی برای انجام فعالیت های محاربوی وسوقیات عسکری دارد. صنايع و توليدات صنعتي: بخش صنعت در تاجيکستان تحت نظارت چند مؤسسه بزرگ دولتی قرار دارد به طوری که در سال 1990 حدود 373 مؤسسه دولتی موجود در بخش صنعت 98% دارايی ثابت را در اختيار داشتند.

دامنه هاي شمالي و جنوبي اين رشته کوه پوشيده از جنگل هاي انبوه و وسيع است .همچنين دره ي معروف خيبر که از لحاظ تاريخي و ارتباطي داراي اهميت زيادي مي باشد و در لشکرکشي هاي بزرگ ، در طول تاريخ به شبه قاره ي هند همواره مورد توجه مهاجمين بوده است ، در اين رشته کوه قرار دارد . نام برد که هر يک اهميت خاص خود را دارند . چنانکه درباره بسياری از مسائل سياسی و منطقه ای از جمله مسائل افغانستان، موضوع مبارزه با تروريست قاچاق مواد مخدر سياست مشترک و هماهنگی دارند. ذر بعضی از معادن نمک لایه های نمک از یک دیگر جدا شده اند یا دو نوع لایه نمکی به یک دیگر متصل شده اند به این نقاط سور یا سول هم میگویند البته این محل اتصال با موضوع لایه لایه بودن نمک متفاوت است و معمولا سور یا سول در معدن نمک به صورت یک لایه یا خط به عمود رفته و ظاهرا شبیه ان است که با یک چاقوی بزرگ یک کوه را از وسط بریده باشیم در محل این اتصالات معمولا آب باران وارد منطقه میشود یا باعث ترک های بزرگ در سینه کار یا سقف تونل های نمکی میشود.

این مقبره مدفن یکی از مشايخ بزرگ صوفيه است. در ۱۰۰ کیلومتری شمال قندهار منطقه خاکریز معدن بزرگ آهنی با ظرفیت ۳ میلیون تن واقع شدهاست. کشف یک لایه غلافی و کپسولی شکل در داخل کشتی از این جمله بود که در واقع کشتی را به دو لایه یا پوسته اصلی مجهز می کرد. به غیر از ابوالفضل محسنی که به دلیل حال نامساعد از صعود به قله صرف نظر کرده بود، الباقی اعضا آماده حرکت شدند.

همچنین در بیابانهای این ناحیه مانند دشت مارگو، ریگستان و دشت بکوا و جنوب گرشک ، ولایت نیمروز، جنوب فراه گیاهانی می رویند که در برابر خشکی و گرمای هوا، جنس نامساعد خاک و شوری ناشی از تبخیر آب مقاومند. در جنوب و جنوب غربی کشور که دارای آب و هوای گرم و خشک است، مقدار بارندگی در طول سال خیلی کم بوده و از 100 میلی متر فراتر نمی رود.

روابط دو کشور ايران وتاجيکستان پس ازپايان جنگ داخلی تاجيکستان 1997- 1992به سرعت گسترش يافت. اقتصاد تاجيكستان به شدت طي 6 سال جنگ داخلي (1997- 1992) و از دست دادن يارانههاي مسكو و بازارهاي توليدات خود ضعيف شده است. براساس آخرین تحقیقات انجام شده آتشفشان اصلی بین ۸.۶ و ۴.۱ میلیون سال پیش به وجود آمده است. مثلا در كوههاي قره باتر ، نهرين ،دوشي و كيله گي ،غوري ،تاله و برفك ،نيك پي ، عنبركوه،خان آباد ،دره اشكمش ، كوه ممئي ،تالقان ،كشم، درايم ، چاه آب، حصص جرم علاوه بر ديگر اشجار پسته و بزغنج نيز وجود دارد .

