گام سوم: آشنايی با منظومۀ خورشيدی و سياره ها

کراوس میگوید: از آنجایی که این الماسها از محیط اطراف خود سنگینتر هستند، از آسمان فرو میریزند و با محیط اطراف خود اصطکاک برقرار میکنند و در برخی مواقع هنگامیکه به هستهی سیاره میرسند، تولید گرما میکنند. لاک، بنابر فرضیهی(۱)، تصورات فرد را اشیائی ذهنی میداند که در اثر تجربهی (بیرونی یا درونی) بدست آمدهاند18 و بنابر فرضیهی(۲) نیز معتقد است که فرد قادرست لااقل برخی از این اشیاء ذهنی را در پیش خودش، با برچسب خاصی نشانهگذاری کند تا در صورت مواجههی دوباره، ملاکی برای بازشناسی آنها داشته باشد. حلقه زحل برای ما آشناترین حلقه است اما حلقه های باریکی نیز حول مشتری ، اورانوس و نپتون وجود دارند.

در عین حال، بزرگترین چالش سفر انسان به سیاره پلوتون، میزان سوخت است، زیرا میلیاردها کیلومتر فاصله بین زمین و پلوتون وجود دارد. سطح پلوتون با یخ پوشیده شده و تعدادی رشته کوه، نواحی روشن و تاریک و گودالهای پراکنده نیز روی آن به چشم میخورد. قطر پلوتو ۶۶ درصد قطر ماه بوده و جرم آن نیز کمتر از یکپنجم جرم ماه (۱۸ درصد) میباشد. ولی اندازهگیریهای دقیق نشان داده که اریس با قطری بالغ بر ۲۳۲۶ کیلومتر (۱۲ کیلومتر خطا)، کوچکتر از پلوتون ۲۳۷۲ کیلومتری (۲ کیلومتر خطا) میباشد.

پلوتون سیاره نیست ولی آب بیشتری نسبت به زمین دارد! شرکت پلانتری رسورسز یک ملت نیست بلکه شرکتی است که حتی میتواند با اضافه کردن شرکایی از سایر کشورها وجهه بینالمللی نیز پیدا کند. پلوتو (Pluto) یا پلوتون سیاره نیست بلکه سیاره کوتوله محسوب میشود. در پی بهروزرسانی تعریف اتحادیه بینالمللی اخترشناسان از سیاره (که قادر به پاکسازی همسایگی است)، پلوتون از جایگاه سیاره خلع شد. او این ستاره را زیر نظر گرفت و در نهایت متوجه شد که این ستاره در واقع قمر زحل است.

اما به رغم تمامی این یافتهها و همچنین کشف یخ زیر سطح سیاره سرخ ، امروزه حتی قطرهای آب مایع نمیتوان روی این سیاره یافت. مهی متشکل از متان نیز تا ارتفاع ۱۶۱ کیلومتری سطح سیاره دیده میشود. دو جرم کوچک سدنا (Sedena) و کواوآر (Quaoar)، در آنسوی مدار پلوتو و جرم ۲۰۱۲ VP113 نیز سیاره کوتوله طلقی میشوند.برآوردها براین است که جرم VP113 2012 یکی از دورترین مدارهای کشف شده را داراست که تا آنسوی لبه فرضی منظومه شمسی امتداد دارد. در همین راستا، پلوتو و پلوتون نیز به جای هم استفاده شدهاند. هماکنون ده سال است که پلوتون به عنوان بزرگترین سیاره کوتوله شناخته میشود.

بههمیندلیل، از دیرباز مورد توجه ستارهشناسان بوده است.نخستین شواهد استفاده از این تصویر برای مجموعهای از ستارگان آسمان، متعلق به عصر برنز میانی و لوحهای خشتی بابِلی با قدمت بیش از ۳۱۰۰ سال است. درباره مسی اما موضوع فرق می کند، اوست که تصمیم می گیرد با بازی چه کار کند یا چه نکند، به همین خاطر لیونل متعلق به سیاره ای دیگر است. فضاپیمای گالیله از کنار سیارک آیدا (Ida) گذشت و نخستین قمر سیارکی را کشف کرد؛ نوع جدیدی از اجرام که برای نامگذاری نیازمند موضوع جدید بود. در فیلم آواتار نقش منظر آیینی بسیار پر رنگ به تصویر کشیده شده بود به عنوان مثال نقش اِلمان تک درخت که ناوی ­ها دور آن جمع می­ شدند و به نیایش می­ پرداختند.

