کوه صفه اصفهان

کوهی است که هوشنگ پیشدادی بر فراز آن صدهزار اسب و ده هزار گوسفند برای ایزد آبان قربانی کرد؛ و کوهی است که گرداگرد قله آن، ماه و خورشید و ستارگان دور میزنند. صدیقیان اظهار امیدواری کرد با صعود کوهنوردان ایرانی به این قلل، پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران بر فراز قله های سامانی و کرژنوسکی بر افراشته شود. هنگامی ((حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله|رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم)) برای نبرد با مشرکان به احد آمد، پنجاه تن از تیر اندازان سپاه اسلام را بر فراز این کوه کوچک، مأمور ساخت تا از سپاه اسلام محافظت نمایند؛ ولی آنان برای جمع آوری غنیمت، از فراز کوه رمات فرود آمدند.

یگانهای ذیل تحت امر سپاه چهارم در منطقه عملیاتی فتح المبین، آرایش گرفته و گسترش یافته بودند. یاقوت حموی، ذیل جودی. جغرافیدانان عرب در قرن دهم میلادى، بدخشان را سرزمینى غنى از چراگاه و کوهستانهاى آن را مملو از لاجورد و یاقوت معرفى کرده اند. لاجورد تحت عنوان یاقوت کبود بارها در متون و اسناد قدیمى ظاهر مى شود. جغرافیاى تاریخى و راههاى دسترسى به معادن لاجوردجمعیت و مردم آرام بدخشان افغانستان با شخصیتى صلح جو، فرزندان ساکنان قدیمى هستند که از هجوم اقوام بربر به کوهستان پناه بردند.

سه قرن بعد، مارکوپولو در سال ۱۲۷۱ میلادى مقدارى لاجورد بدخشان را به اروپا برد، گرچه خود او هرگز این معادن را ندیده بود. شواهد نشان مى دهد بهره بردارى از معادن لاجورد بدخشان از بیش از ۶۵۰۰ سال قبل شروع شده است که قدیمى ترین تجارت معروف سنگهاى قیمتى جهان به حساب مى آید. بدخشان با بیش از ۳۲۲۰ کیلومتر فاصله از مصر، منبع لاجورد براى تمدنهاى قدیم مصر، بابل (عراق امروزى)، یونان و روم بوده است.

فلات تبت در شمال با یک تپه وسیع محدود می شود که ارتفاع آن از حدود 5,000 متر (16,000 فوت) به 1,500 متر (4,900 فوت) در فاصله افقی کمتر از 150 کیلومتر (93 مایل) کاهش می یابد. چهارسال قبل، قله ” کمونیست ” که بلندترین قله کوهستان بدخشان تاجیکستان است و بیش از 7 هزار متر ارتفاع دارد توسط دولت این کشور به قله “امیراسماعیل سامانی” تغییر نام پیدا کرد. لاجورد بیش از دیگر سنگهاى قیمتى، به طرز چشمگیرى در صنایع دستى فرهنگ هاى باستانى حضور داشته است. لاجوردهاى پیدا شده در اهرام داشور مصر (Dashour)، قدیمى ترین مدرک ثابت شده تجارت سنگهاى قیمتى بین مصر و افغانستان است که به بیش از ۴۴۰۰ سال قبل بر مى گردد.

تاکتیک ارتش سرخ در سال ۱۹۸۴ نشانههایی از بازگشت به یک برداشت کاملاً نظامی از جنگ را عرضه میدارد. حتی اگر در یک ترافیک کلافه کننده در شهرهایی مانند تورنتو یا مونترال گیر کنید، هرگز صدای بوق هیچ ماشینی را نخواهید شنید. در مصر باستان هیچ سنگ قیمتى بیشتر از لاجورد ارزش و اهمیت نداشت.حفارى در نغدا (Naqada) که قدیمى ترین سلسله مصریان است (۳۱۰۰-۳۳۰۰ قبل از میلاد)، اولین موارد استفاده مصریان از لاجورد را به عنوان سنگ زینتى در جواهرات آشکار کرده است. از تمام سنگهای آبى شناخته شده در دوره هاى باستان، لاجورد بالاترین ارزش را داشته است، این سنگ در اوایل قرون وسطى به لاجورد معروف شد.