این روستا در دهستان دوهزار قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۹ نفر بودهاست. به سوی اندراب سرازیر شده وبرای حفاظت لشکر کشیهای اینده خود در دوجناح ان شهرک های نظامی (سکندریه های قفقاز) اعمار نمود. عبداشهل بیشتر در جنوب این منطقه نزدیک به مدینه و بنو حارثه قسمت شمالیتر زندگی میکردند. بلندترین وب کم دنیا کار خود را در هیمالیا آغاز کرد. سفيد کوه از 48 کيلومتري غرب پيشاور آغاز شده وبه طرف غرب ادامه مي يابد . كشورهاي طرف واردات (شرکای وارداتی): روسیه21.2% – چین17.2% – قزاقستان10.6% – ازبکستان9.6% – آذربایجان7.3% – اوکراین 5.2% ترکیه 4% (سال 2006) مناسبات با ج.ا.ايران: پس از فروپاشی شوروی سابق، روابط رسمی ديپلماتيک جمهوری اسلامی ايران و تاجيکستان در18/10/1370 هجری شمسی (1990م) باسفر هيأت رسمی ايران به اين کشور آغاز و سفارت ایران در تاجیکستان افتتاح گردید و نام خيابانی که سفارت ايران در آن قراردارد از ماکسيم گورکی به تهران تغيير يافت.

خبرگزاری تاجیکستان «خاور» نام دارد. اين رشته کوه ،در شرق افغانستان واقع شده و 150 کيلومتر طول دارد . سپین غرو کوه سلیمان. کوه بابا وشاخه های ان : کوه بابا را دره بامیان از هندوکش جدا میسازدو تقریبآ تا (200 ) کیومتر طرف غرب ادامه دارد بلندترین قله آن” شافولادی” نام دارد. منابع ذخاير ارزي: 203.8 میلیون دلار (سال 2006) بدهي خارجي: 876 میلیون دلار (سال 2006) كمك هاي اقتصادي دريافتي: 67 میلیون دلار از آمریکا (سال 2005) تعداد فرودگاه ها: 26 (سال 2007) فرودگاه هاي داراي باند با پوشش آسفالت و بتن: 18 فرودگاه (سال 2007) طول باندبیش از 3047 متر، 2 فرودگاه طول باند 3047 تا 2437 متر، 4 فرودگاه طول باند 2437 تا 1523 متر، 6 فرودگاه طول باند 1523 تا 914 متر، 3 فرودگاه طول باند کمتر از 914 متر، 3 فرودگاه فرودگاههاي بدون باند داراي پوشش آسفالت و بتن: 8 فرودگاه (سال 2007) طول باند کمتر از 914 متر، 8 فرودگاه فرودگاه چرخبال: ——- خطوط انتقال نفت و گاز: نفت 38 کیلومتر گاز 549 کیلومتر ( سال 2006) خطوط آهن، ريلي: 482 کیلومتر ( سال 2006) خطوط جاده اي: 27.767 کیلومتر ( سال 2000) خطوط آبي: 200 کیلومتر در طول روخانه وخش ( سال 2006) وضعیت اجتماعی فرهنگی تاجیکستان ميزان و درصد با سوادان: درصد باسوادان کل کشور 99.5% مردان 99.7% 99.2% سال 2000 آموزش عالی: دانشگاه دولتی تاجیکستان مهمترین دانشگاه این کشور است که در شهر دوشنبه قرار دارد.

ایتار تاس، خبرگزاری روسیه نیز در تاجیکستان فعالیت دارد. وقتی صحبت از آتشفشان ها می شود، کوه اتنا چیزهای زیادی برای ارائه دارد. دلم برای کسی تنگ است که طلوع عشق رابه قلبم هدیه داد.دلم برای کسی تنگ است که با زیبایی کلامش مرادرعشق غرق کرد.دلم برای کسی تنگ است که دلم برای داشتنش عمرهاصبر می کند. آخرین باری که لرستان توانست مقام تیمی کسب کند برمی گردد به سال 76 که صاحب عنوان سوم ایران شد که آن بار نیز لرستان میزبان مسابقات بود . در صورت وجود یک دریاچه در دهانه آتشفشان، اندازه گیرى هاى منظم دما معنى دار خواهند شد.