این کاوشگر فضایی که آن را کاوشگر بینسیارهای یا سیارهپیما هم خواندهاند، نخستین فضاپیمایی است که بهسوی پلوتو پرواز کرد و به مطالعه درباره این سیاره کوتوله و پنج قمر تاکنون شناختهشده آن، به ویژه “شارون” (Charon)، پرداخت. پلوتو میزبان یک کاوشگر فضایی بوده است. این کاوشگر بالاخره در ۱۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵ (۲۳ تیرماه ۱۳۹۴ خورشیدی) از کنار پلوتو گذشت و بهسوی کمربند کویپر رهسپار شد. پلوتو گاهی اتمسفر دارد!

بیوتیت ممکن است در هر نوع گرانیت وجود داشته باشد و معمولاً وجود دارد ، هرچند که گاهی اوقات به مقدار بسیار کم است. یکی از بازی های بسیار محبوب، Alien Worlds هستش که تو این نوع بازی به شما ارز TLM پاداش داده میشه و شما میتونین با فروش Trillium از این بازی کسب درآمد کنین. برای اکسیژن به کپسول و کلی تجهیزات پناه می برند، برای تو هم فقط خیال و تجهیزات خیال نوردی درمون این دل دیگه. مابقیش، راهنمای کشورداریه که اون هم حتما تو اینترنت پیدا میشه».

بنابراین اگر شخصی در سطح مریخ بایستد تصور می کند که 62 درصد از وزن خود را از دست داده است. براساس پژوهشها، انسان ویژگیهای مشابه و مشترک زیادی با پیشینیان مهرهدار خود دارد. مریخ شباهت های زیادی با کره زمین دارد. در دشت های آن مانند ماه، گودال های برخوردی حاصل برخورد سنگ های آسمانی دیده می شود. تهران: انتشارات علمی و فرهنگی، کتاب های پرنده آبی، ۱۳۹۹. تهران: شرکت انتشارات فنی ایران، کتابهای نردبان، ۱۳۹۸. تهران: مبتکران، کتاب­های میچکا، ۱۳۹۹.

ویراستار سارا افتخاری. تهران: شهرقلم، ۱۳۹۸. تصویرگر کریس ریدل؛ مترجم حسام سبحانیطهرانی؛ ویراستار محمد یوسفیشیرازی. تاریل، آدل. ستارگان. تصویرساز سلین مانیه؛ مترجم مهناز عسگری. تصویرگر سی-یئون جئونگ؛ مترجم: مهناز عسگری. فضاپیمای نیو هورایزنز (New Horizons)، که در سال ۲۰۰۶ به فضا پرتاب شده بود، در تاریخ ۱۴ام جولای ۲۰۱۵ از کنار پلوتون عبور کرد و موفق شد تعدادی تصویر از آن گرفته و اندازهگیریهایی هم روی این سیاره انجام دهد. اول ژانویه ۲۰۱۹، فضاپیمای رباتیک “نیوهورایزنز” (New Horizons) ناسا، از فاصله ۱۰ هزار کیلومتری ابتدای منظومه شمسی عبور خواهد کرد. اگر به یاد داشته باشید شماره ی اول این بازی جزو معدود بازی هایی بود که از فناوری Direct X 10 استفاده می کرد .در این شماره هم شاهد همچین فناوری و قابلیتی هستیم و سازندگان از همان موتور گرافیکی شماره ی اول برای شکل دادن به محیط و جزئیات استفاده کردند.نور پردازی ها بسیار طبیعی هستند و انعکاس نور در هنگام انفجار بر روی محیط باور نکردنی است.

در این کتاب خلبانی در یک بیابان فرود آمده است و هواپیمایش دچار مشکل شده او در آنجا پسرکی عجیب و کوچک که همان شازده کوچولو است را ملاقات میکند که میگوید از سیارهای به نام ب ۶۱۲ به زمین آمده است.شازده کوچولو کنجکاو با کلی سوالهای جورواجور و کلی حرف از سیارهاش و سیارکهای دیگر برای خلبان میگوید او یک گل سرخ دارد که فکر میکرد تنها گل دنیاست و شازده کوچولو بسیار مواظب آن بود و دوستش میداشت اما گل مغرور قدر محبتهای او را نمیدانست، بنابراین شازده تصمیم میگیرد به سیارههای دیگر سفر کندشازده کوچولو در مسیر آمدنش به زمین به شش سیارک میرود، در هرکدام از آن سیارکها فردی با یک خصوصیت اخلاقی بهخصوص زندگی میکند و هرکدام به کاری مشغول هستندشازده کوچولو بعد از آمدن روی زمین با یک مار روبهرو میشود که میگوید حلال تمام مشکلات است و بعدازآن با گلها و سپس با روباهی آشنا میشود که چیزهای زیادی را درباره زمین و انسانها به او یاد میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید