گروه کوه نوردی البرز دامغان

لباسی که باید در مرحله نهایی صعود به قله پوشیده شود در اصطلاح به آن «دا,ن سوئیت» گفته میشود و قیمت آن از هزار دلار آغاز میشود و در کنار آن یک هیمالیانورد باید کفش سه پوش هم همراه داشته باشد که آن هم در حدود هزار دلار است. طبق برنامه ریزی که وجود دارد در مجموع زمان رسیدن به نپال تا پایان برنامه صعود ۷۰ روز در نظر گرفته میشود و همانطور که گفته شد اینکه صعود با موفقیت انجام شود یا خیر بستگی به شرایط جوی و قدرت بدنی کوهنورد دارد.

حال پس از آشنایی با هزینههایی که یک کوهنورد در راه صعود به اورست باید بپردازد اگر بخواهیم پایینترین مبلغ یعنی همان ۴۰ هزار دلار را در نظر بگیریم، با دلار فعلی ۲۷ هزار تومانی چیزی در حدود ۱٫۸۰ میلیون تومان میشود. اگر می خواهید دنیا را زیر پایتان ببینید کوله پشتی را بردارید و راهی بلندترین کوه دنیا، اورست در نپال شوید. مسیر بکر و کم رفت آمد دیگر برای کوه پیمایی چالکی است، که از روستای هلو کله واقع در جاده عسل محله یا اسل محله آغاز می گردد، ابتدا مسیر پر شیب است و از کنار خانه های قدیمی و تاریخی می گذرد، و سپس وارد باغات فندق و گردو شده که چشمه های متعدد در باغ های سر سبزی و صفای منحصر به فرد به این راه می دهد.

“ببخشید. چگونه می توانم به (ایستگاه راه آهن) بروم؟ وی که برای کشف رازهای پنهان اورست، پس از اولین صعود، هرسال صعود را تکرار کرده و تا سال ۲۰۱۱ تعداد صعود خود را به ۲۱ بار رسانده، با مشاهده وضعیت قله و تغییر آن طی این سالها، به شدت از عواقب گرم شدن زمین ابراز نگرانی کرده است. از سال ۱۹۵۳ که انسان برای اولین بار روی قله اورست ایستاد، دنیای کوهنوردی و صعود، تغییرات جدی کرده است. در این حال حضرت فرمود: انگشترش را برای من بیاورید. اگر معیار اندازهگیری را کف اقیانوس قراردهیم، ارتفاع این قله حدود ۱۰۲۰۳ متر خواهد بود که حدود ۱۷۰۰ متر از اورست بلندتر است.

بیمه هم یکی از ضروریات صعود است و هر کوهنوردی که میخواهد پای در این راه پر فراز و نشیب بگذارد، باید این کار را انجام دهد تا خدایی ناکرده اگر اتفاقی افتاد، بتواند از خدمات بیمهای استفاده کند. با توجه به پیشرفتهایی که صورت گرفته اینترنت در راه صعود به اورست فراهم شده و کوهنوردان میتوانند با پرداخت هزینه در بیس کمپ از آن استفاده و موقعیت خود را به خانوادههایشان اعلام کنند. با این حال مجامع بینالمللی، برف روی قله را نیز جزو ارتفاع آن محاسبه میکنند. مشکل اینجاست که بسیاری از افراد تصور میکنند رفتن به قله اورست مثل یک پیادهروی معمولی در مسیری سربالایی است و عملا کوهنوردی محسوب نمیشود و اگرهم مشکلی پیش بیاید، شرپاها به آنها کمک میکنند.

البته ناگفته نماند که از این افراد صعود کننده، ۴ نفر به دلیل عدم احتیاط در گذرگاههای صعبالعبور، جان خود را از دست دادند. امروزه صدها نفر هر سال، به لطف رشد دانش، تکنولوژی و زیرساختهای جذاب که توسط تورهای تجاری برای صعود به کوههای بلند ساخته شده است و با قبول ریسک و پرداخت هزینه های بالا از طرف این تورها، کوهنوردان راهی کوه میشوند. این کوه به وسیله فشار بین صفحات اوراسیا و هند شکل گرفته و هر چهار سال، یک اینچ رشد می کند. او که پژوهشگر و مورخ برجسته ای است، ضمن سفر به مناطق گوناگون البرز، با وضعیت جغرافیایی و تاریخی این مناطق از نزدیک آشنا شده و مهم ترین دانسته های خود در این زمینه را در کتاب حاضر گردآوری کرده است.

K2 با 8,611 متر (28,251 فوت) دومین کوه مرتفع جهان است. اما روی دیگر این زیبایی و شکوه جایی است که کوهنوردان زبالههای خود را در کوه رها کردهاند. کوهنوردان اوفریس را در ارتفاع ۶۷۰۰ متری اورست پیدا کردهاند و به همین دلیل میتوان گفت که غیر از چند مورد ویژه از پرندگان، اوفریس تنها موجود زندهای است که در این ارتفاع از سطح زمین زندگی میکند. علت این نامگذاری را جدابودن آن از دیگر کوهها یا حمایت و یاریکردن مردم مدینه از توحید یاد کردهاند.