علاوه بر آن در نواحي بادغيس پسته زاري وجود دارد كه كمتر از پسته زار خان آباد نيست. این چشمه یکی از چشمههای آب معدنی روستای وکیلآباد است که در 28 کیلومتری شمال غرب شهرستان اردبیل قرار دارد. جنگلهای پراکنده و بوته ای، بنا بر مساعدت آب و هوا به صورت پراکنده در دامنه ی کوهستان ها و دشتها، در نقاط مختلف کشور می رویند. آن ها همچنین می توانند در آب یخ زده شنا کنند؛ بدون این که دمای بدن آن ها به هم بریزد یا در خطر بیماری و مرگ قرار بگیرند.

بگو اگر شما در درون خانههای خود هم بودید، آنان که سرنوشت مرگ و کشته شدن داشتند، خود به قتلگاه میآمدند. از نظر صنايع ميتوان به كارخانه آلومينيوم، تاسيسات نيروگاه آبي و كارخانههاي كوچك كه اغلب در زمينه صنايع سبك و فرآوردههاي غذايي فعاليت دارند، اشاره نمود. این تعداد تا اواسط سال1386 به حدود 150سند همکاری در زمينه های مختلف افزایش یافت. بافت سنگ هاي آتشفشاني عمدتا به صورت: ? هنرمندان ایرانی در سده های میانی و اروپایی دورۀ رنسانس از این سنگ به عنوان رنگدانۀ لاجوردی (آبی نیلی) در نقاشی های خود استفاده میکردند. دیده می شود. در افغانستان میلیونها درخت زیتون خودرو در ولایات پکتیا، ننگرهار، لغمان و کنرها وجود دارد، که به ویژه در نورستان یک ناحیا نسبتا وسیع در حدود 2000 هکتار از اراضی را اشغال کرده است.

در ار تفاع بیش از 4000 متری برف های دائمی مسلط هستند و عموما گیاهی وجود ندارد. در شرق و جنوب شرقی افغانستان متنوع ترین پوشش گیاهی دیده می شود. آتشفشان کوه چانگ بایشان که یکی از مخرب ترین آتشفشان ها بوده و دقیقا جداکننده چین و کره شمالی از یکدیگر است. بلند ترين قله اين کوه سيکارام ، 4755 متر ارتفاع دارد . قله دماوند با احتساب یالها و یخچالهای آن تقریبا ۲۰ مسیر صعود دارد. مسیر در اینجا به صورت سنگلاخی و پرشیب می باشد. ولی در داخل دره ها و کوه پایه ها ، عموما درختان چنار به صورت پراکنده فراوان است .

در شمال و شمال غربی کشور جنگلهای پسته به صورت انبوه وجود دارند. در نواحي بدخشان ،قطغن كناره هاي آمودريا ،جنگلات انبوهي وجود دارد. بر اساس قانون اساسی این کشور حکومت متبوع از قانون اساسی متعهد است یک کشور مترقی و کامیاب ، یک نظام مبتنی بر عدالت اجتماعی ، محفوظ نگه داشتن حقوق و کرامت انسانی مردم افغانستان ، تفهیم و نهادینه کردن یک کشور دموکراتیزه ، حفظ اتحاد ملی ، برابری و تساوی حقوق اقوام و قبایل گوناگون ساکن در کشور، به معرض وجود گذارد.

قبه هارون برادر حضرت موسی (ع) بر بالای این کوه مشهود است که گویند وی هنگام عزیمت برای حج بر بالای این کوه وفات نمود و در همان جا مدفون شده است . وی در حله وفات کرده است.» پس از سال ۷۸۷ اثری از حیدر آملی در این جهان فانی نمییابیم. اولین حضور رسانهای در پنجشیر/ در این دره پُر رمز و راز چه میگذرد؟ پرسیدم این ضریح را چه کسانی به حول مقابر اهل مدینه گذاردهاند؟ همیشه با آمادگی کامل به کوه بروید تا کوهنوردی برایتان شادی به ارمغان بیاورد. 2ــ آمودریا (جیحون): از کوه های پامیر سرچشمه گرفته و حدود ۱۱۲۶ کیلومتر از آن در قسمت مرزهای شمالی کشور با تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان است و قسمتهایی از آن قابل کشتیرانی است در سواحل آن رودخانه شیرخان بندر و بندر حیرتان قرار گرفته، که کالاهای صادراتی یا وارداتی افغانستان به کشورهای آسیای میانه از این طریق مبادله میشود.

دیدگاهتان را بنویسید