کوه خواجه مکانی شگرف در دل هامون(زابل، استان سیستان و بلوچستان)

امام رضا علیه السلام می فرماید: کسی که انگشتر عقیق در دست کند و قرعه را بردارد، شانس او برای برنده شدن بیشتر است و قرعه بهتری خواهد داشت. با این وجود نمی توان با قطعیت گفت که امکان فعال شدن آتشفشان دماوند وجود دارد یا خیر. کوه دماوند بزرگترین کوه ایران و دارای بزرگترین آتشفشان کشور است. کوه دماوند از معدود کوه هایی است که آتشفشان های چینه ای دارد.

شاید در نگاه نخست، فوران آتشفشان پدیدهای مخرب به نظر برسد؛ اما خوب است بدانید که آتشفشانها دلیل حاصلخیزی زمینهای بایر میشوند. فوران آبدار کیلوئه در سال 1924 را نتیجه نشت سطح گدازه در دریاچه گدازه و حجاری آتشفشان و نفوذ بعدی آب به داخل مجاری خالی تصور میکنند. سپس سرزمین مدینه ایمان آورد،پس آن سرزمین را به وجود پیامبر صلی الله علیه و آله آراست. سپس ساکنان آسمان دنیا به امامت امیرمومنان اقرار کردند و ایمان آوردند. امام رضا علیه السلام می فرمایند: اولین کوههایی که اقرار به ولایت حضرت علی علیه السلام کردند، کوههای فیروزه، عقیق و یاقوت بوده است.

حضرت زهرا علیها السلام از رسول خدا نقل می فرمایند: هر کس انگشتر عقیق در دست کند، همیشه خیر و خوبی می بیند. ؛( همان) ولی حجامت در پایان روز چهارشنبه زیانی ندارد؛ حذیفة بن منصور میگوید: روز چهارشنبه بعد از عصر، امام صادق(علیه السلام) را دیدم که حجامت میکرد.( همان)قابل ذکر است بر مبنای روایاتی که درباره صدقه و آثار آن آمده است، استعداد نحس و ناخوشآیندی که درباره روز چهارشنبه ذکر شده با صدقه، دفع میشود.پنجشنبه: امام صادق(علیه السلام) فرمود: هر کس روز پنجشنبه ناخنهایش را بگیرد و یکی را برای روز جمعه وا گذارد خدا تنگدستی را از وی دور میکند.

امام(علیه السلام) فرمود: هر گاه (برای اقدام به کاری) احساس بدی داشتی به نخستین تهیدستی که برخوردی صدقه بده و سپس اقدام کن؛ خدای بزرگ بیتردید خطر را از تو دفع میکند.( همان)امام صادق(علیه السلام) فرمود: هر کس صبح هنگام صدقهای بدهد، خدای عزیز خطر آن روز را از وی برطرف میسازد. تا آنجا که فرمود: هر کس یکی از انواع عقیق را در دست کند و شیعه ما اهل بیت نیز باشد، به جز خیر و خوبی و وسعت در رزق نمی بیند و بی نیاز از مردم می گردد. امروز هم گرچه معادن سنگ هرکاره، در مناطقی چون زنجان، سیستان، خوی، کرمان، ماکو، سبزوار، تربت حیدریه و بیرجند نيز یافت می شود؛ اما گویا استخراج عمده و انبوه از معادن اطراف مشهد رواج دارد و هر ساله به آذربایجان، قرقیزستان، آلمان و ایتالیا و…

آنگاه سفارشنامه ای از محمد حسین دیانت خان دشت بیاضی برای عبدالله خان فیروزجنگ که حاکم گجرات و از نوادگان خواجه عبیدالله احرار نقشبندی و هردو از مشاهیر دوره ی جهانگیر بودند، گرفت.فیروزجنگ از طالب به گرمی استقبال کرد و او را بسیار نواخت؛ اما طالب مدت زیادی را در خدمت این سردار خونریز نماند و دوباره از گجرات به اگراه برگشت و از آنجا به لاهور رفت. ما وقع را بازگو کردند.او جلو رفت زمام شتر را گرفت و رو به آسمان دعا کرد و گفت : خدایا پای شتر را درست کن !

