گروه کوه نوردی البرز دامغان

در سالهای اوایل دهه ی هفتاد نیز همچنان والیبال در کوهدشت رونق داشت با آمدن بازیکنان جوان و تلفیق آنها با باتجربه ها یک تیم قوی و منسجم بوجود آمده بود. بخش بزرگی از طایفه رومیانی تا اوایل حکومت رضا شاه پهلوی ساکن این منطقه بودهاند که در آذر ماه سال ۱۳۰۲ نیروهای دولتی پس از شکست عشایر وارد خرم آباد میشوند سپهبد امیر احمدی، سرتیپ شاه بختی (سرتیپ محمد زکریا) را جایگزین خود ساخته و خود به تهران به حضور رضا خان میرود.

حضرت موسی ـ علیهالسلام ـ تا آن عصر ، پیرو آیین ابراهیم ـ علیهالسلام ـ بود، و همان را برای بنیاسرائیل تبلیغ میکرد. بازیکنان کوهدشت در سالهای قبل از انقلاب: ابراهیم باقری زنده یاد کریم باقری زنده یاد گودرز کونانی محمدرحیم و رضا کونانی کیخسرو کیخسروی ولی اله یاراحمدی و . البته این مربوط به سالهای قبل از انقلاب میباشد آقای شاداب فر با پرورش و استعدادیابی در کوهدشت بازیکنان خوبی را تحویل تیم ولیبال لرستان میداد که در آخر اسامی آنها برده خواهد شد.

بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی در کوهدشت و با رفتن آقای شاداب فر به خرم آباد حال دیگر کوهدشت خود صاحب بازیکنانی شده بود که میتوانستند نسل جدید را پرورش دهند. البته بحث ما بیشتر در مورد والیبال میباشد که این به علت فعالیت بنده حقیر در رشته والیبال در شهرستان کوهدشت میباشد والیبال در کوهدشت چه در سالهای قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب همیشه فعالیت خود را داشته قبل از انقلاب والیبال در کوهدشت بیشتر بصورت محله ای برگزار میشده که جوانان آن دوران با زدن تورهایی در محله خود اوقات فراغت خود را اینگونه میگذارندند که البته بیشتر بصورت تفریحی در محلات برگزار میشد از معروفترین محلات در کوهدشت که اکثر جوانها در آنجا جمع میشدند و با هم رقابت میکردند محله کونانیها بود که میتوان گفت نقطه شروع والیبال در کوهدشت در همین محله بوده است.بعدها با وجود درس ورزش در مدارس و اینکه اکثر بازیکنان دانش آموز بوده یا معلم بودند پای این بازیکنان به والیبال آموزشگاهها باز شد.میتوان بنیان گذار والیبال آموزشگاهی در کوهدشت را آقای حشمت اله شاداب فر پدر ورزشهای توپ و تور در لرستان دانست.

باید بگوییم والیبال در لرستان بیشتر در شهرهای خرم آباد بروجرد کوهدشت و الشتر که چهار قطب والیبال در استان میباشند وجود داشت که در ادوار مختلف با هم رقابت داشتند و در دهه های گذشته همیشه نفراتی را به تیمهای ملی و باشگاهی معرفی میکردند. در سالهای آخر دهه ی هفتاد بازیکنان جوانتری وارد عرصه ی والیبال شدند بازیکنانی چون کیانوش و محمد سلیمانی حمید و سعید چراغی فرشید زندی اسماعیل امرایی شاهرخ کونانی مسعود یاراحمدی بهزاد آذربختی ناصر گراوند کوهدشت در رقابت با دیگر قدرتهای والیبال در لرستان بود. همچنین با اضافه شدن نفراتی در اواسط دهه ی شصت به تیم همچون فرزین فاضلی و علی آزادبخت تیم کوهدشت منسجم تر شده بود.