لازوس معادل کلمه عربى لاجورد است که براى آسمان و به طور کلى هر چیز آبى رنگ استفاده مى شود. لاپیس لازولى شکل ابتدایى لاتین سنگ لازوس است. در واقع “شیشه” نمک حل شده ای است که در اثر حل شدن با آب باران به وجود آمده و “فریم” ها از سنگ های رسی و انیدریت ها تشکیل شده است. از آنجا که از دهانه این آتشفشان دود و گاز گوگرد خارج میشود، به عقیده برخی زمین شناسان احتمال فوران دوباره این آتشفشان وجود دارد. زیبایى آن به مقدار وجود این کانى ها وابسته است.

تمام ادارات دولتی در همه ولسوالی ها فعال بوده و حاکمیت دولتی برقرار است. همه کارگران دولتی وابسته به کنفدراسیون اتحادیههای کارگری هستند که دسترسی به وجوه بازنشستگی، مزایای خدمات درمانی، مسکن و دیگر خدمات اجتماعی را کنترل میکند. و سپس در تجسم اولیه همه ما به یاد ایجاد ستون خواهیم افتاد حال یا با چوب یا … بدین ترتیب که در دورة شاه محمود ابدالی ولایت خراسان در شمال مغرب افغانستان در سال 1803م به دست حکومت قاجاری ایران افتاد. تاجیکستان که تا 15 سال پیش از جمهوری های تحت تسلط اتحاد جماهیرشوروی سابق بود، با فروپاشی این رژیم ، استقلال خود را بدست آورد.

وی افزود: کوهنوردانی از ایران، اسپانیا، رومانی ، اسلواکی ، ترکیه، لهستان، سوئیس ، روسیه ، نپال و جمهوری آذربایجان در این صعود شرکت دارند. رئیس جمهوری تاجیکستان همچین به تازگی با صدور حکمی ، نام “لنین” را از قله 7 هزار متری کوهستان ولایت بخشان تاجیکستان برداشت و نام “ابوعلی سینا” را به جای آن پیشنهاد کرد. کیانسه (درياچه هامون در نيمروز) از آن جهت (گویند) که تخمة کیان آنجا است. بعد از عکاسی و صرف صبحانه جهت دیدار از رخ جنوبی این کوه تصمیم گرفتیم از مسیر خورموج به طرف پایین بازگردیم تا شانس دیدار از دیوارههای جنوبی این قله که به صدها متر میرسید را از دست ندهیم.

مناطقی که ارتفاعی بین 2000 تا 3000 متر دارند سرمای نسبتا کمتری دارند و گلهای وحشی و علف در آن رشد می کند. کوهنوردان که از 22 کشور در این صعود شرکت دارند ، امروز از طریق فرودگاه دوشنبه به کمپ اصلی خود در مرز تاجیکستان و قرقیزستان عزیمت کردند. کوهنوردان ایرانی هستند که همگی ازهیئت کوهنوردی استان زنجان دراین اردو شرکت دارند. رحمانف همچنین دراین حکم قله دیگر این کوهستان که در پی کودتای سال 1917 میلادی کمونیست ها در روسیه به نام “انقلاب” نامگذاری شده بود را به قله استقلال تغییر نام داد. دیرة غازی خان در سال 1821م و پیشاور در سال 1823م بدست سیک افتاد.

قلعة اتک در کنارة سِند در سال 1812م و ولایت مُلتان در سال 1818م بدست حکومت سیک افتاد. در سال 1893م طبق معاهدة دیورند از طرف عبدالرّحمان خان به انگلیسی ها داده شد.». در مکان های بالاتر، مانند قله اورست، تراکم کم هوا به این معنی است که پروانه ها دیگر نمی توانند حرکت کنند. در برخی آثر تاريخی آمده است که درواقع بدلیل نزدیکی بلخ به بامیان، بلخ را، “بلخ بامی” می گفتند و بامیک صورت پهلوی بامی(به معنی درخشیدن) است.

دیدگاهتان را بنویسید