کوه های افغانستان – دانش

استفاده از چندین بار جابجایی در بین کمپ ها برای حمل تجهیزات مورد نیاز در کمپهای بالاتر. در حال کلی می توان گفت زمان صعود به اورست حدودا ۶ الی ۹ هفته طول می کشد، یعنی از کمپ اصلی تا خود قله حدودا ۴۰ روز زمان نیاز دارید. حجم عظیمی از مهارتها ، تجربه و آمادگی جسمانی و روانی لازم است تا در این ورزش به موفقیت دست یافت. برای همه این موارد باید آمادگی کافی داشت. تدارک ببینید.کفش کوهنوردی: کفش خود را متناسب با فصل انتخاب کنید؛ بهعنوان مثال کفش کوهپیمایی برای صعود در فصل تابستان مناسبتر است و کفش زمستانی باید در برابر سرمای هوا مقاومت کافی داشته باشد و بتوانید یخشکن یا کرامپون به آن وصل کنید.تغذیه: غذاهای با کالری بالا و حجم کم در اولویت هستند.

چیزی از خود در طبیعت به جا نگذارید و زبالههایتان را با خود به پایین بیاورید. با وجودی که طوفان، بارش سنگین برف و غیره در کوهستان عادی است؛ چنین شرایطی میتواند بسیار خطرناک باشد و حتی برگشتن از ارتفاعات را به یک چالش بزرگ تبدیل کند.پناهگاه اضطراری: از آنجا که امکان شبمانی اضطراری (بیواک) در کوهستان وجود دارد، با خود کیسه بیواک، چادر و پتوی نجات همراه داشته باشید.شرایط اضطراری: داشتن آمادگی برای شرایط غیرقابل پیشبینی، یکی از اصول کوهنوردی است. مسيري که اکنون به نام طريق سيدالشهد شهرت دارد، به طور تقريبي، همان مسيري است که رسول خدا صلي الله عليه وآله و يارانش براي نبرد با دشمنان مشرک، از مدينه تا احد طي کردند.

کانسارهاى داراى سرب و روى شناخته شده عبارتند از کانسار وابسته به گسلش نال بندان با ذخيره 2 ميليون تن و عيار متوسط سرب و روى 64/6%. دو کانسار عيار بالاى ديگر از نوع اسکارنى نيز وجود دارد، يکى با نام دره نور با عيار 22% روى و ديگرى کانسار کلايى اسد (يا بى بى گهر) با عيار 4/30% روى در افغانستان تا کنون 93 کانى زايى آهن شناسايى شدهاند که بزرگترين کانسار اکسيدى آهن در شرق ناحيه مرکزى افغانستان قرار دارد و اکتشاف آن در دهه 1960 تا 1970 انجام شده است.

اين پديده نادر در اواسط بهار تا تابستان و پائيز ديده ميشود. در تابستان سال ۲۰۱۱ میلادی، کوه آتشفشان شیلی پس از ۵۰ سال، از خواب بیدار و منجر به زمین لرزه عظیمی در آن ناحیه شد و خاکسترهای گدازه ها تا آرژانتین نیز کشیده شدند. در تابستان هوا خنک است. دانست اصول این فعالیت راه اساسی حفظ سلامتی در طول برنامه های مختلف می باشد. حاشیه ایمنی بیشتری در مورد تجهیزات، زمان و توانایی برای صبر کردن در برابر طوفان های احتمالی وجود دارد. همیشه طوری برنامهریزی کنید که برای استراحت، حوادث پیشبینینشده و بازگشت به پایین، وقت کافی داشته باشید.آمادگی جسمانی و روانی: قبل از هر چیز باید مطمئن شوید که توانایی این سفر را دارید؛ زیرا در غیر این صورت احتمال بروز سانحه و شکست برنامه وجود دارد.

با توجه به آنچه که ذکر شد این ورزش نیاز به استقامت و قدرت و همچنین توانایی در دست به سنگ و کار فنی دارد. در صعود آمادگی فنی و توسعه مهارت اهمیت جدی دارند. برای کوهنوردی باید حجم عظیمی از تجربه، مهارت و آمادگی جسمانی و روانی داشته باشید تا بتوانید به موفقیت برسید. اولین صعودها در بلندترین کوههای کره زمین به سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰ باز می گردد. دماوند از دید زمین شناسی یک سامانه فعال است، اما فعالیت آن در حد خروج بخار و گاز و چشمههای آب گرم است.

