کیفیت اصلی MP3 + متن • موزیکفا

وجود اقیانوس برسطح زمین نیازمند شرایط ویژهای است. در ناحیه زیستپذیر یک ستاره آب میتواند به حالت مایع در سطح سیاره وجود داشته باشد. منظومه سیاره ای ما بیش از 4.5 میلیارد سال پیش شکل گرفت! تصور میشود که 4.5 میلیارد سال پیش ، سنگهای کوچک و اجسام یخی که نزدیک مشتری شکل گرفته بودند و به دلیل اثرات گرانشی در مدارهای برخوردی با کره زمین پخش شده بودند، ملکولهای آب را به سیاره ما آوردند (پس به این ترتیب دنباله دارها حاملان اولیه آب به زمین نبودهاند). درنتیجه کهکشانهای عظیم بیضوی دیگر قادر به تولید ستارگان جدید نخواهند بود و زمانی که ستارگان سنگین آنها که عمر کوتاهی دارند، پا به سن گذاشته و از بین بروند، تنها ستارههایی با جرم اندک وکم نور به رنگهای قرمز و زرد را در خود جای خواهند داد.

محققان هشدار دادهاند که این نتایج جدید که در مجله Astronomy & Astrophysics به چاپ رسیده است، به طور مستقیمی به زیستپذیری این سیارات ارتباطی ندارد. اگر چه این کشف، یکی از اکتشافات بسیار مهم و بارز در زمینه سیارات فراخورشیدی بوده که دانشمندان را به وجد آورده است، بااینحال جستجو برای سیاره ای هم اندازه با زمین که شرایط زندگی در آن کاملاً منطبق با زمین و قابل حیات باشد ادامه دارد. با توجه که این سیاره نسبتا به زمین نزدیک است، نمونه ی مناسبی برای مطالعه ی سیارات فراخورشیدی است. برای مدت طولانی اعتقاد بر این بود که این سیاره همیشه از یک طرف به خورشید چرخیده است، زیرا دوره های دید آن از زمین با فرکانس تقریباً برابر با چهار روز عطارد تکرار می شود.

اپلیکیشن کتابخوان کتابراه برای اندروید، IOS و ویندوز در دسترس است. یک نظریه رایج بیان میکند که یک مه رمب وجود خواهد داشت که در آن نیروهای گرانشی در جهان به نهایت خود خواهند رسید و باعث میشوند کل جهان از گسترش بازایستد و به درون خود جمع شوند که در آخر قبل از ناپدید شدن در نیستی به یک نقطه واحد بینهایت کوچک تبدیل میشود. به زودی قادر به خوردن کل سیاره خواهد بود! در سال 2016، ستارهشناسان با استفاده از تلسکوپ کوچک جنوبی گذر سیارهها و خردهسیارهها (TRAPPIST) در کشور شیلی سه سیاره را که به دور ستاره کم نور ترپیست-1 گردش میکردند، شناسایی کردند.

این شی، فقط یک نوار پلاستیکی متعلق به همین مریخنورد بود که توسط دوربین دقیق ChemCam مریخنورد کنجکاوی به ثبت رسید و دانشمندان ناسا را قادر ساخت منشا دقیق آن را کشف کنند. آب بر صفحههای تکتونیک (زمین ساخت) ، آتشفشانها و تحول چهره زمین اثر میگذارد. جو یک دی اکسید کربن متراکم 96.5٪ است که گرما را به دام می اندازد و باعث ایجاد اثر گلخانه ای می شود که میلیارد ها سال قبل از منبع آب تبخیر شده است. در اینگونه ماموریت ها تلسکوپ هایی در فضا قرار داده خواهد شد که می توانند “نشانه های” نوری گویای وجود فرآیندهای بیولوژیکی را ردیابی کنند.

زاکوری برتا و تیمش با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل ناسا توانستند این نتیجه را قطعی کنند. دانشمندان این کشف را با کمک تلسکوپ ۶/۳ متری “اسو” (رصدخانه جنوبی اروپایی) انجام داده اند. تلسکوپ هابل، گذشتن سیاره از جلوی ستاره اش را مشاهده کرد. منجمان هنوز مجبور به توسل به این شیوه ها هستند زیرا تلسکوپ های فعلی قادر به عکس گرفتن از اجرام آسمانی خیلی دوردست و کم فروغ مانند سیارات خارجی نیستند، به ویژه اگر در نزدیکی ستاره ای درخشان قرار داشته باشند.

