گروه کوه نوردی البرز دامغان

با این حال، هرگونه افزایش در دماى سطحى که مربوط به تغییرات جریان حرارت زمین باشد، ممکن است توسط یک دوره بارانى از نظر پوشیده بماند. بدخشان در اوایل ظهور اسلام بنام تخارستان علیا شهرت داشت اما بعد از دوره عباسیها بنام بدخشان شهرت یافت. نام بدخشان نخست در منابع چینی مربوط به سده های 1و2 ق /7و8 م آمده که در آنها ناحیه بدخشان جزو تخارستان ذکر شده است ( مارکوارت. استان بدخشان ۵۳ درصد منابع آبی افغانستان را داراست. محدوده آب گیر كامل دریاچه در مواقع پر آبی 3300 كیلومتر مربع و در مواقع كم آبی به طور متوسط 2500 كیلومتر مربع است.

دریاچه های آن شیوا، زرکول و چقمقین نام دارند. رودخانههای مهم آن عبارتاند از رود کوکچه، یفتل آب، واخان، انجمن، وردوج، تگاب، تنگ شیوا، پامیر، جرم، خستک، جوخان کوف آب، آیش آب، جیروآب، رونج آب، زریچ آب، دریاچه سبز و چاهیلِ سرغیلان، آغرده ی غارسپان، غوریسنگ، درواز و راغ. دو پایه باختری و خاوری به کوه تکیه دارند و پایه های دیگر نیز بر سطح سنگی بستر رود کار گذاشته شده اند. در همین موقع، افسر شجاع اسلام، حمزه سیّدالشهداء با بعضى دیگر از یاران شجاع پیامبر شربت شهادت نوشیدند و جز عدّه معدودى بقیّه از وحشت پا به فرار گذاشتند.

دراین اواخر معدن سترامبی نیز مورد بهره برداری قرار گرفته است که در غرب کوکچه موقعيت دارد، طلا به پیمانه زیاد در حصه زرشویان از دریای کوکچه بدست می آید. بپرسید». و چون عبدالله بن فیروز در مورد اشکال خود از علمای صحابه می پرسد، همگی فتوا می دهند که هر مسلمانی باید به قضا و قدر ایمان داشته باشد چنانکه انفاق اموال زیاد از کسی که به تقدیر ایمان نداشته باشد، پذیرفته نمی شود و هرکس درحالی بمیرد که به تقدیر ایمان نداشته باشد، از دوزخیان خواهد بود.

محمد اسماعیل مازندرانی معروف به خواجویی یا خواجوئی یا خواجوی با نام کامل ملا محمد اسماعیل بن محمد حسین علاءالدین بن محمدرضا مازندرانی خواجوی عالم وارسته فلسفه، فقه ،یکی از بزرگترین دانشوران قرن دوازدهم هجری است.محمداسماعیل اهل مازندران بوده است .شهرت وی به اصفهانی به این سبب بوده است که محل رشد، مراحل تحصیلات و تألیفات وی در شهر اصفهان بوده است.شهرت او به «خواجویی» نیز بدان سبب بوده که وی در سال (۱۱۳۳ هـ.ق) به محله خواجو که در آن هنگام خارج از شهر اصفهان بوده ـ هجرت کرده است. بخشی دیگری از زمینه های اقتصادی بدخشان معادن. بدخشان به داشتن معادن لعل، لاجورد، زمرد، فیروزه و طلای خویش مشهور است.