این ورزش مانند هر فعالیت ماجراجویانه دیگری با خطر همراه است و هر جایی که خطر وجود داشته باشد، مدیریت خطر هم وجود خواهد داشت. شرایط را بررسی و مشخص کنید که میتوان آن را توسط گروه مدیریت کرد یا به کمک بیرونی نیاز است. در کوهنوردی مدیریت خطر با استفاده از دانش ، تخصص و تجهیزات این رشته انجام میگیرد. فعالیتهای گدازهای تفتان نیز در دوران کواترنری انجام شده که شامل گدازههای آندزیتی است که بر روی توفهای قبلی ریخته شدهاند. در برخی مسیرها که شامل برف و یخ میشوند و مجبور به حمل کولهپشتی ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرمی هستید، کوهنوردی خیلی دشوارتر خواهد بود و با آنچه که انتظار دارید، فاصله زیادی دارد.علاوه بر این، وضعیت آبوهوایی نامساعد در مسیرهای طولانی محتمل است و در نتیجه میزان آمادگی و واقعبینی کوهنوردان بسیار اهمیت دارد.

تا یک هفته، از سرکار خسته میومدم و وایمیستادم به بنایی و کاشی کاری و سیمان چاق کردن. هر کس در گرو کاری است که کسب کرده است. البته همه کس نمی تواند تعبیر خواب کنند و نیز همه ی خواب ها تعبیر ندارند. البته هيچ يك از كوهستان ها همواره به شكل اوليه باقي نمي مانند و فرسايش به آن ها چهره ي جديدي مي دهد. افزایش بالقوه خطراتی مانند بیماری ارتفاع یا در دام طوفان افتادن. در این دوره بود که کوهنوردان با صعود به بلندترین قلل این منطقه مانند مون بلان اولین برنامه های خود را اجرا کردند.

در این موقعیت اگر مردم یک حرکت اساسی انجام دهند، کار طالبان را یکسره خواهند کرد. آقای چاچی که برای شب مانی هماهنگی لازم را برای استفاده از حسینیه محل انجام داده بودند منتظر ورود گروه بودند. با افرادی صحبت کنید که این صعود را انجام دادهاند. همچنین به رسم تبرک یک قطعه یخ را با خودش برداشته و به پایین آورد. همیشه با آمادگی کامل به کوه بروید تا کوهنوردی برایتان شادی به ارمغان بیاورد. گاهی دلیل این کار ایمنی بوده تا بتوانند متوجه نزدیک شدن یک تهدید مثلا دشمن بشوند.

اگرچه دماوند یک آتشفشان نیمه فعال است، اما احتمال فعال شدن مجدد آن وجود دارد. این روستا در دهستان تمشکل قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن کمتر از سه خانوار بودهاست.همچنان با سیری در ایران همراه باشید تا با دیگر روستاهای تنکابن آشنا شوید . کوه نوردی باعث میشود به محدودیت های خود آشنا شوید و در طول زمان بهتر بتوانید عمل کنید. 10-ویژگی های کوه های تالش را بنویسید. بهخاطر انعکاس ۲۰ ستون کاخ بر روی آب، اسمش را چهلستون گذاشتهاند. با حمله دشمن آنان سراسیمه بدین سوی و آن سوی رفته بر روی هم شمشیر کشیدند.

در این مستند کوهنوردی انکر سعی کرد تا اورست را بر اساس روش مدنظر مالوری صعود کند تا متوجه احتمال صعود توسط آنان با تکنیکهای زمان خودشان بشود. بر همین اساس فاصله چندانی تا مرکز شهر ندارد. بلکه لازم است در طول هفته برنامه تمرین کوهنوردی از قبیل دویدن، سنگنوردی و بدنسازی داشته باشید تا بتوانید در کوهنوردی رشد کنید. کوهنوردی از پرطرفدارترین و لذتبخشترین شکلهای طبیعتگردی و در عین حال ورزشی جذاب و چالشبرانگیز است که نهتنها لذت وافری از تماشای افقهای باز را پیشکش شما میکند، بلکه نقش مهمی در حفظ و بهبود سلامت روحی و جسمی شما دارد.صعود به قله کوه و تجربه زیبایی و شکوه آن، مستلزم رعایت یک سری اصول است که باعث میشود کوهپیمایی و کوهنوردی ایمنتر و راحتتری داشته باشید و همچنین از شرکت در این برنامهها بینهایت لذت ببرید.فارغ از اینکه بهتنهایی یا گروهی راهی کوهپیمایی میشوید یا تورهای طبیعتگردی و گردشگری را برای این منظور انتخاب میکنید، کوهنوردی میتواند تجربهای عالی برایتان باشد که شوق تکرار آن رهایتان نکند یا به حدی به شما بد بگذرد که فکر تکرار آن را از سرتان بیرون کنید.

دیدگاهتان را بنویسید