به همین سبب، گاهی اوقات مانند سالهای 1945 و 1987، اگر از زمین به اورانوس بنگریم فقط قطب آن دیده شده، مدار قمرهای سیاره تقریباً بصورت صفحه ای کامل به نظر می رسد. اما به رغم تمامی این یافتهها و همچنین کشف یخ زیر سطح سیاره سرخ ، امروزه حتی قطرهای آب مایع نمیتوان روی این سیاره یافت. اتمسفر مریخ سرخ رنگ است و از زمین در آسمان شب نیز سرخی آن دیده میشود. ریخ ، سیاره سرخ فام منظومه شمسی ، نصف زمین قطر دارد و مساحت سطح آن برابر با مساحت خشکیهای روی زمین است. سرعت وزش باد بر سطح سیاره ناهید در لایه ابر میانه تا 724 کیلومتر در ساعت می رسد.

چگالی این سیارات بین 1000 تا 2000kgm-3 بوده، بیشتر حجم آنها مایع میباشد. از آنجایی که دانشمندان جرم و حجم این سیاره را می دانستند، توانستند چگالی آن را محاسبه کنند. دانشمندان موفق شدند نوع جدیدی از سیاره های فراخورشیدی را کشف کنند. خروج پلوتون از تعریف منظومه شمسی، زمانی جدیتر شد که یک جرم دیگر از نوع پلوتو اما بزرگتر به نام ” “UB313توسط یک منجم آمریکایی کشف شد. پلوتون دومین جسم برزگ شناختهشده در گروه سیارههای کوتوله است که از هنگام کشف در ۱۹۳۰ تا ۲۴ اوت ۲۰۰۶ نهمین سیاره سامانه خورشیدی بود.

این سیاره خارجی کوچکترین سیاره یافت شده تا به امروز است و ظرف تنها ۱۳ روز یک دور کامل حول ستاره مرکزی می گردد. اگر یک سیاره به تنهایی حول ستاره خودش گردش کند، در این حالت تنها کشش گرانشی که احساس میکند از جانب ستاره مادر خود است. چرا که هر کدام از سیارات از جانب دو سیاره قبل و بعد از خود کشش گرانشی احساس میکند. اما در صورتی که منظومه سیارهای مفروض دو یا چند سیاره داشته باشد، برهمکنش گرانشی سیارات به یکدیگر منجر میشود متناسب با جرمشان بر روی یکدیگر نیرو جاذبه وارد کنند.

اما دانشمندان بر این باورند که اتمسفر بسیار ضخیم GJ 1214b چنان فشاری برمحیط و سطح وارد میکند که مانع از تبخیر آب شده و عاملی مبنی بر وجود آب مایع در سطح سیاره می باشد. این فشار برابر است با فشاری که در عمق یک کیلومتری اقیانوسهای زمین وارد میشود. اندازه سیاره CFBDSIR۲۱۴۹ هفت برابر بزرگتر از سیاره مشتری تخمین زده شده است. دلیل جلب نظر ستارهشناسان این بود که سیارههایی که ما با آنها آشنایی داریم، همگی به دور یک ستاره گردش میکنند، ولی سیاره CFBDSIR۲۱۴۹ فاقد ستاره است و به طور سرگردان در سرتاسر کائنات برای خود گردش میکند.

پس بهنظر میرسد اگر ماهیت آگاهی را بیشتر موشکافی کنیم، احتمالاً پاسخی برای پرسشمان بیابیم. دو کاوشگر یکسان به نام وایکینگ 1 و وایکینگ 2 درست پس از یک سال طی مسیر به سیاره ی مریخ رسیدند و دور زدن این سیاره را آغاز کردند. این دو قمر شاید شهاب سنگ هستند که در مدار مریخ به دام افتادهاند. وجود سنگ های آتشفشان بازالتی که در پوسته مریخ وجود دارد توسط کاوشگر کنجکاوی و با اشعه ایکس به دست آمده است. آنها فکر می کنند که احتمالا مریخ نیز مانند زمین دارای سه لایه است: 1) پوسته سنگی 2) جبه ای متشکل از سنگهای متراکم تر که در زیر پوسته قرار گرفته است 3) هسته ای که بیشتر از آهن تشکیل شده است.

معرفی کوتاه : تابحال فکر کردید که بازی هایی در سبک بقا وجود داشته باشند ؟ زاکوری برتا، عضو مرکز ستاره شناسی هاروارد-اسمیتسون در کمبریج گفت: GJ 1214b مانند هیچ یک از سیاره هایی که در گذشته کشف شده اند، نیست. کمتر از یک سال بعد، ناسا کشف هفت سیاره در این منظومه را تایید کرد. و به همین خاطر در ادبیات عرب هر چه بلند را بدان مثال می زنند و آن را شیخالنجوم نیز میدانند. آنقدر سرد که نیتروژن که بخش عمده اتمسفر این سیاره را تشکیل می دهد، یخ بزند.

دیدگاهتان را بنویسید