بومی های منطقه می گویند از این مکان ها، رفت و آمد اشخاص را به قلعه دیو زیر نظر می گرفته اند. برهمین اساس هر ساله تعدادی از کوهنوردان سراسر دنیا پای در فتح این قله میگذارند که البته همه کسانی که برای رسیدن به آن تلاش میکنند به دلیل شرایط جوی و بدنی نمیتوانند قله را لمس کنند و روی آن بایستند. با بالا رفتن هر چه بیشتر اکسیژن دریافتی آنها کاهش یافته و بدن آنها در معرض مخاطراتی از جمله، بیماری ارتفاع قرار میگیرد. این بستگی دارد که شما در چه کشوری زندگی میکنید.

«اوفریس اومنیسوپرستس»، معروف به عنکبوت پرشی هیمالیا، که در گوشه سنگها و درز صخرههای اورست زندگی میکند، یکی از معدود مخلوقاتی است که در این حد از ارتفاعات زندگی میکند.این عنکبوت قادر به خوردن همه حشراتی که قادر به پرواز در آن مناطق هستند میباشد. چین ارتفاع اورست را ۸۸۴۴ متر عنوان میکند، درحالی که نپال مدعی است که ارتفاع اورست ۸۸۴۸ متر است. 🏔 اورست با ارتفاع ۸۸۴۸ متر، بلندترین قله جهان محسوب شده و در نپال و جزو رشته کوههای هیمالیا است که از آن به عنوان بام دنیا نام برده میشود.

البته در سال ۱۹۲۴، یک گروه کوهنوردی بریتانیایی نوعی ملخ در اورست کشف کردند که در حال حاضر نمونه آن در موزه تاریخ طبیعی بریتانیا نگهداری میشود. اولین نمونه سنگهای بام دنیا را نیز برای اولین بار یک گروه سوییسی در سال ۱۹۵۶ با خود به همراه آوردند. به همین خاطر هم پای توریستهای متمول به اورست باز شده و بسیاری از صعود کنندگان سال گذشته، برای اولین بار کوهنوردی حرفهای را به لطف ثروتشان در اورست تجربه کردند.

در سال ۱۹۹۹ محققان آمریکایی تجهیزاتی را بر روی اورست نصب کردند که امکان مشاهده این تغییرات را میداد. آتشفشان خاموش «چیمبورازو» در اکوادور ۶۲۶۷ متر از سطح دریا ارتفاع دارد، اما این معیار ربطی به بلندترین نقطه جهان ندارد. شناخت مسائل وابسته به آتشفشان ها و سنگ های آتشفشانی مانند تفریق ماگمایی در آشیانه ماگمایی و محلول های گرمابی وابسته، جایگاه سنگ های آتشفشانی و خواستگاه آنها، بسیاری از مسائل ژنتیکی کانه ها را حل می کند زیرا بسیاری از کانسارهای فلزی و غیرفلزی به طور مستقیم یا غیرمستقیم حاصل آتشفشان ها هستند.

باید بدانید حدود ۵۰۰ آتشفشان در اندونزی وجود دارد که ۱۲۹ عدد آنها فعال هستند و سالانه بازدیدکننده های بسیاری از سراسر دنیا برای تماشای آنها به این کشور سفر می کنند. ساخت این کتیبه بدون شک برای آگاهی آیندگان بوده و از بهترین نمونههای هنر هخامنشیان بهشمار میرود. هزینه سنگینی که قطعاً تأمین آن برای هرکدام از کوهنوردان ایرانی بسیار دشوار و بدون داشتن اسپانسر غیرممکن خواهد بود. شرکتهای بیمهای مختلفی در دنیا وجود دارد و برای صعود اورست چیزی در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار است و ممکن است بیشتر از این مبلغ هم شود.

ممکن است اندازهگیری صورت گرفته توسط نپال و چین معیار درستی برای ارتفاع اورست نباشد. اما حقیقت این است که در مواقع بروز خطر، هر کسی به فکر خویش است و ممکن است اصلا برای نجات افراد دیگر هیچ کاری انجام ندهد به همین دلیل است که باید با آمادگی جسمانی، روحی، تجهیزات کامل و گروهی مورد اعتماد سفر کنید. ولی از آنجایی که هر کار گروهی و تیمی روحیه جمعی و گروهی را اقتضا مینماید، در نتیجه با اجرای برنامه به ترتیبی که ذکر شد موافقت گردید. این قول، با نقلهای مسیحی سازگار است.

دیدگاهتان را بنویسید