سپس به ایران بازگشت و مدتی در تهران به سر برد و چند ماهی کتابدار رسمی مدرسه شهید مطهری بود. سَهَند نام قلهای در جنوب شهر تبریز، استان آذربایجان شرقی ایران است. این کوه با برکت کوهسنگی هم بخاطر اینکه از سنگ است به نام کوهسنگی به شهرت رسیده است از همان زمان. «شیعه نیوز»: برکت چیست و چگونه میشود چیزی اعم از مادی و معنوی دارای برکت شود؟ طی تحقیقات سال ۲۰۱۱ که اداره جیولوجی امریکا در کشور به سر رسانید، نتیجه بر این شد که افغانستان دارای ۶ ميلیون تن سلفر تثبیت شده و ناتثبیت شده به ارزش ۲۳۴ میلیون دالر می باشد.

در سال ۱۳۸۱ نیز تعداد ۱۴ شهید گمنام دوران دفاع مقدس در دامنه این کوه خاکسپاری شدند که تدفین این تعداد شهید گمنام در یک مکان در کشور بی سابقه است و به برکت حضور همین شهدای گمنام، این مکان به قطب فرهنگی شهر نیز تبدیل شده است. آثاری که در اواسط دوران اشکانی و ساسانی و همچنین آثار دوران متأخر اسلامی شکل گرفته است. به گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران جوان، «احمد ولی مسعود» سفیر پیشین افغانستان در انگلیس و برادر «احمد شاه مسعود» فرمانده نظامی و وزیر دفاع پیشین افغانستان و از چهرههای مبارز با طالبان گفت که وضعیت مردم عادی در افغانستان و به ویژه در دره پنجشیر بسیار بد است.

عطار نیشابوری، شاعر صوفیمسلک، در منطق الطیر توصیف زیبایی از سیمرغ، شاه پرندگان، ارائه میکند. اگر به خرید ديگ سنگی کوهسنگی فکر می کنید و با کوهسنگی مشهد آشنایی دارید لازم به ذکر است که شما در فروشگاه دیزی سنگی آی آر-ارگانیک می توانید ظروفی از قبیل : دیزی سنگی , ظروف سنگی کوهسنگی , دیزی سنگی کوهسنگی , ظروف سالم , ظرف سالم , ظرف سنگی را بصورت آنلاین خریداری کنید و در آشپزخانه خود بعنوان ظروف غذاخوری سالم و ظروف آشپزی و حتی بعنوان ظروف غذاخوری و ظروف آشپزی و ظروف سنتی در طب سنتی , خرید ظروف سنگی , ظرف سنتی , برای ظروف سنگی هدیه به اقوام و دوستانی که به ظروف سنگی مشهد اهمیت میدهند در نظر بگیرید .

بدان اگر نگین انگشترش عقیق بود تازیانه نمی خورد. اعمش گفت: یابن رسول الله از خواص انگشتر عقیق بیشتر برایم بگویید؟ امام صادق علیه السلام در حدیثی طولانی در خواص سنگ عقیق فرمود: خیلی عجیب است دستی که در آن انگشتر عقیق باشد و درهم و دینار نداشته باشد. امام صادق علیه السلام می فرمایند: کسی که انگشتر فیروزه در دست کند، فقیر نمی شود و بی پول نمی ماند. پاداش مضاعف در روز جمعه: هاشم بن حکم از امام صادق(علیه السلام) درباره مردی پرسید که قصد دارد کار خیری مانند صدقه یا صوم (روزه) و اینگونه امور انجام دهد؟

روزی مردی خدمت امام کاظم علیه السلام رسید و در انگشت حضرت، انگشتر فیروزه ای دید. حقیقت این است که زمانی برخی از مؤمنین در سال 1620میلادی یک مشت از خاک قبر حضرت عباس (علیه السلام) را برای تبرک و طلب شفا به آلبانی بردند و مردم برکت این خاک را دیدند، پس تصمیم گرفتند که باقی مانده این خاک را در بالای کوه “تیموری” که 200کم از شهر “تیرانا” پایتخت این کشور فاصله دارد، دفن کردند. امیر مومنان علی علیه السلام می فرماید: کسی که انگشتر عقیق در دست کند و دو رکعت نماز با آن بخواند، ثواب آن دو رکعت، برابر با هزار رکعت نمازی است که بدون انگشتر عقیق بخواند.