همچنین نام یکی از طوایف لرستان میباشد. اکنون نیز با مدیریت آقای حسن آزادبخت که از مربیان با کلاس شهرستان میباشند به عنوان رییس هیت و بنده حقیر به عنوان دبیر هیت و فردی پاک و دلسوز و زحمتکش چون سیروس مومنی والیبال در کوهدشت میرود که مثل گذشته بازیکنان متعددی را به تیمهای ملی و باشگاهی معرفی کند و به نظر بنده کوهدشت با پتانسیلی که اکنون دارد میتواند یک تیم در دسته اول باشگاههای کشور داشته باشد که البته این امر نیازمند حمایت مسولین و دست اندرکاران شهرستان و استان میباشد امیدواریم این مهم تحقق یابد انشاله .

در حوزه این شهر ۳تیپ ناهمواری دیده میشود: ناهمواریهای بخش جنوبی که ارتفاع آن بین۲۰۰تا۸۰۰متر متغیر است و آخرین عوارض برجستگی البرز میباشد که در گذشته پوشیده از جنگل و اکنون باغات میوه هستند. اگرچه تمامی ۷ مرکز شهرستان استان پنجشیر سقوط کرده اند اما نیروهای مخالف طالبان همچنان برخی مناطق را در کنترل دارند و به مقاومت ادامه می دهند و تحولات در این ولایت همچنان پیچیده است. زمانی که طالبان در دهه ۱۹۹۰ در قدرت بود، ائتلاف شمالی مورد حمایت هند، ایران و روسیه قرار داشت و بخش عمده شمال این کشور از جمله استان بدخشان و بخشهایی از استان تخار، به علاوه پنجشیر خارج از کنترل طالبان بودند.

در دوران حکومت میر سلطان مراد دوم سورک مورد تهاجم ملک بهمن قرار گرفت و بازار و خانهها به آتش کشیده شد. وجه دوم آن است که به زبان لری کوه پردرخت را لِر گویند و بسبب ثقالت راء کسرهٔ لام با ضمه کردند و لر گفتند و وجه سوم اینکه این طایفه از نسل شخصیاند که او لر نام داشته و قول اول درستتر مینماید. دوم اینکه قول بده دیگه داروی که هر آدم ( مدیر ) ناشی و بی سوادی برات تجویز می کنه نخوری ٬ شاید خیلی ها بخوان دارو خورت کنن.. نامهای اماکنی که با سور جزء ترکیب دارند، میتوانند با دو وجه متفاوت تحلیل شوند و به سبب درستی هر دو صورت از تعبیرات دوگانه، رد یا قبول آنها آسان نخواهد بود.

امام(علیه السلام) فرمود: هر گاه (برای اقدام به کاری) احساس بدی داشتی به نخستین تهیدستی که برخوردی صدقه بده و سپس اقدام کن؛ خدای بزرگ بیتردید خطر را از تو دفع میکند.( همان)امام صادق(علیه السلام) فرمود: هر کس صبح هنگام صدقهای بدهد، خدای عزیز خطر آن روز را از وی برطرف میسازد. محمدعلی شاه قاجار نیز پس از شکست از مشروطه خواهان هنگام فرار صبح ر ادر سورک به سر برد و بعد از صبحانه به سمت روسیه گریخت.

قسمت اول : از آن به طرف شرق شوراب و هزار قاق دور زده تا نهرین واشکمش پیش می رود و در سمت شمال نهرین بار دیگر به جانب جنوب پل علم گیرپیش رفته از سمت شرق به کوههای دوشی وصل می گردد، و پس از آن به طرف جنوب غرب به امتداد خود می افزاید طول رودی اندراب و سرخاب آن را از کوه کیان و نیک پی جدا می کند. معمولاً معادن سلفر جامد، در سطح زمین به عمق بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر قرار دارد. طبق گفته زمین شناسان قله های این آتشفشان مملو از بخارات دی اکسید هستند.

