کوه بیستون سال ۸۵ در لیست آثار برجسته جهانی در یونسکو ثبت گردید

با ارزشترین نوع تسبیح شاه مقصودی، زرد روشن مایل به رنگ کدو است. این معدن، در قسمت غربی زیارت امام زاده شاه مقصود که از نسل امام کاظم (ع) میباشد قرار دارد. سنگ شاه مقصود، معمولاً به رنگ سبز روشن موجود میباشد که البته رنگهای سفید و سرخ آن بسیار نادر است. محدودیت و دشواری در استخراج و احتمال تمام شدن این سنگ، از جمله دلایل کمیاب بودن تسبیح شاه مقصودی است. یکی از مشکلات تهیه سنگ تسبیح شاه مقصود، استخراج غیراصولی آن توسط مواد منفجره است که بخشی از این سرمایه ملی ضایع میشود.

قابل ذکر است که در حال حاضر بسیاری از تسبیحهايی که به اسم تسبیح شاه مقصودی در بازار به فروش می رسند، واقعی نبوده بلکه سنگ جلالآباد، کابل و یا سنگهای چینی هستند. یک عدد تسبیح مرغوب شاه مقصودی که البته خیلی کمیاب است، تا صد هزار افغانی/ ۱۵۰۰ دالر و یا بیشتر هم خرید و فروش میشود. این معادن به شکل غیرفنی استخراج گردیده به بازار هندوستان و مارکیت پاکستان به فروش میرسد. به عبارت دیگر هرچه دو فیلم قبلی از الگوی جان سخت استفاده کرده بودند، این یکی سراغ فراری، یکی دیگر از پُرطرفدارترین اکشنهای آمریکایی رفته است.

متن و نقش بر اثر عواملی چند از جمله عوامل زمین شناختی فرسایش باران و باد رسوب مواد آلی رشد جلبک در درز سنگها و تأثیر سایر پدیدههای طبیعی فیزیکی شیمیایی و نیز تخریب به دست بشر بویژه در عصر رواج تفنگ – که از قسمتهای برجسته و نمایانتر نقش و از فاصله دور به عنوان نشانه استفاده میکردهاند – و ناآگاهیها و بی مبالاتیهای دیگر آسیب جدی دیدهاست. در سایه، چترها چیزی فراتر از در امان ماندن از بارش باران و تابشِ خورشید هستند. هنگامی که باران میبارد، قسمت نمکی حل میشود و کانیهایی چون کلسیت، هماتیت و گوگرد بر جای میمانند.

دامنه های این کوه ها معمولاً به سمت شمال و یا جنوب است و در آن دره های وسیع و عمیقی هست، که رودهایی چون چالوس و هراز در آنها جریان دارد. قله بابا مقصود با ارتفاع 3700 متر یکی از قله های رشته کوه سبلان و در سمت شمال شرقی قله مشهورسلطان ساوالانقرار دارد. ۶۰ کیلومتری شمال شهر قندهار در منطقه «خاکریز» یا در ٨ کیلومتری جنوبغرب زیارت شاه مقصود در ارتفاع نزدیک به ۲۰۰۰ متری قرار دارد .

همچنین شاه مقصود سبب تقویت گرده، قلب، سیستم عصبی و دستگاه گردش خون میشود. اینبار اما مامور مایک بنینگ بهجای اینکه بادیگاردِ بااعتمادِ رئیسجمهور دربرابرِ هجومِ بیامانِ تروریستها باشد، به اشتباه متهم به این کار شده و دستگیر میشود. اگر تام کروز نقشِ قلهی قهرمانان اکشن بلاکباسترهای درجهیک هالیوودی را داشته باشد، جرالد باتلر چنین نقشی را در اکشنهای درجه دوی هالیوود برعهده دارد که سقوط کرده، موفقترین فیلمهایش در گیشه بوده است. البته اندازه دانههای تسبیح هم بر ارزش آن میافزاید؛ مثلاً به هر مقدار که دانههای تسبیح درشت و بزرگ باشد، ارزش آن بیشتر است.

نتیجه به اکشنِ پُرتنشی در مایههای سیکاریو تبدیل شده که البته خیلی جنگلیتر و بارانیتر از فیلم دنی ویلنوو است. همینجا بود که رادانات سیکدار (Radhanath Sikdar)، ریاضیدان جوان هندی و گروهی از به اصطلاح کامپیوترهای انسانی، از مثلثات برای جمعآوری دادهها در کوه استفاده کردند.وقتی سیکدار محاسبهی خود را در سال ۱۸۵۲ تمام کرد، به سرعت به سمت دفتر ناظر مستقر در کوهپایههای هیمالیا دوید و اعلام کرد که «بلندترین کوه جهان را کشف کرده است.»سال ۱۸۵۶، ارتفاع «قلهی ۱۵» را ۸۸۴۰ متر ثبت کردند که خیلی نزدیک به چیزی است که امروزه، کوهنوردان به رسمیت میشناسند. خالدبن ولید، فرمانده اسب سوارانِ قریش از این فرصت استفاده کرد و با همراهانش کوه را دور زد و عبداللّه بن جبیر را با یاران اندکش به سادگی از سرراه برداشت، آنگاه از دهانه درّه فرود آمد و مسلمانانی را که از همه جا بی خبر بر سر غنایم گرد آمده بودند به زیر شمشیر گرفت و از سوی دیگر زنان قریش صحنه گردان غائله شدند و از کوه سرازیر گشته موها را پریشان و گریبان ها را چاک کردند و با پستان های برهنه و فریادهای جنون آمیز، فراریان خود را بازگرداندند و حمله مجدّد دشمن آغاز شد!

او برای این کار مجبور میشود تا با کاراگاهی که در جستجوی همین مهاجم است همکاری کند؛ این کاراگاه هم که از هیچ حمایتی از سوی ادارهی پلیس بهره نمیبرد، مجبور میشود تا از این گنگستر بهعنوان تنها منبعش برای زدنِ ردِ مهاجم استفاده کند. اما در حالی پروندهی کِی بهدلیلِ کمبود مدرک قرار است مختومه اعلام شود که کاراگاه به تنها شاهدش در قالبِ گنگسترِ جان سالم به در بُرده از او پناه میبرد و همراهی آنها برای دستگیری این قاتلِ خطرناک کلید میخورد.

اگرچه او جان سالم به در میبرد، اما از آنجایی که چهرهی او بهعنوان یک خلافکارِ تهدیدآمیز در خطر قرار گرفته است، تصمیم میگیرد تا قاتلِ ناموفقش را گیر بیاورد و بکشد. او در این فیلم نقشِ گنگستری را بازی میکند که یک شب بعد از یک تصادف رانندگی، مورد ضرباتِ چاقو قرار میگیرد. نتیجه به یک تریلرِ اکشنِ پرزرق و برق و بامزه و بیش از اندازه فرمگرایانهای تبدیل شده که کلیشههای خاطرات قتل را با من شیطان را دیدم مخلوط میکند که فیلمی با مقدار زیادی فریاد زدن، مقدار زیادی احساساتِ ملتهب و تعدادِ زیادی لحظاتِ خندهدار منجر شده است.

فیلمی که بهراحتی میتوانست به یک تقلیدِ ضعیف سقوط کند، موفقیتِ بیسروصدایی از آب در آمده که میتواند آغازگرِ دورانِ کاری باکیفیتی برای کارگردانش باشد. اگرچه استاد زی ارتباطاتش با اتفاقاتِ تاریخی دنیای واقعی که یکی از ویژگیهای معرفِ این مجموعه است را از دست میدهد و شاملِ حضورِ گرم و مطمئنِ دانی ین بهعنوانِ چهرهی اصلی مجموعه نیست، اما شوخطبعی فیلم، لحنِ مسرتآمیزش و حضورِ دیو باتیستا با سیبیل و کت و شلواری که به زور میتواند هیکلِ غولآسایش را در خود حفظ کند، آن را به قسمتِ قابلتوجهای تبدیل کرده که صرفا به خاطر ماهیتِ اسپینآفش، نباید دستکم گرفته شود.

دیو هان، روزنامه نگار و راهنمای کوهنوردی است و رکورددار بیشترین فتح اورست یعنی ۱۵ بار به عنوان یک غیر شرپایی را از آن خود کرده است. جالب است که قلعه دیو تا به حال در افسانهها آمدهاست. بی درنگ به کمک خودروهای باربری خود را به یروان می رساند و با شگفتی لوسیک را در حال آب دادن به گل ها می یابد. دیگه حال نمیده. باید وسط هفته بریم که خلوت باشه.

اگر میخواهید یک بازدید کامل و درست و درمون از کوه نمک جاشک بوشهر داشته باشید شگفتیهای اصلی آن را ببینید باید حداقل یک روز وقت بگذارید و حتما با یک راهنمای محلی همراه شوید. گنبد نمکی جاشک از جاهای دیدنی بوشهر است و در بخشهای کاکی و بردخون، حدفاصل دو شهرستان دشتی و دیر واقع شده است و شرق روستای گنخک، در شهرستان دشتی و شمال روستای جاشک، در شهرستان دیر قرار دارد. روستای برسه، ییلاقی بوده است که به مرور به روستا تبدیل شده و عملکرد گردشگری یافته است.

از خدایان بیگانۀ ایشان آرالز (Aralez)و تموز بود که از بین النهرین به آن سرزمین راه یافته بودند. ایشان آهن را نیز در مصنوعات خود به کار می بردند، چنانکه تبرها و چکش ها و خیش های گاو آهن از آن قوم فراوان به دست آمده است. از استادانی که تهران را به حضور خود مزین کردند از عارف بزرگ آقا محمدرضا قمشهای و میرزا ابوالحسن جلوه فیلسوف مشائی عصر ناصرالدین شاه میتوان نام برد. سنگ شاه مقصود سبب دفع نیروهای منفی و تقویت انرژیهای مثبت بدن میگردد و آرام بخش است.

دیگر این که دانههای تسبیح شاه مقصودی نباید دارای خال، لک و درز باشد. تسبیح ها ۳۳ دانه ای و ۱۰۱ دانه ای ساخته میشود. بعد از اینکه دار و دستهی بن افلک تمام جرایم جنگیشان را مرتکب میشود و پولِ بسیار بسیار گندهای به دست میآورند، نیمهی دوم فیلم که یک چیزی در مایههای تلاشِ والت و جسی در برکینگ بد برای ذوب کردنِ اولین جنازهشان در وان حمام است، به تلاشِ اسلپاستیکگونه و خندهدارِ آنها برای منتقل کردنِ این همه پول به خارج از جنگل اختصاص دارد که فیلم را واردِ مسیرِ غیرمنتظره و پُرانرژیتری میکند.

مرز سهگانه، کارِ خودش را بهعنوان یکی دیگر از فیلمهای نظامی کاترین بیگلو و مارک بول در مایههای مهلکه (The Hurt Locker) آغاز کرد که حضور تقریبا هر بازیگرِ مردِ مشهوری که فکرش را بکنید در آن شایعه شده بود، اما درنهایت، چندور هدایتِ این پروژه را برعهده گرفت. سی. چندور که درامِ مافیایی غیرمعمولِ خشونتبارترین سال (A Most Violent Year) و درامِ بقامحورِ غیرمعمولِ همهچیز از دست رفته (All is Lost) را در کارنامه دارد، خوشبختانه به نفرینِ نتفلیکس دچار نشده است و موفق شده یک فیلمِ ژانرِ قوی دیگر تقدیمِ طرفدارانش کند؛ هرچند او کاملا در جاخالی دادن از نفرینِ نتفلیکس موفق نبوده است.

او که باور دارد این تیراندازی ممکن است باعثِ آغاز زنجیرهای از تیراندازیهای مشابه در سراسر کشور شود، اعضای گروهشان را در یک کارخانهی چوببُری در خارج از شهر که مرکز فرماندهیشان است دور هم جمع میکند و به این ترتیب، بازجوییهای فرسایشی او از آنها برای یافتنِ قاتل و تحویل دادن او به پلیس آغاز میشود. آتشفشانها دستگاههایی هستند که سطح زمین را با مناطق درونی زمین ، یعنی جایی که بر اثر بالا بودن دما ، سنگها به صورت مذاباند، مربوط میکند و از آن گدازههای آتشفشانی ، مواد آذر آواری و گازها خارج میشود.

دیدگاهتان را بنویسید