عمدهترین معادن بدخشان؛ لاجورد یُمگان به مساحت سیصد کیلومتر طول و ۴۷ کیلومتر عرض، معدن لعل در سرغیلان و معادن طلای راغ و یفتل و همچنین معدن مُنجان(مشترک با پنجشیر) میباشد. مساحت بدخشان بیش از ۴۷،۴۰۳ کیلومتر مربع میباشد و جمعیت آن حدود یک میلیون نفر برآورد شدهاست. مساحت ولایت بدخشان افغانستان ۴۷٬۴۰۳ کیلومتر مربع بوده و جمیعت آن بالغ بر ۱ میلیون نفر میباشد. اگرچه در برخی از نواحی زاگرس و البرز ، رسوبات قدیمی از دوران دوم زمین شناسی ( مزوزوئیک) در عصر ژوراسیک یعنی حدود ۱۵۰ میلیون سال قبل ، و حتی از اعصار میانی دوران اول (پالئوزیک ) دیده میشود ، اما فلات ایران تا اواخر دوران سوم (ترشیاری) به دفعات مختلف توسط دریاها و آب های آزاد دیگر ، در زیر آب قرار می گرفت و تازه از این زمان بود ( از حدود ۲ میلیون سال قبل) که همزمان با پیدایش چین خوردگیهای اولیه البرز و زاگرس ، بر اثر حرکات خشکی زایی و کوه زایی که معلول یک سری زلزله های بزرگ و حرکات صفحات زیر زمینی بود ، قسمتهای زیادی از خشکیها برای همیشه از آب خارج شدند و این امر در دوران چهارم زمین شناسی (کواتر ناری) از حدود یک میلیون سال قبل تاکنون بسط و گسترش بیشتری پیدا نموده تا جایی که هم اکنون آثار سنگهای یخچالی در بعضی از نقاط از جمله علم کوه در رشته کوههای البرز ، از همین دوران دیده می شود .

طالب نعمت پور در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن ابراز خوشحالی از استقبال پرشور مردم کوهدشت، می گوید: مردم کوهدشت بار دیگر مرا شرمنده کردند و نمی دانم با چه زبانی از زحمات آن ها تشکر کنم. ضمن آنکه در دهانه این آتشفشان با ۳۰۰ متر قطر دریاچه ای پوشیده از یخ وجود دارد. بدخشان از سطح دریا ۱،۸۰۰ متر ارتفاع دارد و مرکز آن شهر فیضآباد است. فوران کوه آتشفشان لا سوفیر در جزیره سنت وینسنت دریای کارائیب موجب پرتاب گدازههای داغ تا ارتفاع ۶ کیلومتری شده و حدود ۱۶ هزار سکنه مناطق اطراف را ناچار به تخلیه فوری کرده است.

ازاینجا به بعد دیگر ارتفاع استخراج زیاد میشود و بهره بردار نمک میتواند هر دفعه روی تمام سطوح پلکانها را یک جا جال زده و مواد معدنی یعنی سنگ نمک بیشتری استخراج کند. لاجورد بدخشان در ولسوالى کران ومنجان مورد استخراج قرار دارد. ذخیره قابل استخراج : ماده معدنی .نمک قابل استخراج از معدن. دست که دراز کنی از بلندایش به بطن آسمان انگشت می سایی؛ چه حیرت انگیز، چه شوق آفرین. از چه نظر اهمیت دارند؟

بدخشان به عنوان سرزمین مرزی برای جهان اسلام از اهمیت نظامی و تجارتی خاصی برخوردار بود و همین امر موجب میشد تا دستگاه خلافت به قبول تابعیت صوری آن تن در دهد(نک مسعودی.64)اما بناهای چون قلعه و رباطی که توسط زبیده همسر هارون در بدخشان ساخته شده است . از این رو اثبات شده است که این بنای نیمهساز، به دوران ساسانی تعلق دارد. منطقه بدخشان به گواهی آثار باستانی بدست آمده و دوره مفرغ از تمدن پررونق برخوردار بوده (فرامکین 105) و ظاهرآ در دوران باستان نقش مهمی در پیوند تمدنهای شرق ایفا کرده است . این منطقه فاصله کمی تا بینالنهرین دارد و از طرفی بهدلیل وضعیت کوهستانی و وجود غارهای متعدد، حتی انسانهایی که در دوران پارینه سنگی زندگی میکردند نیز این منطقه را برای سکونت خود بر میگزیدند.

و بخشی دیگر استان خود گران بدخشان تابع جمهوری تاجکستان است. کشتار و تبعید استقلال طلبان ارمنی به دست بلشویکهای سرخ جمهوری آذربایجان و رهبران روسی آنها در ۱۹۱۷ میلادی. عدۀ کمی از مسلمانان روسی نیز پس از جنگ شوروی و افغانستان در دهۀ ۱۹۸۰ نیز در این ولایت ساکن شدهاند. ولایت بدخشان در شمال افغانستان قرار دارد و یکی از زیباترین و سرسبزترین ولایت های این کشور یاد می گردد. دربدخشان آب وافر غرض زراعت وجود دارد. نشان از آن دارد که تابعیت در این حد در اواخر سده 2 ق وجود داشته است . بازى هاى عنعنوى مانند غُرسى، توپ دنده، پهلوانى و سنگ اندازى وجود داشته، اما اکنون تا حدى کمرنگ شده و جاى آنرا بازى هاى عصرى گرفته است.

پیکره اصلی آن دو کوه است که به وسیله بخش زین مانند و باریکی به هم متصل شدهاند. این منطقه در سال ۱۸۹۶ میان دو امپراتوری بزرگ (روسیه تزاری و بریتانیا) به دو بخش تقسیم گردید. یکی جادهای بود که مورد استفاده لشکر 10 ارتش بعثی قرار داشت و از منطقه مرزی شرهانی به عین خوش و از آنجا به دشت عباس و در نهایت به پل نادری میرسید. صلابت و شکوه شان به حدی است که زبان از توصیف قاصر می ماند و هیچ کلمه ای جرات خودنمایی پیدا نمی کند. پس از انفجار دالان سنگ (اول دره ی پنجشیر سفلی) طالبان تلفات سختی را متحمل شدند و سپس تعرض و حمله ی نیروهای ما شروع شد که آنها را تا دروازه ای کابل راندیم.

صاعقه ای از آسمان آمد و همه ی آنان هلاک شدند. دین بیشتر مردم، مسلمان سنی است و عدهای از پامیریها پیرو مذهب اسماعیلی هستند. اکثریت باشندگان این ولایت را تاجک ها تشکیل داده و به زبان فارسی حرف می زنند.برخى مردم آن به زبان پامیری ، شغنی ، پامیری ودرسرحدات چین برخی ازساکنین به زبان چینايی نيز تکلم می کنند.اکثريت مردم بدخشان پيرو مذهب سنی حنفی بوده ، اما شمار ديگرى پيرو مذاهب وهابی و شیعه اسماعلیه نيز هستند. باشندگان این ولایت را تاجیکها تشکیل داده و به زبان فارسی سخن میگویند.

پایه رسوبی البرز مرکزی از دهها طاقدیس و ناودیس تشکیل شده است. برخی چون تو ماشک برآنند که (استان کوهستانی) که یونانیان از آن یاد کرده اند. این استان را دارای ذخایر بزرگ نفتی تثبیت کرده اند. کوههای مهم این استان در حوزه ی رشته کوه های فلات پامیر و هندوکش؛ خواجهمحمد، کمالنگ، جلغر هزارچشمه و سفیدخرس خوانده می شوند. بدخشان: سرزمین کوهستانی است درفلات پامیر که بخشی از آن در خاک افغانستان . در ناحیۀ پامیر نیز عدۀ اندکی به زبان قرقیزی سخن میگویند.

البته در اوایل پائیز و پیش از شروع فصل بارشها نیز شرایط برای کوهنوردی کاملا مهیا است. بالاخره از طرف بانک با رحیم تماس گرفتند و به او گفتند که از آقای حسینی که همسایه اش است خبری نیست و رحیم باید قسط وام را بپردازد. بلاذری.419) مینورسکی احتمال داده که در عهد مامون.فضل برمکی بدخشان را فتح کرده و دروازه برای آن ساخته است (ص 193) بدخشان در اوایل سده 3ق 9 م با سرزمین شغنان ولایت ولایت واحد را تشکیل می داد.که خمار بیک بر آن فرمان میراند.

دیدگاهتان را بنویسید