پس زندگى در دنیا برایشان قابل تحمل نبود، لذا از خداوند مرگ را طلب کردند و شاید در آن لحظه این آرزو را در دل پروراندند که خداوند حیات و زندگى در عرصه زمین را در دولت کریمه حق روزى آنان گرداند تا شاهد شکوه و عظمت ایمان و اسلام بر پهنه زمین باشند و از خوان پربرکت اهل بیت عصمت و طهارت بهرمند شوند. این مرد بزرگ با آمدن به عنوان معلم ورزش در آموزش و پرورش بچه های کوهدشت را دور هم جمع کرده و یک تیم منسجم از آنها به وجود آورد و تا مدتها در مدت حضور خود در کوهدشت منشا خدمات زیادی برای ورزش بخصوص والیبال شد.

این تعداد بازدید بی سابقه در سطح اینترنتِ شهرستان کوهدشت نشان دهنده ی بالارفتن سطح آگاهی مردم شهرستان و باورپذیری به نقش رسانه ها بخصوص رسانه های مجازی و مزیت شاخص آنها که دسترسی سریع و آسان به اطلاعات ، نسبت به رسانه های نوشتاری در استان که به صورت هفته ای یکبار انتشار پیدا می کنند میباشد. رومیانی، روستایی از توابع بخش رومشکان شهرستان کوهدشت در استان لرستان ایران است.

بنابر این گزارش، غار میرملاس که در کوه سرسرخین شهرستان کوهدشت واقع شده نخستین غاری است که بر روی دیوار آن که قسمت هایی از آن نیز فرو ریخته است، رنگین نگاره هایی را یافتند و امروز این میراث ۱۲ هزار ساله بشر در مسیر نابودی قرار دارد. سورک در ۱۲ کیلومتری شرق ساری واقع است. باجگیران که در حال حاضر نام محلهای از شهر خرم آباد است و دلیل نام گذاری آن حضور بخشی از طایفه رومیانی در این منطقه بوده که اقدام به راهزنی و باج گرفتن از کاروانها و طوایفی میکردهاند که قصد گذر از این منطقه را داشتهاند.

با کشته شدن گروهبان و سرباز، مردم رومیانی به تنگ هرو و مله شبانان در ارتفاعات سفید کوه میروند، ارتش نیز به دنبال رومیانیها به سفید کوه میرود. در ارتفاعات بالای 7000 متر امکان زندگی وجود ندارد و همه حیوانات کوه اورست در ارتفاعات پایین تر زندگی می کنند. بسیار تعجبآور است که با وجود احتمال رخ دادن فاجعههای عظیم، روستاییان همچنان در نزدیکی این کوه به زندگی ادامه میدهند. یوسف در این پریشانی و تنهایی به یاد یک هم کلاسی صمیمی دورة کودکی به نام لوسیک می افتد که در یروان ارمنستان درهمان نزدیکی ها زندگی می کند. اون خانمه هم رو چرخ ایستاده، خانم نصر هست.

یادم میاد اون موقع ها بیکار بودی ٬ هنوز هم بیکاری درسته ؟ سوخت آنها هم ارزانتر است. باز هم در کورس قهرمانی بود. و همچنین بازیکنانی همچون سعید یاراحمدی و عمار گراوند که در سطح کشور مقامهایی همچون نایب قهرمانی دانشجویان کشور. محمد سلیمانی: چندین دوره قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا و جهان و انتخاب به عنوان بهترین بازیکن. مسابقات را کسب کردند و سه بازیکن این تیم جهت مسابقات کشوری که در 23 بهمن برگزار خواهد شد انتخاب شدند. او را جزو مشایخ بزرگ دانسته اند نسب او با منطقه لار طبرستان در دره لارجان یا لاریجان آمل می رسد و شیخ حکیم از تاریخ طبرستان نقل می کنند هزاران نفر برای کسب علم به پیش محمد بن علی اللارزی الطبری می آمدند.

دیدگاهتان را بنویسید