یعنی کسی که این داستان را بپذیرد، بایستی با یک خبر که مجهول الراوی و نهایتاً خبر واحد است، قایل به تحریف قرآن باشد، حال آن که نقل قرآن، متواتر است و نص قرآن نیز به حفظ آن از هرگونه تحریف، تصریح دارد.(4) مگر آن که کسی مسلک اخباریون را داشته باشد، که با یک سری اخبار ضعیف و بیاعتبار همچون حدیث مذکور، مهمترین سند اسلام و متقنترین آن را تحریف شده بداند که این نهایت بیفکری و کم خردی و دوری از عقل و منطق است . بدین ترتیب که قریش با دیدن تار عنکبوت و تخم کبوتر، به این نتیجه رسیدند که غار متروک است و کسی وارد آن نشده است و گرنه تار عنکبوت پاره میشد و تخم کبوتر میشکست و کبوتر نمینشست.

معروف به ابراهیم خواص،اصلا ایرانى و پدرش از مردم آمل بود و چون تولد و پرورش ابراهیم در بغداد بود و به بغدادى مشهور شده. قله جام داغلی در میان مردم به بلندترین قله سهند معروف شده است ولی به تحقیق قله قوچ گلی داغ از تمام قلل سهند بلندتر است . تاریخی برای خاندان قاجار به نام ملک آرا نوشت و دبیر شاهزاده طهماسب میرزا نیز بود و در چلاو اورا کشته و به چاه انداختند و آن چاه را اکنون به نام کلن چاه می نامند. سرپانتین واژه ای لاتینی و به معنای «ماری شکل» است؛ چون روی سطح خارجی این سنگ، لکه هایی شبیه پوست مار مشاهده می شود، به این نام نامیده شده است.

به جهت مرگ اردشیر بن حسن حکمران مازندرانی که ممدوح ظهیرالدوله فاریابی بود دلتنگ شد و از استرآباد به خوارزم رفت و چندی در آن سامان زیست. کارگاه های تولید آثار سنگی کوهسنگی مشهد، عمدتا در بخش مرکزی شهر مشهد و نيز نقاط ییلاقی اطراف آن است و عرضه محصول دیزی سنگی کوهسنگی در مجاورت کارگاه های تولید کوهسنگی و نمایشگاه کوهسنگی و فروشگاه کوهسنگی مشهد و نقاط پر رفت و آمد زائران و مسافران انجام می شود. اینک، صداى اللّه اکبر اللّه اکبر مسلمانان، تمام جلگه و دامنه احد را پر کرده است. ارتفاع آن از زمین کمی بیش از ۵۰۰ متر و صعود به غار بسیار دشوار و مستلزم تلاش فراوان است.

کوه خضر نبی با ارتفاع ۳۰۰ متر در ۶ کیلومتری مرکز قم قرار دارد و این شهر از فراز این کوه؛ بسیار دیدنی است و مسجد مقدس جمکران نیز در نزدیکی این کوه واقع شده است. کومباکارنا یا ژانو ، ۳۲ امین کوه بلند جهان به ارتفاع ۷۷۱۰ متر واقع شده در منطقه کانگچنجونگا نپال. از شهر تبریز ۸ قله سهند که ارتفاع آنها ۳۲۰۰ متر تجاوز می کند به وضوح و آشکارا دیده می شوند .

دامنه های شمالی البرز مرکزی که به دریای مازندران نزدیک میباشند غالبا تا ارتفاع ۲۳۰۰ متری از جنگلهای انبوه پوشیده شده اند. پس از آنکه خداوند پیامبر(ص) را از توطئه مشرکان برای قتل او آگاه کرد، قرار شد علی(ع) در بستر پیامبر(ص) بخوابد و پیامبر(ص) شبانه مکه را به سمت یثرب ترک کند. ۵۹۰ ساعت ۴۰۱۷ دقیقه کشور ترکیه را به قصد میهن عزیزمان ترک و پس از رسیدن به تبریز و جابجایی وسایل در خودرو یی که در ابتدای سفربه توصیه آقای پرتویی آن را در تبریز گذاشته بودیم ، با دوستان خوب و میهماننواز شرکت کوهنوردی اطهر تبریز خداحافظی و در نهایت در سال ۲ صبح به تهران رسیدیم.

دیدگاهتان را بنویسید